Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Odpovědět
jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

Od mého posledního reportu za Strýčkem Samem už uplynuly čtyři roky. Covid přišel a odešel, Vladimír vešel a neodešel. Ale to sem nepaří - jen život plyne a ani není čas se ohlédnout. Od amerického dobrodružství jsem zažil jen jednu šílenou Antalii, ano, koupáci tleskali a ano, cestou zpět jsme byli overbookovaní a chvíli jsem se bál, že mne a kolegyni pošlou do Novosibirsku. Ale to je jiná pohádka a ta sem nepaří.
Tenkokrát se naskytla možnost vyrazit si prohlídnout zdravotnické prostředky na Arab Health 2024. Jen na skok, samozřejmě. Takže vytáhnout pas, připomenout si že v DXB jsem už byl v roce 2016 (tehdy ovšem byla linka operována A380), sbalit carry-on (vlastně nic nepotřebuju, čtyři trika, dvoje kalhoty a jedny boty) a objednat parkování v PRG na letišti. Jo, v Comfort C dost podražili. No a na začátku bylo třeba vysvětlit organizátorovi, že nízkonákladovka je blbý nápad. EK nevyšel o tolik dráže a letět narrow body fakt nemusím...

PRG-DXB / EK-140 / B777-300ER / LF=99%+ / Economy / 20K

Na letiště přijíždím s jazykem na vestě a odstavuji auto na Comfort C - začínám standardní fotkou z parkoviště, abych ho našel až se budu vracet. Letiště poměrně prázdné, ale přepážky 171 se docela hemží. Jsem online odbaven, ale carry-on stejně váží a dávají visačku. 5,4kg, to jde.
IMG_20240130_124738.jpg
Po setkání se spolucestujícími, průchodem pasovkou, pivu v restauraci atd dospějeme asi hodinu před startem do Gatu B8, kde již krasavec čeká. Ve vstupu další vážení carry-onu. Zbožňuju když mi někdo nevěří. Hned se více cítím jako vážený klient.

Boarding je zpestřen vietnamským spoluobčanem, kterého pasovka šacuje asi dvacet minut za doprovodu belgičáka a otázek zda nemá hodně pěnez v hotovosti (spoluobčan, ne belgičák). No nic nenašel (belgičák, ani těch šest celníků včetně jedné dámy s BMI cca 35+).
IMG_20240130_135349.jpg
Při nástupu zaujme velikost motoru proti cisterně. Fakt je velkej.
IMG_20240130_145146.jpg
Co říci k letu? Ale jo, infantů spousta (hodně vietnamských rodin), zabavný systém dost zastaralý - film Apex v nabídce je fakt bída. Navíc teda sluchátka moc nesluchátkovala. Ale nabíjení mobilů (pomalé, USB) a notebooků (asi rychlé, ale 110V, však jsme v Boeingu) potěší. Prvé jsem využil, druhého nebylo třeba. Jídlo slušné, Cola a combo Vodka+džus to jistilo. V průběhu letu pak ještě zmrzka, mezi tím kafe.

Teda ad to kafe... Kromě stolku je tam takový malý příruční držáček - takže jestli chcete polít kalhoty kafem jako u mne, tak ho prosím taky využijte. Fakt to funguje.
IMG_20240130_165720.jpg
IMG_20240130_191626.jpg
Přistání z opačného směru, více-méně na čas. Na kaměře hezké PAPI a přistávací obrazec a pak... My budeme provádět deplane v ploše do autobusů? Nemám to rád, nemám. Tak aspoň koukám jak s tím pojíždí na místo. Všihni se vzvedají a letušky řvou aby si sedli. No, řvou zbytečně. Schůdky jsou přistavené rychle.
IMG_20240131_002140.jpg
IMG_20240131_002943.jpg
IMG_20240131_004212.jpg

Poměrně rychlý průchod pasovkou - na pozdrav Salaam alaikum celník oživá a to jeho Alaikum salaam zní opravdu srdečně. A jeho Achwan na moje Šukran ještě lépe. Zavazadla spolucestujících už jsou na karuselu. Takže najít taxi, přesun do hotelu a spát...

