Na sever

Odpovědět
Dominic
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 02. 2016, 15:53
Oblíbené typy letadel: A310
737
787
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Na sever

Příspěvek od Dominic »

Po mé cestě do USA mě čekaly ještě poslední dva lety tento rok. Zpáteční letenky za 518 Kč. Volba padla na švédský Göteborg. Město na pobřeží průlivu Kattegat. Město, kde sídlí automobilka Volvo. Město, které proslavila tvář druhého nejodebíranějšího kanálu na Youtube – PewDiePie. Moje první návštěva Švédska a fakticky první cesta na sever. K letenkám jsem jako jediný z naší výpravy zakoupil rezervaci sedadla, abych měl zajištěné místo u okýnka a výhled na křídlo, jelikož Ryanair všechny cestující rozsazuje. V ceně letenky je pouze malé zavazadlo, které se vejde pod sedadlo. Na 5 dní nic víc nepotřebujeme. Kousek od centra Göteborgu bereme celkem levné Airbnb. K tomu kupujeme několikadenní jízdenku na MHD. Cesta může začít. Na začátku listopadu se objevuje zpráva, že Ryanair přesouvá provoz na pražské bázi pod polskou dceru. Takže poletím novou aerolinkou jménem Ryanair Sun :D.

PRG-GOT FR8222 B737-800 SP-RKE (operováno Ryanair Sun)

V půl sedmé ráno přijíždíme na mrazivé pražské letiště. Překvapuje mě, že i přes ranní špičku jsou terminály úplně prázdné. Máme dost času. Letadlo odlétá až za necelé dvě hodiny. Palubní vstupenky máme samozřejmě vytištěné. Systém nás samozřejmě rozsadil všechny od sebe. I když jsem online check-in dělal den před odletem, tak nám byly přiděleny dvě místa u okna a jedno na middle seat. Zajímavé :D. Let by nemusel být podle mapky sedadel plný. Vzápětí procházíme security na terminálu 2. Následně většina výpravy tráví zbytek času v duty-free obchodech, já však sledováním provozu na letišti :D. V tuto ranní hodinu je celkem nudný, až na A330 Hainan Airlines, který přiletěl z Pekingu. Odlétáme z gatu C18 což znamená, že k letadlu pojedeme busem. Typické pro Ryanair :D.

Check-in
Check-in
GOT2.jpg (397.66 KiB) Zobrazeno 3142 x

Vánočně vyzdobené letiště Václava Havla
Vánočně vyzdobené letiště Václava Havla
GOT1.jpg (339.14 KiB) Zobrazeno 3142 x

Oslava 40. letu
Oslava 40. letu
GOT7.jpg (239.01 KiB) Zobrazeno 3142 x


Podle počtu lidí v gatu odhaduju že let nebude úplně plný. Poté zaslýchám od check-in agenta že poletí 112 lidí. Udivuje mě, že nikdo skoro nekontroluje rozměry zavazadel. Můj batoh se samozřejmě vejde :D. Nastupujeme až do druhého autobusu, což se hned vymstilo několika minutovým čekáním v buse s otevřenými dveřmi v mrazivém počasí. Brrr. Přijíždíme u jednoho z pěti v Praze bázovaných Boeingů 737-800, už s polskou registrací SP-RKE. Tento 3 a půl roku teprve v listopadu přeregistrovaný stroj je vybaven Sky Interiorem a novými sedačkami. Vyrážíme včas, avšak ještě před odletem je potřeba letadlo rozmrazit. Poprvé v životě zažívám de-icing :D, který však způsobil skoro až půlhodinové zdrženi. Vedle zaparkovaný Boeing do Kodaně na tom byl mnohem hůř. Odlétáme z dráhy 24 a hned se stáčíme na sever. Stékající voda na okýnku vzápětí mrzne, takže není vidět nic. Co se dá dělat :D.

Nic není vidět :D
Nic není vidět :D
GOT6.jpg (207.14 KiB) Zobrazeno 3142 x

De-icing
De-icing
GOT5.jpg (160.77 KiB) Zobrazeno 3142 x

Boeing 737-800 SP-RKE
Boeing 737-800 SP-RKE
GOT4.jpg (170.39 KiB) Zobrazeno 3142 x


