Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od Night fly »

V pátek jsem se vrátil ze Španělska, dám sem heslovitě srovnání procedur:

Cesta tam:

-LX sice umožňuje OLCI, ale pro BP je nutno jít na přepážku, kde je zkontrolováno potvrzení o PCR a španělský QR kód
-v ZRH před nástupem opět kontrola QR kódu, následně razítko na BP jak při cestách mimo Evropu po kontrole pasů
-ve VLC všichni povinně "pípnout" QR kód, každý druhý-třetí vytažen na kontrolu PCR
-po kontrole QR kódu přišla uvítací zpráva s kontaktními čísly

Cesta zpět:

-drobný problém při shánění atg testu pro návrat do ČR: již od listopadu avizované zřízení testovacího místa přímo na letišti je stále v nedohlednu
-klinika s nejagresivnější reklamou (a bohužel také nejvýhodněji umístěná) má platební systém neakceptující zahraniční karty. Další klinika již má vše OK, test je záležitostí 5 minut a výsledek v mailu než jsem se stihl přesunout na letiště
-pro LH je VLC oblastí s nízkým rizikem, žádné extra procedury se nekonají.
-přílet do PRG: LH z FRA je jediným příletem na T2 široko daleko. V kukaních na pasovce jsou dva policajti. Předkládám občanku a lovím v mobilu český QR kód, pasovák se ptá: "Test máte? Jo? Tak běžte." Žádná kontrola, nic. Přitom mají h...o co na práci. A pak to tady má nějak vypadat - import z ciziny může vesele běžet dál.

Kolem a kolem - cesty jsou prodraženy o dva PCR a jeden ATG test, ale jinak faktické omezení veškeré žádné, o kontrolách ani nemluvě. Nevím jestli na T1 jsou kontroly přísnější, ale to co se děje na T2 je naprostá fraška.


pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od pettte »

Máš pravdu, naprostá fraška, pro cca 17.000 lidí, kteří umřeli navíc oproti roku 2019 viz https://www.czso.cz/csu/czso/v-roce-202 ... atel-ceska
A to ani nevíme, kolik z těch 17.000 lidí umřelo díky odkládání operací, nebo, že měli strach jít k lékaři.

Ale zato jsme:
1. vyrobili dluh s takovým počtem nul, které ani nedokážeme spočítat

2. děti už ani neví co je to škola a kde ji mají

3. finančně zlikvidovali statisíce rodin a další finanční problémy příjdou

4. staří lidé neumírají na čínskou chřipku ale steskem díky ztrátě sociálních kontaktů

5. mnoho lidí na home office se za ten více než rok odnaučilo pracovat

6. mnoho lidí z vlády a jejich přátel pohádkově zbohatlo ( to mi vadí úplně nejméně ze všeho)

7. zakazují se pytlíky v obchodě, brčka a uchošťoury, ale statisíce tun odpadu z roušek a všech možných testů nikoho netrápí

8. potlačují se základní lidské svobody, kdy namísto aby se ten kdo je ohrožený nebo se cítí ohrožený, chránil sám či mu v tom pomohl stát, tak jej mají chránit jiní.

A spousty dalších....

Samozřejmě, že není nic příjemného, když Ti umře někdo blízký. Ale zapomněli jsme na to, že smrt k životu patří, a že každý život končí smrtí. Zvykli jsme si zachraňovat životy, které podle pravidel přírody nemají šanci přežít. Ničíme si tím zároveň i zdravý genofond.
V Africe je dodnes běžné, že z 12ti dětí, se dospělosti dožijí 3. A berou to úplně normálně jako fakt.

