Italské osvěžení: Boloňa - Bari (a pár zastávek cestou)

Odpovědět
Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Italské osvěžení: Boloňa - Bari (a pár zastávek cestou)

Příspěvek od Lkprak »

Část nultá - repete
Loni v lednu jsem podnikl krátký výlet po Itálii. Začal jsem v Pise a skončil v Neapoli. Bylo to v klidu a na pohodu, kterou narušovaly jen ne úplně příznivé zprávy o zdravotním stavu jednoho z mých psů. A když jsem řešil, kam vyrazím za poznáním v lednu letos, byla Itálie opět jasná volba. Byl i podobný plán, začít někde na severu a s pár zastávkami cestou dojet na jih do Bari, které se mi zatím vyhýbalo.
V polovině prosince, už se znalostí pracovního, si sedám k počítači a za jedno odpoledne je hotovo. Z kvanta letů mířících z Prahy na sever Itálie si vybírám podvečerní spoj Ryanair do Boloni. Chtějí za něj 590 korun, není moc co řešit. Pak pár přesunů v režii Trenitalie a jeden Flixbusu a na konci za 720 korun letenka na poslední z kdysi mnoha spojů Wizzairu z Itálie do Prahy.
Hotovo, vyřešeno a můžu to pustit z hlavy, neb mou pozornost připoutává (a záhy zase odpoutává) úplně jiná záležitost.

Část první - Politický trapas
Jenže pak se to blíží a já mám trochu strach. Bojím se stávek. To se naštěstí nekoná, italští řídící si zastávkovali přesně týden před mým odletem a pak už dali pokoj. Bojím se počasí, to však onen pozdně lednový den připomínalo spíše blížící se jaro. A pak už se není čeho bát a mohlo se jet.
Odlet v 17:00, na letišti jsem už kolem druhé. Na terase poobědvat a pak se přesunout na mé oblíbené vyhlídkové místo - konec prstu C. Odpolední klid zvolna přechází v podvečerní špičku a já jen kroutím hlavou, jak kdysi O´Learym ignorované letiště v jednu chvíli odbavuje až sedm letadel Ryanu naráz.
Ale není čas na nostalgii, je čas běžet do gatu.
1.JPG
1.JPG (183.89 KiB) Zobrazeno 7719 x

Odlet z C17, choboty se tu holt používat nenaučili. Dlouhé čekání v autobusu, která tak nesnáším a pak chvíli před letadlem. Bohužel pochází z boloňské báze, premiéra s Buzzem se nekoná.
3.jpg
3.jpg (44.19 KiB) Zobrazeno 7719 x



Praha - Boloňa
úterý, 21.1.2020 17:00 - 18:20
(odlet o dvacet a přílet asi o pět minut později)
Ryanair, B738
FR 5005, EI-EXD
LF: 90%

Za místo jsem nechtěl platit, dostal jsem 4D. Je plno, o nějakých škatulatech nemůže být ani řeč. Vedle mně dva Slováci, ale jinak většina Italů. A jeden český mechanik, jež se cosi v letadle pokouší spravit a pak o tom dlouho diskutuje s posádkou.
Než stačím pořádně vymyslet, jak jinak bych se dostal na sever Itálie, je po dramatu. V 17:10 mechanik letadlo opouští, v 17:20 jsme už ve vzduchu. Ještě za světla start ze zkrácené dráhy a pak otočka na jih. První půlhodinu lituju, že jsem si za místo u okna nezaplatil a na červánky a západ slunce koukám jenom z dáli, pak i tady zavládne tma a mně dělá po zbytek letu společnost hezká kniha.
2.JPG
2.JPG (124.61 KiB) Zobrazeno 7719 x

Byl to nakonec fajn let, jen s pár turbulencemi. Posádka se pokusila i o palubní prodej, ale bez valného úspěchu. Zkrátka, ne každý den je posvícení.
4.JPG
4.JPG (167.31 KiB) Zobrazeno 7719 x

Před půl sedmou, jen pár minut po plánovaném čase příletu, dosedáme na plochu boloňského letiště. Vedoucí kabiny po menším váhání přeci jenom spouští fanfáru, všichni už ale toužíme ven. Ještě si tak člověk povšimne pestrého provozu a pak do autobusu.
5.JPG
5.JPG (173.78 KiB) Zobrazeno 7719 x

Bývá na letištích zvykem, že k výdeji zavazadel je to dálka a pak jen pár kroků do veřejné příletové haly, tady to mají ale jinak. Baggage claim je od dveří autobusu jen kousek, pak však je to neskutečná dálka.
6.JPG
6.JPG (184.63 KiB) Zobrazeno 7719 x

V Boloni už měl dávno fungovat na letiště vlak. Trať se měla otevřít loni v červnu, pak to bylo z technických důvodů odloženo. Web boloňského letiště hlásá, že k tomu dojde "brzy" a informuje už o tarifu i jízdních dobách. Já jsem však musel dát pořád přednost Aerobusu. Za 6 Euro pekelně předražená sranda. Existují i levnější cesty jak dosáhnout centra, jet s přestupem klasickou MHD, já jsem však k večeru na tohle už neměl nervy. Tak busem, občas rychle, občas s pár zastávkami na semaforech, nakonec ale s výstupem na hlavním nádraží.
K domluvenému penzionu to byly odtud čtyři kilometry, poprvé nechám vydělat italské státní dráhy, za 1,50 Euro se svezu jednu zastávku příměstským vlakem a ušetřím tři kilometry. Vlezu si na konec vlaku, ale zastávka tak dlouhá není, naštěstí s tím nepočítali ani místní a rychle běžíme soupravou, aby s námi nedojela. Nakonec kilometr předměstskými boloňskými ulicemi, do penzionu zvaného Il Delfino a Bologna. Za jednu noc bez pár centů skoro 30 Euro, no neber to.
Schovaný ve vnitrobloku, musí mi pomoct soused. Vevnitř pár pokojů, majitel samozřejmě nikde, jen mladá slečna, co je tu ubytovaná taky. Ale slečna má číslo na majitele. A když se mu nemůže dovolat, domlouváme se, že se zatím skočím najíst a ona se mu zkusí dovolat. Pokoušíme se i o konverzaci a mně se daří kolosální trapas. Ptám se jí, odkud že je a že asi nejspíš z Ameriky, že?
"Ne, z Íránu, přesně naopak", uzemňuje mně.
Já si pak běžím dát do nejbližší restaurace první pizzu. Vyhlášený podnik, ale pizza o malinko líp vypadala na fotkách, než chutnala.
7.JPG
7.JPG (179.67 KiB) Zobrazeno 7719 x

Vracím se pak do penzionu. Majitel stále nikde, ale slečna už ví, co má dělat. Fotí mi občanku a posílá ji přes WhatsApp majiteli. Doufám, že spolu strávíme hezký večer, že si popovídáme. Ale slečna už si po telefonu povídá s někým jiným a mně nezbyde, než vzít za vděk knížkou a postelí.
Naposledy upravil(a) Lkprak dne 08. 02. 2020, 17:53, celkem upraveno 1 x.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část druhá - Horolezec
Pro pár pokojů jedna koupelna. Ještě že Ti, co spali vedle, už byli kolem osmé na cestě kamsi jinam. Topení nehřálo večer a nehřálo ani teď, jdu se zahřát do sprchy. Snídaně v ceně a ve stylu "co dům dal", naštěstí toho ale dal hodně. Venku krásně hezky, kvůli tomuhle jsem sem přece jel. Sbalit se, zamávat a vzhůru do centra.
1.JPG
1.JPG (196.03 KiB) Zobrazeno 7717 x

Snad v celé Itálii se lístky na povrchovou MHD prodávají v různých večerkách a trafikách, já tu svojí koupil v kavárně. Boloňský trolejbus vypadá futuristicky, ale jeho svezení je úplně stejné, jako třeba ve Zlíně.
2.JPG
2.JPG (174.49 KiB) Zobrazeno 7717 x

