Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Odpovědět
velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od velpa.66 »

Na Maho Beach jsem přišel dost brzy , jednak proto že jsem nemohl déle spát kvůli časovému posunu a jednak z nedočkavosti vidět plot na okraji dráhy. Podařilo se mi udělat pár fotek s prázdnou pláží.
77. pohlednice.jpg
78. Maho od baru.jpg

Marně jsem hledal tu písečnou pláž na kterou navazuje silnice a plot letiště. Když porovnám to co je na pohlednici a co jsem viděl na místě , tak mám pocit že pohlednice je nějaká fotomontáž. Během cca půl hodiny se zaplnil nejprve bar naproti plotu a pak i okraj silnice ,námi milovníky letadel kteří jsme čekali na přílety prvních větších letadel.
Chtěl jsem si koupit v baru koktejl a od pultu vyhlížet letadla , ale nedalo se platit kreditní kartou protože jim nefungoval platební terminál. Barmanka mě s omluvou řekla kde najdu bankomat. Nejbližší bankomat byl na protější straně vedle malého nákupního centra .Tak jsem přešel na druhou stranu k bankomatu, ale měl jsem opět smůlu, byl mimo provoz. Naštěstí byl na křižovatce menší supermarket, platební terminál jim fungoval a já si mohl koupit něco k pití a snědku.
80. svačina.JPG
79. Maho od marketu.JPG
Snědl jsem svačinku a rychle zpátky po betonovém svodidle do prostřed dráhy. Chystá se ke startu B 737 CARIBBEAN,
81. přerušený odlet.jpg
pomalu najíždí a zastavuje, ohlížím se proč, zamnou jde na přistání ATR LIAT.
82. ATR I.jpg
83.  ATR II.jpg
84. ATR III.jpg
Jak dosedne ATR na dráhu, dá se B 737 do pohybu.
85.  pokračování  v odletu.jpg
pokračování v odletu.jpg[/attachment]
87. dotočení.jpg
88.  rozjezd.jpg
Natáčí se na okraj dráhy a chystá se k rozjezdu. Zapírám se nohama a čekám na průvan po natůrování motorů na start, ale B 737 se pomalu rozjíždí a mízí v dáli.
89. odlet.jpg
Žádný průvan, žádný štěrk, jen odlet letadla které mám pár metrů před sebou. Mezi tím narůstá počet diváků, prochází kolem po silnici a motají se mezi auty . Jezdí sem na vyhlídku malé autobusy a hodně taxíků s turisty kteří se jen dívají na dráhu z auta. Jsou tady výpravy z okružních plaveb karibikem které si hlídají jejich průvodci a mezi tím pobíhají lidi s foťákama a čekají až se nad mořem objeví světla reflektorů dalšího a dalšího letadla.
90. světla.jpg
94. přelet 2.jpg
95. nad plotem.jpg
96. světla 3.jpg
97. nad plotem 3.jpg
98.  přelet 3.jpg
Jediný čtyřmotorák který má dnes přiletět má zpoždění a já unavený časovým posunem to vzdávám a vracím se do resortu. Ještě se párkrát podívám plotem na dráhu letiště, ale dnes už nic zajímavého neuvidím.
99.  ATR za plotem.jpg
100. auta za plotem.JPG
101. pláž podél plotu.jpg
Cestou si kupuji jídlo do krabičky a zbytek dne prospím nebo se koupu v moři.
102. krabička s jídlem.jpg