Nikoliv, prý se půjdeme koupat. Vlezl jsem tam jen já, bylo to studené. A taky musíme vypít slivku. Ještě že ve čtyři (u nás je "jen jedna") nás ostraha od bazénu na střeše vyhodí s tím, že "bazén je sice otevřený 24/7", ale ne takhle pozdě večer. Ještě že tak! Másaláma!


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od Lkprak »

Díky za pěkný TR :D
Trable s bazénem mi připomněly hlášku, kterou kdysi někdo říkal v televizi: "Máme otevřeno non-stop do pěti" :))

jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

Den druhý - ArabHealth2024
Předně je třeba říci, že v UAE jsou některé věci stále vpořádku. Cola v sámošce na letišti 3,5 dirhamu. Taxík na hotel asi za 50. Vše krát cca 6. Auta tu stále mají motor a lidská práce je laciná. Město žije dlouho do noci, v některých ohledech možná bez přestávky. Mimochodem každý turista dostane při příjezdu SIMku zdarma na 24hod / 1GB. Nicméně lze to i bez ní a wifiny jsou leckde.

Výhled z hotelu je pěkný, ale ranní vstávání je tvrdé, tedy rovnou snídaně a na zlatý hřeb - výstavu ZP.
IMG_20240131_083538.jpg
Je nás šest, což je trochu dost. Ale taxíky mají dvě místa v kufru. Tedy největší z nás jsou umístěni na tato místa. Dosti naříkají, což vede ostatní k tomu, že od té doby už tam tyhle dva jezdí furt. No dobře, pak už jsme párkrát objednali i větší auto. Ale ne vždy.

Dálnice jsou hodněpruhové. Cirka osmi, na fotce to úplně nevynikne.
IMG_20240131_101140.jpg
Cestou už vidíme spoustu různých staveb - vlastně celou dobu pobytu přemýšlíme, kdo tam bydlí. Kolik UAE soudruhů se asi vejde do jednoho mrakodrapu?

Výstava nás vítá bezpečnostními rámy a docela únosnou frontou.
IMG_20240131_102008.jpg
Méně únosný je rozsah výstavy. Představte si hangár. Tak na B-747, či stylověji na A-380. A teď těch hangárů máte asi 21. A pár malých.
IMG_20240131_102021.jpg
A do všech nacpěte techniku, katetry, lehátka, cokoliv. Je libo MRI?
IMG_20240131_110619.jpg
Dá se to projít za den. Sotva. Zhruba 20.000 kroků. A ne detailně. A bolí nohy. Hodně. Takže pak už jen pár kroků po okolí, fotíme Muzeum budoucnosti (které ovšem kolegové nazvali díra do p****).
IMG_20240131_163723.jpg
Po krátkém odpočinku na hotelu je ovšem třeba vyrazit ještě do města, že?
Takže procházíme Dubai Mall a skončíme... No, v herně. Střílet s transformery a VR brýlemi je docela fajn (víte jak se sedí v Bobcatu?), ale slibovaných 360 je jen do stran. Maximální náklon je 90 nahoru. Těšil jsem se že budu rotovat dokola jak akrobatický pilot a prd! Takhle nějak se sedělo v té malé věži na břiše B-17.

