Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Odpovědět
firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od firefly »

Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám něco psát nebo radši ne. Nakonec tedy píšu, ale předem upozorňuji, že nejde o klasický TR, nebudou zde žádné fotky, žádné typy letadel, ani informace o roztíratelnosti másla.
Berte to spíše jako varování nebo upozornění, co vše se může stát.
Loni jsme měli letět na Oahu 14.3., vše zajištěno, kufry sbaleny a den před odletem Trump zakázal většině Evropanů vstup do USA. To samé při našem dalším zabukovaném a zajištěném výletě do LA, Wyomingu, Colorada atd.. v květnu 2020. Takže jsme už strašně moc někam chtěli vyrazit. Jelikož se mluvilo o tom, že v listopadu 2021 by se už mělo do USA smět, samozřejmě Havaj byla první, co mě napadlo. Bohužel pořad nebylo jasné, jestli to Sleepy Joe opravdu otevře nebo ne a že snad Havaj by měla mít specifické podmínky pro vstup, takže jsme to vzdali.
Napadlo mě tedy zajet se válet na pláž aspoň do Cancúnu, sice jsme tam byli již v roce 2006, ale proč ne znovu? Hledala jsem tedy nějaké šikovné letenky u BA, kde jsem měla nějaké vouchery z minule. Nejvýhodněji se mi zdálo vzít trasu PRG-LHR-MIA-CUN, odlet v pondělí 8.11. a návrat stejnou trasou v pondělí 22.11..Vzali jsme si aspoň Premium Economy, to cenově ještě šlo. Sice při cestě zpět byl přestup v Londýně 8 hodin, ale na jiných trasách, např. přes Chicago nebo Dallas to bylo ještě delší, 12 nebo 16 hodin čekání.
Možná jste někdo z vás četli asi před měsícem můj dotaz ohledně přestupu na letišti MIA. Já jsem totiž ještě nikdy v USA nepřestupovala, vždy jsem v USA rovnou zůstávala a konkrétně v Miami jsem byla již 10x, ale uvědomila jsem si, že jsem si nikdy nevšimla nějakého tranzitního prostoru na letišti. Proto jsem dala dotaz sem. Jaké bylo mé překvapení, když jste mi napsali, že v USA se na žádný transit nehraje, že všichni prostě musí projít imigrační kontrolou, ať v USA zůstávají nebo jen přestupují do jiné země. Takže jsem byla pekelně nervózní, kdy už USA vyhlásí přesné datum otevření hranic pro Evropu. Už jsem viděla, jak zase pojedeme do p..... Ovšem měla jsem víc štěstí než rozumu a otevření bylo stanoveno na 8.11., čili přesně v ten náš den.
Věděla jsem, že musíme mít potvrzení o plném očkování, což jsme oba s manželem měli jak v mobilu, tak i pro jistotu i vytištěné, výsledek PCR testu den před odletem, také vytištěné, vstupní formulář pro UK a pro Mexiko, též i vytištěné a samozřejmě i ESTA, moje měla vyznačené datum platnosti do 8.3.2022, dělala jsem si jí právě před loňským plánovaným letem na Havaj a manžel měl platnost až do roku 2023, on si o ní žádal až letos v dubnu. Také samozřejmě i vytištěné, vím, že to někdy hlavně v Praze na letišti chtějí vidět.
Takže v neděli sbalit kufry a v pondělí ráno vyrážíme na letiště, máme to naštěstí kousíček, bydlíme v Řepích.
První segment letu, PRG-LHR byl v 7.00. U přepážky slečna chtěla vidět certifikát o očkování, o testu a příletový formulář do USA. Bohužel nám nemohla vystavit rovnou i palubní lístky na další lety, ale o kufry se prý nemusíme starat, ty vyzvedneme až v CUN. Až doletíme na LHR, tak prý máme jít ke přepážce AA, let do MIA byl operován právě AA a z nějakých prý technických důvodů se ona nemůže na jejich systém dostat a proto si to tedy musíme nechat vystavit až v Londýně. OK, nevidíme v tom problém, času máme celkem dost, let do MIA je až ve 12.00 britského času.
Letadlo bylo plné asi z 80 %.