Další den už spím o něco déle, ale časový posun mi dělá přece jen problémy . Ráno se jdu vykoupat do moře než otevřou kavárnu abych si mohl dát snídani a pak si začnu balit věci.
103. ráno cesta k pláži.jpg
104. laté.jpg
Chci stihnout přílet B 747 z AMS. Zavolám si auto které mě odveze od apartmánu k recepci, zaplatím, dostanu v hotovosti kauci kterou jsem platil při příjezdu a jedu taxikem na letiště. Mám smůlu, dnes přiletělo ledadlo z AMS dříve. Z taxíku jsem zahlédl jak se otáčí na dráze a zajíždí k terminálu. Před odbavením na další let jsem si dal do příručního zavazadla věci na převlečení a jdu odevzdat odbavené zavazadlo. Nechám si vytisknout palubní vstupenky na segmenty SXM - JFK a JFK - MEX . Při odbavení mi slečna vysvětluje že mám sice odbavené zavazadlo až do MEX , ale v NYC si je musím vyzvednout, projít celní kontrolou a odevzdat na přepážce na návazný let. Zbavil jsem se zavazadla, palubní vstupenky mám, salonek tady DELTA nenabízí ( je za příplatek 20,- USD ). Jdu se ještě naposledy podívat na Maho pláž protože do odletu mám skoro tři hodiny času.
105.  odletová tabule SXM.jpg
Ve skrytu duše doufám že uvidím odlet B747 na Curacao, ale na tabuli je psáno až po letu do NYC.
106. konec dráhy pohled od letiště.jpg
Tak třeba si dám ten koktejl na který jsem neměl včera hotovost, ale bar je tak narvaný že na něj nemám chuť. Nasávám dosebe alespoň vzrušenou atmosféru pozorovatelů kolem sebe. Ještě pár fotek na bar, letadla a moře.
107. bar na druhé straně.jpg
108. Maho  z druhé strany.jpg
109. fotograf v moři.jpg
110..jpg
I z moře se dají sledovat letadla. A odcházím na letiště.
111. hala letiště.jpg
Ještě chci koupit pohlednice s letadlem nad pláží protože jsem je nikde neviděl tak doufám že na letišti budou. Mám už docela málo času a tak projdu bezpežnostní kontrolou koupím pohledy, napíšu pozdravy, nalepím známky a ouha nemají tady poštovní schránky.
112.  za bezpečnostní kontrolou.jpg
113.  B757 DELTA.jpg
Jsou ve veřejné části letiště. Do odletu zbývá cca 30 minut. Nechci riskovat dát si ještě jednou kolečko letištěm, tak pohledy pošlu až z USA. Na WC se převléknu do čistého suchého oblečení a to co jsem měl na sobě končí v koši. Ještě si kupuji měco k pití. Při pohledu na ceny jídla a pití se vyplatí dát těch 20,- USD za vstup do salonku.
Začíná nástup do letadla
B757 DELTA je dost olítané letadlo, ale s tím jsem víceméně počítal.
114.  sedadlo DELTA.JPG
Ještě pár fotek z letadla na B747 KLM a pozorovatele za plotem na Maho beach.
115.  pohled na 747 KLM.JPG
116. diváci u plotu.JPG
Poslední pohled na ostrov. Sbohem Karibiku! Sem se ještě musím vrátit na delší dobu a podívat se i na kolní ostrovy. Díky přímým letům mezi SXM a PTY to asi spojím dohromady.
Dnešní let je první let s Deltou v mém životě. Posádka je příjemná a jídlo chutné. Let je celkem málo obsazený jak v C tak v Y. Dnes mám před sebou díky časovému posunu nejnáročnější přelet na celé cestě. Do NYC přilétám v 18:25 místního času. Protože to není moje první návštěva USA a mám biometrický pas tak můžu projít automatickou imigrační bránou. Načítám pas, naskenuji otisk ruky a jsem vpuštěn. Zvládám to docela rychle, ještě čekám u pásu pár minut než dorazí můj kufr. Vyzvedávám kufr a posouvám se na celní kontrolu. Protáhnu zavadadla skenovacím tunelem a jdu odevzdat kufr k transferové přepážce na odbavení na následující let do MEX.
