Do Portugalska za serfovanim z GVA

Odpovědět
Paullis
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 02. 2013, 16:22
Stav: Offline

Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od Paullis »

Zdravim vsechny, jsem nadsenec do letadel a toto forum uz navstevuju hodne dlouho, jen sem nemel prilezitost zatim neco napsat. Toto je teda muj prvni trip z Portugalska.

Planovani cesty
V cervnu 2015 jsem si v praci zamluvil dovolenou na 3 tydny. Ale nechtel sem cele tri tydny stravit v CR, tak sem zacal planovat kam by se dalo letet. Jako prvni me napad Dubai. Ale po neuspechu kontaktovat znamy jsem to vzdal. Dale jsem zacal planovat New York apod. Ale letenky byly celkem drahy na posledni chvili a hlavne ty karastrofalni prestupy. Vzdal sem to a smiril se s dovolenou v Cechach.
Hned na zacatku srpna se mi ozval kamarad, ze nasel zajezd do surfkempu na jihu Francie za 500€, do stanu nebo chat a jen se snidani ,s nemoznosti uvarit si sam. Jelikoz ziju ve Francii, tak vim jak je tady sakra drahy jidlo v restauracich a celkove vsechno. Tak sem mu to rozmluvil a pri ty prilezitosti jsem si vzpomnel ze kolega portugalec ma dum 1km od Atlantiku a 60 km na sever od Porta.
Vedel jsem ze do Porta litaj CSA, a tak jsem nevahal, zabookoval letenky pro nas 4, zaplatil kolegovi pronajem domu a jeste zabookoval auto. Letenka pro jednoho 150€,-, 50€ auto a 100€ dum pro jednoho.

Protoze ziju ve Francii, co by kamenem dohodil od Zenevy, tak moje cesta vypada takto: GVA - PRG - OPO -PRG - GVA.

GVA - PRG
Airbus 320 SWISS AIRLINES
LF 95%


Presne 11. zari mi zacla dovolena a vlastne jsem si tepr uvedomil co je to za den. Vstavam ve 4 rano a mirim autem do prace, kde na me ceka kamarad portugalec, s pripravenou kavou. Je to barman jak se patri.
V 5 se ocitam v hale GVA. Na pasovce vse OK, jeste oskenovat boarding pass pro 90 min. free internet a alou ke gatu. Sedim na sedadle 26D, takze se pri nastupu nikam nehrnu a cekam az na konec.
Odletame v 6 a na cas. Po 15ti minutach zacina CC se servisem. Je rano, volim kavu, k tomu je croissant a na zaver cokolada. Na hodinu a dvacet minut trvajci let dobry. V 7.20 dosedame na RWY 24. V 7.45 volam dedu, ze jsem venku, ale dockam se jeho prijezdu az po hodine a to stal jen 10 km od PRG, smerem na Slany - oprava svodidel na 10ti kilometrovem useku. Tak a v 11hodin sem zas doma v Teplicich.