Na prohlídku města mám pár hodin, jeho symbolem jsou dvě věže. Ta jedna je evidentně nepřístupná, do té druhé se dá vlézt. Je chvíli po deváté, očekávám otevíračku až někdy v jedenáct. Tak to jsem se seknul, otevírá se už v půl desáté. Jen s tím vstupem to bude malinko komplikovanější, lístky se kupují na konkrétní čas a buď přes internet nebo v několika turistických infocentrech. To nejbližší je na nedalekém náměstí Piazza Maggiore. No, tam jsem se stejně chtěl jít podívat.
3.JPG
3.JPG (129.84 KiB) Zobrazeno 7717 x

Ještě pár fotek a při jedné z nich se málem kvůli své neopatrnosti srážím s místní cyklistkou.
Velká plocha s dominantní basilikou. V létě tu musí být spousta lidí, to si na tomhle výletě říkám často. V infocentru umí anglicky a mají smysl pro dramatičnost.
"Jasně, lístky na věž máme, ale nebude to hned", říkaj s vážnou tváří a člověk čeká, že nejbližší volné místo bude až někdy odpoledne.
"Volný termín je až ve čtvrt na jedenáct".
No, to je už za tři čtvrtě hodiny.
Samozřejmě kupuji a jdu se projít. Po náměstích, k Neptunově fontáně, úzkými uličkami, starým městem.
4.JPG
4.JPG (152.44 KiB) Zobrazeno 7717 x

5.JPG
5.JPG (158.71 KiB) Zobrazeno 7717 x

6.JPG
6.JPG (163.53 KiB) Zobrazeno 7717 x

7.JPG
7.JPG (196.68 KiB) Zobrazeno 7717 x

Čtvrt hodiny před termínem už bloudím kolem věže. Stojí tu už od 12. století a na vrchol vede 498 schodů. Nejsem sice takový rozhlednový fanda jako moje kamarádka Šárka, ale pár rozhleden a věží jsem už zdolal. Ale tahle mi dala sakra zabrat. Na vrcholu ale ten výhled stojí za to.
8.JPG
8.JPG (240.81 KiB) Zobrazeno 7717 x

Fotím se a bojím a kryju se před větrem. Kolem dokola, vyfotit si katedrálu, vyfotit si město. A pak dolů.
9.JPG
9.JPG (204.4 KiB) Zobrazeno 7717 x

10.JPG
10.JPG (211.22 KiB) Zobrazeno 7717 x

V klidu si projít městem, pomalu, směrem k nádraží.Přes velké náměstí Piazza dell´otto Agosto, přes nějaký park, autobusové nádraží ke zbytkům hradeb či nějakého amfiteátru, to už jsou ale koleje na dohled.
11.JPG
11.JPG (293.9 KiB) Zobrazeno 7717 x

Jo, tady jsem byl, v dubnu 2006 a já začínal objevovat svět. A trapné říct, že v Boloni jsem se z toho nádraží o moc dál než k těm hradbám nedostal.
Tak jo, na most přes nádraží, vyfotit si vlaky, tak jako tenkrát.
12.JPG
12.JPG (241.72 KiB) Zobrazeno 7717 x

Pak do nádražního Sparu nakoupit oběd, na jedno rychlé kafe a v poledne už na mně čeká vlak. Obyčejné ICčko, konečnou má až někde v Lecce. Dalo by se jet i rychlovlaky, ale na téhle trase používají konvenční trať. Rozdíl je jen v počtu zastávek a v ceně. A zastávkové IC není špatná volna.
13.JPG
13.JPG (199 KiB) Zobrazeno 7717 x

Boloňa - Rimini
středa, 22.1.2020 12:00 - 13:13
(odjezd i příjezd na čas)
Trenitalia
IC 607
LF: 70%


Mám místenku, vyhazuji lidi. Je mi to fuk. Proti směru jízdy, společnost mi dělá špinavé okno a čaj. Imolou ještě profrčíme, pak už je těch zastávek ale vážně nějak víc.
14.JPG
14.JPG (127.4 KiB) Zobrazeno 7717 x

Později se přidá i pár pomalých jízd a mně po hodině a čtvrt vítá Rimini. Vlak si frčí dál na jih a já se proplétám rozestavěným přednádražím. Přes ulici místní autobusový terminál. Chci jet zítra do San Marina, tak si koupit lístek, kdyby bylo náhodou vyprodáno. Ale houby, dostávám obyčejný lístek, využitelný prakticky kdykoliv.
15.JPG
15.JPG (159.23 KiB) Zobrazeno 7717 x

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část třetí - Dívka a pes
Fajn, venku to svítí, čas jít k moři a do hotelu. Čekal jsem tak trochu město duchů, ale to se nekoná. Pár ulici na sever, přes dvě řeky , do hotelu s poetickým názvem Laika. Jo, tady to už trochu duchařina je. Na pláži nečekám zázraky, ale přesto jsem zklamán. Chybí jen cedule "procházíte staveništěm". V dálce dívka a pes a pak já sám a můj stín.
1.jpg
1.jpg (188.63 KiB) Zobrazeno 7714 x

Hotel Laika má zavřeno. Ubytovává hotel Marylise přes ulici. Pokoj bude až za 40 minut. Jsem zpocený, unavený, vážně nevím, co s tím.
"Nebo menší, ten je k dispozici hned."
Jo, neváhám.
Je vážně malý, nefunkční topení schované za skříní, balkón je mi teď v zimě k h...k ničemu, Wifi chytám s obtížemi. Ale co, zažil jsem už horší. Tak se ospchrchovat a Rimini nečeká.
Podél řeky, podejít dva železniční mosty a pak na jih do centra. Symbolem města je starodávný most Ponte d´Augusto. Postaven už v první století našeho letopočtu a stále stojí. Hustý!
2.JPG
2.JPG (125.04 KiB) Zobrazeno 7714 x

Navigace je pak snadná, pěší zónou po Corso d´Augusto, kde u prodejny firmy Baťa má ten malý Zlíňák ve mně druhé Vánoce. Počasí parádní, člověka to laká, ke kafi, kde zmrzlině.
Tu a tam vládnou Vánoce, lidí tak akorát, i tady musí být v létě narváno.
3.JPG
3.JPG (184.42 KiB) Zobrazeno 7714 x

4.jpg
4.jpg (184.45 KiB) Zobrazeno 7714 x

5.JPG
5.JPG (155.26 KiB) Zobrazeno 7714 x

Přes náměstí Piazza Tre Martiri až Augustovu oblouku. Tady pak širokým parkem směrem k moři. Jo, tady by se mým psům líbilo.
6.JPG
6.JPG (171.79 KiB) Zobrazeno 7714 x

I na téhle pláži vládnou bagry, všechno ale působí živěji a honosněji, než tam na severu u hotelu. Na koupání to samozřejmě ještě není, ale na pár kafí už jo.
7.JPG
7.JPG (121.32 KiB) Zobrazeno 7714 x

8.JPG
8.JPG (125.54 KiB) Zobrazeno 7714 x

Zas to otáčím směrem na sever. Rimini mají slavného rodáka, Frederica Felliniho. Ten velký foťák, to je jeho památník.
9.JPG
9.JPG (167.48 KiB) Zobrazeno 7714 x

10.JPG
10.JPG (229.27 KiB) Zobrazeno 7714 x

Pokochat se fontánou a zalézt do přístavní části města. Už je tma a já mám trochu strach. Přes řeku nevede most, má jezdit trajekt. V dálce loď, ale na ní nikdo. Jdu k nejbližšímu mostu a splňuju bobříka odvahy.
V hotelu se ptám na nějakou pizzerii a čekám adresu až někde v centru. Ale houby, stačí popojít pár bloků a je tam. Velká, plná lidí, s hořícím krbem a vánoční výzdobou. Tak jako včera, pizzu quattro formaggi a k tomu italské pivo. Obojí o třídu lepší, než včera v Boloni.
11.jpg
11.jpg (177.37 KiB) Zobrazeno 7714 x