Zvládáme ještě půnoční fontánu a je čas to zabalit. Ty dny jsou tak krátký!
IMG_20240131_224407.jpg

jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

Den třetí (část prvá) - pohled shora

Po snídani se vrháme objevovat současnost Dubaie - kam jinam než na místo nejvyšší... Budrž Chalífa!
Tentokráte jen po pětiproudovce. Nicméně povozem velkým - bereme Uber, neb se nám trošku zželelo našich spolucestujících v kufru:
IMG_20240201_091557.jpg
IMG_20240201_093429.jpg
Řečeno slovy Shreka - Tady má asi někdo problém s velikostí.... Věž je velká, úplně nechceme utrácet, tak jedeme do 124 patra (lze i cca do 150, za výrazně větší obolus). Cesta výtahem trvá asi 50 sec - jeden z nich (ten vpravo) má lepší vnitří efekty, tedy doporučujeme tento!
IMG_20240201_094951.jpg
IMG_20240201_095456.jpg
Kolem jsou také velké paneláky, ale proti věži Chalífa jsou teda dost malé. Ale zase... Je libo bazén v N-tém podlaží, například?
IMG_20240201_101208.jpg
V tom 124 patře je i kavárna (a taky suvenýry). Cena kafe - v přepočtu asi 70 Kč, tedy jako na benzince před Prahou. Na druhou stranu opruzují indičtí fotografové, za fotku si pítají 250 dirhamů, prý by ji dali i za stovku. No, nebereme tak ani tak!
IMG_20240201_101106.jpg
To pod námi je mimo jiné ona Křižíkova fontána z večera a také Dubai Mall. I z půl kilometru to není zrovna malá stavba!
IMG_20240201_100538.jpg
IMG_20240201_095913.jpg
Po asi 90 minutách v oblacích jsme zcela vybouřeni a jedeme dolů (tím lepším výtahem). Zaujme exposice o stavbě věže a také některé současné technologie, co se používají... Na čistění oken například džber a helma, no věřili byste tomu?
IMG_20240201_112509.jpg

jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

Den třetí (část druhá) - shopping&nakúkání do kultůry
Jestliže včera jsem se zcela zničil chozením po výstavišti, dnes se mi totéž přihodilo v Dubai Mallu - za 3,5h jsem nachodil přes 22 tisíc kroků. Výsledkem je naštěstí jen pár triček včetně jednoho s motivem SquidGame. To jsem tam nemohl nechat! Stejně jako hrnek, který si asi pro jeho motto vezmu do práce.
IMG_20240201_141958.jpg
IMG_20240201_142536.jpg
Jinak jsem tedy nefotil, on je to jen shopping park, ale velký. Zpět jedeme metrem - bacha, ono sice sousedí s Mallem, ale přes tři dlouhé travelátory. Tedy ke stanici je to cesta tak na deset minut. Něco jako Mall na místě Národního Muzea a vstup dole na Zlatém Kříži. Ale dá se jen stát a travelátory zařídí.

Večer nás čeká klasická čtvrť Deira.
IMG_20240201_211303.jpg
V širších místech několik pruhů, v úzkých jen malé uličky. Najíme se za pár šušňů královsky v místní restauraci, pak si chceme aspoň trochu projít ty malé uličky.

Každý chce prodat (nejvíce frčí asi rolexky zaručeně pravé). Kolegové jsou z dotěrnosti prodávajících trošku vyděšený, ale já si to vzhledem ke své osobní anamnéze z dávné minulosti fakt užívám... V lidské paměti ta slova zústávají, i když jsem je používal jako malé dítě - Jalla, habíbí, Chalas bas! či dokonce Had-had gálí se mi vybavují s neuvěřitelnou přesností. Dokonce i na otázku "Wer are jou from, frend?" jsem schopen říci že Ana číkí.

Nakupujeme trochu koření a santalu, asi nás berou na hůl (usmlouval jsem tak na 60 % původní ceny), ale za celý nákup dávám asi 180 dirhamů, takže to bylo příjemné zpestření. Překvapení je, že zavírají už po 10 večer, no ale stejně, zítra musíme brzo vstávat, tak se to hodí.


