A330 ČSA - Soul-Praha.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od Yirina »

Obrázek

Poslední část trip reportu z cestování po východních zemích.

Třešnička na dortu aneb návrat domů na palubě A330 ČSA ze Soulu do Prahy.

Úvodem bych chtěla zmínit, že zítra, tj. 2. 9. 2013 je to přesně 10 let, co jsem se zaregistrovala na tomto serveru, který mi oněch uplynulých deset let zpříjemňuje život, protože zde ráda čtu zajímavé trip reporty ale i zákulisní informace, ke kterým bych se jinak nedostala a proto chci provozovatelům Airways.cz poděkovat za jejich velice záslužnou činnost.

V červnu 2013 jsme se s kamarády vydali na velkou cestu. Přes Kazachstán, Kyrgyzstán a Rusko, jsme doputovali až do Jižní Koreje. Původně jsme měli v plánu opačné směrování, tj. z východu na západ (přiletět přes Moskvu do Vladivostoku a vracet se západním směrem), ale když ČSA zveřejnily své plány na obnovu dálkové flotily a zahájení linky Praha-Soul, neváhali jsme ani chvíli a celý routing otočili a přesměrovali zakončení cesty do Soulu.

Protože jsem ve službách ČSA strávila přes 13 let a na jejich A310 nalétala jako cestující mnoho letů, byla pro mě zpráva o obnově dálkových letů srdeční záležitostí. V roce 2009 jsem letěla jedním z posledních letů z New Yorku do Prahy a přiznám se, že vzhledem k tehdejší situaci jsem nevěřila, že se ještě někdy dálkové linky k ČSA vrátí. Když jsem už jako zaměstnanec jiné letecké společnosti vítala A330 OK-YBA při jejím dodávacím letu v Praze, byla jsem dojatá, víc než jsem čekala. A tak jsem se samozřejmě nemohla dočkat, až se s ní o tři týdny později proletím.

Obrázek
Odlety na letišti Incheon. Praha a let ČSA – opravdu je tam!

Obrázek
Toalety na letišti v Seoulu. Po cestě střední Asií jsem si najednou připadala jako v ráji.

Obrázek
Na letišti je možné si i zabruslit.

Obrázek
Odbavení letu ČSA.

Obrázek
Kdo by to byl řekl…

Obrázek
Asi 95% cestujících byli Korejci.

Obrázek
Kulturní vložka na letišti.

Obrázek
Let byl overbookovaný. Letěli jsme na zaměstnanecké letenky a tam nezbývalo nic jiného, než se modlit, aby někdo nepřišel. Nakonec jsme dostali palubní vstupenky na místa 6A, 6B, 6C a 6D. Byla bych se z toho radovala, kdybych nevěděla, že v letadle žádná šestá řada není, seating má 1. řadu a pak až 7. Začala jsem tušit nějaké komplikace.

Obrázek
Krásný pohled na dálkové letadlo ČSA v jiném světadílu.

Obrázek
Naše výprava.

Obrázek
Boarding. Při vstupu do letadla se stalo přesně to, co jsem očekávala. Šestá řada v letadle nebyla a tak se začalo řešit co s námi. Díky skvělé posádce jsme nakonec nastoupili a odletěli.

Obrázek
I když už u ČSA nejsem, naše pouto nic nerozpojí:-)

Obrázek
Kabina A330. Obsazenost letu – 100%. Téměř všichni cestující byli Korejci.

Obrázek
Směr – Praha!

Obrázek
Na úvod všichni cestující v ekonomické třídě dostávají taštičku s věcmi, které by se jim během letu mohly hodit. Například jednorázové pantofle, do kterých se skoro všichni spolucestující Korejci ihned přezuli. Kartáček a pasta na zuby se na dálkovém letu také stávají neocenitelnými.

Obrázek
Hlavně se vyhnout Severní Koreji.

Obrázek
První část prvního servisu.

Obrázek
Z palubního časopisu.

Obrázek
Večeře.

Obrázek
Air to air setkání.

Obrázek
Přelétáme na Bajkalem, kde jsme byli před pár dny.

Obrázek
A Bajkal ze vzduchu.

Obrázek
Po přeletu kolem Moskvy se začal podávat druhý servis.

Obrázek
První část jídla před přistáním.

Obrázek
Varianta evropského jídla.

Obrázek
A varianta korejská.

Obrázek
Před přistáním se nám naskytl krásný pohled na Prahu.

Obrázek
A jsme doma.

Službám ČSA na této lince se nedá nic vytknout, naopak. Posádka byla skvělá, ale to není jen poznatek z tohoto konkrétního letu.
Na linkách A330 létá speciálně vybraný tým cabin crew a protože se všichni víceméně znají, je to pocítit i na atmosféře na palubě, jsou sehraní a evidentně se jim spolu pracuje dobře a to se projeví na pocitech cestujících.
Na palubě je vždy i jedna letuška Korean Air, aby byla k dispozici pro případné tlumočení korejským cestujícím.
Korean Air nastavil pro ČSA pevné standardy, které musí při servisu na této lince dodržovat, tak aby se Korejcům dostalo stejné péče, jako na letech s jejich domácí společností. Letěla jsem tuto linku i právě s Korean Air a musím říct, že to co po posádkách ČSA vyžadují, sami nedodržují a jejich servis je o dost slabší a ne vždy tak 100% profesionální. Což je zřejmě dáno tím, že pro ČSA je tato linka prestižní a věnují jí dost úsilí, zatímco u Koreanu je to jen jedna z mnoha.