Fajn, tohle by šlo, ještě se v hotelu zeptat, proč nefunguje topení. Prý zapomněli zapnout, ale napraví to. Tak už můžu jít opravdu spát.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část čtvrtá - Město u letiště
Snídaně k dispozici už od sedmi, vůbec by mně nenapadlo, že na na ní vyrazím už takhle brzo. Ale když máte pokoj v prvním patře u rušného schodiště a hotel je plný stavebních dělníků, kteří si nějaké dlouhé polehávání nemůžou dovolit, nemáte moc na výběr. Ale stálo to za to, švédské stoly prohýbající se pod nánosy jídla a teplá káva, nad kterou člověk nějak rychle zapomněl na topení, které během noci nějak záhadně přestalo fungovat.
Cíl pro dnešek byl jasný - San Marino. Autobusy od nádraží odjíždí co hodinu a čtvrt, když krátce po osmé opouštím hotel, stihl bych spoj v půl desáté třikrát. Ale ač venku celkem příjemně a slunečno, mně se to jít pěšky nechce. Tak popojít na hlavní silnici, tam jezdí městské autobusy. Hned v první večerce mají lístky a pak čtvrt hodiny čekat na první autobus linky č. 4, který mně za osm minut hodil až přímo před nádraží.
Času bylo stále dost, tak se podívat k nedaleké konečné místních rychlých trolejbusů, zamávat vlaku, kterým se zítra vydám na jih a pak konečně přejít silnici a počkat si na ten správný autobus.
Z jednoho stanoviště co dvě hodiny odjíždí spoj na boloňské letiště a jednou za hodinu a čtvrt do San Marina. Ano, správně, před půl desátou se tam oba autobusy potkaly.
1.jpg
1.jpg (239.69 KiB) Zobrazeno 7711 x

Ten do Boloni dorazil už o dost dřív, ono taky naložit dobrou čtyřicítku lidí s kufry netrvá chvíli, ten náš do San Marina přijel, popojel kamsi bokem, nabral pár lidí a pak udělal okruh kolem nádraží, aby se vrátil pro případné opozdilce.
Ale pak už to šlo ráz na ráz, já, možná deset Rusů a pár místních, do té pohádkové země v horách. V létě jsou prý autobusy tímhle směrem posilovány podle aktuální poptávky, nám by ale stačil malý mikrobus.
Kolem polí a pastvin i průmyslové a obchodní zóny. Hned za hranicemi pár obchodů a kasin a pak vzhůru serpentinami do kopců. V dálce hrad a pro řidiče to bylo jako za trest. Uběhlo nějakých 50 minut a byly jsme tam, vysoko v horách, kde by každý člověk čekal zimu a sníh, ale bylo tam příjemně a slunečno. Velké parkoviště musí zažívat přes léto jiné nápory, nás pár se tam ztratilo jakoby nic. V prvním krámku nakoupit pohled a pár drobností a pak už zcela sám se vydat na prohlídka téhle malé zemičky.
2.JPG
2.JPG (193.47 KiB) Zobrazeno 7711 x

3.JPG
3.JPG (145.08 KiB) Zobrazeno 7711 x

Jejím symbolem je Palazzo Pubblico, sídlo vlády, ten mi nějak na fotkách chybí, ale za to spousta hradeb, spousta schodů, spousta serpentin, pár výtahů, ty mám. Podle mapy v mobilu stoupám k věžím pevnosti La Cesta. Zhluboka dýchat a koukat kolem. Z jedné strany vrcholky Apenin, z druhé strany nekonečné nížiny a tam někde v dáli moře. Otočit se a a fantastická věž Guaita. Nestačím fotit, nestačím dýchat, užívám si to. Na hlavou mi létá dron a když se chci o fotky podělit s přáteli, k vlastnímu úžasu chytám Sanmarinskou wifi pro turisty.
4.JPG
4.JPG (203.41 KiB) Zobrazeno 7711 x

5.JPG
5.JPG (153.21 KiB) Zobrazeno 7711 x

Ještě pár kroků a La Cesta. Vypadá opuštěně, ale pokladna je obsazena. Za lístek pár Eur a pan pokladní se mně ptá, odkud jsem. Země mu nestačí, chce znát i město.
Říkám, že Kladno a než stačím říct obligátní "to je něco jako předměstí Prahy", přerušuje mně lámanou Češtinou: "Kladno, to leží u letiště, já mluvím trochu Česky."
Já teda mluvím Česky o něco líp, ale teď mi totálně došla slova.
6.JPG
6.JPG (166.95 KiB) Zobrazeno 7711 x

Několik věží, spousta schodů, občas spíš prolézačka pro děti, než cokoliv jiného, ale já jsem tam na na ní úplně sám. Fotím si to a užívám, i těch výhledů, městská a přírodní turistika se tu krásně snoubí.
V dálce ještě věž Montale, ta je pro mně ještě daleko. Dole v údolí most válkou poškozené železnice i s renovovaným vagónem, ale to je pro mně ještě dál.
7.JPG
7.JPG (146.33 KiB) Zobrazeno 7711 x

8.JPG
8.JPG (231.51 KiB) Zobrazeno 7711 x

9.JPG
9.JPG (201.58 KiB) Zobrazeno 7711 x

10.JPG
10.JPG (162.48 KiB) Zobrazeno 7711 x

11.JPG
11.JPG (212.99 KiB) Zobrazeno 7711 x

12.JPG
12.JPG (110.92 KiB) Zobrazeno 7711 x

13.JPG
13.JPG (163.4 KiB) Zobrazeno 7711 x

Fajn, tak se opatrně proplést uličkami s krámky, jež jsou touhle dobou spíše zavřené do starého města, k hlavní pevnosti Guaita. Lidi trochu přibylo, spíš ale Italů na výletě. Opět prolézačka, opět výhledy, opět ztrácím dech.
14.JPG
14.JPG (224.42 KiB) Zobrazeno 7711 x

15.JPG
15.JPG (209.33 KiB) Zobrazeno 7711 x

16.JPG
16.JPG (200.38 KiB) Zobrazeno 7711 x

17.JPG
17.JPG (111.06 KiB) Zobrazeno 7711 x

18.JPG
18.JPG (156.46 KiB) Zobrazeno 7711 x

Blíží se poledne, chce to něco pojíst. Kolem místní basiliky k lanovce, v jedné z mála otevřených restaurací dát si pizzu a pivo. Na většině z nich nápis, že otevírá až v březnu.
19.JPG
19.JPG (189.67 KiB) Zobrazeno 7711 x

20.JPG
20.JPG (162.09 KiB) Zobrazeno 7711 x

21.JPG
21.JPG (212.82 KiB) Zobrazeno 7711 x

22.JPG
22.JPG (199.21 KiB) Zobrazeno 7711 x

23.JPG
23.JPG (156.71 KiB) Zobrazeno 7711 x

24.JPG
24.JPG (141.66 KiB) Zobrazeno 7711 x

25.JPG
25.JPG (157.53 KiB) Zobrazeno 7711 x

Kilometr a půl dlouhá lanovka dolů do Borgo Maggiore jezdí přes den co čtvrt hodinu a nejet se mnou ještě obsluha a jedna místní paní, jedu v ní úplně sám. Dole je trochu klidněji, ale to nejzajímavější se nachází malinko ukryto. Až do roku 1944 vedla z Rimini do San Marina úzkorozchodná železnice, pak jí poškodili spojenecké nálety a již nebyly obnovena. Při troše hledání najdete na mapě její pozůstatky a více méně lze zrekonstruovat i celou její trasu, pro mně však bylo podstatné, že i tady jsem našel několikakilometrový úsek upravený pro pěší. Dva osvětlené tunely, nějaký most, silnice ala cyklostezka.
26.JPG
26.JPG (282.8 KiB) Zobrazeno 7711 x

27.JPG
27.JPG (183.39 KiB) Zobrazeno 7711 x

28.JPG
28.JPG (272.92 KiB) Zobrazeno 7711 x

Moje šotoušská duše jásá. Snažím se pak hledat dál, trať vedla pod silničním mostem a zanořila se do tunelu. Ten je však z obou stran zamčený a prý v něm sídlí netopýři.
29.JPG
29.JPG (294.44 KiB) Zobrazeno 7711 x