Po vzletu si všichni sedáme k sobě. Hned na to začíná prodej občerstvení a pití, které je samozřejmě u Ryanairu za poplatek. Dnešní let je můj jubilejní 40. v životě, takže kupuju plechovku Heinekenu za 5 €, když už zrovna tenhle let vyšel s Ryanairem :). Následuje prodej duty-free, které nikdo nekupuje a pro tuhle společnost typických stíracích losů, které naopak kupuje třeba chlápek za námi. Kabina je vzdušná a mě se poměrně i líbí. Nové tenké sedačky jsou celkem pohodlné a na skoky po Evropě stačí. Místa na nohy je dost, avšak zde není kapsa, takže věci není kam dát. Bezpečnostní instrukce jsou nalepené na sedadle a mají polské popisky. Což je jediný rozdíl aerolinky Ryanair Sun oproti normálnímu Ryanairu. Po krátkém hodinu a 17 minut trvajícím letu (btw. ATRko ČSA tuto linku zvládne za 2 hodiny, pokud nemá mezipřistání v Hamburku) přistáváme s pětiminutovým zpožděním do deštivého Švédska.

Gate
Gate
GOT3.jpg (285.38 KiB) Zobrazeno 3142 x

Göteborg
Göteborg
GOT11.jpg (314.89 KiB) Zobrazeno 3142 x

Welcome to Sweden
Welcome to Sweden
GOT10.jpg (203.3 KiB) Zobrazeno 3142 x


Na letišti Göteborg Landvetter parkujeme na stojánce vedle letadla mě důvěrně známé společnosti KLM Cityhopper. Co mě překvapilo a u Ryanairu jsem ještě neviděl byl výstup nástupním mostem. V tomto počasí se jistě hodil. Následoval rychlý průběh celým malým terminálem letiště chytit autobus do centra. Jelikož jsme měli dost času a check-in na Airbnb byl až ve 3 hodiny nezvolili jsme ani Flixbus nebo Flygbussarnu, ale levnější, avšak pomalejší MHD. Řidič nám vůbec nerozuměl a poslal nás do autobusu, že si koupíme jízdenku v dalším autobuse. Naštěstí se nám jí podařilo koupit na mobilu a po krátkém přestupu v městě u letiště jsme dojeli v pořádku do již slunečného Göteborgu.

Boeing Sky Interior
Boeing Sky Interior
GOT9.jpg (271.13 KiB) Zobrazeno 3142 x


Göteborg je velmi pěkné přístavní město. Je druhé největší ve Švédsku. Hlavní atrakcí je zde vánočně vyzdobený zábavní park Liseberg, kde se nacházejí i vánoční trhy. Zábavní park zrovna navštěvujeme na svátek svaté Lucie, který se ve Švédsku hodně slaví. I přes to že jsou zde velké masy lidí na atrakcích nikdo není. Takže máme horské dráhy a různé jiné atrakce skoro prakticky pro sebe :D. Kromě muzea Volva je zde mnoho dalších muzeí, kam máme jako studenti vstup zdarma, historická čtvrť Haga nebo pevnost Skansen Kronan. Po městě se dopravujeme autobusy a tramvajemi, které tu jezdí úplně všude. Jediná nevýhoda je v prosinci délka dne a to, že v 9 hodin ráno slunce vychází a ve 3 odpoledne zapadá. Nakonec přichází ještě návštěva Ikey a Švédské kuličky k tomu :D.

Tenké sedačky mají dost místa na nohy
Tenké sedačky mají dost místa na nohy
GOT8.jpg (227.46 KiB) Zobrazeno 3142 x

Terminál letiště
Terminál letiště
GOT14.jpg (426.69 KiB) Zobrazeno 3142 x


GOT-PRG FR8223 B737-800 SP-RSZ (operováno Ryanair Sun)

Stejně jak nás Švédsko vítalo, tak se s námi i loučí a to deštivě. Pro cestu na letiště bereme zase MHD linku Röd a 612. Vystupujeme před terminálem tohoto menšího ale pěkného letiště. Přes internet jsme se odbavili i na tento let, takže míříme rovnou na security. Na dnešní let nás systém každého odbavil (až na mě já měl zakoupené místo) do uličky. Zbytek času nakupujeme švédské suvenýry a sladkosti v duty-free obchodu a utrácíme poslední švédské koruny. Provoz je zde poměrně rozmanitý. Z Göteborgu létá i jedna dálková linka do Dauhá operovaná dreamlinerem Qatar Airways. My však míříme do 5 let starého Boeingu 737-800 SP-RSZ Ryanairu Sun. Boarding z gatu 12 je řešen chaoticky, kdy se vytvoří 2 dlouhý fronty, kde se ještě lidé namíchají z vedlejšího gatu kde se odbavuje letadlo do Katowic.

