Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Lukino »

Od svého prvního letu letadlem, který jsem uskutečnil letos v únoru, kdy jsem s Ryanair navštívil Londýn, jsem přemýšlel, kdy znovu se někam zaletím podívat. Neuplynul ani měsíc a narazil jsem na akční nabídku Ryanair na termín konec května - ideální čas pro vysokoškoláka - zkouškové, relativně dost času před státnicema a ještě ta cena.

A tak jsem začal přemýšlet, kdy kam vyrazit a nakonec z toho vzešla pěkná dovolená, o jejíchž zejména letové části bych Vám rád napsal pár řádků. Vše začalo v pondělí 18.5. ranní cestou na vlak do Tábora a odtud EC Jože Plečnik do Linze. Z vlakového nádraží je možné pokračovat buď opět vlakem do Horschingu a odtud je zdarma svoz na letiště nebo je možno využít autobusu přímo na letiště za cca 2,5 EUR. Malá poznámka k nákupu lístků na vlak. Pokud pojedete sami, vlak vyjde normálně u ČD na cca 900 Kč. Od 2 lidí se vyplatí rozdělit jízdu a využít skupinové jízdenky - při 2 osobách Tábor-Summerau 120 Kč/osoba. Pro cestu Rakouskem doporučuji koupit na webu rakouských drah lístek za 11,6 EUR , který si doma vytisknete. Celkem tedy cesta vyjde na cca 900 Kč, ale pro 2 osoby...

Celkově se připravte, že služby jsou všeobecně v Evropě mnohem dražší. Není problém levně nakoupit základní potraviny (v potravinových řetězcích někdy i levněji než v ČR), ale služby jsou většinou dražší.

Letiště Linz je příjemné malé letiště kousek za městem, které prošlo mírnou modernizací a jehož služby využívají mimo regionálních dopravců i low-cost společnosti Air Berlin, Condor a Ryanair. Ten má 2 linky a to do Londýna a Barcelony-Girony. Právě pondělní let v 15:35 byl počátkem cesty. Po bezproblémových kontrolách jsme nasedli mezi prvními pasažéry do letadla. Stejně jako po všechny lety jsme si užívali pohodlí koženkových sedaček a vzpomínali na staré dobré textilní zejména s ohledem na chybějící odkládací prostor síťky. Letadlo bylo velmi plné, odhadem load factor 95 %. Po bezproblémovém letu jsme za zvuku fanfár bezpečně přistáli na letišti v Gironě v cca 17:50 (o 15 minut před plánovaným příletem). Následně jsme odjeli autobusem na přespání do Girony (zpáteční za 4,4 EUR). Toto město nás uchvátilo, nádherné historické centrum, všem doporučuji navštívit. Ubytováni jsme byli v hostelu, asi nejlevnější ubytování ve městě za 33 EUR za 2 lůžka se snídaní, ovšem na pokoji pro 8 lidí...

V úterý jsme absolvovali druhý let - na Ibizu. Opět přesný odlet v 10:20 a přistání po 50 minutách pohodového přeletu přes Mallorcu. Po nezbytné oslavné fanfáře a bouřlivém potlesku cestujících poloprázdného letadla (load factor cca 60 %) jsme využili místního autobusu na přesun do Eivessy (3 EUR) a následně do San Antonia (1,75 EUR). Ubytování v pěkném zrekonstruovaném hostalu F... za příjemných 43,2 EUR za obrovský "twin" , ale se 4 lůžky a snídaní. Všem doporučuji mimo zábavních atrakcí (západ slunce u Café del Mar je fantazie) a diskoték navštívit jeskyní Cova de Can Marsa na severu ostrova, kam se dostanete v úterý a čtvrtek busem přímo ze San Antonia nebo jindy přes Eivessu. Samotné hlavní město je též nádherné...