30.JPG
30.JPG (298.52 KiB) Zobrazeno 7711 x

31.JPG
31.JPG (267.01 KiB) Zobrazeno 7711 x

Drápu se pak po ulicích v blízkosti předpokládané trasy k dalšímu tunelu, v něm mají vést ještě koleje. Taky že vedou, nadšenci ho upravili pro sezónní provoz, na jejím horním konci se nachází dokonce malý vláček.
32.JPG
32.JPG (366.3 KiB) Zobrazeno 7711 x

33.JPG
33.JPG (299.53 KiB) Zobrazeno 7711 x

34.JPG
34.JPG (312.46 KiB) Zobrazeno 7711 x

Venku je sice příjemně, ale já toho mám tak akorát dost. Až na parkoviště k výchozí zastávce autobusů nejdu, končím o úroveň níž náměstí Piazzale della Stazinone, asi tady byla kdysi železniční zastávka. Teď tam však staví autobus i do Rimini.
Ještě je odpoledne v plné síle, když jsem zpátky u Riminského nádraží. Kafe, svačina a z výčepu cosi jako víno. Nevím co dál. O kus dál stojí městský autobus do parku zvaného Italia in miniatura, ale když mi řidič a ani nikdo z cestujících nejsou schopni říct, zda je v tento lednový čas otevřený, raději to vzdávám a místo toho autobusem popojíždím k hotelu.
Pár hodin u piva a dobré knížky a navečer se jdu projít do nejbližšího supermarketu. Na břehu jedné z řek u sochy, co má připomínat Felliniho, chvíli dumám, než se vydám nabrat síly na další den.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část pátá - Rekordman
Dneska jako včera, krátce po sedmé už mířím na snídani, jídelna už plná dělníků a jejich kufrů, evidentně se balí, asi přijede nová parta. Však práce je před sezónou na okolních hotelích ještě dost a dost. A nejen na nich. Už předchozí večer ulici vedoucí k hotelu uzavřeli a od časného rána na ní operují stavební stroje. Ano, odjíždím v pravý čas.
Před půl devátou už spěchám na autobus, jen má oproti včerejšku pár minut zpoždění. Ale nevadí, času je dost.
1.jpg
1.jpg (227.23 KiB) Zobrazeno 7706 x

Do 100 kilometrů vzdálené Ancony mně hodí spěšný vlak, tady jim říkaj Regionale Veloce. I s řadou zastávek cestou to zvládne za hodinu a jedenáct minut. To pro Trenitalii není vůbec špatná vizitka.
2.JPG
2.JPG (225 KiB) Zobrazeno 7706 x


Rimini - Ancona
pátek, 24.1.2020 9:05 - 10:16
(odjezd i příjezd na čas)
Trenitalia
RV 11407
LF: 40%


Přijel takový ošoupaný vlak, push-pull souprava, sedačky nic moc, okna špinavá. Ale na obrazovkách ukazuje rychlost i čas. Z patra koukám ven, na vesničky, na moře. Tam kde to šlo, vznikly v druhé řadě od moře kempy, i v tenhle lednový čas nikterak opuštěné. Tak dvacet metrů od pobřeží udělali Italové přerušovanou hráz z kamení. Význam je jasný, utlumí to příliv, ochrání to pobřeží, zvláště, vede-li po jeho pobřeží železniční trať. Ale tak strašně to kazí fotky.
3.JPG
3.JPG (115.3 KiB) Zobrazeno 7706 x

Kolem čtvrt na jedenáct jsme v Anconě. A teplota za tu dobu stoupla snad o deset stupňů. V letním režimu a náladě vyrážím do města, na jeho prohlídku mám přes pět hodin. O kus dál stanoviště Flixbusu, tím dál pojedu. Velký přístav, kam vedou koleje, jen evidentně už hodně dlouho nepoužívané.
4.JPG
4.JPG (184.42 KiB) Zobrazeno 7706 x

Na umělém ostrově Lazzaretto of Ancona úchvatná pentagonální budova, dnes v něm sídlí i nějaké muzeum, ale já jsem ten kulturní barbar. O kus dál osamocená brána Porty Pia a nalevo do kopce se opírající město, dávající najevo, že ta prohlídka bude pro nohy náročná.
Ale stačí udělat pár kroků a je to fajn, ztratit se v uličkách, takhle asi nějak vypadá ta pravá Itálie a to se ani doma nemusíte hádat.
5.JPG
5.JPG (201.21 KiB) Zobrazeno 7706 x

6.JPG
6.JPG (139.95 KiB) Zobrazeno 7706 x

První zastávka, malé náměstíčko Piazza del Plebiscito se sochou Klementa XII. Poklidnou atmosféru tu narušují jen proti čemusi protestující studenti a pár policistů, kteří je hlídaj.
7.JPG
7.JPG (182.92 KiB) Zobrazeno 7706 x

O kus dál na Piazza Roma je ale živo i bez studentů, nádherná fontána, spousta lidí a na konci náměstí i autobusový terminál. Jo, tady by se žilo.
8.JPG
8.JPG (204.32 KiB) Zobrazeno 7706 x

Jdu dál, pěší zónou, kolem palem, ruského kola, ulicí Viale della Vittoria. Centrum Ancony leží na jakémsi výběžku a já ho takhle projdu z jedné strany na druhou. A na té druhé straně jakási socha a pak vyhlídka dolů, na moře. Chvíli se kochám, tak jako jiní. Tady by se řeklo, že jaro je už za dveřmi.
9.JPG
9.JPG (139.03 KiB) Zobrazeno 7706 x

10.JPG
10.JPG (243.54 KiB) Zobrazeno 7706 x

11.JPG
11.JPG (233.41 KiB) Zobrazeno 7706 x

12.JPG
12.JPG (152.5 KiB) Zobrazeno 7706 x

13.JPG
13.JPG (121.66 KiB) Zobrazeno 7706 x

Podle původních plánů tady měla moje prohlídka Ancony skončit a měl jsem se vrátit k nádraží a počkat na autobus. Ale nějak jsem to podcenil, do odjezdu Flixbusu zbývá ještě kvanta času, tak opatrně kolem moře, nejdřív rezidenční čtvrtí, pak parkem, kolem zbytků hradeb, kolem židovského hřbitova. Nemít v telefonu navigaci, tak se asi ztratím, takhle si to ale užívám. Najednou vypínám a jen jdu, brodím lesem, skrze stromy po úzkých cestách, moře blízko a přesto desítky metrů pode mnou.
14.JPG
14.JPG (305.8 KiB) Zobrazeno 7706 x

15.JPG
15.JPG (219.14 KiB) Zobrazeno 7706 x

16.JPG
16.JPG (138.42 KiB) Zobrazeno 7706 x

17.JPG
17.JPG (167.6 KiB) Zobrazeno 7706 x

18.JPG
18.JPG (170.78 KiB) Zobrazeno 7706 x

19.JPG
19.JPG (206.51 KiB) Zobrazeno 7706 x

20.JPG
20.JPG (217.92 KiB) Zobrazeno 7706 x

21.JPG
21.JPG (170.72 KiB) Zobrazeno 7706 x

Cíl už je ale na dosah, ještě místní Amfiteátrum a pak místní katedrála. Těch schodů už bylo nějak dneska dost, ale ten výhled stojí za to. Ani ne snad na moře, ale přímo pod katedrálou velká loděnice. Taky Vás zajímalo, kde se dělají ty velké zaoceánské lodě? Tak třeba tady.
22.JPG
22.JPG (193.86 KiB) Zobrazeno 7706 x

23.JPG
23.JPG (205.58 KiB) Zobrazeno 7706 x

Hodně dlouho koukám na to lidské mraveniště, na celý ten areál, než mně hlad donutí hledat něco k snědku. Pizzy už bylo dost, na Piazza del Plebiscito zapadám do malé hamburgrárny.
24.JPG
24.JPG (221.65 KiB) Zobrazeno 7706 x

