Vietnam s Emirates

MK
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 947
Registrován: 21. 02. 2006, 17:48
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od MK »

...když tak tady pročítám tu diskuzi.....není TR jako TR....a mně třeba TR, které píše Yirina i další uživatelé vyhovují, neboť já létám abych se někam dostal....ale i cestuji, protože se chci někam proletět...a ačkoliv je samozřejmě diskutabilní, jak hodně reálný názor na destinaci na mě zanechá trip typu flight-2 days in city-flight-1 day in another city-flight-..., tak mohu celkem jistě říci, že plánuji-li podobný "bleskový" výlet na pár dní, budu sdílet názor na danou destinaci spíš s těmi, kteří zemi navštívili podobným způsobem jako já, než s těmi jedinci, kteří se dané zemi věnovali mnohem více podrobněji. Takže pro mě je (jako leteckého fanouška, který se chce proletět, ale alespoň trochu vidět i z místa, kam letím) takový názor na destinaci docela přínosem.

No a protože jsem strávil ve Vietnamu už hezkou řádku týdnů, tak pár mých pohledů na tuto zemi:
Hanoj - mohu na 100% říci, že jako turista neznalý místních poměrů a místních lidí bych byl tímto místem velmi zklamán - poměrně drahé hotely s nízkou kvalitou služeb, problém se přesunout kamkoliv (MHD je zde na tragické úrovní a taxíky moc nemusím), chodit zde pěšky je o držku, natož pak přejít silnici, pokud se chcete levně najíst, moc míst, kde se domluvíte anglicky a řeknou vám, co vlastně dostanete na talíř, tu nenajdete...a k vidění toho tady také není zas tolik......
a i když toto město miluji a je mým druhým domovem a vím, že dopravovat po městě se dá bez problému (když máte kontakty), dají se zde najít krásná a malebná místa, skvěle se tu najíte za pár korun....tak náhodnému turistovi (příp.leteckému fanouškovi z Airwyas..třeba i Yirině), který sem na 2-3 dny ze zvědavosti chce letět, bych toto místo nedoporučil..... Saigon je trochu lepší varianta než Hanoj, ale pořád je to Vietnam...a bohužel co se týče infrastruktury, jazykového vybavení, služeb, čistoty atd... má co dohánět vůči např. Hong Kongu, Thajsku nebo Malajsii...Vietnam je prostě spíš pro ty více odvážné a né tak pohodlné cestovatele, jako jsem například já a mnoho dalších...

a ještě pár zde diskutovaných postřehů:
- okrádání turistů..bohužel se neokrádají jen turisté, ale i místní...kamarádovi ukradli foťák za 40 000 + vybavení...ačkoliv je místní, tak spolupráce s policií nulová, personálem restaurace nulová....nikdo nic nevěděl nebo nesměl říct..obecně se víc krade v Saigonu než v Hanoji

- angličtina...když jsem poprvé slyšel ve Vietnamu angličtinu..myslel jsem, že na mě mluví vietnamsky...když už se tu někdo naučí anglicky, má sice skvěle zvládnutou gramatiku...ale přízvuk a výslovnost jim angličtinu degraduje na minimum....obzvlášť v severním Vietnamu je dorozumívání se vážně složité, v Saigonu a okolí je to o něco lepší....situace se lepší, ale stejně je to problém, a to včetně letištního personálu i letušek v letadle

- znalost ČR - Čechy (Séc) znají především v severní části Vietnamu, ostatně když se někde v ČR ve večerce optáte Vietnamců, odkud jsou, uslyšíte většinou Ha Noi, Hai Phong, Da Nang, atd.... ale v jižním Vietnamu nemají o České republice moc ponětí, protože většina jejich příbuzných je spíše v USA nebo Austrálii...jinak rozdíly mezi Saigonem a Hanojí jsou poměrně velké...na jihu se jinak mluví než na severu, navíc se mezi sebou obyvatelé nemají moc v oblibě..Saigon je klasické asijské velkoměsto, Hanoj je stará, ušmudlaná, komunistická, lidé tu jsou protivnější, mají méně peněz a vůbec životní úroveň je tu špatná

- služby - kámen úrazu...ve Vietnamu neplatí "náš zákazník, náš pán"...v restauraci jste prostě jen "něco", co si objedná misku nudlí, rychle ji zblajzne, zaplatí a rychle vypadne, aby neobsazoval místo dalším zákazníkům....moc tu neumí pečovat o zákazníka, nabídnout mu něco navíc, v případě stížnosti ze strany zákazníka problém nějak elegantně napravit, aniž by zákazník nemusel ječet a vyhrožovat, že nezaplatí. Ale musím říct, že se toto lepší, především v Saigonu, kde jsem se už několikrát setkal s velmi příjemným a milým vystupováním personálu hotelu i restuarce, takže v tomto ohledu to bude za pár let lepší.