PRG - OPO
Airbus 319 CSA
LF 90%


14. zari ve tri odpoledne pro me prijizdi kamaradi a jedem smer PRG.Odlet v 19.00. Jedem s predstihem, pac nechavame auto na jednom parkingu 10 km od letiste. Na letisti se ocitame v 17.00 a jdem se rovnou odbavit. Protoze na odbaveni nikdo neni, tak jsem my 4 do ctyr minut odbaveni. Zbyvajci cas travime "veceri" v MC a na terase. 45 min. pred nadtupem jdem ke gatu, kde uz je plno lidi. Presne o sedme hodine se ozyva hlaseni ze je odlet opozden o 20 minut, a to kvuli predletove priprave posadky na let. Nakonec jsme odleteli ve 20.00 z RWY 24. Pri nabirani vysky jsem po obloze hodne klickovali, ubirali a nabirali rychlost. Aha, takze bourky pred nami. Cekal sem nejaky rodeo, ale bouzel.
Po nastoupani FL zacala CC se servisem. Naposledy jsem letel s CSA tak pred 10ti lety, jako koupak a pamatuju mile letusky a teple jidlo. Ale kruci, co bylo tohle? Letusky neprijemny, otraveny. Kdyz sem si dal jablecnej dzus, tak kelimek byl na pul prazdnej a jidlo? Malinkata bagetka s trema platky eidamu 30ky a malej kousek zelene papriky uvnitr. Dost malo na tri hodky letu. Vim o problematice v CSA, ale ze to dapadlo az tak, sem necekal.
Ve 22.00 mistniho casu jsme pristali a po 15 minutach se ocitli v hale u pasu. Na kufry sme cekali jen asi 20 minut.
Ve 23.00 prichazime do nasi pujcovny, kde jsem bookoval Fiata Punto. Kdyz sem hledal auto, tak sme chteli neco, do ceho se 4 narvem i s kuframa/taskama. Za 200 ecek dobry, ale chyby nastaly na miste. Nase Punto nemeli a vnutili nam nejakej Citroen. Velikostne stejny a i cenove. Druha chyba: nebereme debetni karty. Hadam se s nim, ze kdyz sem bookoval auto, ze mi to psalo a mam to i u sebe vytisknuty, ze debetni karty berete. Po dohode zkousime smlouvu prepsat na kamarada, protoze ma kreditni kartu. Zda se, ze ted je vse ok. Treti chyba nastava zahy. Jelikoz kamaradovi neni 23 ma povoleno jen 60 km na den + 0.50€ za dalsi km a poplatek 5€ jako mladistvej ridic a pro me taky, jako druheho ridice. Je 00.00, jsme unaveni, tak to berem. Ctvrta chyba: system kartu nebere a ani na 5ty pokus. Po dohode s kamarady volam na infolinku a stornuju rezervaci. Se slecnou mluvim asi 30 minut nez pochopi co chci. Neumela moc dobre Aj. Vyreseno, nemame auto.
Ten oficir nam jeste nabizel, ze ma kamarada a pujcuje auta. Jeho kamos prijel ve Fiatu 500!!! 300€ + 1300€ zaloha cash = tak si ten nakupni kosik zas vem a vypadni!!! Jinak pujcovna se jmenuje, jak jeden znamej sci-fi serial, ve kterem hraje ten samej herec, jako v serialu "Hrad na zabiti".
Jdem zpet na terminal a berem taxi. 70€ na 60 km dobra cena. Ridicka jede 160, kde je 100 nebo 120. No za 25 min. jsme v Esposende, kde ma kolega dum. Jsme v ulici kde ma byt dum, ale na dome neni cislo a ani na dalsich 20ti okolo. Super, taxi je pryc a sedime na schodech u zdejsi zakladky po hodine hledani domu. Myslim, ze bylo uz 3 rano. Po domluve jdu sam s klicema a zkousim strkat klice do zamku od kazdeho domu. Verejne osvetleni nefunguje, fouka vitr a jdu sam kolem detskeho hriste, kde jsou houpacky na retizku. Ty v**e jak z hororu. Ted me nekdo sejme. Do 12teho domu a jeho zamku klic pasuje, ale nedovolim si odemknout a jit dal. Bezim zpatky za kamarady a kricim, ze uz bydem spat v postelych.
Po odemceni rozsvicime cely dum a prozkoumavane ho. V prizemi kuchyn a jidelna, obyvak s jidelnou a koupelna. V patre tri loznice, koupelna a balkon. Spime po dvou, nikdo nechce spat sam.

Prvni den
Po vyspani zacal nas prvni den. Nebylo zrovna hezky. Celej den prselo. Stravili jsme celej den v dome. Jem sme byli nakoupit. Melo to vyhodu, naucil sem se hrat zoliky.

Druhy den
Pocasi se umoudrilo, i kdyz obcas sprchlo. K veceru sme sli jen 3 kouknout po okoli a koupit neco na veceri. Po oblhlednuti oceanu a jeho mega vln jsme usoudili, ze surfovani bude hracka. Pote jsme narazili na mistni hospodu. Cisnik nam po usazeni prinesl menu, ktere zrovna nasrtkal do desek. Umel vsechny zapadoevropske jazyky, ale v jedne vete. Vzali jsme si 6 veprovych rizku, kopu ryze a hranolku - take away. V tom budem tak za 30, pomyslel jsem si. Ha ha, 11€. To je raj.
Po navratu nam kamarad mezi dvermi sdelil, ze musime rano do Porta, na letiste, protoze nam jeho znamej zaridil pujceni auta - vw polo. Parada.

