Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od pettte »

Turkish nejsou soukromým majetkem Edorgana. Z mé zkušenosti poskytuje Turkish na palubě a na letišti velice dobré služby za dobrou cenu. Jen elektronická komunikace je trochu horší.
Co se týká Turecka jako takového, tak spousta lidí podléhá tlaku médiíí o Edorganovi, ale vůbec neberou v úvahu skutečnost, že Turci jako občané jsou většinou fajn (já jsem tedy nenaznamenal žádnou špatnou zkušenost).
Pravdou taky je, že cca 25km od moře je nejen nádherná příroda, ale hlavně velká chudoba, těch žen prodávajích vlastní výrobky mi bylo opravdu líto, na cestu zpět bych musel mít kontejner.
A k těm dvěma "mameluchům", kteří jsou tak hloupí, že se fotí se samopaly nebo s ozbrojenci a ještě si to musí hodit na fakebook, si to zaslouží.
Pokud se chováte slušně jako turista, tak se s žádnou šikanou nesetkáte. Měl jsem po celou dobu půjčené auto a každý den cestoval a zažil jsme několik policejních kontrol, kde kontrolují všechny. Poslední den to byla opravdu pořádná kontrola, kde asi polovina lidí musela do nějakého stanu, vše zadávali do přenosného zařízení asi na kontrolu dat.
U mne jako u viditelně poznatelného cizince, si vzal pas do ruky, kouknul na fotku jestli to jsem já, a už mne pouštěli dál. Takže oproti místním, jsem byl jako cizinec, který se chová slušně a v souladu se zákony Turecka, zvýhodněný.


zennie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 21. 07. 2009, 21:29
Bydliště: Praha->Čína->Japonsko
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od zennie »

Na tuhle problematiku názor mám, ale - viz první větu mého úvodního příspěvku, toto není platforma, kde bych si přál živit flame.

Report bude, ale ještě to chvilku potrvá a vzhledem k zájmu o rozepsání "po přistání" si dovolím se podělit o video, které už jsem zpracoval:


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od whiskey »

zaujimavy koment na temu TK som nasiel na FT:
TK is (ab)using the fact that Turkey is mostly Covid Free-for-all, and there are relatively quick tests at IST for both arriving and departing passengers.

Here's a personal example: I live in SIN. If I travel from Germany to Singapore, I have to go into mandatory 2-week quarantine in a government-designated hotel, where I'm locked in the room, and only see outside world when I go and take my mandatory PCR test. I pay roughly 1250 Euros for that indulging experience. *OR* I can fly to Turkey, have a fabulous 2-week vacation for the same 1250 Euros, and fly back to Singapore to serve the 2-week quarantine in my place of residence, because Turkey, for the reasons I won't speculate on, is on the list of countries that don't need the mandatory hotel-quarantine.

TK connects many places that can't otherwise be directly connected by using the loophole of the country's Covid status.
Myslim, ze to je pekne zosumarizovane.

r2d2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 44
Registrován: 07. 10. 2013, 23:15
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od r2d2 »

whiskey: Asi taky jeden z duvodu, proc je posledni mesic dva IST nejvytizenejsim letistem Evropy. CR ma sice na cely Turecko cervenej semafor uz od jara a na mzv pisou vysoky riziko nakazy, ale je to jedna z tech zemi kde je riziko nakazeni mensi (spis se divim ze oni nezavedli omezeni pro prilety z CR)

zennie: Ta Kena a Tanzanie vypada dost dobre, asi se jednou inspiruju a vyrazim tam taky :) Tesim se na pokracovani. Akorat mam trochu obavy z bezpecnosti. Jak je to treba v tom Nairobi, muze clovek chodit sam po meste /ve dne/ a citit se pritom jakztakz bezpene?

jinak sem letel s TK pres IST pred 2-3 tydny, a prirucaky v Praze uz tridili, kdo mel vetsi (nez maly :p) a tezsi nez ty 4 kg, musel to poslat do podpalubi.. Zpatky v AYT sice taky, ale kdyz mi zvazila batoh 5.5 kg tak zavrela oci a dovolila mi ho vzit sebou dovnitr. (tablety sem drzel jen tak v ruce). Takze neda se na to spolehnout na 100 %.

zennie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 21. 07. 2009, 21:29
Bydliště: Praha->Čína->Japonsko
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od zennie »

V první řadě se omlouvám, že report ještě není - mám přebranou větší část fotek, ale během prosince se mi vyskytly nějaké neočekávané události, kvůli kterým jsem Keňu dodělat nestihl. Vím, že užitečnost informací s prodlevou klesá, ale report dopsat plánuju, odhaduji druhou polovinu ledna.

r2d2: v Nairobi to může být o hubu, ale on tam člověk stejně nemá moc co dělat. Já tam ale strávil přes týden. Ve čtvrti, kde jsem bydlel, mi nedoporučovali vycházet za tmy (a ani jsem se tam fakt moc dobře necítil), naopak v CBD prý bez problémů, stejně tak v některých "lepších" čtvrtích, kde jsem se vyskytl (Karen, Lavington), jsem se ani za tmy necítil nijak ohrožen (což na druhou stranu nemusí o bezpečnosti vypovídat stoprocentně). Největší problémy jsem měl vždycky s policií, a to se týkalo i Nairobi. Každopádně jsem tam zůstával z logistických a tranzitních důvodů, pokud člověk nemá konkrétní důvod, doporučuju z Nairobi vypadnout co nejdříve, a to ne kvůli bezpečnosti, ale kvůli tomu, že je to prostě hnusná díra.

Jinak pokud vím, malé příručáky TK zrušili v půlce prosince. Příště s TK letím asi 30., jen do Turecka, včera zavedli testy při vstupu od 28. Z neoficiálních zdrojů dnes koluje info, že se to posune až na vstupy do 30., v kterémžto případě bych zkusil letenku přesunout na 28. (29. nic neletí). A to i navzdory, že by mi nenavazoval přílet, pořád dám 1800 Kč radši za dvě noci v hotelu než za test (se kterým to bude teď mezi svátky dost natěsno).


r2d2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 44
Registrován: 07. 10. 2013, 23:15
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od r2d2 »

aha, tak diky, radsi se tedy s planovanim spis zamerim na parky a Kilimanjaro

zennie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 21. 07. 2009, 21:29
Bydliště: Praha->Čína->Japonsko
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Koho by před rokem napadlo, že budeme brzy před nemocemi utíkat zrovna do Afriky? (PRG-IST-NBO a snad i zpět TK Y/C)

Příspěvek od zennie »

Tak já klidně něco z reportu vyspoiluju dopředu - "dát nějaký park a pak zmizet do Tanzanie" (park obvykle Masai Mara, Tsavo nebo Amboseli) je klasický přístup ke Keni a je to hrozná škoda. Parky jsou super, ale Keňa toho umí víc. Ostrov Lamu se starým městem pro mě byl asi top, na Mt. Kenyu mě mrzí, že nevyšlo lepší počasí (nahoru jsme se nechystali, ale chtěli jsme denní trek v podhůří, bohužel počasí nedovolilo), čajové plantáže kolem Kericha, okolí Naivashi je sice profláklé, ale fakt úžasné, barevný kaňon Marafa... Keňa je fakt zajímavá a rozmanitá a dát si jedno dvě safari a odjet pryč je něco, co mi přijde jako hrozná škoda.

Víc se rozepíšu v reportu, fakt už s ním nechci moc otálet. Samozřejmě pokud by byly dotazy, klidně poradím mezitím.


Odpovědět