A ano i já mohu umřít, i když jsem tu šílenou nemoc měl za 16 měsíců už 2x, a přestože jsem starý, tlustý a mám vysoký tlak, tak nepochopitelně jsem to zvládnul v pohodě. Jestli to není tím, že jsem hodně cestoval, setkával se s různými viry, snažil jsem se hýbat a dělat sám něco pro své zdraví.
Dnes už více než rok skoro nic nemůžeme, peníze které jsem kdysi vydělal v podnikání, jsem už všechny nalil do firmy,s vidinou, že to někdy skončí.Nyní již pátý týden nemohu vůbec nikam, ani za svým otcem, který mi doslova řekl:
Pokud mám umřít, tak umřu, ale chci Vás vídat a ne být stále sám, zavřený doma.....

Nikomu tímto neberu právo mít strach. Tak se všichni zavřete do sklepů a protiatomových krytů, a společně čekejte na Armagedon, ale my normální, chceme žít!
A v celém světě to nespěje k další Sametové revoluci, ale spíše k Velké Francouzské revoluci, i když se nám média snaží tvrdit, že všude jinde ve světě, drží všichni lidé hubu a krok.
A bojím se, že až i těm líným lidem dojde trpělivost, a hlavně peníze, tak to bude asi hodně násilné a krvavé. Důkazem, že i státu asi docházejí peníze, je například skutečnost, že poslední DPH přišlo od státu až o den později, než je nejzašší termín (25.unora byl pracovní den, takže mělo být vráceno nejpozději 25.března).

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od MEA »

Úplný súhlas. Plus ešte, ako sa na Slovensku hovorí, vďaka tomu dištančnému vzdelávaniu "budú deti tlsté ako Mikas a sprosté ako Matovič". Nevraviac o super opatreniach, na ktoré sa zložíme všetci. A sú teda "perfektné". Napríklad podnikateľ, čo mal rok 2019 zlý ale teraz sa snaží pracovať, dostane neraz za mesiac práce menej ako keby sedel nečinne doma a bral "covid pomoc", keďže je povedzme na 83 percentách príjmu z 2019 a nemá nárok na nič. Ale na vzniknuté škody sa budeme skladať všetci, to je viac než isté...

tomassanto
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 59
Registrován: 07. 04. 2015, 21:23
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od tomassanto »

pettte píše:
28. 03. 2021, 12:10
Máš pravdu, naprostá fraška, pro cca 17.000 lidí, kteří umřeli navíc oproti roku 2019 viz https://www.czso.cz/csu/czso/v-roce-202 ... atel-ceska
A to ani nevíme, kolik z těch 17.000 lidí umřelo díky odkládání operací, nebo, že měli strach jít k lékaři.

Ale zato jsme:
1. vyrobili dluh s takovým počtem nul, které ani nedokážeme spočítat

2. děti už ani neví co je to škola a kde ji mají

3. finančně zlikvidovali statisíce rodin a další finanční problémy příjdou

4. staří lidé neumírají na čínskou chřipku ale steskem díky ztrátě sociálních kontaktů

5. mnoho lidí na home office se za ten více než rok odnaučilo pracovat

6. mnoho lidí z vlády a jejich přátel pohádkově zbohatlo ( to mi vadí úplně nejméně ze všeho)

7. zakazují se pytlíky v obchodě, brčka a uchošťoury, ale statisíce tun odpadu z roušek a všech možných testů nikoho netrápí

8. potlačují se základní lidské svobody, kdy namísto aby se ten kdo je ohrožený nebo se cítí ohrožený, chránil sám či mu v tom pomohl stát, tak jej mají chránit jiní.

A spousty dalších....

Samozřejmě, že není nic příjemného, když Ti umře někdo blízký. Ale zapomněli jsme na to, že smrt k životu patří, a že každý život končí smrtí. Zvykli jsme si zachraňovat životy, které podle pravidel přírody nemají šanci přežít. Ničíme si tím zároveň i zdravý genofond.
V Africe je dodnes běžné, že z 12ti dětí, se dospělosti dožijí 3. A berou to úplně normálně jako fakt.

