Do Gruzie s AUI, KKK a PGS přes Kiev a Istanbul

slavomirhorak
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 01. 2010, 21:08
Stav: Offline

Re: Do Gruzie s AUI, KKK a PGS přes Kiev a Istanbul

Příspěvek od slavomirhorak »

alesesl píše:
kuba.biker píše:
alesesl píše:
Jsou nejake stranky s vice info o tomto letu, kde se to da koupit, ceny, atd?


Nedávno jsem to zjišťoval v rámci přípravy průvodce do Thušska. Přeprava je bohužel určena pouze pro přepravu místních obyvatel. Lety turistů (domácích i zahraničních) vyžaduje dlouhé papírování, sepsání kontraktu (samozřejmě podmínkou jsou volná místa). Jedná se totiž o zdarma přepravu Thušů v rámci objednávané přepravy (něco jako u nás objednávaná VHD) s omezením na obyvatele s pobytem ve vesnicích Kvemo/Zemo Alvani či Laliskuri. Povolení pro přepravu turistů může schválit Pohraniční služba GEO (v jejíž gesci jsou lety organizovány), a to v případě nějaké mimořádné události (zával na jediné cestě do/z Thušska).

V Kvemo Alvani můžete zkusit kontaktovat Lada Kachoidze (omlouvám se, byl jsem požádán, abych nedával jeho telefon), určitě Vám lidi poradí (Lado umí rusky), ale obávám se, že i tak neuspějete.

Jinak v Gruzii je atraktivní let L-410 ze Tbilisi/Kutaisi do Mestie či do Ambrolauri (Rača je taky velmi zajímavá a na rozdíl od Svanetie tam ještě skoro nejsou turisté). Myslím, že letiště v Ambrolauri má na své letecké mapě málokdo (lety jsou v provozu jednou týdně, tuším, v pondělí).


kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Do Gruzie s AUI, KKK a PGS přes Kiev a Istanbul

Příspěvek od kuba.biker »

slavomirhorak píše:
alesesl píše:
kuba.biker píše:


Nedávno jsem to zjišťoval v rámci přípravy průvodce do Thušska. Přeprava je bohužel určena pouze pro přepravu místních obyvatel. Lety turistů (domácích i zahraničních) vyžaduje dlouhé papírování, sepsání kontraktu (samozřejmě podmínkou jsou volná místa). Jedná se totiž o zdarma přepravu Thušů v rámci objednávané přepravy (něco jako u nás objednávaná VHD) s omezením na obyvatele s pobytem ve vesnicích Kvemo/Zemo Alvani či Laliskuri. Povolení pro přepravu turistů může schválit Pohraniční služba GEO (v jejíž gesci jsou lety organizovány), a to v případě nějaké mimořádné události (zával na jediné cestě do/z Thušska).

V Kvemo Alvani můžete zkusit kontaktovat Lada Kachoidze (omlouvám se, byl jsem požádán, abych nedával jeho telefon), určitě Vám lidi poradí (Lado umí rusky), ale obávám se, že i tak neuspějete.

Jinak v Gruzii je atraktivní let L-410 ze Tbilisi/Kutaisi do Mestie či do Ambrolauri (Rača je taky velmi zajímavá a na rozdíl od Svanetie tam ještě skoro nejsou turisté). Myslím, že letiště v Ambrolauri má na své letecké mapě málokdo (lety jsou v provozu jednou týdně, tuším, v pondělí).


Díky za odpověď, zkusíme štěstí na místě. Co se L-410 týče, možná ani na tu nedojde, protože na červen jsou prý všechny lety vybookované (koupit letenku lze mimochodem pouze osobně v kanceláři v centru Tbilisi) a červenec není v prodeji (asi čekají na dotaci od vlády). A co tak čtu, Svanetie je ještě "provařenější" než jsem očekával, takže možná naše plány přehodnotíme. Holt boom nízkonákladovek se začíná projevovat i zde... :roll:

kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Do Gruzie s AUI, KKK a PGS přes Kiev a Istanbul

Příspěvek od kuba.biker »

Nuže tři týdny v Gruzii uplynuly jako voda; ta země je prostě úžasná - očekávání byla velká, ale realita vše předčila. Negativní zkušenost mám jednu jedinou - paradoxně právě se zde diskutovanou firmou Service Air alias Vanilla Sky. Záměrně nepíšu s "leteckou společností ", protože takové označení si tato zvláštní firma rozhodně nezaslouží.

