Nejkratší cesta PRG-PRG za 35min v 2,5D

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Status: Offline

Nejkratší cesta PRG-PRG za 35min v 2,5D

Příspěvekod Zoltan » 06. 06. 2012, 00:07

Je malá sobota a já v práci koukám na svou výstavků modelů civilních letadel. A320 v livery od BA byla celkem zaprášená a já si říkám, že mé druhé letecké Já, co je rádo na palubě už je taky zaprášené . Tak vymýšlím kam si odskočit dohnat absťák a v tom mě napadne, že zkusím něco jiného.

PRG – PRG
Airbus A320
Obsazenost – 0%
15:25 – 16:00

Už podle routingu je jasné, že to nebude klasický let. A taky že ne…
Chtěl jsem zkusit něco nového a tak si telefonicky rezervuji termín na dnes odpoledne a těším se na 30minut v simulátoru A320 v Praze. Nikdy jsem v něčem podobném nebyl a tak mě to lákalo díky zvýhodněné ceně zkusit něco nového. 3D to není, a statický simulátor nevěstí žádné vrtochy mojí kanceláře na 30min.

Obrázek

Obrázek

Podnik z venku vypadá hezky, červená barva, motivy letadel. Vlezu dovnitř a padá brada. Krásná úvodní kancelář, vše sladěno, všude doplňky v leteckém stylu, podlaha alá RWY, prostě pěkné. Přes celou stěnu obří malba trupu letadla a dveřmi se opravdu vchází do simulátoru.
Za pár minut doráží můj copilot, velitel letky A310 ve výslužbě (jméno se mi z hlavy vykouřilo) ale pamatuji si jeho „východní“ přízvuk. Přátelsky jsme si potřásli pravicí a já usedl za Sidestick na kapitánské křeslo v simulátoru. První zklamání hned před očima:

Obrázek

Celá atrakce, běží na mě dobře známém FSX. Dole svítí červená tečka „simulace pozastavena pro pokračování stiskněte (.) „ (modří určitě vědí). Nálada letí dolů, protože jsem čekal něco víc, ale zase co chcete za ty prachy? Full motion? Ha ha…No nic můj copilot v nastavení FSX trochu tápe, tak prostrkuji ruku čelním oknem, vezmu klávesnici a volím LKPR před RWY24 na pojížděčce.Magická tečka byla zmáčknuta a statický cockpit začal celkem věrohodně hučet. Můj copilot mi začne vysvětlovat prvky na desce. V tom ho přeruším a vše dokončím za něj jen s dotazy ohledně FMS. To ho velice potěšilo a hned se mnou začal bavit v správné terminologii. Nálada díky našemu krátkému přátelství stoupá, já odbrzdím, copilot nastaví páky pro pojíždění . Beru za volantík a hle ono to funguje a dobře! Éro poslouchá. První metry jsem jak zajíc před rozjetou škodou 120 z nočního kopce, ale na žluté čáre se již držím obstojně a zastavím náš stroj na RWY připraven na Takeoff.

Obrázek

Chtěl bych si nastavit FMS, ale s tím se moc simulátor nekamarádí a umí prý je částečné funkce. Takže nám na let kolem Prahy bude k ničemu. No nevadí. Copilota prosím aby mi hlásil V1 a VR a on na se na mě prudce otočí, jestli s něčím lítám? Ne já to jen žeru, odpovídám a tlačím páky dopředu. Nechám roztočit motory, grafika na obrazovkách a zvuk perfektní, a už tam tlačím plnej. Copilot mi říká ať po VR přitahuji na 15. Jasný to dám, říkám si. No nic je to tady V1, Vr, já za to táhám, hubu od ucha k uchu, čumím ven a kolega už mi důrazně říká, že jsem to přetáhl. A taky že jo mám tam 25, motory řvou a já to zas tlačím dolů. No to jsem se uvedl, říkám si. A než se rozkoukám, hned mám povel točit levou na daný kurs stoupat na 5000.