A ano i já mohu umřít, i když jsem tu šílenou nemoc měl za 16 měsíců už 2x, a přestože jsem starý, tlustý a mám vysoký tlak, tak nepochopitelně jsem to zvládnul v pohodě. Jestli to není tím, že jsem hodně cestoval, setkával se s různými viry, snažil jsem se hýbat a dělat sám něco pro své zdraví.
Dnes už více než rok skoro nic nemůžeme, peníze které jsem kdysi vydělal v podnikání, jsem už všechny nalil do firmy,s vidinou, že to někdy skončí.Nyní již pátý týden nemohu vůbec nikam, ani za svým otcem, který mi doslova řekl:
Pokud mám umřít, tak umřu, ale chci Vás vídat a ne být stále sám, zavřený doma.....

Nikomu tímto neberu právo mít strach. Tak se všichni zavřete do sklepů a protiatomových krytů, a společně čekejte na Armagedon, ale my normální, chceme žít!
A v celém světě to nespěje k další Sametové revoluci, ale spíše k Velké Francouzské revoluci, i když se nám média snaží tvrdit, že všude jinde ve světě, drží všichni lidé hubu a krok.
A bojím se, že až i těm líným lidem dojde trpělivost, a hlavně peníze, tak to bude asi hodně násilné a krvavé. Důkazem, že i státu asi docházejí peníze, je například skutečnost, že poslední DPH přišlo od státu až o den později, než je nejzašší termín (25.unora byl pracovní den, takže mělo být vráceno nejpozději 25.března).
To mas těžký, ale i s opatřeními které jsou mas intenzivních luzek v nemocnici at uz covidovych nebo necocidovych volnych jak šafránu, nebýt opatření tak ti systém zkolabuje uplne... a tam nejde o osmdesatniky, kteří by dopadli stejne tak jako tak

Nemec
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 447
Registrován: 28. 01. 2006, 21:16
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od Nemec »

Po ceste nazpet staci mit vse jen v mobilu? Ja jestli jeste nemusim ve spanelsku shanet misto na tisknuti cehokoliv 🙄


Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od Night fly »

Nemec píše:
28. 03. 2021, 20:41
Po ceste nazpet staci mit vse jen v mobilu? Ja jestli jeste nemusim ve spanelsku shanet misto na tisknuti cehokoliv 🙄
No me nikdo na Ruzyni nekontroloval, nicmene zde se pise: potvrzení o testu může být v papírové i elektronické podobě. Cesky QR kod v mobilu staci urcite, a spanelsky certifikat o vysledku testu jsem si pro sichr vytisknul v salonku ve FRA. Nakonec ale zbytecne.
Naposledy upravil(a) Night fly dne 28. 03. 2021, 21:01, celkem upraveno 2 x.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od pettte »

Ano, to chápu jako jedinou reálnou věc. Ani nechci polemizovat o tom, proč vláda často tvrdila, že nemocnice jsou úplně plné, a mnoho nemocnic to dementovalo.
Ale asi se to mělo řešit ochranou těch ohrožených. za ty prachy co vláda rozházela a rozkradla, mohli mít všichni ohrožení lepší péči a ochranu, než v té nejluxusnější US nemocnici.
Ke skutečným a reálným číslům se asi nikdy nedostaneme, protože by asi v tomto případě už reálně hrozilo Babišovi, Hamáčkovi a Blatnému trestní stíhání.
Myslím, že dnes proběhlo tiskem, jak matematici vyvrátili pravdivost vládních grafů a statistik.

Ale i kdyby jsme udělali tlustou čáru za tím co bylo. Jak by se to mělo řešit? Vláda ani nikdo jiný za celých cca 14 měsíců neřekl, co se stane s virem. Každých pár dní se objevuje nová mutace, za chvíli se nebudou pojmenovávat po státech, ale po městech a později po názvech ulic.
EDIT: a je to tady, máme už Brněnskou mutaci https://www.lidovky.cz/domov/v-brne-ve- ... .seznam.cz

Co by se stalo s virem, kdyby jsme (opravdu jen hypoteticky) těch 21 dní (ať máme toleranci) nikdo, ale opravdu nikdo neopustil svůj pokoj, každý by měl svůj pokoj. To jako ten virus opravdu zmizí ze zemského povrchu, tak jako vzniknul? Nebo se zase objeví? Podle mne se opět objeví, a jsem na začátku.