No, a proto z toho, co jsem popsal výše (a i dalšího, co jsem tu nenapsal) prostě vím, že jako cestovatele, který si na týden někam chce zaletět, by mě Vietnam, stejně jako Yirinu, nenadchl... v této zemi je totiž ještě opravdu mnoho věcí, které je potřeba vylepšit..jako "místní" tyto nešvary vidím, ale netrápí mě, ale jako turistu by mě nehorázně s***ly...
toť vše :)


cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od cocik »

Musim se priznat, ze mi mnohem vic vyhovuje styl trip reportu od Yiriny, nez nektery "radobysvetacky" trip reporty od "obrovskejch znalcu" dany oblasti, ktery na zaklade toho, ze byli nekde mesic nebo dva ohrnujou nos nad vsema ostatnima, protoze nejsou v jejich ocich "pravi cestovatele". Podobnejch lidi clovek tady v Cine potkava hodne a vetsinou z toho jejich vypraveni o cestovani do mist "kde neznaj cizince" vypadne, ze byli vyjeveny z prvni vesnice pobliz hlavni batuzkarsky trasy. Tim nerikam, ze se musi kazdej bavit prochazkama po paserackejch stezkach pres severokorejskou hranici, ale chce to trochu respektu k ostatnim a jejich zpusobum poznavani jinych kraju. Ostatne MK to v predchozim prispevku napsal pomerne vystizne.

(a samozrejme se omlouvam jazykovym puristum, ze jsem napsal Cina a ne 中华人民共和国) :D

Kazdopadne preju vsem stastny a vesely. Vazte si toho, co mate, pac ja ted sedim v praci a nikdo kolem me zadny Vanoce neresi :D

jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od jife »

Yirino diky za pekne cteni i Tvuj osobni pohled na Vietnam. Par postrehu k Tvemu TR:

Zkoumal jsem to nove IFE, ono to ma normalni silovou elektro zasuvku nad stoleckem? Nebo to je neco jineho? Prijde mi to docela divoke, dokazu si predstavit, jak v tom male deti budou stourat.

Pekne fotis jidlo, tak sup s tim na planes.cz, tam to vzdy moc radi vidi :-)

Pstros si jizdu s Tebou evidentne uzival, soude podle jeho vyrazu.

Nevim, zda to je nejaka technicka chyba, ale fotky se mi zobrazuji jako orizle z prave strany, jako by tam cast chybela. Ze by ctvercovy format byl vysledek upravy v Instagramu?

Kastana bych neresil, vypada to, jako by mu nekdo slapl na kuri oko.

Osobne jsem byl pouze na kratke zastavce v Saigonu na pocatku roku 2009 a to pri sve ceste z Ancoru do Jakarty. Muj prvni kontakt s Vietnamem byl let muzejnim "jatrem" Vietnam Airlines http://jife.rajce.idnes.cz/Cambodia_2009/#P1100531_ale_spletl_jsem_se_dostali_jsme_tento_muzejni_kousek.JPG, coz byl kazdopadne zazitek. Nikde jinde jsem asi nevidel tolik motorek jako v Saigonu. Bydlel jsem tehdy v hotelu New World, coz je hotel, ktery kratce pred nasi navstevou hostil setkani prezidentu a snidane v nem byla asi jedna z tech vubec nej, co jsem kdy v hotelu zazil. Tamni obyvatelstvo bych hodnotil jako mile, vstricne, ochotne s tim, ze tradicni slamacky na hlavach, nekterym holkam vazne dost slusi. Je to urcite mesto kontrastu, ale v podstate jsem neco takoveho ocekaval, takze jsem nebyl ani zklaman ani unesen. Byli jsme tehdy varovani v hotelu, ze nemame nosit fotak pres rameno, protoze je to pry nejcastejsi zpusob kradeze, kdy kolem vas projede motorka se dvema mladiky, kdy jeden ridi a druhy krade. Pokud ma nekdo zajem, tak tady je par fotek: http://jife.rajce.idnes.cz/Vietnam_Saigon_2009/