Na LHR jsme přistáli dokonce o pár minut dříve, na T3, takže úplně klidní jsme šli k přepážce AA na terminálu 5. Tam teda nás šokovala fronta jako kráva, stáli jsme tam určitě nejméně hodinu. Když jsme konečně přišli na řadu, tak opět jsem vyložila všechny naše dokumenty, včetně obou ESTA. Bylo mi divné, že paní to nějak dlouho zkoumá, někam volá a pak mi oznámila, že má ESTA je neplatná. Nesouhlasím, protože černé na bílém vidím datum platnosti do 8.3.2022. Opět někam volala, pak přišli další 2 zaměstnanci, všichni na to koukali a pak mi řekli, že má ESTA byla stornována US úřady, že prý to stornovali všem, kdo o ní žádali PŘED vypuknutím pandemie covidu. Ovšem nikomu to nedali vědět ani mailem, ani jinak. Jeden zaměstnanec mi řekl, že s tímto problémem nejsem sama, že od rána prý tam měli pár lidí se stejnou věcí a že prý se dokonce dotazovali svých kolegů na tamní pobočce US Homeland Security, co se to děje a Američané jim prý úplně klidně odpověděli, že ano, že některé tyto ESTA byly stornovány a že US Government nemá žádnou povinnost o tom lidi jakkoliv informovat.
Opravdu mě ani ve snu doma nenapadlo, si to v počítači ověřovat, nikde ani nebylo psáno, že se to může stát a aby si to lidé raději zkontrolovali. A to jsem před odletem denně chodila jak na stránky MZV, tak i na stránky přímo US Government a nikde ani slůvko. Kdyby tam aspoň dali jednu větu, např. POZOR, některé ESTA byly zrušeny, ověřte si to! Tak bych asi trochu nadávala, proč to zrušili, ale samozřejmě bych si novou ESTA okamžitě udělala.
Takže teď co dělat? Manžel to měl v pořádku, ten prý klidně může letět, ovšem já ne, já si musím zažádat o novu ESTA.
Manžel samozřejmě zůstal se mnou a vyplnili jsme teda novou žádost. Za pár let, co ESTA existuje, jsem jich opravdu udělala pěkných pár, spíše desítky, jak pro mě, tak i pro kamarádky a kamarády, kteří si na to sami netroufli, takže jsem měla zkušenost, že výsledek je znám hned, maximálně do 15 minut, takže jsem byla celkem v klidu s přesvědčením, že letadlo ve 12 v pohodě stíháme.
Ovšem bylo již 11.30 a stav žádosti stále "v řešení", takže nás dobrá nálada rychle přešla. U přepážky AA jsme nahlásili, že ESTA stále není, čili letadlo nestihneme. Pochopitelně nám vyndali kufry z již naloženého letadla, my si je šli k pásu vyzvednout a šli jsme si sednout do odletové haly na T3, tam prý máme hned po obdržení ESTA jít na hlavní přepážku BA, jelikož jsou letenky koupeny přímo přes BA a že prý nás přehodí na další volný let.
Asi si dovedete představit, jak moc jsem z toho všeho byla vyřízená. Navíc v té hale nešla pořádně WIFI, stále to vypadávalo, takže jsme byli v telefonickém spojení se synem, který mi stav ESTA ověřoval na PC a každou půl hodinu mi hlásil, jak to vypadá.
Když už bylo 18.00, čili 10 hodin od přistání v Londýně, tak nám bylo jasné, že dnes už nic nebude, nakonec do USA se večer již nelétá. Takže jsme si našli hotel IBIS v dosahu letiště, za 44 liber a odebrali se na noc tam.
Tam už byla WIFI v pořádku, takže ve 20.00 jsme zjistili, že má ESTA byla schválená. Ovšem nemohli jsme dělat nic jiného, než přespat a hned ráno se vrátit na T3. Měli jsme štěstí na úžasně milou a ochotnou paní, které jsem vše vylíčila, ona nás upřímně litovala a hned slíbila, že se pokusí pro nás zařídit vše co bude možné. Že prý to není moje chyba, že již podobných případů měli více.
Nakonec přišla s letenkami na přímý let do CUN, v 11.00, ale z letiště Gatwick, prý poslední 2 volná místa, jinak letadlo úplně plné. Ale doporučila nám vzít si na Gatwick taxi, že busem bychom to asi nestihli, ale že by nám to měly BA pak proplatit, protože to je jejich chyba, konkrétně Prahy, kde si měli ESTA ověřit, ale neudělali to.