Jak jsem se zmínil díky časovému posunu je tento segment cesty pro mě nejkrytičtější. Místní čas ukazuje 19:12 ale můj vnitřní 01:12 , chci se co nejdříve dostat do neveřejné části letiště a zalézt do salonku kde počkám na svůj odlet 00:45 do Mexika. Tady jsem udělal první a zároveň poslední chybu při přestupu. Spletl jsem si odletový terminál! Místo abych se posunul na první terminál ze kterého byl následující let ,tak jsem se nechal odbavit na terminálu čtyři .
Po projítí všemi kontrolami jsem hledal salonek Delty. Na odletových tabulích jsem marně hledal odletovou bránu. Až u přepážky Delty jsem se dozvěděl že jsem sice na správném letišti, ale na špatném terminálu! Když nad tím přemýšlím nejde mi do hlavy jakto že mě u kontroly palubních vstupenek vůbec pustili dál a neposlali hned na správný terminál. Tak že ven do veřejné části. Popojíždím vláčkem na první terminál. Času mám pořád dost , ale palubní vstupenku tak dočmáranou že si musím počkat na otevření přepážky AERO MEXICO na vystavení nové palubní vstupenky. První terminál narozdíl od čtvrtého působí dost opotřebovaně. Taky mě zaráží že tady nejsou terminály rozdělené podle aliancí už kvůli přestupům na návazné lety. Do otevření přepážky zbývá cca hodina času a já přemýšlím čím se zabavit abych neusnul. Už jsem obešel celý terminál . Dám si asi kafe, ale kde? Ta americká břečka mi nechutná. Napadá mě ledová káva u mekáče. Tak vyjedu do patra k MC. Jsem jediný zákazník a tak se ptám obsluhující slečny : "Jak děláte ledovou kávu? Dáváte do ní led, nebo zmrzlinu?" Odpovídá že led. Já : "Tak mi prosím dejte střední kávu do velkého kelímku a kornout zmrzliny já si to namíchám sám. Děkuji." Slečna udělá objednávku,já zaplatím a posunu se k výdeji.
Protože jsem tady sám, tak už další slečna u výdeje předemne staví kávu v kelímku velikosti který k ní patří a podává mi kornout se zmrzlinou a dívá se na mě co stím budu dělat. Naštěstí ta první přeběhne od pokladny, tu kávu co jsem dostal dává pryč a natočí mi kávu tak jak jsem si přál, pak do ní vyklopí tu zmrzlinu z kornoutu a ptá se : "Je to OK."
Já na to: "Perfektní, děkuji" Ona se nevěřícně dívá a ptá se : "A to je dobrý?" Já na to že jo. Jdu si vypít svou kávu ke stolečku a dívám se jak holky nemají co dělat, tak si taky natočili kávu, do ní zmrzlinu a celá směma ochutnávala kávu se zmrzlinou. Docela mě to pobavilo a trochu probralo.
Čas se posunul dopředu, já si vyfasoval novou palubku a šel do salonku. Dostal jsem pozvánku do salonku Skyteam partnera ALITALIA . Salonek nic moc, "olítaný " jako celý první terminál. Dal jsem si jednu limonádu a podíval se do mailu. O půlnoci se salonak zavíral tak jsem se musel přesunout k odletové bráně. Ono se tady zavíralo skoro všechno, asi byl náš odlet jeden z posledních před ranním rozletem.
Na palubu letadla jsem nastupoval v polospánku. Vůbec mě nevadilo že jsme dostali na uvítanou jen sklenici vody nebo juice. Byl to úplně nový B737 s dvojitou vingletou na konci křídla. Já upadl asi na dve hodiny do spánku a probral se někde ve dvou třetinách cesty do MEX. Očekával jsem že se bude podávat snídaně, ale až do přistání se už žádný servis nekonal.V MEX jsme měli přistávat v 05:01 ale stihli jsme to už ve 04:37 .
Tak jsem v Mexiku. Co mě čeká? Je Mexiko rájem kapsářů a pouličních zlodějů jak jsem viděl nedávno v nějakém cestopisu na ČT 1 ?
Přílohy
93. světla 2.jpg
92.  dosednutí.jpg
91.  přelet.jpg
86. boční pohled.jpg


velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od velpa.66 »

Ještě pár fotek které se mi nepodařilo nahrát a vložit do reportu.
Pohled na letiště SXM.
117. pohled na SXM.JPG

Palubní servis DELTA.
118.  jídlo.JPG
118. jídlo.JPG (206 KiB) Zobrazeno 4561 x
121.  káva.JPG
120. mapa JFK.JPG

BP SXM-JFK
119.  palubní JFK.JPG

Letiště JFK
122.  letiště JFK.JPG
123.  odlety JFK.jpg

Salonek ALITALA
125. salonek ALITALIA 1.jpg
126. salonek 2.jpg
127.  salonek 3.jpg

BP JFK-MEX
128. palubní MEX.jpg
124.  A.MEX tabule.jpg

Na palubě 737 AERO MEXICO
129. 737 sedadla.JPG
130. 737 sedadlo.JPG
131. 737 obrazovka.JPG
132. 737 strop.JPG
133. 737 mapa.JPG
Přílohy
119.  palubní JFK.JPG

VanillA
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 322
Registrován: 22. 02. 2009, 11:57
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od VanillA »

Ta pláž je teda pěkně zmršená. Už to nemá to kouzlo. Jsem rád, že jsem ji chytil ještě s pískem.
Díky za foto :-)

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od flyingblue »

VanillA píše:Ta pláž je teda pěkně zmršená. Už to nemá to kouzlo. Jsem rád, že jsem ji chytil ještě s pískem.
Díky za foto :-)


privezou dalsi pisek

velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od velpa.66 »

VanillA píše:Ta pláž je teda pěkně zmršená. Už to nemá to kouzlo. Jsem rád, že jsem ji chytil ještě s pískem.
Díky za foto :-)


Kdy jsi tam byl? Máš pro porovnání fotku jak to tehdy vypadalo? Víte někdo kdy to přestavěli ?
Dík .


lukaskr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 248
Registrován: 17. 05. 2009, 11:59
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od lukaskr »

ještě v dubnu tam bylo písku habakuk

VanillA
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 322
Registrován: 22. 02. 2009, 11:57
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od VanillA »

velpa.66 píše:
VanillA píše:Ta pláž je teda pěkně zmršená. Už to nemá to kouzlo. Jsem rád, že jsem ji chytil ještě s pískem.
Díky za foto :-)


Kdy jsi tam byl? Máš pro porovnání fotku jak to tehdy vypadalo? Víte někdo kdy to přestavěli ?
Dík .


Je to delší dobu, co jsem tam byl - ještě tam létala MD11 KLM. Pohled na pláž a bar pri startu AF340 níže.

Obrázek

bekes.csaba
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 11. 2015, 11:11
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od bekes.csaba »

V období tlakových níží a tornád od září do listopadu moře písek odplaví. Je to způsobeno vzestupem hladiny při tlakových nížích a intenzívním vlnobitím. Po té tam moře zase ten písek naplaví. Tak jsem to aspoň někde četl...

velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od velpa.66 »

bekes.csaba píše:V období tlakových níží a tornád od září do listopadu moře písek odplaví. Je to způsobeno vzestupem hladiny při tlakových nížích a intenzívním vlnobitím. Po té tam moře zase ten písek naplaví. Tak jsem to aspoň někde četl...

Máš pravdu! Schválně jsem si porovnával fotky stejného místa z různých měsíců a vychází to tak že v 10. měsíci jsou vidět obnažené kameny,pak se postupně zaplavují pískem tak, že od ledna jsou úplně pod pískem. Teď je aktuální foto na planes a tam už jsou kameny zvětší části pod pískem.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od alesesl »

Vyborny trip a jeho pokracovani. Na cteni vsech tech casti jsem se dostal az tedka. Jinak to jidlo na segmentu DL SXM-JFK vypada velmi dobre a poctive. SXM je muj sen navstivit. Podle tvych fotek, jsem mel trosku jinou predstavu ty plaze, presne takovou, jaka byla na pohlednici na uvodu. Paradni TR a nezbyva jen ^:)^ ^:)^

krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Mám opravdu rád svoji banku aneb cesta kolem světa - a jak to dopadlo. SXM-Maho

Příspěvek od krakra »

lukaskr píše:ještě v dubnu tam bylo písku habakuk



A není to náhodou přílivem a odlivem?


Odpovědět