Ve čtvrtek jsme za tradičně krásného počasí opouštěli Ibizu. Let Ibiza-Girona odlet 11:55, přílet 12:45, load factor 70 %, tradičně pohodička, krásný výhled na soliny, Formenteru. Následně čekání na odlet do Porta. Co se týká občerstvení a vlastního delšího čekání, tak doporučuji půlhodinovou procházku k nedaleké dálniční benzínce, u které je i odpočívadlo včetně lesního parku. O faktu, že je zde občerstvení levnější, není potřeba snad ani mluvit. V 19:05 jsme nasedli do letadla a jak bylo příjemné zjištění, že s námi letí 2 letušky ze Slovenska. Již 19:50 jsme díky časovému posunu přistáli v Portu na krásném letišti s ještě krásnější moderní halou. Load factor cca 90 %. Následně zakoupení jízdenky na "metro" za 1,45 EUR do centra + Andante card 0,5 EUR vratných a cesta do centra. Ubytování ve slušném penzionu za 78 EUR na 2 noci se snídaní - moc levnějších tam není. Porto je opět nádherné historické město, mosty, sklípky, víno, ochutnávky zdarma - co víc si přát. Příměstským vlakem se levně dostanete do cca 60 km vzdálených dalších historických měst (Braga, Guimaraes,...). Celodenní jízdenka na městskou včetně příměstských vlaků za 5 EUR je taky super.

V sobotní podvečer jsme měli v plánu let do Madridu. S překvapením jsme zjistili, že boarding probíhal již 40 minut před odletem a tak jsme již 30 minut před plánovaným odletem byli v letadle. Ještě více překvapivý byl předčasný odlet o 10 minut dříve a tak jsme po mírně neklidném letu způsobeným zejména v poslední části četnými bouřkami přistáli v Madridu o 30 minut dříve (load factor 85 %). Vše následně kompenzovala projížďka po letišti trvající více jak 10 minut. Přesun do haly tunelem byl vzhledem k dešťovým přeháňkám vítaný. Rozlehlost letiště jsme si užili i při přejezdu na metro (2 EUR), jednodenní stojí na široké centrum 5,25 EUR. Samotné město je opět zajímavé, za návštěvu stojí určitě i muzea, některá mají pravidelně v určitých hodinách vstup zdarma. Mezi ně patří i Prado, v neděli má vstup od 17 zdarma (jindy v jiných časech). Tedy pokud něco za něco - fronta snad 200 m a dost široká... Nezapomenutelná byla návštěva zápasu Real Madrid - RCD Mallorca a to i přesto, že domácí opět prohráli (1:3). Přes pouze z poloviny zaplněný stadion (49 000 diváků) bylo loučení Cannavara velkým zážitkem.

Ubytování v Madridu je poměrně jednoduché. Tedy pokud máte pořádný rozpočet. Levných lůžek je poskrovnu a vyplatí se připlatit za luxus. Hodně 4* hotelů nabízí skvělé ceny (rozuměj pod 100 EUR za 2 noci a double), ale za cenu platby předem. Ovšem najdou se i výjimky, kdy při minimum stay 2 nights dáte za double okolo 90 EUR, což je při cenách hostelů okolo 80 EUR více než super. A ten luxus... Dobrý hotel Vám navíc zdarma nabídne i přepravu z a na letiště během pracovního týdne. Bohužel vzhledem k nedělnímu příletu jsme této služby využili pouze při odletu, ale být za 10 minut z hotelu v odletové hale je paráda...

Pondělní let Madrid - Palma de Mallorca odlétal v 9:40. Po hodině a půl (load factor 85 %) jsme usedli na letišti za zvuku fanfár a aplausu a následně tunelem prošli do haly. Uvítalo nás tradiční místní počasí - poměrně zataženo a větrno. Po poledni se zde ale počasí vylepší a začíná pekelné počasí. K přepravě do El Arenalu jsme využili místního autobusu, nově zřízené linky 21 a za příjemných 15 minut (2 EUR) nás již ochotný řidič navigoval do hotelu. Zdejší hotely jsou si dosti podobné, zrekonstruované paneláky. Náš 3* mě vyšel pro 2 osoby na 3 noci s polopenzí na 88 EUR..