Treti den
Vstavame v 5 a v 6 jede bus do Porta. Jedem busem asi dve hodky a vystupujem v centru. Jdem na metro/tramvaj a v 10 se ocitame v pujcovne. Hned se nas ujima mila pracovnice. Auto je zamluvene na kamarada, ale on nema kartu, takze zas ja a tady berou vsechny typy karet. Pri zapisu si mych info z obcanky pracovnice vsimne, za mam narozky a popreje mi a z vw polo je razem uplne novej ford fucus v plny palbe, tri mesice starej a za min nez polo a puvodni punto a bez tamtech poplatku. WTF?
Kdyz uz jsme byli v Portu, tak jsme prolezli cely mesto az nas nohy bolely. Jednim slovem - nadhera. Pri ceste zpet z Porta jsme skakli rezervovat neopremy a prkna na 4 dny za par supu.

Ctvrty den - Den D
Rano vstavame a po snidani razime do pujcovny pro vybavu. I kdyz je fucus byl ve stylu kombi, mysel sem jezdit na dvakrat. Jezdili jsem di mestecka Offir. Pisecna plaz a vsude serfari a skoly, tekze sme jen ocumivali taktiku nasedani, vezeni na vlne a i jak si stoupnout na prkno. Po dvou hodinach ve vode sme byli vycerpany a vlastne po celem dni. Je to makacka kdyz jsou 4 metry vysoky vlny. Na ceste dom sme koupily par flasek vina - 10 - a oslavili nas prvni den serfareni.

Paty den
Paty den vypadal stejne jak ten ctvrty. Moc toho k popsani neni. Jen sem ukecal kamarady na portugalskou, nezdravou, kalorickou, 10ti infarktni pochoutku zvanou franchezina. Je to takovej portugalskej hamburger. Mezi dvema krajici toastu na grilu jsou parecky, klobasky, veprovy steak, pikantni salam, sunka. Cele je to prelite syrem a v pikantni omacce. No lepsi dela kolega v praci.

Sesty den
Rano jsme se rozhodli, ze jeste pojedem do Viana d'Castelo na sever od Esposende. Je to mensi mesto nez Porto a ani ne tak hezky. Nejhezci byl jen vyhled z baziliky Sv. Lucie, ktera se nechazi skoro 600 m n.m.
Ve meste sme meli nejlepsi, ale zaroven nejdrazsi obed na cele dovolene. Orestovana veprova panenka s bramborem. K piti sangrie, ja o vode, protoze ridim. No za 80€ vynikajici. Ve Francii je to vecere pro dva.
Z Viany jsme jeli rovnou surfovat az do zapadu Slunce.

Sedmy den
Da se rict posledni, pac rano dalsiho jsme odletali. Od 10 do 15ti hod. jsme uzivali surfovani a pak jeli vratit vybaveni, vysat auto, dotankovat, uklidit dum a na jit na veceri. Na veceri jsme zasli do stejne restaurace, kde jsme dostali tech 6 schnitzlu. Tentokrat to byly opravdu hody. Veprova panenka na zampionech pro dva a snazena treska v testicku, take pro dva. K tomu vse ryze a hranolky. No porce jak pro 8 lidi za 35€, nekecam. Snedli sme vsechno.
Po veceri domu a spat.

Posledni den
OPO - PRG
Airbus 319 CSA
LF 95%

Vstavame v pul paty a v pet odjizdime na letiste. Odlet je naplanovan na 7.45. Presne na puli cesty si kamarad vzponene, ze nechal pod lampou v obyvaku ukrytych 6000 kc. Kdyz to otocim, tak to stihame. Odletame az v 7.45. Kamos je flagmatik, tak mu to je sumak a ty papirovky dostane v listopadu. Auto sme vratili v 6, a pak jdem rovnou na odbaveni. Zase jsme prvni a bez cekani.
Po pasovce v dutyfree kupuju jeste neco brachum a jdem ke gatu. V 7. 20 se otevira gate a zacina nastup do autobusu. Mam sedadlo 17A. Vidim hezky na zem a i na kridlo. Nakonec odletatame v 8, protoze slecna se zapomnela na nakupech v dutyfree.
CC byla ohodne prijemnejsi, kafe sem mel vice v kelimku nez dzusu, ale to jidlo. Cokoladovej mufin, sakra kde jsou ty michany vajcka!