Za mě i mé spolucestující – 10 bodů z 10ti možných.

A abych nezapomněla – roztíratelnost másla byla také plně dle standardů:-)


Tonda 2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 657
Registrován: 16. 08. 2004, 20:54
Bydliště: Praha a Rožnov p/R
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od Tonda 2 »

Pěkné čtení, o Vánocích jsem letěl s KE, kdo by býval si tehdy mohl pomyslet, že za pár měsíců to bude možné s ČSA :)

jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od jife »

Hezké fotky a příjemné čtení na začátek školního roku, že by tak trochu domácí úkol ke kontrole? :clap:
Jinak samozřejmě gratulace k té "10" a je milé, že ses k výročí také zaregistrovala u sousedů :thumbup:

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od alesesl »

Moc pekne cteni, tesil jsem se na tuto poslední část do PRG. Jak to nakonec posadka udelala, když tam nebyla 6. rada. Kde jste tedy sedeli? jsem rad, ze let byl slusne obsazeny.

procvi
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 26. 01. 2009, 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od procvi »

Moc pěkně napsané a supr fotodokumentace k tomu :)

Přeji ti mnoho dalších bezstarostných cest a těším se na další reporty :clap:


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od Lkprak »

Kdo si počká, ten se dočká.... A stálo to za to.

Děkuji za velmi pěkné a především pozitivní čtení. A s mnohým s autorkou souhlasím. I pro mně byl přílet OK-YBA srdeční záležitostí a skoro zázrakem, neboť jsem, co by zaměstnanec Letiště Praha byl mockrát u odbavení "starých" dálkovek s A-310 a především jsem byl v závěrečných letech jejich provozu častým svědkem velkých zpoždění, rušení letů nebo návratu na výchozí letiště, obvykle z "technických důvodů." Věřím, že se tyto problémy OK-YBA vyhnou, odveze mnoho spokojených cestujících a snad se brzy dočká i toho, že nebude v dálkové flotile ČSA jedináčkem.

A názory typu "I když už u ČSA nejsem, naše pouto nic nerozpojí" slýchávám od kamarádů/bývalých zaměstnanců ČSA poměrně často :)

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od cocik »

Kazdopadne kdo by byl jeste pred dvema, trema lety pomyslel, ze takhle bude vypadat interier letadla CSA...

Obrázek

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 596
Registrován: 21. 07. 2009, 18:25
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od Zoltan »

cocik píše:Kazdopadne kdo by byl jeste pred dvema, trema lety pomyslel, ze takhle bude vypadat interier letadla CSA...

Obrázek


krásný styl pantoflí v levé řadě, takový čsa dress code

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od flyingblue »

Zoltan píše:
cocik píše:Kazdopadne kdo by byl jeste pred dvema, trema lety pomyslel, ze takhle bude vypadat interier letadla CSA...

Obrázek


krásný styl pantoflí v levé řadě, takový čsa dress code


Korejci maji stejne ...

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od Airbus380 »

Pěkné! Sice jsem u ČSA nikdy nepracoval, nepracoval jsem ani nikdy v letectví, jsem ještě celkem mlád, nicméně i já jsem při prvním příletu OK-YBA zamáčkl slzu dojetí. Doufám, že se s ní brzy proletím.

Jaká je vlastně nabídka IFE?

dedik77
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 86
Registrován: 30. 01. 2012, 20:40
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od dedik77 »

flyingblue píše:
Zoltan píše:
cocik píše:Kazdopadne kdo by byl jeste pred dvema, trema lety pomyslel, ze takhle bude vypadat interier letadla CSA...

Obrázek


krásný styl pantoflí v levé řadě, takový čsa dress code


Korejci maji stejne ...


Zvláštne umiestnenie sedačiek v 50 rade 2 - 2 - 2. Snáď seatguru sa tiež dozvie o A330 v livery ČSA :-)
http://www.seatguru.com/airlines/Korean ... 30-200.php
Už som si myslel, ak pre vás nebudú mať miesto že vám urobia upgrade to business :-) No nič, nabudúce. Super vlako-letecký report ďalekým východom. :ymapplause:

E.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od Yirina »

IFE je bohužel korejské, stejně tak Duty Free.

No, oni by nás do businessu dali, když není místo v economy, to se normálně dělá, ale místo nebylo ani tam. Dopadlo to tak, že celá posádka odsouhlasila, že nám přenechají svoje crew rest místa.

barnes
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 29. 12. 2011, 09:22
Oblíbené typy letadel: TU154 / B747
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od barnes »

Yirina píše:IFE je bohužel korejské, stejně tak Duty Free.

No, oni by nás do businessu dali, když není místo v economy, to se normálně dělá, ale místo nebylo ani tam. Dopadlo to tak, že celá posádka odsouhlasila, že nám přenechají svoje crew rest místa.


Tomu se říká kolegialita :) Parádní završení reportu, díky za hromadu inspirujících destinací a prostředků

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od kowal »

V letadle je kromě české posádky a samolepek v češtině vše původní, takže i cedulka na oddělení Y a C je korejsko/anglicky (Prestige class only), což někteří cestující měli problém pochopit. AVOD je také původní, což jsem tak nějak tajně doufal, že bude aspoň částečně změněno. Ocenil bych třeba anglické titulky místo korejských, české nutně mít nemusím. Ale zase lepší než IFE Malaysia Airlines, které běželo ve smyčce. To už jsem dlouho nezažil na dálkovém letu v C :thumbdown:

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: A330 ČSA - Soul-Praha.

Příspěvek od kowal »

Díky za trip report, je super.


Odpovědět