Ve čtvrtek 28.5. jsme si naplánovali návrat do ČR přes Hahn. Vzhledem k očekávanému návalu Němců jsme rádi využili Priority Boarding a usedli pohodlně za asistence stewarda Jiřího, který dělal, že není čech, u EXITů. Trošku netradiční byl fakt, že boarding začal v čase plánovaného odletu a tak jsme odlétali s 30 minutovým zpožděním. Jelikož ani let nebyl nejrychlejší (load factor 90 %), dosedli jsme po 2 hodinách na "lesní" letiště Hahn. 2 hodiny čekání celkem uběhli a poslední let do Prahy (load factor 90 %) byl příjemný i díky české letušce Olze. Po obrátce u Roztok jsme bezpečně usedli na Ruzyni a autobus nás dovezl k příletové hale.

Celkově se dovolená vydařila, užívali jsme si krásného takřka letního jižanského počasí a o to drsnější byl pak návrat v 9°C. Služby společnosti Ryanair byly na vysoké úrovni. Vcelku zábavným se postupně stalo sledování provedení animací pro krizové situace u jednotlivých letušek a zejména stewardů. Méně příjemné již bylo tolikrát opakované pouštění fanfár při včasném příletu, zejména pak za doprovodu jižanského potlesku... Jediné zpoždění a to dost výrazné jsme zaznamenali při letu Palma de Mallorca-Hahn. Za celkovou cenu cca 600 Kč na osobu byly lety více než příjemné :D


MiraCBaBRNO
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 238
Registrován: 28. 12. 2008, 10:17
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od MiraCBaBRNO »

Pekne pocteni :wink:

Jen to zkouskove, to zkouskove...ach jo :?

Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Lukino »

To mi povídej, za týden státnice a já si namlouval, že se během dovolený začnu učit... Ještě jsem nezačal :(

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od persona »

Pěkný trip-report. Vždycky mě nejvíc baví detailní informace o cenách dopravy a tipy na ubytování. Osobně bych rád podnikl podobně dlouhou cestu ve zkouškovém v lednu: v každém městě tak 2-3 dny a spousta galerií, divadel, koncertů, ochutnávání vína, kávy a podobných radostí :D

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od pavelpmi »

...jsme usedli na letišti (Palma de Mallorca)... Uvítalo nás tradiční místní počasí - poměrně zataženo a větrno.

Jááááák tradiční počasí? :twisted: :oops: :roll: :P
Jinak dobrej výlet i report.


Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Lukino »

No promiň, měl jsem napsat: během našeho pobytu na Mallorce tradiční počasí - vždy bylo dopoledne pod mrakem a větrno.

Caky
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 89
Registrován: 02. 03. 2009, 15:41
Bydliště: Praha-Prostějov
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Caky »

Moc pěkný trip report.
Fotečky náhodou někde na netu nemáš, že bychom se i pokochali vizuálně? Btw. ty letenky jsi kupoval naráz, nebo postupně při akcích? A to co píše persona, o podobné cestě po Evropě, 2-3 dny v každém městě, pohodička, klídeček, vínečko, kafíčko, pod to se můžu jenom podepsat :-)

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od pavelpmi »

Tak to potom jo. :D Přistávala letadla dopoledne od moře? Na 06L?

Tomáš Kaiser
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 57
Registrován: 01. 10. 2008, 23:25
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Tomáš Kaiser »

Moc pěkný report, rád bych podnikl něco podobného, v podstatě jedno, v jakém termínu (kromě zimy, pochopitelně). Jak jsi hledal? Asi je to jen o trpělivosti, ale nějak nemám nervy vyhledávat a kombinovat víc letů dohromady :D

j.ree
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1995
Registrován: 17. 04. 2007, 19:22
Oblíbené typy letadel: A318, A330-300, ATR42
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od j.ree »

Tez se podepisuju za pekny report.
Tomas Kaiser: Proc krome zimy? Pokud nejsi koupak, tak prave v zime se do techhle kraju cestuje nejlepe. Vypadnes od nas ze zimy do prijemna. :)

Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Lukino »

Díky za pozitivní ohlasy.

Tak se postupně pokusím odpovědět na dotazy.