26.jpg
26.jpg (158.93 KiB) Zobrazeno 7706 x

Po obědě ještě spousta času, ale nohám se už moc chodit nechce. Ještě mně tak dovedou k místu, kde staví Flixbus, ale do jeho odjezdu ještě víc jak hodina. Není si tu kde sednout, není si tu kde dát kafe. Když nedaleko zastaví trolejbus, padám do něj. Lístek nemám, ale je tu automat. Za lístek chtějí dvě Eura, zvládnu na něj dojet na konečnou a pak i zpátky. Ještě se zastavit na nádraží a pak nekonečné čekaní.
27.JPG
27.JPG (239.76 KiB) Zobrazeno 7706 x

Už Ti čekající na předchozí spoj vypadali hodně nedočkavě, jejich spoj měli asi zpoždění. Ten můj měl odjíždět v 15:40, když se v 16:00 objevuje první zelený stroj, dostavuje se menší úleva. Ale jen na chvíli, to není ten můj. O chvíli později volám kamarádce, jestli by mi pro jistotu nezjistila nějaký vlak, než to stačí udělat, je tu ten náš. Anconu opouštíme se čtyřicetiminutovým zpožděním, krátce po té mi to smskou sdělí i samotný Flixbus. To teda brzo.
28.JPG
28.JPG (221.52 KiB) Zobrazeno 7706 x


Ancona - Pescara
pátek, 24.1.2020 15:40 - 18:10
(odjezd o 35 minut a příjezd o pět hodin později)
Flixbus
429
LF: 10%


Ale je to fajn, v autobuse je nás tak deset, v zadních řadách kromě mně nikdo. Sedačky jsou pohodlné, Wifi funguje, já si otevírám Red Bull a užívám si cestování na Čočíka.
29.JPG
29.JPG (134.82 KiB) Zobrazeno 7706 x

Ale ne na dlouho. V jednom tunelu zastavíme a dlouhé minuty stojíme. Pak autobus zkouší sjet z dálnice a už to jde ztuha. Zácpa jako prase. Krátké popojíždění střídá dlouhé stání. Spoj má zastávku v městečku San Benedetto del Tronto. Ale dojet k zastávce trvá dlouhé desítky minut. Silnice jsou totálně zasekané. Jo, mohl bych tu přestoupit na vlak, zaplatit 10 Euro a za půl hodiny být v Pescaře, ale mně se nějak nechce. Vím, že zpátky na dálnici to bude ještě daleko a už teď máme dvě hodiny zpoždění...ale prostě šetřílek a srab nyní vyhráli nad rozumem.
Následuje naprosto šílená cesta. Pár desítek metrů popojet, pak možná čtvrt hodiny stát. A takhle pořád dokola. Majiteli penzionu v Pescaře, kde mám dneska spát, píšu, že nevím, kdy dorazím. Prý ať se nebojím, počká. Konečně se autobus vymotá z proudu aut a míří na dálnici. Nechápu, proč neskutečné kolony míří proti nám na okresní silnici do městeček a obcí. Za chvíli pochopím, dálnice je zavřená. Italové se smějí.
Pomalé otočení a potupná cesta zpátky. Je devět, napadá mně, že tuhle noc asi strávím v autobuse. Zalehnu na poslední prázdnou pětisedačku a zkouším spát. Jenže najednou víc jedeme než stojíme, jsme už v tom správném pruhu, jež míří na okresní silnici. Tam, kde se dva proudy slévaj, je to pořád ještě hodně pomalé, ale pak už je to fajn, najednou nabíráme rychlost a autobus ovládá euforie.
Záhy se pak ukazuje, že zavřená není celá dálnice, ale jenom její část, tak se na ní na prvním nájezdu vracíme. Zpoždění dosahuje možná pěti hodin a řidiči mají před sebou ještě hodně dlouhou cestu, ale jede se parádně. Když ohlásí, že jsme konečně v Pescaře, ozve se potlesk.
30.JPG
30.JPG (156.97 KiB) Zobrazeno 7706 x

Měli jsme tu být v šest, jsme tu v jedenáct, jestli se nepletu, je tu můj osobní rekord co do délky zpoždění, jakého jsem kdy v jakémkoliv dopravním prostředku dosáhl, ale to nevadí, dojeli jsme, to je hlavní.
Rychle pokoupit večeři a pak po cyklostezce, co snad jednou bude trolejbusovou tratí, k penzionu.
"To je cestování, co?", vítá mně majitel.
Už mi to nevadí, už je mi fajn.
32.JPG
32.JPG (118.77 KiB) Zobrazeno 7706 x

Za odměnu pak velká postel a nádherná koupelna. Přežil jsem to a ještě se mi nechce spát. I tohle k cestování patří.
31.JPG
31.JPG (172.08 KiB) Zobrazeno 7706 x


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část šestá - Panák po ránu
Usínám dlouho po půlnoci, budím se už před sedmou. První setkání s domácí realitou je ale příliš kruté. Píše mi kamarádka, jestli už to vím, jestli mám nějaké informace nebo jestli to byl jiný dům. Co se stalo? Na Kladně před pár hodinami vyhořel panelák, ona si podle fotek myslí, že to byl ten můj. Přikládá odkaz na jeden webový článek i s fotkami. To pravé zděšení trvá ale jen pár vteřin. Dům, ve kterém hořelo, je hodně podobný tomu mému, ale naštěstí pro mně to není on. Ale jen těsně, hořelo jen asi 400 metrů ode mého bydliště.
Pan domácí, co včera na mně čekal, už tu někde šmejdí. Mám chuť ho poprosit, ať mi k snídani dá i panáka na uklidněnou.
Tady žádné švédské stoly, ale připravený crossinat, v lednici dva jogurty, džus, k tomu si dělám kafe i čaj. Budu na Tebe B&B San Francesco s láskou vzpomínat.
Penzion opouštím úderem osmé, na prohlídku města mám čtyři hodiny. Přes léto sem létal Ryan z Prahy, myslel jsem si proto, že tu bude spoustu zajímavých míst k navštívení. V tom jsem se asi trochu seknul.
Tak alespoň dojít na pláž, tam v sobotním ránu běžci, pejskaři a jedna kladenská náplava. Jo, paráda, to je úděl nás středeovropanů, že se nám rozbuší srdce, když uvidíme moře.
1.JPG
1.JPG (137.5 KiB) Zobrazeno 7701 x

Jen tu šíleně fouká, připadám si jak polárník. Plán dojít po pláži až k mostu přes řeku, jež dala Pescaře jméno, rychle měním, jdu se schovat do centra. Ulice Corso Umberta I. spojuje nábřeží a nádraží, jen o pár ulic dál je malé náměstí Piazza della Rinascita. Nějak si nemůžu pomoct, připomíná mi to socialistický realismus na italský způsob.
2.JPG
2.JPG (186.5 KiB) Zobrazeno 7701 x

Tak bočními ulicemi k mostu. Vypadá hezky, moderní s bloky, v jednom míste se rozdvojuje, jedna část je pro pěší druhá pro cyklisty. Jen spojuje celkem hezkou část města s ošklivým předměstím. Velké ruské kolo vypadá z dálky hezky, zblízka je to ale jen hromada šrotu.
4.JPG
4.JPG (102.58 KiB) Zobrazeno 7701 x

3.JPG
3.JPG (157.11 KiB) Zobrazeno 7701 x

5.JPG
5.JPG (130.76 KiB) Zobrazeno 7701 x

Tak promotat se baráky, nechat nízko nad sebou proletět letadlo Ryanairu a kolem řeky zpátky do centra a k radnici. Ulice Corso Vittoria Emanuele II. je klasická široká městská ulice a nevypadá vůbec špatně, zpátky pak na Corso Umberta I, tady už je vyloženě hezky a náměstí Piazza del Sacro Cuore mně definitivně nutí opravit si názor na tohle město. Nic moc zajímavého tu pro mně není, ale je tu hezky.
6.JPG
6.JPG (140.58 KiB) Zobrazeno 7701 x