Nad Spanelskem letime v 10ti km, nad Franci stoupame do 11ti a tuto vysku udrzujem az do zaverecneho klesani. Klesani bylo snad nejstrmnejsi, ktere jsem zazil. Airbreaks mel snad plne vysunuty. Pristani jak do perin na RWY06. U pasu cekame na kufry zas jen 20 minut.
Mame kufry a venku na T2 cekame hodku na odvoz k autu.

Pri prilezitosti otevreni naseho nejvetsiho ceskeho tunelu jsme ho zkusili projet z Dejvic na Troju a pak D8 smer TP. Za ty prachy zadna slava a radsi sme meli jet na Slany. Kruhak zasekanej a vlastne cela Evropska, takze moc nechapu smysl tyhle stavby.

PRG - GVA
Airbus 320 SWISS AIRLINES
LF 100%

Je posledni zarijovy den a letim zpet do nove domoviny. Opet vstavam o pate rano a deda me veze. Hodku a pul pred odletem jsem na letisti. Jdu ke svemu gatu c7, kde uz je plno lidi, ze neni mista se posadit. Tak se jdu kouknout na konec T2 a zahlidnu z pulky v dali ocas ve tvaru T. Je mi hodne povedomej, pac ho mam i doma na polici. Ano, byl to on, A400M Atlas RAF. Videl jsem ho jen ze zadu, ale me to stacilo. Vracim se na C7 a ono je prazdno. Jen presun na C3.
Letadlo priroluje zrovna, kdyz prichazim. A zas je to tu. Kdyz uz jsou vsichni venku, tak obsluha gatu zjisti, ze je tu moc lidi s rucnim zavazadlem a musej si to nechat bezplatne odvavit. Makali rychle, tak sme odleteli na cas. Jen se mi to stava v PRG pokazde, kdyz letim do GVA.
Mam ted sedadlo 27D.
Pri priletu letadlo dosedlo na 06, my ale startovali z 12ky. Moje premiera.
Na tomto letu je to stejny jak na letu predchozim, kafe a croissant a mila CC.
Po priletu si akorat v automatu vytisknu listek na MHD na 80 min free. Jen upozornuji, ze automat presunuli z haly cekajicich do priletove haly s pasama na kufry. No, pak uz jedu jen autubusy cislo 5 a F dom.

Dekuji, ze jste si muj TR precetli az do konce a fotky doplnim pozdeji(max 2 dny). Pristi rok se chystame do Californication a Nevady.
Naposledy upravil(a) Paullis dne 08. 10. 2015, 15:24, celkem upraveno 1 x.


RadekB
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 361
Registrován: 08. 03. 2010, 12:19
Oblíbené typy letadel: A350, A380, B747
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od RadekB »

Moc pekny TR, libi se mi jak jsi vystihl ty trable po priletu :) Jeste bych doplnil nazev te restaurace ve ktere jste meli ty levne "hody", kdybych se tam nahodou chystal vypravit :D Tesim se na fotky, tak snad tu budou co nejdriv, kazdopadne za me palec nahoru :thumbup:

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 596
Registrován: 21. 07. 2009, 18:25
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od Zoltan »

Koukám, že ty autopůjčovny jsou všude stejný lichváři. Jinak to jídlo u čsa je fakt až úsměvné a nějak mi nekoresponduje s tím, co bylo minulý týden v novinách o zrušení cateringu. Jestli zruší to jsou měl ty, moc toho neušetří :crazy:

FlightDetent
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1007
Registrován: 20. 04. 2003, 13:11
Stav: Offline

Re: Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od FlightDetent »

foto amarouny:

Obrázek

FD

majkl666
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 155
Registrován: 08. 05. 2011, 16:02
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od majkl666 »

Pěkný, dobře čtivý TR s rychlých spádem, díky. Trošku mě překvapil LF u ČSA :shock:


Paullis
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 02. 2013, 16:22
Stav: Offline

Re: Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od Paullis »

Taky sem byl zaskocenej kolik lidi leti do/z Porta, ale bylo opravdu plno. Omlouuvam se, ale nejdou mi nacist fotky z mobilu. Mate radu jak na to?

misob
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 121
Registrován: 21. 03. 2015, 00:30
Oblíbené typy letadel: CR7, E170
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Do Portugalska za serfovanim z GVA

Příspěvek od misob »

Musíš tie fotky skomprimovať pod 700 kB, inak ti to nepôjde sem nahrať.


Odpovědět