Takže taxi stálo 152 liber, mám jak účet z hotelu IBIS, tak i z taxi.
Bohužel naše zaplacené Premium Economy nám bylo k ničemu, let byl úplně plný, ale v tom okamžiku mi to bylo jedno, já byla ráda, že vůbec poletíme. Také se mohlo stát, že nejbližší volný let by byl až další den nebo ještě později.
Do našeho objednaného hotelu v Cancúnu jsme mailem dali vědět, že přiletíme o den později, ať naši rezervaci neruší.
Ovšem další výdaj byl za taxi z letiště v Cancúnu do hotelu ( 50 USD), původně jsme měli přes booking zajištěn odvoz právě v to pondělí.
Takže do hotelu Casa Maya jsme dorazili o den později, v úterý v 19.00. Pan recepční o všem věděl, dokonce nám poděkoval, že jsme jim dali vědět a hodně nás litoval, co se nám stalo. Že prý za to nám dává nejlepší pokoj, s přímým výhledem na moře. Celé naše Apartmá Junior bylo ještě o 3 metry větší, než náš byt tady v Řepích, mělo 75 metrů čtverečních, obrovská paráda.
Takže pobyt jsme si krásně užili, vše bylo OK, moře teploučké.
Věděli jsme, že na zpáteční cestu opět potřebujeme test a vyplnit ty příletové formuláře. Zpáteční itinerář nám byl zachován tak jak původně byl, čili CUN-MIA-LHR-PRG.
Viděli jsme skoro na každém kroku mobilní buňky, kde dělali testy, antigen za 50 USD nebo 500 MEX a PCR za 90 USD nebo 1200 MEX.
Takže v neděli, čili den před odletem jsme zašli k jednomu tomuto místu, řekli jsme kam všude letíme a slečna nám vyhledala, že nám stačí jen antigen, výsledek nám přišel za 15 minut na mail, oba negativní.
V pondělí odpoledne jsme jeli na letiště, odlet do MIA byl v 16.50. V hale příšerná fronta k přepážkám AA, stáli jsme hodinu a paní u přepážky chtěla vidět hlavně očkování a testy. Prý že musíme mít PCR test, tak jsme řekli, že na testovacím místě nám řekli, že stačí antigen. Takže opět rady s kolegy jak telefonem, tak i přímo osobně, no stáli jsme tam 40 minut než nás vyřídila. Ale úplně bez problémů to samozřejmě nebylo, u mě jí to prý nejde udělat mi palubní lístky až do PRG, pouze do MIA a tam si prý mám jít k přepážce BA. U manžela vše v pohodě prošlo. Takže vůbec nechápu. Já prostě měla smůlu ve všem.
Let z CUN do MIA je krátký, jen 2 hodiny, letadlo poloprázdné.
V MIA jsme měli na přestup jen 2 a půl hodiny, takže zase nervy, protože jak jít na imigrační, tak i vyřídit mé palubenky.
U imigračního obří fronty, ale pustili nás dopředu, že máme navazující let do Londýna. Byla to asi nejkratší imigrační kontrola, co jsem kdy v USA zažila, pouze otázka, jak dlouho se zdržíme v USA a po naší odpovědi, že asi necelé 2 hodiny, okamžitě razítko a šli jsme.
V gate jsem čekala, až přijde nějaký zaměstnanec za pult a hned jsem se k němu hrnula. Slečna se divila, proč byl v CUN problém, že ona žádný nevidí a během minuty mi vytiskla palubenky do LHR i PRG.
Zachovali nám naše objednaná místa 15A, B, v Premium Economy, takže let na LHR byl dosti pohodlný. Let byl obsazen asi na 60 %.
V Londýně jsme měli nakonec 7 hodin času, protože jsme přistáli později. Přesunuli jsme se do salonku, kde to bylo trochu přívětivější na čekání. Nakonec to uteklo a v 19.50 jsme odletěli do PRG, letadlo bylo poloprázdné.
Přílet do Prahy ve 23.00, Bolt taxi a domů.
Takže nakonec dopadlo vše dobře, ale přemýšlela jsem, co by dělali lidé, nemluvící anglicky, kdyby se jim toto co mě stalo.
Pokud jste udrželi pozornost až sem, velice děkuji.
Prosím, upozorněte své kamarády a známé, aby si raději předem ověřili stav své ESTA, i když jsou třeba přesvědčeni, že jim platí až do příštího roku.
Naposledy upravil(a) firefly dne 28. 11. 2021, 20:51, celkem upraveno 1 x.


MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od MEA »

aspoň, že to dopadlo ako to dopadlo. radšej deň a nervy v kýbli, než celá cesta... ja som kvôli všetkým tým navyše veciam radšej chodieval do mexika cez španielsko. teda za "starých dobrých čias". mimochodom - do mexika aj teraz púšťajú v pohode a bez zbytočných reštrikcií, či ako je to. díkes!

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od firefly »

Do Mexika není potřeba očkování, ani test. Vyplňovali jsme pouze vstupní formulář na internetu a pak v letadle ještě rozdávali celní prohlášení a další příjezdový formulář, ze kterého část odrhli a zbylou část jsme museli uchovat a odevzdat při zpáteční cestě.

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3038
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od Night fly »

No potes :crazy: Kazdopadne diky za varovani ohledne ESTA, to je pro me docela relevantni, snad v unoru bych se mel znovu dostat do USA.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od MarcosFT »

Ano, je to chyba Prahy.
Ano, mila pani se na vas mohla vyprdnout, respektive mela to udelat jiz pani v PRG.
Taxi a hotel bych nepredpokladal, ze od BA dostanete proplacene. Maximalne par avios bodu na umlceni, ale jinak stejne na nic narok neni.
Doopravdy do USA staci antigen, ale argumentovat tim, ze mi to rekli v testovacim centru ma podobnou vahu jako rict, ze to někdo napsal na airways :D

PS: Havaj je uplne bez problemu, uzivame si vecer v Kona :)


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5901
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od Globik »

MarcosFT píše:
29. 11. 2021, 07:42
Ano, je to chyba Prahy.
Ano, mila pani se na vas mohla vyprdnout, respektive mela to udelat jiz pani v PRG.
Taxi a hotel bych nepredpokladal, ze od BA dostanete proplacene. Maximalne par avios bodu na umlceni, ale jinak stejne na nic narok neni.
Doopravdy do USA staci antigen, ale argumentovat tim, ze mi to rekli v testovacim centru ma podobnou vahu jako rict, ze to někdo napsal na airways :D

PS: Havaj je uplne bez problemu, uzivame si vecer v Kona :)
A byli jste předtím v Honolulu někde v restauraci / baru? Uznali vám český očkovák?

Burito
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 88
Registrován: 17. 06. 2009, 23:30
Bydliště: Země
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od Burito »

Díky za sdílený příběh a varování. Pokud takto zruší předcovidovou ESTU, nezasáhne obdobný přístup i klasické vízum, vydané rovněž před restrikcemi?

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od firefly »

Díky za sdílený příběh a varování. Pokud takto zruší předcovidovou ESTU, nezasáhne obdobný přístup i klasické vízum, vydané rovněž před restrikcemi?


Jak je to s klasickým vízem opravdu bohužel netuším. Ale nedivila bych se už fakt ničemu.
Zrovna přemýšlíme, jak by se to celé odvíjelo, kdyby na tu neplatnou ESTA přišli již na Ruzyni? Možná lepší na to ani nemyslet, nakonec jsme teda dopadli celkem dobře.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5901
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od Globik »

Globik píše:
29. 11. 2021, 08:53
A byli jste předtím v Honolulu někde v restauraci / baru? Uznali vám český očkovák?
Koukám na oneoahu a pokud to chápu dobře, tak se uznává i a Hawai‘i state-approved digital/smart device application confirming full vaccination status (including via the Safe Travels program/application or Hawai‘i SMART Health Card), což by od 8.11. mělo být i zahraniční očkování schválenou vakcínou. do té doby to byl jen US očkovák. Ale samozřejmě oceníme osobní zkušenost.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od michal4 »