Jinak samozrejme vsem preji, at mate vecer pod stromeckem hodne "naježeno" :-)

jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od jife »

cocik píše: Vazte si toho, co mate, pac ja ted sedim v praci a nikdo kolem me zadny Vanoce neresi :D


Koukam, ze Te ty svatebni pripravy pekne zamestnavaji. :lol: Takze samozrejme gratulace k jeji kladne odpovedi, pisu to sem, neb jsem nestacil reagovat do Tveho vlakna a sorry za off-topic.

kaštan
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 22
Registrován: 16. 02. 2011, 13:41
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od kaštan »

Ale vždyť tady přeci nejde vůbec o Viet Nam. Člověk vleze na airways.cz a potom si všichni všimněte, že myší klikáte na diskusní forum, takže v tom slyším a vidím slovíčko diskuse. A přece člověk nemusí vždy se vším souhlasit a chválit, jak pisatel/ka není mega. A jenom sem se zmínil, že já to tak nevidím, že hodnotit destinaci podle 4-5 míst ze 100 třebas nelze. Toť vše. A hned jsem ten, který šlápl na kuří oko, či co, lépe nějaký dobrodruh, co dělá tu či onu zemi, tak nebo takhle. Je mi jásné, že většinou budete souhlasit s pisatelkou, protože toto je především let. forum, nastoupit a vystoupit z letadla a poznat město XY. S tím, jak se píše Viet Nam se teda všem omlouvám, nemyslel sem si, že si z toho uděláte srandu a použijete proti mně mandarínské kliky háky atd.
Ještě se vrátím k motorkám, pouze deltu Mekongu a z Lao Cai do Sapy sem projel, nic o celém Viet Namu nepadlo. A čistě letecky, na skok, popř. využít promo akce, či akčníletenky, a jenom se proleťet jsem taky byl v Jakartě na 5nocí myslím, Tokio na 4, Manila na 2 dokonce, ale prostě si netroufnu hodnotit to a tohle a vyvozovat pro ostatní zavěry ....


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od flyingblue »

kaštan píše:Ale vždyť tady přeci nejde vůbec o Viet Nam. Člověk vleze na airways.cz a potom si všichni všimněte, že myší klikáte na diskusní forum, takže v tom slyším a vidím slovíčko diskuse. A přece člověk nemusí vždy se vším souhlasit a chválit, jak pisatel/ka není mega. A jenom sem se zmínil, že já to tak nevidím, že hodnotit destinaci podle 4-5 míst ze 100 třebas nelze. Toť vše. A hned jsem ten, který šlápl na kuří oko, či co, lépe nějaký dobrodruh, co dělá tu či onu zemi, tak nebo takhle. Je mi jásné, že většinou budete souhlasit s pisatelkou, protože toto je především let. forum, nastoupit a vystoupit z letadla a poznat město XY. S tím, jak se píše Viet Nam se teda všem omlouvám, nemyslel sem si, že si z toho uděláte srandu a použijete proti mně mandarínské kliky háky atd.
Ještě se vrátím k motorkám, pouze deltu Mekongu a z Lao Cai do Sapy sem projel, nic o celém Viet Namu nepadlo. A čistě letecky, na skok, popř. využít promo akce, či akčníletenky, a jenom se proleťet jsem taky byl v Jakartě na 5nocí myslím, Tokio na 4, Manila na 2 dokonce, ale prostě si netroufnu hodnotit to a tohle a vyvozovat pro ostatní zavěry ....