1/ Letenky jsem nakoupil až na jednu v jediný akci během hodiny (myslím, že začátkem března někdy okolo 2:00, tak se nakonec divím, jak jsem to dobře naplánoval :D ). Jediný let mi chyběl a to PMI-HHN, ten jsem dokoupil o 14 dní později, byl za 0,00 EUR (ušetřil jsem cca 50 EUR), tak jsem si vzal Priority a moc se hodila v boji s Němcema při boardingu...

2/ O Španělsku jsem začal uvažovat týden před nákupem, ale pouze ve smyslu letu LNZ-GRO-LNZ - jednoduchá dovolená na Costa Bravě. Pak jsem koukal, kam všude Ryanair lítá. Během chvilky se dá udělat takový místní letový plán, který se pak hodí ke kombinování. Do něj jsem zahrnul i např. Paříž, Řím, Maltu, Sardínii,... Ale ne všechno jde dobře nakombinovat, ne všude se dá za rozumnou cenu dostat do města a ne vždy je možné sehnat dobré a levné ubytování. A tak nakonec vznikla tato kombinace, kterou jsem ale utvořil až při nákupu.

3/ To přistání na PMI nebylo od moře, pokud si dobře pamatuji.

4/ Fotky budou, momentálně není dost času, ale až bude chvilka, tak se nějaký dám.

Na závěr takové perličky. Bylo zajímavé sledovat, kolik lidí si naplánovalo dovolenou podobně. Nejprve asi Rakušáci letěli s námi z Linze, přespávali v hostelu, letěli na Ibizu a zpět. A podobných kombinací bylo několik. Moc Čechů jsme nepotkali, snad jen na Realu v Madridu a promenádě v El Arenalu. Mnohem častěji jsme vídali Slováky, letuškami počínaje a spolucestujícími konče. Buď tam bylo tak málo krajanů nebo se výjimečně chovali nenápadně (což se většinou moc nestává, ale ve srovnání s Němci tam určitě tolik nehlučeli...)

Any
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 45
Registrován: 08. 04. 2009, 20:16
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Any »

Hezký :D A na kolik tě to teda celé vyšlo, tedy letenky + ubytování? Taky by se mi to líbilo, jen nemám odhad na ty ceny i když to asi bylo levný :) A ještě přes jaký stránky jsi to kupoval? Díky :D

Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Lukino »

Tak suma sumárum to vyšlo celkem na 20 000 Kč pro dva. Komplet včetně nákupu 2 kabinových kufrů, dopravy, vstupenky na Real, levného jídla,... A ještě jsem si přivezl dres Realu a 2 Nike trička (jedno stojí normálně u nás cca přes 1000 Kč).

Ubytování přes net (boooking, roomsnet), letenky pochopitelně Ryanair. Samozřejmě se dá i levněji, ale taky dráž...

MiraCBaBRNO
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 238
Registrován: 28. 12. 2008, 10:17
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od MiraCBaBRNO »

Tak to je teda pekny :D to muj soukromy odhad byl o dost vys...to je parada.
Ted uz jen uspech u statnic a muzes nam davat typy na podobne vylety :wink:

BTW jak se tady nekdo podepisoval pod to, co napsal Persona, tak aj se podepisuju taky :D

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1253
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Dovolená s RYANAIR: LNZ-GRO-IBZ-GRO-OPO-MAD-PMI-HHN-PRG

Příspěvek od Orus-x »

Zajimavy trip report, diky za nej. Taky jsem neco z toho absolvoval, Porto, Geronu, Maltu, Marrakes, to vse s Ryanairem. Doporucil bych i Granadu a Sevillu v Andalusii, krasna mesta. Postreh ke stevardovi Jirimu, co se snazil delat, ze neni Cech - uz nekolikrat jsem mel pocit, ze jmenovky, ktere maji CC na uniforme si mezi sebou asi vymenuji - napr. typicka slovanska blondyna s jmenovkou Anne-Louise plynule nevazane konverzovala s kolegyni polsky, naproti tomu typicka Spanelka, ktera s cestujicimi mluvi spanelsky ma jmenovku Malgorzata apod. Ma nekdo vysvetleni, proc by to mohli delat, jaky je duvod? :)


Odpovědět