Dále se tu diskutuje o vakcínách. Opět, každý ať se nechá opíchat čím chce, vakcínou nebo svěcenou vodu či medvěděm, když je bytostně přesvědčen, že mu to pomůže.
Ale odpovězte mi na jediné. Proti HIV, rakovině, cukrovce, Ebole a dalším neexistuje očkování ani za desetiletí, co se lékaři snaží a nic. Na COVID údajně za 6 měsíců objevili či vyrobili hned několik (kolik jich je? Min 6 různých vakcín) a současně vědí, že účinkují suprově a zároveň jakkoliv neškodí?! Opravdu nejsem z těch co jsou zastánci konspiračních teoriíí, ale není to nějaké divné?

A na tyto otázky nikdy, nikdo pečlivě, natož věrohodně neodpověděl.

georgo
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 01. 03. 2010, 21:36
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od georgo »

"Ale odpovězte mi na jediné. Proti HIV, rakovině, cukrovce, Ebole a dalším neexistuje očkování ani za desetiletí, co se lékaři snaží a nic. Na COVID údajně za 6 měsíců objevili či vyrobili hned několik (kolik jich je? Min 6 různých vakcín) a současně vědí, že účinkují suprově a zároveň jakkoliv neškodí?! Opravdu nejsem z těch co jsou zastánci konspiračních teoriíí, ale není to nějaké divné?"

Ono kdyby se rozšířila Ebola po celém světě, tak by jim to také netrvalo tak dlouho. Záleží to hodně na penězích a když na Ebolu umírají v podstatě jen v Africe, tak to nikoho nezajímá. HIV se dost dlouho neřešilo, protože to byla "nemoc homosexuálů". Nehledě na to, že tento vir je podobný SARS a MERS viru, které se objevily v Asii již před 20 lety, takže ty vakcíny nejsou takové rychlokvašky, jak si myslíte. Nejdražší a nejdelší fáze u vývoje vakcín je finální testování. Sehnat někdy 40000 lidí pro třetí fázi testování je dost zdlouhavé, ale teď máme miliony lidí, kteří se toho můžou účastnit. A stále to nejhlavnější, jak už jsem psal je, že se do toho sype strašně moc peněz.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od hafi »