Je to diskuse, tak se nediv, ze dalsi pisatele maji jiny nazor a davaji ho v diskusi vedet :wave:

kaštan
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 22
Registrován: 16. 02. 2011, 13:41
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od kaštan »

Jj. Všichni jsou piloti, pouze kaštan jezdí na babetě :lol:

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od Yirina »

cocik píše:"radobysvetacky" trip reporty od "obrovskejch znalcu" dany oblasti, ktery na zaklade toho, ze byli nekde mesic nebo dva ohrnujou nos nad vsema ostatnima


Přesně tak. Znám lidi, co propadli Indii. Celý rok šetří, pak si koupí letenku a stráví tam měsíc cestováním autobusem a spaním v hostelech. Nikam jinam nejezdí (to je samozřejmě každého volba, každý ať si dělá co chce a co ho baví), ale vadí mi ten despekt ke všem ostatním, kteří to dělají jinak, protože nabyli pocit, že oni jediný jsou ti opravdoví cestovalé. Nedejbože, když si někdo před nimi dovolí říct, že se mu Indie nelíbí, protože je tam špína a nepořádek.

jife píše:Zkoumal jsem to nove IFE, ono to ma normalni silovou elektro zasuvku nad stoleckem? Nebo to je neco jineho? Prijde mi to docela divoke, dokazu si predstavit, jak v tom male deti budou stourat.


Jo jo, je tam normální zásuvka, ale to je i na Boeingách se starším IFE co lítají do PRG. Není to u všech sedaček, ale většinou alespoň na jedné (většinou na dvou) z trojky to je. Ještě jsem nevyluštila to rozložení, podle kterého to je, v jedné řadě je to na sedačce u okna, v druhé na prostřední...těžko říct, jestli to má nějaký systém. Ty dírky jsou dost malé, nedovedu si představit, že by tam dítě strčilo prst, ještě jsem neslyšela o případu, že by došlo k nějakému zásahu elektrikou. Ale je to super, člověk může pracovat na notebooku bez závislosti na výdrži baterie. Teď už jen připojení na net jako je na nových A380kách a cesta letadlem bude ráj :D

Ad ty uřezaný fotky. Mě se zobrazují normálně, ale všimla jsem si, že se to dělá, pokud máš ten druhý vzhled fóra, který se tu nabízí (nevím jak se jmenuje, ale ten, kde máš údaje o autorovi na pravé straně). Já mám ten původní s údaji na levé straně a zobrazuje se mi to ve všech prohlížečích celé. Zkusila jsem si to oteřít jako nepříhlášená a automaticky se nastaví ten vzhled co máš asi Ty a tam jsou ty fotky opravdu uřízlé.

kaštan píše:destinaci podle 4-5 míst ze 100 třebas nelze.



Ale lze, pro lidi, kteří plánují pojmout cestu stejným způsobem.
Asi jsi to myslel dobře, ale být Tebou, dala bych si příště větší pozor na formulaci toho, cos chtěš říct. Pozastavovat se na leteckém fóru nad tím, že někdo radši letí letadlem, než aby se drcal X hodin autobusem se asi se všeobecným souhlasem nesetká. A uvědom si, že jsou i lidi, kteří v několikahodinové cestě autobusem žádný přínos nevidí.
Napsat že někdo hodnotí Vietnam podle jídla v letadle Emirates mi přišlo naprosto zcestné (nebo jestli to mělo být vtipné, tak jsem to nepochopila) a musela jsem si svůj text ještě jednou přečíst, jestli jsem tam někde omylem nenapsala něco, co by mohlo vyvolat tenhle zavádějící dojem.

Máš pravdu, jsme na diskuzním fóru, kde každý může prezentovat svůj názor, ale ne stylem: "ten Tvůj je špatný, jediný správný mám já".

Tečka.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od cocik »

Pokud si teda z toho "svetackyho" Viet Nam nemame delat srandu, tak musim mit malou technickou poznamku. Vzhledem k tomu, ze ve vietnamstine zalezi na tonu, tak musi mit spravnej prepis i znacky pro danej ton. Tudiz nikoliv Viet Nam, ale Việt Nam. Jinak nebude jasny, co mel pisatel na mysli (podobnej problem ma treba mandarinstina s pinyinem).

kaštan
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 22
Registrován: 16. 02. 2011, 13:41
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od kaštan »

Já vím Cocíku. Ale napsat to takhle, to už by jste ze mě udělali " světáckýho kosmonauta "

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od cocik »

V pohode. Preju stastny a vesely a mizim ke stedrovecerni veceri :D

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2208
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od pavelpmi »

Byste :silent: :D

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od persona »

Děkuji autorce za pěkný trip-report. Podle dosavadních příspěvků soudím, že je spíše na lehce dobrodružnější cesty do méně známých destinací, kam bych se třeba na prvním místě nevydal, a tak jsem jej četl s potěšením (zvláště pštros musel být prima).