Mám za sebou ještě méně vydařenou do Agadiru. Dojel jsem do Vídně, přečetl si zprávy o flight banu o den později a jel zpět.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od MarcosFT »

Globik píše:
29. 11. 2021, 21:03
Globik píše:
29. 11. 2021, 08:53
A byli jste předtím v Honolulu někde v restauraci / baru? Uznali vám český očkovák?
Koukám na oneoahu a pokud to chápu dobře, tak se uznává i a Hawai‘i state-approved digital/smart device application confirming full vaccination status (including via the Safe Travels program/application or Hawai‘i SMART Health Card), což by od 8.11. mělo být i zahraniční očkování schválenou vakcínou. do té doby to byl jen US očkovák. Ale samozřejmě oceníme osobní zkušenost.
tak na LAX D1 check in nám normálně vydali palubky bez jakéhokoliv prokázání se čímkoliv. V DSC mi na recepci řekla, že budou vyvolávat cestující na Havaj na pre-screening. Screening proběhl stylem prokázání se QR kód ze safe travels (ten si nahrála) a hodila očko na evropské certifikáty, následně jsme dostali náramek. V HNL po přistání několik zaměstnanců v typických havajských košilkách vykřikovali kdo má náramek, ať jde. Člověk bez určitě neproklouzne. Na Waikiki kontrola očkování jen na recepci v hotelu, poke jsme si brali to go, takže restaurace nevím. Big Island je zdá se bezcovidový, jen roušky, jinak vůbec nic. V autopůjčovně v Koně tedy chtěl QR Safe travel, ale řekli jsme, že jsme intra-island, takže bez ničeho.

MadLi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 120
Registrován: 15. 02. 2009, 15:23
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od MadLi »

MarcosFT píše:
02. 12. 2021, 03:24
Globik píše:
29. 11. 2021, 21:03
Globik píše:
29. 11. 2021, 08:53
A byli jste předtím v Honolulu někde v restauraci / baru? Uznali vám český očkovák?
Koukám na oneoahu a pokud to chápu dobře, tak se uznává i a Hawai‘i state-approved digital/smart device application confirming full vaccination status (including via the Safe Travels program/application or Hawai‘i SMART Health Card), což by od 8.11. mělo být i zahraniční očkování schválenou vakcínou. do té doby to byl jen US očkovák. Ale samozřejmě oceníme osobní zkušenost.
tak na LAX D1 check in nám normálně vydali palubky bez jakéhokoliv prokázání se čímkoliv. V DSC mi na recepci řekla, že budou vyvolávat cestující na Havaj na pre-screening. Screening proběhl stylem prokázání se QR kód ze safe travels (ten si nahrála) a hodila očko na evropské certifikáty, následně jsme dostali náramek. V HNL po přistání několik zaměstnanců v typických havajských košilkách vykřikovali kdo má náramek, ať jde. Člověk bez určitě neproklouzne. Na Waikiki kontrola očkování jen na recepci v hotelu, poke jsme si brali to go, takže restaurace nevím. Big Island je zdá se bezcovidový, jen roušky, jinak vůbec nic. V autopůjčovně v Koně tedy chtěl QR Safe travel, ale řekli jsme, že jsme intra-island, takže bez ničeho.
No ja mam na 4.1.2022 letenky do HNL este z tej super akcie biz za 500,- Eur s Deltou. Akurat USA zmenilo podmienky na vstup a treba test max 1den stary. Som zvedavy ci to konecne budem moct preletiet :roll: Na nete pisu ze staci antigen ale neviem ci to riskovat, asi radsej PCR. Ten zrychleny do 6h ale stoji 150,- Eur :evil:

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od firefly »

Na stránkách MZV se o vstupu do USA píše toto:


Začátkem příštího týdne se zpřísní podmínky cestování do USA!


Před odletem do USA budou občané České republiky muset mít kromě potvrzení o očkování negativní test, který nebude starší déle než jeden den.


Délka platnosti předodletového negativního testu se tedy zkrátí ze tří na jeden den.