8.jpg
8.jpg (90.42 KiB) Zobrazeno 7701 x

7.JPG
7.JPG (188.82 KiB) Zobrazeno 7701 x

Ještě je trochu čas, tak zpátky na pláž, do Mekáče na kafe a svačinu a pak zpátky na nádraží. To je obrovské a neudržované. Pár obchoců, celkem ucházející pizzerie, sdílené kanceláře, ale opuštěné záchody, proti nimž byly ty v Praze na Masarykově nádraží i ve svých nejhorších dobách ještě oázou luxusu.
9.JPG
9.JPG (179.15 KiB) Zobrazeno 7701 x

Krátce po 12. hodině mám vyrazit dalším ICčkem do Bari. Rychlovlak, který má jet stejným směrem čtvrt hodinu před námi, mám hlášeno nejdřív pět a pak deset minut zpoždění. Ten můj ho kopíruje.
10.JPG
10.JPG (219.21 KiB) Zobrazeno 7701 x


Pescara Centrale - Bari Centrale
sobota, 25.1.2020 12:03 - 15:05
(odjezd o dvacet a příjezd o dvanáct minut později)
Trenitalia
IC 623
LF: 70-80%


Nakonec odjíždíme z Pescary se skoro dvaceti minutami. Vlastně stejná souprava, jakou jsme jel před pár dny z Boloně do Rimini, i stejný vagón. Místenka na 8D, sympatická paní, sedíc naproti mně, rychle uklízí ze stolu svého psa. Já vím, že je to snad proti všem hygienickým předpisům, ale dávám ji najevo, že ho tam klidně může nechat.
11.jpg
11.jpg (155.72 KiB) Zobrazeno 7701 x

Cesta začíná nadějně, kolem pobřeží, pak spoustou tunelů a pak, bohužel, kůli rekonstrukci trati, pár pomalých jíst. Bál jsem se, jak na včerejší pětihdodinové zpoždění dneska zareagují italské železnice, jestli mi osud nedá znamení ve stylu "to si nevybereš" a začátek tomu dost odpovídá. V jednu chvíli má vlak až pětadvacetiminutové zpoždění. Ale pak už ho minutku po minutku zkracuje a já si cestu užívám. Častější zastavování v hustě zalidněných oblastech, dlouhé cesty bez zastávky v místech, kde nic není. Nekonečná italská příroda a míjení několika úseků staré trati, po které vlaky jezdili, než postavili přeložku. Cesta do Bari měla trvat asi tři hodiny, ale mně to utíkalo jako voda. A když jsem si říkal, že by to chtělo nějakou tečku, objevil se kouzelný děděček s minibarem a za pár Eur mi dal malé kafe a sušenky.
12.JPG
12.JPG (149.63 KiB) Zobrazeno 7701 x

Do Bari jsme nakonec přijeli krátce po čtvrt na čtyři, se zhruba dvanácti minutami zpoždění. Vlak pak pokračoval dál, do Brindisi a Lecce, ale tam už já kdysi byl, tak jsem si od prvních chvil začal plnými doušky vychutnávat slunné odpoledne v tomhle jihoitalském městě.
13.JPG
13.JPG (168.43 KiB) Zobrazeno 7701 x
Naposledy upravil(a) Lkprak dne 08. 02. 2020, 17:26, celkem upraveno 1 x.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část sedmá - Italský jih
Znáte takovou tu definici, že Itálie na severu civilizačně připomíná Rakousko či Švýcarsko a směrem na jih je to čím dál horší? No, vzpomněl jsem si na ní. Loni v Neapoli, i teď v Bari. Stačilo opustit nádraží na druhou stranu, než bylo nejužší centrum a zavládl tam tak trochu divoký, ošuntělý, italský jih.
Ale venku příjemných patnáct stupňů a já si tohle odpoledne chtěl užít, dokud to šlo. Tak rychle pěšky do hotelu. Vzal jsem tady takový, malý, asi sedmipatrový Campus hotel. Zdálky viditelná oranžový stavba, tak trochu uprostřed ničeho.
1.JPG
1.JPG (171.57 KiB) Zobrazeno 7694 x

Na recepci dva starší manželé, anglicky se moc nechytali, ale nakonec jsme to dali. I tady pokoj za nějakých 31 Euro, ale fakt velký, i s balkónem a prázdnou, vykachlíčkovanou místností, na jejíž účel jsem jaktěživ nemohl přijít. Že by sauna? Po zkušnostech s nefunkčním topením v Rimini jsem ocenil, že tady byl přímotop a dokonce už i hřál.
Ale teplo bylo pořád i venku, tak jsem se rychle osprchoval a vyrazil jsem. Ke starému městu, prý tomu nejzajímavějšímu, co Bari nabízí, to bylo asi dva a půl kilometru. Když jsem však na rušné ulici Vialle dela Repubblica spatřil pár zastávek autobusů, koupil jsem si v první trafice jízdenku a pak naskočil do prvního autobusu, co jel kolem. Sledoval jsem jeho polohu na navigaci a byl jsem připraven z něj vyskočit v momentě, kdyby se odchýlil z trasy, kterou jsem potřeboval. Ale nebylo to třeba, pár zastávek, po mostě přejet koleje a záhy jsem byl na Corso Vitorio Emanuele II, široké ulici, jež pomyslně odděluje staré a nové město. A tady to bylo zase jiné Bari, hezké a načančané, s módními obchody a krásnými domy.
2.JPG
2.JPG (153.94 KiB) Zobrazeno 7694 x

Už se trochu stmívalo, když jsem se ponořil do hlubin starého města. To leží na malém výběžku u hlavního přístavu. Se spoustou úzkých uliček a tajemných zákoutí, to by se Foglarovi líbilo. Ač turistická destinace první třídy, žijí tady lidé.
3.JPG
3.JPG (151.29 KiB) Zobrazeno 7694 x

4.JPG
4.JPG (133.21 KiB) Zobrazeno 7694 x

5.JPG
5.JPG (208.78 KiB) Zobrazeno 7694 x

Spíš podle intuice mířím na překrásné náměstí Piazza Mercantile, dál po hradbách k basilice San Nicole, občas se zcela regulérně ztratím, ale přibývající tma vnáší do města tak trochu strach.
6.JPG
6.JPG (148.67 KiB) Zobrazeno 7694 x

7.JPG
7.JPG (120.22 KiB) Zobrazeno 7694 x

A jakoby to tu bylo rozdělené, pár osvětlených uliček, to je ráj pro turisty, tam je spousta obchůdků i kaváren a ten zbytek, to je svět sám pro sebe, tam slyšíte křik i hádky, to není skanzen, tady opravdu žijí místní.
8.JPG
8.JPG (186.91 KiB) Zobrazeno 7694 x

9.JPG
9.JPG (206.56 KiB) Zobrazeno 7694 x

U katedrály San Sabino se trochu zdržím a pak ven, ke hradu Normanno-Svevo. Dovnitř nejdu, ale dosyta si užívám široké ulice okolo. Ač zmrzlině moc nehovím, tady si jí dám.
10.JPG
10.JPG (157.04 KiB) Zobrazeno 7694 x

Je snad teprve šest večer, ale tady už je tma a o kus dál, na pěší zóně Via Sparano di Bari, to žije horečkou sobotní noci. Kvanta lidí, kvanta muziky...prostě kvanta.
11.JPG
11.JPG (171.81 KiB) Zobrazeno 7694 x

12.JPG
12.JPG (203.33 KiB) Zobrazeno 7694 x

13.JPG
13.JPG (198.62 KiB) Zobrazeno 7694 x

Ulice vede k nádraží, vlastně nevím, co dál? Na nějakou pizzu? Zkusím ještě trochu šetřit. V místním Sparu nakupuju večeři a pak pomalu do hotelu. Večer v pokoji otevírám italské pivo, využívám si wifi, jež tu podle popisu na webu ani neměla být a v klidu si vychutnávám poslední večer tohohle výletu.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část osmá - Ve dvou
Poslední den výletu. Wizzair mi do Prahy letí až v 16:50, Bari už mám včera prochozené, přemýšlím, co dál. Odpověď dává David Eiselt na svém webu cestujlevne.com. V průvodci letištěm Bari mimoděk doporučuje čtyři cíle výletů: Alberobello, Matera, Polignano a Mare a nakonec Monopoli. Stručně a jasně: první kvůli unikátním kameným domům, druhý kvůli zajímavým jeskyním, třetí kvůli domům vystavěným na skále nad mořem, no a o Monopolích jste asi už všichni slyšeli. Lehký pohled na mapu a je jasno. Polignano!
Kolem sedmé už snídám, na bohaté hotelové snídani se takhle brzo scházíme dva, a já si pak cestu na nádraží plánuju tak geniálně, že na příměstý vlak mířící na jih do Lecce čekám rovnou třičtvrtěhodinu.
1.JPG
1.JPG (191.56 KiB) Zobrazeno 7692 x

