Covidová opatření v MEX, DOM, PMA, GTA

Odpovědět
Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3038
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Covidová opatření v MEX, DOM, PMA, GTA

Příspěvek od Night fly »

Po roce a půl jsem se zase dostal za Atlantik, jen pro zajímavost sem hodím shrnutí aktuální situace ve výše zmíněných zemích:

Mexiko (90.000 případů/7d. celkem, resp. 70/100.000 obyvatel za posledních 7 dní – ČR: 13/100.000): příjezd prakticky bez omezení, jediná menší zrada je ve formuláři Vuela seguro, který je podle Timaticu nutno mít, nicméně ten je v případě příletu ze zahraničí možné vyplnit až v Mexiku po příletu. A navíc ho při příletu nikdo nekontroluje. Je nicméně kontrolován při odletu, a také při vnitrostátních letech. Roušky jsou povinné všude uvnitř, většina lidí je nosí také na ulici. Při vstupech do letišť (MEX, MTY) i do nákupních center je měřena teplota. Na všech letištích s odlety do USA jsou testovací místa na ATG. Základní cena je 750 MXN (cca.39 USD), se slevami pro cestující některých aerolinek (např. Volaris).

Dominikánská rep. (2.500, resp. 22.8/100.000): příjezd rovněž bez omezení, ale mají PLF „vše v jednom“ – imigrační, zdravotní i celní prohlášení v jednom formuláři, po jehož vyplnění je vygenerován tzv. e-ticket s QR kódem, vyžadovaní už při odbavení. Stejný PLF se vyplňuje při odletu, jen bez celního a zdravotního prohlášení. Pokud potřebujete testy na další cestu, po celé DR funguje několik sítí komerčních laboratoří, z nichž např. Referencia (www.labreferencia.com) testuje cestovatele bez objednání na každé pobočce (a v mém případě dokonce přednostně pod heslem „el gringo va primero“, i když v čekárně bylo při mém příchodu asi 7 lidí). Výsledky si je možno stáhnout z jejich webu v AJ a ŠJ, ATG test stojí 1750 DOP, coz je necelych 31 USD. Roušky na ulicích nikdo neřeší, uvnitř jsou nošeny striktně. Teplotu měří nejen na vstupu do obchodů, ale např. i v hotelu. Platí noční omezení pohybu, na dálnici mezi SDQ a městem byl ve 2 ráno aktivní policejní checkpoint, kontrolovali úplně všechny.

Panama (7.300, resp. 168/100.000): docela opruz. Jediná navštívená země, která pro vstup striktně vyžaduje testy, a to i od očkovaných, nicméně na letišti PTY přímo v tranzitní zóně je několik testovacích míst, kde každý může za 50 USD absolvovat ATG po příletu ještě předtím, než jde na imigrační. Pozitivní jsou rovnou na místě (utraceni) odchyceni a odlifrováni do karantény. Navíc mají poměrně složitý příjezdový formulář (musí se do něj uploadovat očkovací certifikát, výsledek testu apod.), jehož vyplnění opět končí vygenerováním QR kódu. Nicméně celý ten slavný QR kód na letišti nikdo vidět nechce, zato ale chtějí několikrát vidět potvrzení o negativním testu a pokaždé si jeho platnost kontrolují i přes jeho vlastní QR kód. Roušky jsou povinné i venku, což při teplotách kolem 27-30°C a 80% vlhkosti je docela masakr; při vstupu do restaurací, obchodů i hotelů je měření teploty, tu měří i na letišti. Po dobu mého pobytu platil zákaz pohybu venku po 20h, to se ale mělo krátce po mém odletu měnit.

Guatemala (18.300, resp. 102/100.000): vyžaduje test, očkování nebo certifikát o prodělání nemoci, speciální formuláře veškeré žádné (jen klasický imigrační a celní vyplňovaný ještě „postaru“ v letadle), takže pohoda, klídek a tabáček. Očkovací certifikát je kontrolován při odbavení a pak ještě na příletu a dál už nic, jen „běžné“ měření teploty při vstupu do budov, restaurací apod. V centru Guatemala City (vč. cizinci nejfrekventovanější Zony 10) jsou opět komerční laboratoře otevřené 7/7, které berou na ATG cizince bez registrace. Cena testu je 345 GTQ, resp. 45 USD.

Takže kolem a kolem: Mexiko, Dominikána, Guatemala – pro očkované je jediným omezením povinnost nošení roušek, do Panamy jsou potřeba i testy. Ale jinak ty země fungují již téměř bez omezení.

A na úplný závěr v PRG jako obvykle naprostá fraška, dva znudění pasováci naprosto kašlající na jakoukoliv kontrolu čehokoliv.


Odpovědět