pettte píše:
28. 03. 2021, 20:54
ochranou těch ohrožených. za ty prachy co vláda rozházela a rozkradla, mohli mít všichni ohrožení lepší péči a ochranu, než v té nejluxusnější US nemocnici
pettte píše:
28. 03. 2021, 12:10
4. staří lidé neumírají na čínskou chřipku ale steskem díky ztrátě sociálních kontaktů
jestli ono si trochu neportiřečíš, neb ochránit zde znamená izolovat, nebo očkovat. Navíc nezávisle na nákladech, tu lepší péči a ochranu by neměl, kdo poskytovat.
pettte píše:
28. 03. 2021, 20:54
vláda často tvrdila, že nemocnice jsou úplně plné, a mnoho nemocnic to dementovalo.
já častěji slyšel opak, kdy vláda populisticky žvatlala, že zvládáme a nemocnice hlásili, že až tak moc ne. Nicméně ano, vrcholy epidemie byly/budou na různých místech v různý čas. Ale situace, kdy by na jednom místě v republice byla pohoda, klídek, kafíčko, a na jiném totél kolaps tu nikdy nebyla. Navíc je problém, že kvůli exponenicálním vlastnostem epidemie, je rozdíl mezi řekněme 10 a 30% využitím kapacity nemocnic významně větší než mezi 80 a 100 %.
georgo píše:
28. 03. 2021, 21:52
Sehnat někdy 40000 lidí pro třetí fázi testování je dost zdlouhavé, ale teď máme miliony lidí, kteří se toho můžou účastnit. A stále to nejhlavnější, jak už jsem psal je, že se do toho sype strašně moc peněz.
Kdesi jsem četl nejlepší přirovnání o průjezdu velkým městem v ranní dopravní špičcce. Může to trvat hodně dlouho a být komplikované, nebo můžu dostat kolonu modrých majáků. V obou případech, ale furt projedu stejnou trasu a stejně bezpečně. Navíc se to naštěstí trefilo do situace, kdy některé ty vakcíny (všechny mRNA, Astra) byly technicky připravené, jen se čekalo na vhodné využití. Kdesi jsem četl článek kohosi z Moderny, že někde loni v lednu v pátek se z číny dostala RNA sekvence viru a oni v pondělí ráno měli vakcinační látku připrvenou. Dál už je to jen testování, papírování a výroba. Článek byl postaven tak, že by naopak bylo dobré, aby se zrychlil obecně ten schvalovací proces, že by těm fázemi řešícími bezpečnost procházel samotný základ té vakcíny, do něhož se pak přidá genetická informace konkrétního viru. Tedy by možnost vakcinace na budoucí hrozby mohla být významně rychlejší.
pettte píše:
28. 03. 2021, 12:10
3. finančně zlikvidovali statisíce rodin a další finanční problémy příjdou
Ano, rozumně rozdělenní finanční pomoci je jedna z mnoha věcí, které vláda posraIa. Naprosto nereflektuje skutečné potřeby lidí, kdy pomoc není nijak vázána na obrat, a naopak ji často stejně snadno dostanou ti, kterým se díky epidemii daří lépe. Nicméně rovnou je nutné dodat, že ty finanční ztráty by byly, i kdyby vláda nic nezakazovala. Věř tomu, že kdyby tu denně umíraly tisíce lidí (ať už na covid, nebo na slepé střevo, protože by se nedostali do nemocnice), tak by lidi prostě do těch hospod, zbytných obchodů, sportovišť nechodili, i kdyby vše bylo nakrásnně otevřené. A exportující firmy by skončily, protože by neměly jak dostat své zboží přes hranice, neb ty by byly uzavřený líp než za komanče.To by všemu finančně "prospělo" asi tak nejvíc.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od michal4 »

Night fly píše:
28. 03. 2021, 10:40
Kolem a kolem - cesty jsou prodraženy o dva PCR a jeden ATG test, ale jinak faktické omezení veškeré žádné, o kontrolách ani nemluvě. Nevím jestli na T1 jsou kontroly přísnější, ale to co se děje na T2 je naprostá fraška.
Na té frašce se nic nezměnilo od začátku pandemie. Leden 2020 (non Sch) - totální nezájem, ač se zavírala Čína, březen 2020 (Sch) - apatie pokračuje - jen vyhlásili viru válku letákovou kampaní, v září 2020 (Sch) byla jediná změna v podobě buzerace s obcházením dodatečné pasové kontroly, kde nikdo nic nekontroloval. Ve Vídni podobné.

A lidi se stále nechávají z letiště do karantény dojet běžnou MHD. Proto taky měla Praha tak děsivá čísla.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od Globik »

Tahle diskuze je evergreen, který běží už víc než rok a nemá konce (a nebude mít ani když covid skončí protože se bude řešit minulost a co by kdyby).
Možná bylo ideální lidstvo rozdělit na dvě části, každá domácnost by si mohla vybrat, zda bude žít normálním životem (a v případě onemocnění covidem nebude mít nárok na lékařskou péči) nebo zda se izoluje, bude na home ofiice nebo na nezamestnanosti a na distanční výuce a bude ke dveřím zasobovana armádou :D

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od Globik »