Göteborg Landvetter Airport
Göteborg Landvetter Airport
GOT13.jpg (288.83 KiB) Zobrazeno 3142 x

Liseberg
Liseberg
GOT12.jpg (398.21 KiB) Zobrazeno 3142 x

Žlutá kabina
Žlutá kabina
GOT19.jpg (220 KiB) Zobrazeno 3142 x


Nastupujeme mezi posledními. Na gatu nikdo nekontroluje zavazadla. Jdeme sice do nástupního mostu, ale musíme sejít na deštivou plochu. Jako naschvál. Udivuje mě, jak je Ryanair schopný otočit letadlo za 25 minut. V tomto Boeingu se starým interiérem se usazuji do 25. řady vedle milé Češky, která žije ve Švédsku. Vzápětí startujeme a opouštíme Göteborg. Krátce po našem startu přistává ATRko ČSA. Následuje klasický prodej. Nic si nekupuju. Starý interiér se mi na rozdíl od toho nového ani nelíbí. Staré sedačky mi nepřipadají moc pohodlné a místa na nohy je méně. Krátký let po Evropě se v tom dá v pohodě přežít. Během letu se naskytují nádherné výhledy. Nejprve přelétáme Kodaň a most Öresund. Následně poté Baltské moře a Berlín. Od hranic s Českem začíná klesat oblačnost, takže výhledy při přistání si užívám také.

Méně pohodlné sedačky
Méně pohodlné sedačky
GOT18.jpg (227.44 KiB) Zobrazeno 3142 x

Někde nad Kodaní
Někde nad Kodaní
GOT17.jpg (121.42 KiB) Zobrazeno 3142 x

Boeing 737-800 SP-RSZ
Boeing 737-800 SP-RSZ
GOT16.jpg (261.47 KiB) Zobrazeno 3142 x

Gate
Gate
GOT15.jpg (279.44 KiB) Zobrazeno 3142 x


Přistáváme na dráze 24 do slunečné Prahy s desetiminutovým předstihem. Parkujeme na úplně stejné stojánce, ze které jsme před 5-ti dny odlétali. Následuje klasický výstup po schodech na plochu a jízda do terminálu autobusem. Letadlo poté letí do Krakova. Letiště procházíme velmi rychle a během chvilky již čekáme na odvoz domů. Tímto letem jsem zakončil létání tento rok a počet letů se zastavil na ne úplně nejšťastnějším čísle 13 :D. Ryanair Sun je úplně stejný jako normální Ryanair, jenom s polskou vlajkou a registrací a popiskami na bezpečnostních instrukcí. Doufám, že se vám dnešní trip report ne až tak zajímavé aerolinky líbil a někdy příště snad budu moc napsat další :D.

Zpátky v Praze
Zpátky v Praze
GOT20.jpg (203.2 KiB) Zobrazeno 3142 x


Konec


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Na sever

Příspěvek od Lkprak »

Pěkné čtení, nádherné fotky :thumbup:

Mohu se ze zvědavosti zeptat, jaký byl LF cestou zpět?

Dominic
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 02. 2016, 15:53
Oblíbené typy letadel: A310
737
787
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Na sever

Příspěvek od Dominic »

Lkprak píše:Pěkné čtení, nádherné fotky :thumbup:

Mohu se ze zvědavosti zeptat, jaký byl LF cestou zpět?

Děkuju :D. Zpátky byl let úplně plný,volných bylo jenom pár míst. Asi i protože letenky byly za 259 Kč i pár dní před odletem :D.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Na sever

Příspěvek od Lkprak »

Dominic píše:
Lkprak píše:Pěkné čtení, nádherné fotky :thumbup:

Mohu se ze zvědavosti zeptat, jaký byl LF cestou zpět?

Děkuju :D. Zpátky byl let úplně plný,volných bylo jenom pár míst. Asi i protože letenky byly za 259 Kč i pár dní před odletem :D.


Letenky za 259 korun pár dní před odletem bývají na tuto linku v prodeji celkem často. Stejně tak, co jsem koukal, třeba i na linku do NYO.

Dominic
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 02. 2016, 15:53
Oblíbené typy letadel: A310
737
787
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Na sever

Příspěvek od Dominic »

Lkprak píše:
Dominic píše:
Lkprak píše:Pěkné čtení, nádherné fotky :thumbup:

Mohu se ze zvědavosti zeptat, jaký byl LF cestou zpět?

Děkuju :D. Zpátky byl let úplně plný,volných bylo jenom pár míst. Asi i protože letenky byly za 259 Kč i pár dní před odletem :D.


Letenky za 259 korun pár dní před odletem bývají na tuto linku v prodeji celkem často. Stejně tak, co jsem koukal, třeba i na linku do NYO.

NYO jsme také zvažovali, ale vyhrál GOT, protože Stockholm je docela daleko od letiště a Nyköping nás až tak nelákal :).


Odpovědět