Cituji: "no, me nekde ukrast 500 babek, tak uz me tam nikdo nikdy neuvidi." - skutečně nerozumím podobné "logice". Za toto přece může jednotlivec nebo nějaká organizovaná skupina a ne město/místo/daná země a okrást člověka můžou i v Londýně, Vídni a kdekoli jinde.

Vietnam bych dal klidně na 10 - 14 dní (přinejmenším Saigon, Hanoi, Halong Bay, nějaké koupání a architektura, místní kuchyně, která je prý diametrálně odlišná než to co vaří v bistrech v Česku, znalci ji údajně preferují před thajskou), už kvůli cenám (některé ceny za 3 a 4hv. hotely jsou na booking.com až neuvěřitelné), ale je pravda, že pokud je tam tak špinavo jako mimo úplný střed Bangkoku nebo Kuala Lumpur (jiné zkušenosti s "méně civilizovanými" JV asijskými místy nemám), moc by mě to nelákalo.

Zkuste se podívat na wikitravel na JV Asii. Čato jsou tam velmi výstižné články a postřehy (byť často psané z amerického pohledu) a konkrétně o Vietnamu se tam uvádí, že si člověk musí dávat pozor na krádeže v hotelích i v rámci střední cenové kategorie a také na krádeže z motorek (zachycení a urvání kabelky). Ale člověk neví nakolik to může být problém.

Člověk má o to větší potěšení z jakékoli zajímavé destinace čím víc si toho dopředu nastuduje a ví-li na co se tam dívat a pokud je samozřejmě dostatečně citlivý a vnímavý obecně.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od dejavu »

persona píše:Cituji: "no, me nekde ukrast 500 babek, tak uz me tam nikdo nikdy neuvidi." - skutečně nerozumím podobné "logice". Za toto přece může jednotlivec nebo nějaká organizovaná skupina a ne město/místo/daná země a okrást člověka můžou i v Londýně, Vídni a kdekoli jinde.

Predesilam, je to muj nazor. Ale moje logika je takova, ze kdyz me nekde okradou (a zjevne to neni neobvykle), tak tam pojedu znova a zkusim to s dalsi pultisicovkou dolaru? Jestli tam nahodou nesli do sebe?
Nelitam znovu s aerolinkou, kde jsem nebyl spokojen, nechodim znovu do restaurace, kde mi nechutnalo nebo kde me natahli. A pokud to nebude nutne, nepojedu znovu do zeme, kde me okradli. V regionu je dost solidnich nahradniku.
Ale verim, ze mnoho diskuteru zde to bude mit jinak a vubec mi to nevadi :-)
Stastne a vesele!

MK
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 947
Registrován: 21. 02. 2006, 17:48
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Vietnam s Emirates

Příspěvek od MK »

cocik píše:Pokud si teda z toho "svetackyho" Viet Nam nemame delat srandu, tak musim mit malou technickou poznamku. Vzhledem k tomu, ze ve vietnamstine zalezi na tonu, tak musi mit spravnej prepis i znacky pro danej ton. Tudiz nikoliv Viet Nam, ale Việt Nam. Jinak nebude jasny, co mel pisatel na mysli (podobnej problem ma treba mandarinstina s pinyinem).


jojoo, prizvuk a ton...muj vecny komunikacni problem :D nevim kolik ma mandarinstina tonu,
ale vietnamstina me drti tim vetsim mnozstvim samohlasek a,â,ă,e,ê,i,o,ô,ơ,u,ư,y, ktere jdou vyslovit sesti ruznymi tony (â,ấ,ầ,ẩ,ẫ,ậ)...takze oproti nasim asi 13ti moznostech a,á,e,é,ě,i,í,o,u,ú,ů,y,ý......jich ma vietnamstina, pocitam-li dobre. 71 (1 moznost vim ze nexistuje, y s tou teckou dole)...a tak kdyz jsem poprosil kamosku ve Vietnamu, aby me neco naucila vietnamsky, tak se me zeptala "A nechces se radsi ucit thajsky nebo jiny jazky?" :D


Odpovědět