Když jsem skoro na daných parametrech, autopilot mi krásně na mé obrazovce hodnoty ukazuje, se nám pokusit vše vyrovnat a to fakt není sranda. Sidestick je impluzní hračka a ne jak můj joystick k FSX. Asi po milionu korekcí a úměrně zpocené dlani, držím kurs a místo výhledu ven pořád hlídám letové údaje na přístrojích.
Následuje hezká trasa kolem Cukráku přes Letňany do Kralup, kde chytáme ILS a já se těším jak podle těch modrých teček posadím mašinu na zem. Let je plný korekcí a můj copilolot netrpí žádný nedotažený manévr.Tečka musí na tečku na přístorích vždy sedět, což je pro mě slušná makačka.

RWY je na dohled, klapky, podvozek, klesáme a já už vidím jak dlu blbě a táhne mě to na spottery na terase u celníků. Copilot mě nechává ať si to vyžeru sám. Alespoň mi radí jak zkrotit tu mršku. Fláknu s tím trochu ostře a daleko (doma jsem přistál 1000x lépe) revers proloženej utřením potu z čela a držím to nohama jak se dá. Přepral jsem jí a stojíme.

Obrázek
za okny monitor pro přátelé ať vidí jak se trápíte (boční pohled, iluze dokonalá)

Vzadu nikdo netleská (taky tam nikdo není, a kdyby byl, tak mi ještě poplive záda). Takže můžeme hodnotit:
Ono o ten obraz z FSX ani nejde, jelikož člověk pořád kouká na přístoje. Za ty peníze si vše člověk ošahá jak funguje jako celek. Funkce jsou však dost omezené vždyť je FSX co má místo klávesnice a joysticku orig či druhovýrobu skutečných prvků. Nedočkáte se žádných alarmů apod. Což je škoda, ale pro amatéra je díky velice přáteskému personálu slušná zábava!

Domů jsem si odnesl úsměv tváři a model 787-8 do sbírky v kanceláři od Boeingu. Na klíče jsem zavěsil cedulku Remove before flight a příště si zase raději vlezu dozadu!!!
Obrázek
Naposledy upravil(a) Zoltan dne 06. 06. 2012, 20:20, celkem upraveno 1 x.

barnes
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Oblíbené typy letadel: TU154 / B747

Re: Nejkratší cesta PRG-PRG za 35min v 2,5D

Příspěvekod barnes » 06. 06. 2012, 11:14

Super, originální TR :)

Lingus
Cestující Business Class
Cestující Business Class

Příspěvekod Lingus » 06. 06. 2012, 12:27

:clap:

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Zoltan » 06. 06. 2012, 20:19

někdo mi to na půl zkopíroval dodal 100x lepší fotky a dal na planes.

GlobeCZE
Cestující Economy (low-cost)

Příspěvekod GlobeCZE » 06. 06. 2012, 21:15

...chapu to teda spravne, ze to bezi na nejakym default letadle v MSFS? (ta absence alarmu, omezena FMC atd.?)

nemuze to nekdo porovnat se simulatorem 737NG od leteckych-simulatoru, ktery by, alespon co jsem vypozoroval, mel bezet na PMDG?

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Zoltan » 07. 06. 2012, 08:47

Na první otázku jsi si rovnou odpověděl. Je to přesně tak
Co se týče 737NF, koukal jsme na nějaké dokumenty a prý se na tom dá trénovat a létat zkušební hodiny, takže by to mělo býr určitě lepší, dle ceny se to tak i tváří :)

GlobeCZE

Příspěvekod GlobeCZE » 07. 06. 2012, 19:30

...tak to u me iPilot jeste trochu vic klesnul... nebudilo to ve me duveru uz v momente, kdy jsem vidaval francheezy po obchodnich centrech apod... jako zazitek ze slevomatu OK, na to to je pripraveny paradne, ale pro nekoho, kdo je zapalenej fanousek, nebo to s tim mysli opravdu vazne, i profesne, asi jedine 737NG (nebo fullmotion u csa, kterej je ale i financne vyssi divci)

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Zoltan » 07. 06. 2012, 21:08

Co ta sranda u čsa vyjde?

GlobeCZE

Příspěvekod GlobeCZE » 07. 06. 2012, 21:25

A320 - 15.000,- + DPH