Dne 2. prosince 2021 bylo na portálu Bílého domu zveřejněno oznámení prezidenta J. Bidena s názvem „President Biden Announces New Actions to Protect Americans Against the Delta and Omicron Variants as We Battle COVID-⁠19 this Winter“.

V oznámení se doslova uvádí:

Strengthening global pre-departure testing protocols: Early next week, the United States will tighten pre-departure testing protocols by requiring all inbound international travelers to test within one day of departure globally, regardless of nationality or vaccination status. This tighter testing timeline provides an added degree of public health protection as scientists continue to assess the Omicron variant.

Bližší podrobnosti nejsou dosud známy. Měly by být v dohledné době zveřejněny na portálu americké federální hygienické správy v kapitole TRAVEL.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5901
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od Globik »

firefly píše:
03. 12. 2021, 11:13
Na stránkách MZV se o vstupu do USA píše toto:


Začátkem příštího týdne se zpřísní podmínky cestování do USA!


Před odletem do USA budou občané České republiky muset mít kromě potvrzení o očkování negativní test, který nebude starší déle než jeden den.


Délka platnosti předodletového negativního testu se tedy zkrátí ze tří na jeden den.


Dne 2. prosince 2021 bylo na portálu Bílého domu zveřejněno oznámení prezidenta J. Bidena s názvem „President Biden Announces New Actions to Protect Americans Against the Delta and Omicron Variants as We Battle COVID-⁠19 this Winter“.

V oznámení se doslova uvádí:

Strengthening global pre-departure testing protocols: Early next week, the United States will tighten pre-departure testing protocols by requiring all inbound international travelers to test within one day of departure globally, regardless of nationality or vaccination status. This tighter testing timeline provides an added degree of public health protection as scientists continue to assess the Omicron variant.

Bližší podrobnosti nejsou dosud známy. Měly by být v dohledné době zveřejněny na portálu americké federální hygienické správy v kapitole TRAVEL.
Ono už to tam je, jenže se do toho 4.1.může vše zase změnit, proto jsem radši nereagoval...

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Zpráva o jedné poněkud nevydařené cestě do Cancúnu

Příspěvek od MarcosFT »

MadLi píše:
03. 12. 2021, 08:11
MarcosFT píše:
02. 12. 2021, 03:24
Globik píše:
29. 11. 2021, 21:03

Koukám na oneoahu a pokud to chápu dobře, tak se uznává i a Hawai‘i state-approved digital/smart device application confirming full vaccination status (including via the Safe Travels program/application or Hawai‘i SMART Health Card), což by od 8.11. mělo být i zahraniční očkování schválenou vakcínou. do té doby to byl jen US očkovák. Ale samozřejmě oceníme osobní zkušenost.
tak na LAX D1 check in nám normálně vydali palubky bez jakéhokoliv prokázání se čímkoliv. V DSC mi na recepci řekla, že budou vyvolávat cestující na Havaj na pre-screening. Screening proběhl stylem prokázání se QR kód ze safe travels (ten si nahrála) a hodila očko na evropské certifikáty, následně jsme dostali náramek. V HNL po přistání několik zaměstnanců v typických havajských košilkách vykřikovali kdo má náramek, ať jde. Člověk bez určitě neproklouzne. Na Waikiki kontrola očkování jen na recepci v hotelu, poke jsme si brali to go, takže restaurace nevím. Big Island je zdá se bezcovidový, jen roušky, jinak vůbec nic. V autopůjčovně v Koně tedy chtěl QR Safe travel, ale řekli jsme, že jsme intra-island, takže bez ničeho.
No ja mam na 4.1.2022 letenky do HNL este z tej super akcie biz za 500,- Eur s Deltou. Akurat USA zmenilo podmienky na vstup a treba test max 1den stary. Som zvedavy ci to konecne budem moct preletiet :roll: Na nete pisu ze staci antigen ale neviem ci to riskovat, asi radsej PCR. Ten zrychleny do 6h ale stoji 150,- Eur :evil:
Antigen stačí, letěli jsme na něj v pohodě.

2firefly - sledoval bych raději timatic, MZV je stejně zmatená šílenost jako hygiena, tam neví kde je levá a pravá.


Odpovědět