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od whiskey »

kanalizaciu uz ma ta vezicka? alebo furt este stoja kolony cisterien aby to vozili prec?

jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

whiskey píše:
05. 02. 2024, 01:40
kanalizaciu uz ma ta vezicka? alebo furt este stoja kolony cisterien aby to vozili prec?
Nevím, ale žádné cisterny jsme neviděli. Ale takovýhle nedostatek v infrastruktuře by mne trošku překvapil, když ta věž je skoro součástí Dubai Mallu a tam určitě mít kanalizaci budou. Pravda je, že téma "pád h*** z půl kilometru" byl součástí našich (poněkud infantilních) debat o tom, že dole v rozvodu musí být titanová kolena :D

jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

Návrat - DXB-PRG / EK-139 / B777-300ER / LF=85% / Economy / 28C

Na časových pásmech je dobrého - no asi nic. Zato nevýhody převažují. Odlet v 9:05 místního času znamená vstávat v hotelu v 5:30 (taxi objednáno na 5:45), což je ovšem báječných 2:30 času našeho. Nechce se, ale musí. Samozřejmě bez snidaně, na tu není v hotelu čas a ani by nám ji nikdo neudělal.
Po dobrých zkušenostech s Uberem bereme zase to pěkné velké auto - řidič nás zdraví jako staré známé. Kladu si otázku, zda od včerejšího rána měl pauzu, nebo zda jezdí nonstop. Nedivil bych se tomu druhému.
IMG_20240202_060336.jpg
Doprava na letiště je docela hustá a letiště docela žije. Proti Ruzyni ta odletová tabule působí dost zaplněněji.
IMG_20240202_070215.jpg
IMG_20240202_070655.jpg
Snažím se aspoň trochu pošotit letiště, ale ono není zrovna spotter-friendly. To nalepené cosi na sklech dost brání výhledu. Fotím aspoň A380, je neuvěřitelné jak velkou infrastrukturu kolem představuje jen trojitý nástupní most - na druhé straně terminálu (kde jsou především 777) jsou nástupy vždy jen dva (ale i tam je občas nějaká A380, jen holt panstvo musí po schodech vevnitř).
IMG_20240202_080624.jpg
IMG_20240202_080753.jpg
IMG_20240202_080957.jpg
IMG_20240202_081316.jpg
Gate B5 ovšem znamená... Ano, zase se pojede busem! Jak krásný rozdíl mezi PRG, kde je let odbavován na prestižní B8 a tady v EK. No nic... K nástupu je tedy použit klasický Cobus s tím, že cestující Businessu mají vlastní Cobus s méně dveřmi - viz foto (a vevnitř jistě pohovky s pavími pery), zatímco Firstka zřejmě jezdí limoškou. Tu jsem tedy neviděl, ale viděl jsem cestující First, kterou nenechali nastoupit s námi do posledního economy busu a nechali jí stát mezi dveřmi, že její doprava dorazí později ;-)
IMG_20240202_085622.jpg
Jízda po ploše je dlouhá, nejdříve míjíme celou řadu letadel - zaujme puškára u 777 a otevřená "haubna" motoru u 380, pak jedeme po něčem jako je silnice s docela silným provozem. Když už to vypadá, že zamíříme přes poušť a Turecko k domovu, stáčíme se na opouštěné stojánky v rohu letiště.
IMG_20240202_084134.jpg
IMG_20240202_084225.jpg
IMG_20240202_084346.jpg
Nástup z plochy je zadem (tedy pro nás plebs).
IMG_20240202_085519.jpg
Letadlo je naštěstí prázdnější, vedle mne je volno na 28B, zatímco na 28A sedí mladý asiat (který by mi při svých rozměrech nevadil snad ani přímo vedle mne). Dveře zavíráme na čas, ale stání na prahu dráhy je skoro nekonečné.
IMG_20240202_094425.jpg
Po startu je servírována snídaně - na výběr dva druhy rozpečených sendvičů nebo sladká věc (připomínající taštičku u McDonalds). Vyberu si sendvič a zeptám se, zda by nebyla i taštička. Byla ;-)
IMG_20240202_104123.jpg
Hlavní jídlo je servírováno v druhé půlce letu. Salát tentokrát vysloveně nenadchnul (z půlky jakýsi bramborový - a ten já nejím ani o Vánocích). Kuře ušlo, moučník také (tři koblížky v nějakém tvarohovém sosu).
IMG_20240202_130009.jpg
V PRG sedáme z kurzu, překvapuje mne decelerace (skoro jsme zvládli první výjezd...)
IMG_20240202_124429.jpg
Poslední fotka našeho letadla - s výjimkou jednoho s***wings bylo u prstů A a B jediné... Dost rozdíl proti Dubai.
IMG_20240202_130045.jpg
IMG_20240202_130639.jpg
Nu a to je vše - vyzvednout u spolucestujících nakoupená trička a santal, dojít na Park-C k autu a pak už začínají zase běžné starosti (a leccos je třeba dohnat).