Takový obyčejný panťák, vzdáleně připomínající naše žabotlamy, na Itálii trochu podprůměr. Poloprázdný vlak, do Polignanana je to sotva půlhodiny. Nenápadné nádražíčko, vystupují prakticky jen turisté.
2.JPG
2.JPG (178.47 KiB) Zobrazeno 7692 x

Obloha zatažená, včerejší léto je náhle pryč. Přes uličky, nedělní ospalou idylou, na náměstí Piazza Aldo Moro, kde však přichází zvrat.
Holčina, může jí být tak pětadvacet, mně oslovuje, prý jestli taky cestuju sám a jestli se k ní nechci přidat. Jsou nabídky, které se neodmítají.
3.JPG
3.JPG (149.21 KiB) Zobrazeno 7692 x

A náhle jsme dva, náhle tu moje šikovná navigace není jen pro mně, náhle ta kvanta načtených informací mají své využití. Jmenuje se Taťána, takové ztracené koťátko, prý pochází z Běloruska, žije a pracuje ve Varšavě, chtěla si odpočinout, tak sedla na první letadlo a doletěla do Bari. Trochu ztracená, trochu znuděná, asi už ne moc při penězích (ale to jenom spekuluji).
Fajn, jdem. Úzkými uličkami směrem k moři, na kvanta vyhlídek a teras. Moře dole pod námi, spousta domů postavených do skal kolem. Dál pak bloudíme uličkami, stačí jen popojít a člověk má moře jako na dlani.
4.JPG
4.JPG (210.91 KiB) Zobrazeno 7692 x

5.JPG
5.JPG (178.04 KiB) Zobrazeno 7692 x

6.JPG
6.JPG (167.33 KiB) Zobrazeno 7692 x

7.JPG
7.JPG (242.52 KiB) Zobrazeno 7692 x

8.JPG
8.JPG (261.21 KiB) Zobrazeno 7692 x

To už si fotíme slavný most Ponte Lama Monachille a pak scházíme do údolí pod něj, až úplně k moři. Podle fotek na googlu se tu dá kvěle koupat, na to teď ale není vhodný čas. Tak nakouknout, nadechnout se, vychutnat si vlny.
9.JPG
9.JPG (214.65 KiB) Zobrazeno 7692 x

10.JPG
10.JPG (208.74 KiB) Zobrazeno 7692 x

11.JPG
11.JPG (165.58 KiB) Zobrazeno 7692 x

A zas dál, vzhůru na most a po pobřeží. Pietra Piatta. Velká vyhlídka a kamenná pláž. Cedule označující, že je tady "free beach". Co se tady v létě děje, snad ani nechci domýšlet.
12.JPG
12.JPG (167.46 KiB) Zobrazeno 7692 x

Jen stojíme a koukáme, přeskakujem kameny, povídáme si. Kolem moře jdeme dál, občas někde něco přeskočit, občas někde něco podlézt. Načinčané turistické město se mění v jihoitalský venkov, kolem zahrádek, kolem domků. Pěstují tu kaktusy. Táťana je zkouší jíst. To už jsme daleko, turistů ubylo, jsme tu sami, jen tu a tam na skalních výklencích rybáři. Měl jsem v plánu ještě popojet do Monopolů, ale to náhle padá. Zajímá mně jenom poslední vlak do Bari, kterým bych ještě stihnul letadlo domů. A na to je ještě čas.
13.JPG
13.JPG (174.39 KiB) Zobrazeno 7692 x

14.JPG
14.JPG (174.31 KiB) Zobrazeno 7692 x

Mimo město, tak trochu ztraceni. Máme hlad. Jdem po silnici zpátky do Poliganana, najít nějakou pizzerii. Ranní vlna turistů jakoby přešla, vládnout tu místní. Proplétáme se uličkami, začíná pršet. Jedna restaurace vypadá dobře, otevírá ale až ve dvanáct. Hodina zbývá, za rohem mají zmrzlinu. K tomu kafe a spousta slov. Trochu popojít, tam malý fast food. Objednáváme pizzu, ale jí se to nelíbí. Obsluha je arabská, tady nebude. S nechutí ruším objednávku a jdeme pryč. Ano, i cestování ve dvou může mít svá svá úskalí.
15.JPG
15.JPG (209.66 KiB) Zobrazeno 7692 x

Konečně ta správná restaurace, jen pizzu nemají. Tak berem nějaké těstoviny s hovězím masem a rajčatovou omáčkou. Není to úplně špatný, ale sám bych si to nedal. A k tomu "domácí" pivo. Jo, to šlo.
Ještě je čas, ještě se jdem projít na druhou stranu města. Po silnici vysoko nad mořem, na poslední terasu. Naposledy si ho užít.
16.JPG
16.JPG (132.09 KiB) Zobrazeno 7692 x

17.JPG
17.JPG (157.13 KiB) Zobrazeno 7692 x

Čas se krátí, musím na nádraží, jde se mnou. Má tu ještě pět dní, bude se nudit, řeší, co dál. Nakonec jí radím, ať se podívá, na kolik by takhle vyšly třeba s Ryanem letenky do Říma.
Loučíme se, na mně čeká tentokrát přeplněný panťák do Bari, na ní - kdo ví?
Plný dojmů mířím k severu. Nic z toho nebude, ale bylo příjemný mít takhle alespoň na chvíli společnost.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

Část devátá - Překvapení na závěr
V Bari jsem krátce po druhé, už musím na letiště. Dal jsem si závazek, že půjde-li to, budu k cestám na letiště využívat vlak. Jenže to často naráží na ekonomickou realitu, kdy vlak je mnohem dražší než autobus. Zrovna tady je poměr 5:1. Jenže městský autobus mi právě ujel a dalším bych už letadlo nestíhal, tak je jasno. Snad těch pět Euro bude stát za to.
4.JPG
4.JPG (173.53 KiB) Zobrazeno 7687 x

Italové si v Bari postavili cosi mezi metrem a S-bahnem. Pár linek, plno podzemních úseků i stanic, jen jízdní řád je spíš vlakový. Jedna linka vede i přes letiště, teď o víkendu jezdí snad co padeseát minut. Celkem pěkný moderní vlak, na Itálii pro změnu silný nadprůměr. Proplétá se severními bariskými předměstími, nakonec v tunelu podjede i vojenskou část letiště a zastaví v podzemní stanici u letiště a (pak ještě pokračuje někam dál).
3.JPG
3.JPG (180.47 KiB) Zobrazeno 7687 x

Jízdenky kontroluje ve vlaku průvodčí a pak ještě turniket při výstupu. Což ovšem nevím a jízdenku kamsi zahazuju. Ale drama se tenkrát nekonná. Čekám, až jsem ve stanici úplně sám, pak mačkám u turniketu tlačítko pomoci. Telefonem jsem spojen kamsi na dispečink, anglicky popisuju svůj problém a záhy je mi turniket na dálku otevřen. A já pak doma nacházím jízdenku pohozenou v boční kapse batohu.
Z venku letiště Karola Wojtyly, jak je místní vzdušný přístav pojmenován, tentokrát moc nevidím. Podzemní tunel mně vede z vlakové zastávky až téměř do haly. Venku nic moc, ale na letišti příjemně. Wizzair v Bari ani v Praze základnu nemá, tento spoj obsluhuje stroj, který sem doletí z Kluže. Rychlý pohled na informační obrazovku - a bude to dobré, poletíme na čas.
2.JPG
2.JPG (140.14 KiB) Zobrazeno 7687 x