Mé první kroky v Tbilisi vedly na třídu Vazha-Pshavela, kde má firma kancelář. Od dubna jsem totiž marně vyhlížel spuštění online rezervace na jejich lety. V červnu se k mému překvapení objevilo na Facebooku Vanilla Sky, že až do konce června je vyprodáno (!) a že s prodejem na červenec čekají na jakýsi vládní tendr. Slečna v kanceláři mi tuto informaci zopakovala: lety z Natakhtari do Mestie a Ambrolauri prostě nejsou k dispozici. Na můj dotaz ohledně linky Tbilisi-Batumi reagovala překvapeně, jako by nevěděla, o čem je řeč. Na CH-Aviation jsem však před časem narazil na zprávu, že pro Service Air létá mezi TBS a BUS až 2x denně Saab 340 RAFAvia, přičemž one way je k mání za pouhých 90 GEL (pro zajímavost dodám, že Georgian Airways létají letos v létě mezi TBS a BUS pouze v neděli a letenka s E190 přijde na 60 EUR one way). Pak přeci jen vyštrachala odněkud papír s vytištěným letovým řádem - podle něj měly být lety operovány 4x týdne za 125 GEL one way, letenky bylo podle ní možné koupit přímo na letišti v Batumi. Na můj poslední dotaz, totiž zda je možné si koupit vyhlídkový let z Natakhtari, se zatvářila ještě překvapeněji a odvětila, že v žádném případě ne.

To se odehrálo 20.6. V Gruzii jsme byli až do 12.7., takže jsme se rozhodli vyčkávat a průběžně sledovali jejich Facebook, zda se něco nezměnilo. Náš plán byl letět Natakhtari-Mestia, Mestia-Kutaisi a Batumi-Tbilisi.

Koncem měsíce tam byl zveřejněn provizorní letový řád na první červencový týden, avšak v rezervačním systému se žádné letenky neobjevily. Záhy se pod jedním komentářem objevilo oficiální sdělení, že lety do Mestie už jsou opět vyprodány. Následnou diskuzi nebudu rozvádět, podstatné je to, že navzdory dezinformačním bludům ze strany Vanilla Sky do rezervačního systému nikdy žádné letenky nenahráli a přesto bylo od začátku vyprodáno. Totální nonsens.

Mám tuto teorii: Vanilla nafasuje od gruzinske vlády dotaci na zajištění vnitrostátních letů za fixní ceny, v reálu (pokud tedy opravdu létají) však letenky dají k dispozici pouze cestovním agenturám; ty je přeprodají skupinám turistů, kterým je úplně putna, zda za letenku dají 90 GEL nebo 900 GEL. Zisk si rozdělí mezi sebou a spřátelený člověk ve vládě dostane úplatek, aby jim tuto (zřejmě docela výnosnou) veřejnou zakázku zase přiklepnul. Individuální zájemce o letenky pak Vanilla Sky krmí bludy na Facebooku, aby vzbudila dojem, že se jedná o standardně fungující aerolinku.

Blamáž s Vanilla Sky touto epizodou ale nekončila. Naivně jsem si myslel, že tyhle nekalé praktiky uplatňují pouze v případě žádané linky do Mestie a že linka do Batumi funguje spolehlivě. Po několika dnech v Chiatuře jsme se presunuli k Černému moři a dva dny před návratem do Prahy jsme chtěli přeletět Saabem z BUS do TBS. 48 hodin před plánovaným odletem volám do Vanilla Sky, abych se ujistil, že platí čas odletu ve 12:00 a že jejich kancelář bude otevřená. Nic. Nedovolal jsem se ani na jedno ze čtyř telefonních čísel uvedených na jejich webových stránkách. 24 hodin před odletem volám přímo na letiště. Dostávám promptní odpověď: zítra do Tbilisi nic neletí. To už si připadám jako zákazník hypermarketu Český sen a znovu volám do Vanilla Sky. Kupodivu to někdo zvedá a potvrzuje: žádný let. Ani do Batumi, ani nikam jinam. Namísto očekávané půlhodiny jsme tak cestou mezi Batumi a Tblisi strávili strastiplných šest hodin v marshrutce.

Sečteno a podtrženo, pokud se chystáte do Gruzie, důrazně nedoporučuji počítat ve svých cestovatelských plánech se službami firmy Service Air/Vanilla Sky. Je to typický "scam", kterému je lepší se vyhnout.

gigy
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 64
Registrován: 12. 04. 2014, 16:33
Stav: Offline

Re: Do Gruzie s AUI, KKK a PGS přes Kiev a Istanbul

Příspěvek od gigy »

Dik za info, mě dodnes dluží peníze za ten zrušený let, pro 4 osoby, občas něco odpoví na email občas ne ale peníze už asi neuvidím :D svině jedny


Odpovědět