Jinak ještě k cestování: Tajvanská vláda a tajvanští občané byli tak schopní, že za celý rok tam bylo 1022 případů, 10 mrtvých a aktuálně je 33 aktivních případů. Na 24 milionů obyvatel. Palau má 0 případů, protože uzavřeli letiště a přístavy. To samé udělala Mikronésie (tuším, že Federace i Marshallovy ostrovy), takže kdo jel třeba na návštěvu za příbuznými na Havaj, tak musel rok čekat, než se bude moci vrátit domů. To by u nás bylo řevu o porušování lidských práv! Díky tomu ve Federaci + Marshall.o. bylo za celou dobu jen 5 případů, žádný smrtelný. Naproti tomu je třeba Tanzánie, kde prezident umřel na Covid, který podle něho neexistoval. Takže tomu odpovídala opatření a počty testování. A místo toho, aby všechny, kdo se vrátí ze Zanzibaru, na letišti naložili do upravených sanitek, odvezli je domů a jejich byt/dům hlídala policie po dobu karantény, tak ti lidi na karanténu kašlou a JAR mutaci pak roznášejí třeba po brněnské školce. (A exemplární trest už padl? Neslyšel jsem.) Pak tu u nás nemá vypadat jak vypadá. V Japonsku třeba nesmíte jet z letiště do hotelu nebo domů ani taxíkem, natož busem nebo vlakem, ale jen soukromým autem. A to cizinci mohou přiletět jen když mají vážný důvod.
No a zmíněný Palau a Tajvan teď domlouvají dvoustranou dohodu o cestování. Protože se Tajvanců na Palau už nebojí.
https://www.msn.com/en-xl/travel/other/ ... d=msedgntp

To píšu jako člověk, který se za posledních 20 měsíců nedostal z Havaje a moje děti ani z ostrova. A obávám se, že si ještě půl roku počkáme. A naše rodiče uvidí svoje vnoučata po třech letech od poslední návštěvy.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od pettte »

S těmi asijskými zeměmi máš pravdu. Já sleduji dění v Thajsku prostřednictvím Bangkok post.

Co je mi divné, že země, která má cca 80mio obyvatel, má nyní denní přírustky cca 50-90 případů, na CIVID u nich zemřelo, při jejich velikosti pár stovek lidí.
Podobné množstí lidí, kteří u nás umřeli S covidem u nich umírá ročně při dopravních nehodách.
Je tady několik ALE, a teď se budu vyjadřovat pouze k Thajsku, které celkem dobře znám:

1. nedá se vůbec reálně zjistit, kolik lidí denně testují a co dělají s pozitivními testy, tedy kolik jich opravdu někam započítají

2. je malé šíření důsledkem toho, že tam je stále teplo? Kdy Thajsko rozlišuje hodně velké horko a normální horko (nepočítejme teď těch pár dní v prosinci v nejsevernějších městech, kde v noci bývá 9st a přes den 25st a více, nepočítám teď vrcholky hor, kde se to v noci párkrát přiblíží nule)

3. Ano, Thajsko se více - méně uzavřelo úplně, ale sami si nevědí rady co dále, protože v roce 2019 mělu 34 mio turistů, v roce 2020, kdy stihnuli do března celý závěr hlavní sezóny nějakých 6-7 mio, letos by chtěl mít ex generál (který ne mimochodem větší "podvodník" než Babiš) 3 mio, ale nejsou schopni si udělat ani vlastní průzkum mezi potencionálními turisty, nebo alespoň kouknout do diskuzí pod články v médiích, kde prezentují šílenosti, které připravili (nejdříve chceme jen hodně bohaté turisty, dále o tom přestali mluvit a karanténa 14 dní v těžce předraženém vládou schváleném resortu na náklady turistů, teď asi 3 nebo 4 testy předem, milión dokumentů a 10 dní karantény, pak totéž se 7mi dny karantény a s očkováním) a pořád si nechtějí připustit nebo přečíst, že ti opravdu bohatí, po kterých tak strašně prahnou, jezdí do Karibiku, Monaca, Polynésie, ale ne do Thajska, pak tam jsou z jejich pohledu pořád bohatí Evropané, US a Australané, kteří normálně pracují a přiměřeně vydělávají, a dají se také hezky oškubat. ale ti mají většinou za celý rok 3-5 týdnů dovolené, a nechtějí 1-2 týdny být zavřeni v htl za těžké peníze.
Navíc nikdo z výše popsaných tam nepřijede už jen proto, že ty připravované podmínky mění 1-2x denně, takže se to ani fakticky nedá splnit, a nikdo rozumný nechce riskovat, že jej nepustí do letadla, do země nebo pak z hotelu.
Jediný, kdo by asi přijel, jsou Číňani, ti ale nejsou zdaleka tolik majetní, a maximálně utrácejí opět u své Čínské komunity.
20% thajského HDP tvoří turisté, to v jakých totálních "sračkách" tam jsou obyčejní lidé, se ani nám nezdá.