Snad se TR líbil - nebyla to žádná exotika a těžko se může měřit se zážitky kolegů ve Firstce. Ale tak, snad i takovéhle "obyčejné" zážitky si snad někdo rád přečte...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5916
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od Globik »

Díky za TR a jelikož jsi fotkama jídla připomněl něco z Tvého předcovidového TR, tak musím konstatovat, že United museli mít tenkrát nějakou krátkodobou křeč o super službách, protože jídlo na domestic linkách dávají v economy jen na dálkovkách, což je minimálně Havaj - Colorado (a dál). Sedačky v economy plus na tom nic nemění. Dnes bys na lince SFO-BOS dostal jen preclíky.

jbb
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 24. 12. 2019, 23:12
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jbb »

Globik píše:
05. 02. 2024, 10:30
Díky za TR a jelikož jsi fotkama jídla připomněl něco z Tvého předcovidového TR, tak musím konstatovat, že United museli mít tenkrát nějakou krátkodobou křeč o super službách, protože jídlo na domestic linkách dávají v economy jen na dálkovkách, což je minimálně Havaj - Colorado (a dál). Sedačky v economy plus na tom nic nemění. Dnes bys na lince SFO-BOS dostal jen preclíky.
Pro mne byly ty dva transconny jediná zkušenost. A zatímco do SFO z IAD to byl tou 737-900 čisté peklo, tak na tu cestu SFO-BOS právě vzpomínám doteď - nejen kvůli té 757 (mě se to letadlo prostě líbí), ale rozhodně i ta economy plus a jídlo. Ale nemám žádné další srovnání. Uprímně tohle "katování kostů" nechápu. U EK myslím pochopili, že je to "skoro nic" nestojí a ten benefit je právě v tom, že cestující si vyberou je. Fakt bych do DXB jinak letět nechtěl než s EK.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od whiskey »

jbb píše:
05. 02. 2024, 07:36
Nevím, ale žádné cisterny jsme neviděli. Ale takovýhle nedostatek v infrastruktuře by mne trošku překvapil, když ta věž je skoro součástí Dubai Mallu a tam určitě mít kanalizaci budou. Pravda je, že téma "pád h*** z půl kilometru" byl součástí našich (poněkud infantilních) debat o tom, že dole v rozvodu musí být titanová kolena :D
https://www.youtube.com/shorts/k4mA5Lf0fhk

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Za Emírem a zdravotnickými prostředky (PRG-DXB s EK)

Příspěvek od jencik »

Bola to pravda a teraz je to uz len obcas, oni totiz postavili mrakodrap, ale kanalizacia v okoli vobec nestihala a pripojenie bolo drahe, tak to riesili tymi fekalmi. Niekedy okolo roku 2016 ale sprevadzkovali novu kanalizaciu a na tu ten mrakodrap uz pripojili. Dnes uz len obcas pridu tie septiky vycucat- bud to robia kvoli financiam alebo moze byt tiez realita, ze uz aj ta nova kanalizacia prestava stacit. Holt predsa len je to arabsky svet a money talks, takze je to zodpovedajuce riesenie kulturnemu svetu Arabov.


Odpovědět