Ještě ve veřejné hale kuřácká terasa s jakýms takýms výhledem na plochu, já však rychle mířím do tranzitu. Palubka v mobilu, bezpečnostní kontrola šíleně odbytá.
Odletovou halu tvoří jakási nudle, nepříliš velká, pár gatů, nějaké ještě možná dole. I teď v lednu je tu docela plno, jak to tu asi musí vypadat během léta, nechci ani domyslet. Ven se dá koukat, ale není moc na co. Alitalia do Říma, nějaký Ryan, hned na gatu A1 svítí, že odtud poletíme do Prahy.
1.JPG
1.JPG (169.08 KiB) Zobrazeno 7687 x

Nějak se mi nechce se tu moc toulat, v místním baru si dávám poslední Peroni a pizzu. A u vedlejšího stolu poprvé na tomto výletu slyším Češtinu.
11.JPG
11.JPG (147.85 KiB) Zobrazeno 7687 x

Místo mám 24D, není, kam se hnát. A320 u Kluže přiletěla dokonce s menším předstihem, dobrou půlhodinu před odletem se už začíná nastupovat. Čekám nějakou šílenost, nějaký bus či čekání v temných chodbách, ale letiště Bari i samotný Wizzair překvapují. Hezky po staru jedním obyčejným nástupním mostem a jen do předních dveří.
10.JPG
10.JPG (81.4 KiB) Zobrazeno 7687 x



Bari - Praha
neděle, 26.1.2020 16:50 - 18:45
(odlet o pět minut později, přílet asi o 20 minut dřív)
Wizzair, A320
W6 2694, HA - LPU
LF: 75%


Pomalu se trousím do zadních řad, když mně zastavuje jedna s letušek.
Prý jestli umím anglicky. Říkám, že jen trochu, ale to není odpověď, kterou chtěla slyšet. Rychle mi dochází, o co se tu hraje, rychle se opravuju.
Že prý jestli nechci sedět u exitů, někoho tam posadit musí, někoho, kdo umí anglicky a je v případě potřeby připraven pomoct.
Záhy mi to dochází, mám celou exitovou řadu pro sebe. V řadě za mnou celkem hezká holčina a chlap, co je objektivně vztato trochu tlusťoch, nadávají na pověstné wizzairovské úzké rozestupy, já natuhuju nohy a šahám po nabídce palubního občerstvení, protože za tohle prostě musím Wizzair nějak odměnit.
Nakonec a ještě v pořádné euforii, jdeme s pár minutami zpoždění na start.
9.JPG
9.JPG (89.3 KiB) Zobrazeno 7687 x

Venku ještě hromada světla a ve výhledu mi brání část křídla a motor, ale darované exitové řadě na motor nekoukej. Hezky nad Jaderské moře, nad bývalou Jugoslávii, vstříc domovině a tmě.
8.JPG
8.JPG (138.5 KiB) Zobrazeno 7687 x

7.JPG
7.JPG (73.66 KiB) Zobrazeno 7687 x

Letadlo zaplněné tak ze 75%, po dosažení letové hladiny probíhají menší škatulata. Jeden pán se dokonce prochází po letadle s velmi malým dítětem v náručí a zkouší ho houpat. Houpání malinko omezí, až když se dítě celou radostí poblije. Ale následná souhra rodičů dítěte, posádky i náhodných "okolosedících" při odstraňování následků je přímo ukázková.
6.JPG
6.JPG (163.17 KiB) Zobrazeno 7687 x

Kdesi nad Chorvatskem konečně přichází posádka s nabídkou palubního občerstvení. Zaujalo mně, že nabízí i různé "krajové" speciality, za Českou Republiku je to jablečná müsli tyčinka Twiggy. Chvíli váhám, ale nakonec si ke kávě přeci jenom dávám holandské vafle. Toho by teda za 2,50 mohlo být rozhodně víc, ale k těm vaflím se hodí.
5.jpg
5.jpg (165.44 KiB) Zobrazeno 7687 x

Je už hluboká tma, když se přes Rakousko a kolem Budějic blížíme ke Praze. Zcela ztrácím orientaci, z mraků se vymotáváme až těsně před letištěm nad slánskou dálnicí. Wizzair nemá fanfáry, ale zasloužil by si je, přiletěli jsme dvacet minut před letovým řádem.
V ledové Praze Wizzair nástupní mosty bojkotuje, musíme do autobusu. Rodiče i s tím miminknem jsou zdržující faktory, všichni čekají v autobuse jenom na ně, ale vlastně to nikdo moc neřeší. Hezky kolem OKY-YBA, jež míří na runway a do Soulu a do terminálu 2. Zamávat kolegům a za hodinu už doma oslavit šťastný návrat.
12.JPG
12.JPG (177.48 KiB) Zobrazeno 7687 x

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od HighFlyer »

Bari a Lecce jsou fajn, ale zustala ti utajena ta nejuzasnejsi mista Apulie (Alberobelo, Locorotondo, Martina Franca, Cisternino, Polignano a Mare, Grotte di Castelana) a sousedni Basilicaty (Matera). Pro priste doporucuji vynechat vse ostatni po ceste mezi Prahou a Bari a dat si 3-5 dnu jenom v Apulii. Krome pamatek uzasna gastronomie a enologie. Prijemne pocasi uz od brezna a po horkem lete az do rijna/listopadu. A o poznani mene turistu nez ve Florencii, Rime ci Benatkach.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: z Boloni do Bari

Příspěvek od Lkprak »

HighFlyer píše:Bari a Lecce jsou fajn, ale zustala ti utajena ta nejuzasnejsi mista Apulie (Alberobelo, Locorotondo, Martina Franca, Cisternino, Polignano a Mare, Grotte di Castelana) a sousedni Basilicaty (Matera). Pro priste doporucuji vynechat vse ostatni po ceste mezi Prahou a Bari a dat si 3-5 dnu jenom v Apulii. Krome pamatek uzasna gastronomie a enologie. Prijemne pocasi uz od brezna a po horkem lete az do rijna/listopadu. A o poznani mene turistu nez ve Florencii, Rime ci Benatkach.


Tak v Polignanu jsem byl (viz. předposlední část), ale jinak souhlas, když jsem si pak dělal důkladnou přípravu k výletu a četl různé cestopisy, napadlo mně, že by se v Apulii dalo strávit pár dní bylo by stále co objevovat. Tak snad někdy příště.

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: Boloňa - Bari (a pár zastávek cestou)

Příspěvek od Roiman4 »

"Boloňský trolejbus vypadá futuristicky, ale jeho svezení je úplně stejné, jako třeba ve Zlíně."
No dovol :D :D Naše Zlínské trolejbusy jsou fajn, dokonce i Pražácí nám závidí, v kolik to má mít aktuální odjezd ze zastávky a dle toho se dá vypočítat případné zpoždění :))

Fajn trip report :) Bari mě láká a jeho okolí už dobré tři roky, čas to napravit už :D

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: Boloňa - Bari (a pár zastávek cestou)

Příspěvek od Lkprak »

Roiman4 píše:"Boloňský trolejbus vypadá futuristicky, ale jeho svezení je úplně stejné, jako třeba ve Zlíně."
No dovol :D :D Naše Zlínské trolejbusy jsou fajn, dokonce i Pražácí nám závidí, v kolik to má mít aktuální odjezd ze zastávky a dle toho se dá vypočítat případné zpoždění :))

Fajn trip report :) Bari mě láká a jeho okolí už dobré tři roky, čas to napravit už :D


Jsem poloviční Zlíňák, takhle poznámka rozhodně nebyla myšlena jako urážka :D

Každopádně díky za pochvalu, až při důkladnějším plánování mi došlo, že těch 24 hodin je na tenhle kraj žalostně málo.

galbo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 01. 05. 2015, 09:05
Stav: Offline

Re: Italské osvěžení: Boloňa - Bari (a pár zastávek cestou)

Příspěvek od galbo »

Pefektne citanie, velika vdaka :thumbup: :thumbup:


Odpovědět