4. Ale ani v Thajsku nikdo neřekl, co dále? Ano, mohou zůstat stále uzavření, ale pak budou stále větší občanské nepokoje, protože naposledy dostávalo 14 mio občanů "žebračenky" 50-100THB na den ( 30-60Kč) od státu, který už teď nemá peníze. Thai Airways jsou fakticky v klinické smrti, protože se léta tunelovaly, ostatně jako vše v Thajsku, kde je korupce násobně vetší než u nás, a to je už co říct.

Není mi líto těch politiků a "zbohatlíků", ale obyčejných lidí, kterých se toto dotýká opravdu hodně. Po nárustu turistů od roku 2000, kdy se ekonomická situace Thajců zlepšovala, jich teď miliony opět padají na dno.

A co s tím dále? U nás v Evropě, která je fakticky založena na službách, se hlavní turistické státy budou opět otevírat, musí, protože jejich ekonomiky nemají na to, aby stále dotovaly, a pořád jen hodně z mála, ztráty a potřeby obyvatelstva.
Takže můj osobní - soukromý názor je, že tohle omezování občanů může trvat tak maximálně další rok, pak nastanou opravdu masové a asi i krvavé protesty proti všem vládám, protože už bude totálně zničeno a ožebračeno tak vysoké procento populace, že již nebudou mít co ztratit. To je opravdu můj soukromý názor.

Jestli, a nakolik něco změní očkování, a nakolik bude vůbec účinné, proti neustále novým mutacím, si nedovolím hodnotit, protože i věštění z křišťálové koule, by asi bylo přesnější.

A důvodem, proč se tady tak rozepisuji je, že opravdu nikdo z odpovědných neřekl, jak z toho ven. Že se vyvíjejí vakcíny, se vědělo více - méně od prvního dne kdy vzniklo slovo COVID19.
Automaticky jsem předpokládal, že v průběhu vývoje, si každý stát řesí jehly, které bude možné použít, střákačky, distribuci a organizaci očkování. Jako asi bych měl vrátit občanku, když jsem byl přesvědčen, že toto se i při znalosti vše reáliíí, v ČR připravuje.....
A každý den se v médiích hovoží o otevřené diskriminaci neočkovaných občanů, použil jsem kalkulačku, a i když je mi již 51 let, tak mi vyšlo následující:
Na základě vašeho profilu, nejste v žádné přednostní skupině. Vzhledem k absorpci 64%, je před vámi ve frontě na první dávku vakcíny COVID v celé České republice mezi 1 958 077 až 4 934 108.
📅 Vzhledem k proočkovanosti 187 430 týdně a absorpci 64%, byste měli očekávat, že první dávku vakcíny dostanete mezi 22. 8. 2021 a 2. 4. 2022.


Po reálných zkušenostech posledních cca 14ti měsíců, si myslím, že duben 2022, je stále velice optimistický předpoklad.

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od jencik »

Keďže som bol pracovne zapriahnuty do celého kolosu vývoja vakcín a všetkého okolo SARS nCoV-2, tak skúsim pár dôvodov
1. Výskum koronavirusov u zvierat beží uz niekoľko desaťročí, poznali sme teda rýchlosť mutácii, genóm a celý cyklus rozmnožovania uz na začiatku
2. Číňania zverejnili celý genóm prakticky ešte začiatkom januára 2020, zároveň vzniklo veľa medzinárodných tímov, ktoré začali spolupracovať
3 Technológiu mRNA tu máme uz skoro 40 rokov a s jej využitím pri liečbe sa koketovalo uz dlhšie a bežali na to akurát aj výskumy

Vďaka medzinárodnej spolupráci zrazu bolo množstvo dát a výskumov k dispozícii každému, kto chcel akýmkoľvek spôsobom prispieť,trochu bol problém akurát strach z nepoznaného a nedostatok ochranných pomôcok ci uz v US alebo EÚ
Našťastie relatívne skoro naliala EK a viaceré americké inštitúcie miliardy do výskumu, aby bolo z čoho financovať štúdie a jednotlivé fázy. Všetci hovoria,ze aj Bill Gates dal peniaze, ale tu je treba povedať, ze on dal peniaze az na tretiu fázu, kedy sa očkuje tých 30-40 tisíc ľudí

V máji teda boli hotové vakcíny, hotová prvá fáza a pracovalo sa na 2. s tým, ze uz sa zháňali ľudia do tretej fázy, keďže na to boli peniaze.
Objavovali sa už prvé mutácie, ale neboli nijak závažné, aby sa muselo zrazu začať odznova a našťastie nezačal koronavirus u ľudí nejak šialene mutovat oproti poznatkom, ktoré sme mali. V apríli akurát Číňania vyhlásili, ze všetky štúdie robené na ich inštitúciách musia prejsť politickou cenzúrou. Jeden z mála prípadov, kedy sa narušila medzinárodná spolupráca.

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Protiepidemická opatření - ČR vs. Španělsko

Příspěvek od jencik »

Ja som zažil prvú vlnu v Singapure, tu v januári preventívne hospitalizovali hlavne starších a chronicky chorých, hranice otvorené, koncom januára bol nový rok. To uz boli prvé prípady, ale fungovalo trasovanie, ľudia uviazli v Číne. Behom februára bol nariadený celoštátne home office, ale trhy reštaurácie normálne fungovali, aj behom marca, kedy sa zatvárali štáty v Európe. Následne zo dňa na deň, zatvárame hranice, máte 24h buď opustite Singapur alebo vám zamestnávateľ zabezpečí ubytovanie. Začiatkom apríla tvrdý lockdown, prakticky skoro všetko zatvorené, vírus sa šíri v ubytovniach medzi robotníkmi.
V máji povolené otvorenie drobných obchodov s nevyhnutným tovarom a la čínska medicína. Von mohol človek do potravín, v meste hliadkuje polícia a armáda, vychádzky len ak má človek súkromný pozemok resp max 15m okolo bytovky. V júni otvorenie, zatiaľ len reštaurácie take away, obchodne centra max 20% kapacity odstupy 1,5m, max sa môže stretnúť 5 ľudí z dvoch rôznych domácnosti. Postupne zvyšovali kapacitu, teraz sa môže stretnúť 8 ľudí z troch domácnosti, od 5.aprila ľudia môžu do práce, ale stále iba 75% kapacity, môžu byť konferencie a pracovné jednania, ale nad 100 ľudí povinné testovanie. Co sa týka ľudí, robili sa zbierky, vyzbieralo sa asi 34 miliónov € ako pomoc gastarbeitrom, keďže skoro všetky prachy dajú na bývanie alebo pošlú rodine. Dostávali aj potravinové balíčky. Za lockdown dostávali skoro všetci 100% kompenzácie príjmov, po prvom otvorení to kleslo na 70%, celkovo to stálo cca 13 miliárd €


Odpovědět