Podzimní Istanbul s Turkish

skutic
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 01. 2016, 06:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od skutic »

Úvod

Zdravím všechny čtenáře airways.cz, konečně jsem se zde odhodlal dát svůj první příspěvek. Jmenuju se David, je mi 23 let a již od malička jsem fanoušek cestování, letecké dopravy, letadel a všeho kolem nich. Zároveň již pár let čtu trip reporty na tomto fóru a jiných, i třeba zahraničních, ale nikdy jsem se neodvážil (nebo spíše moje lenost mi nedovolila) taky s nějakým vlastním přjít. Doufám teda, že můj první pokus nebude až takový propadák ☺.

Je typický červnový večer, znuděně brouzdám po všech masově se rozšířejících nejmenovaných facebookových stránkách a fórech všeho typu s “akčními” letenkami, když tu na mě zrovna vykoukne probíhající akce Turkish na letech PRG-IST za cenu něco málo přes 2300 Kč pro cestovní období podzim 2015 – jaro 2016. Jelikož je TK poslední dobou většinou vychvalovaná ze všech stran - od roku 2011 je zatím každý rok hodnocená jako nejlepší evropská aerolinka a ceny na této trase na hlavní Atatürkovo letiště se pohybují standardně minimálně na dvojnásobku, začíná mě tato nabídka víc a víc lákat. V Istanbulu bych navíc nebyl poprvé a tohle město je pro mě svou historií, kosmopolitním životem a střetem dvou odlišných kultur jedno z nejhezčích a nejzajímavějších měst na světě. Vše se tváří tak nějak exoticky, vzdáleně a přitom odlišnost od “naší” Evropy není v mnoha věcech až tak znatelná. Byla by chyba do toho nejít, co? Slovo dalo slovo a po domluvě s mým cestovním kamarádem Tomem jsou letenky do podzimního Istanbulu hned další den doma.

Do týdne řešíme i hotel – po posouzení našeho studentského budgetu, zhlédnutí recenzí a přijatelných lokalit, nám jako nejlepší možnost vychází
3-hvězdičkový hotel Elanaz v evropské části města a v blízkosti nejvýznamnějších památek za cenu cca 6300 Kč za pokoj pro dva na 4 noci se snídaní. Tak teď už nám nezbývá nic jiného, než čekat do 10. listopadu, kdy má naše cesta započít.

Po nastínění této epické pánské jízdy (bez bab) se k nám necelé dva měsíce před cestou přidává další kamarád Vojta, tentokrát už ale za cenu 4800 Kč . Kdo pozdě chodí...Samozřejmě padly nějaké narážky, že za tu cenu bychom měli pomalu místa v C s břišními tanečnicemi a neomezeným přístupem rakyie, ale ve třech se to už přece jenom zase lépe táhne. Domluva s vlídnými tureckými recepčními je taky rychlá, vycházejí nám vstříc, takže do našeho twin roomu přidáváme ještě jednu postel a ve výsledku se cena za osobu ještě o něco sníží. Sice budeme mít méně místa, ale dobrý, aspoň zbydou liry na nějaké to pivko.

Přibližně dva týdny před cestou začínám plánovat itinerář cesty. Kromě obligátních návštěv nejznámnějších památek je na programu taky kouření vodní dýmky ve velkém, zábava v nočním Istanbulu a návštěva basketbalového zápasu Evropské ligy mezi domácími Anadolu Efes Istanbul a Olympiacos Piraeus z Řecka. Fotbal se bohužel žádný nehraje, což mě trochu mrzí, protože Turci dokáží udělat šílenou atmosféru, ale basket snad taky nebude až tak špatný!

Úterý 10. 11. 2015

Nadešel den D. Budíček v 5:45 (stejně už nespím), ještě něco dobaluju a vydávám se do studeného rána pěšky na Hlavák, kde máme sraz s Vojtou. Airport Express nám jede v 7:00. Chceme stihnout hned začátek odbavení, tak aby jsme maximalizovali čas v salónku. AE zaplněn tak z 20%, provoz v Praze taky a za nějakých 25 minut již stojíme před terminálem 1. Potkáváme se s Tomem a míříme na check-in, který pomalu ale jistě začíná. Vše probíhá hladce, bez jakýchkoliv front procházíme pasovkou (naše fast tracky jsou na nic) a hurá do MasterCard Lounge. Kromě nás jsou tam maximálně ještě další 3 lidi. Bereme místa s vyhlídkou na runway a stojánky, snídáme a přitom se pomalu ale jistě salónek zaplňuje.

PRG-IST
TK 1768
Airbus A320-232 (TC-JPJ)
Load factor: 95%


A je tady!
A je tady!


Krátce po 9. hodině vidíme dosedávat na runway náš krásný Airbus 320 – takže vše na čas. Za nějakých 20 minut opouštíme (již úplně plný) salónek, posilnění vydatnou snídaní “šampionů” skládající se z obložených chlebíčku, vajíček, housek, másla, džusu, piva a několika gin toniců. V gatu B5 jsou již skoro všichni pax, včetně české fotbalové reprezentace mladíků, vypadajících do jednoho úplně stejně a Mirka Topolánka, již plně připraveného k akci vejít do nástupního mostu hned první, tak aby zaujal místo v první řadě economy. Zanedlouho začíná boarding a zaujímáme místa v 11. exitové řadě. Místa na nohy je samozřejmě vice, ale stejně to není žádná hitparáda. Vzlet na čas, otočka doleva a naše skoro do posledního místa zaplněná A320 si to letí na jihovýchod směr Istanbul.

Legroom v exitové řadě průměrný
Legroom v exitové řadě průměrný


Dostáváme jakousi tureckou sladkost (sladkou jako prase) a zanedlouho také palubní menu, ve kterém máme na výběr ze dvou hlavních chodů – kuře nebo ratatouille. Všichni 3 volíme kuře a na pití samozřejmě pivko. Po jídle ještě nabídka čaje nebo kávy a tím náš palubní servis končí.

Dnešní menu
Dnešní menu


"Grilled fresh herbed chicken fillets"
"Grilled fresh herbed chicken fillets"


Let je bez jakýchkoliv problémů, po 1 hodině a 53 minutách dosedáváme na runway Atatürkova letiště. Parkujeme do řady letadel Turkish daleko od terminálu, což znamená nástup do autobusu. Výstup z letadla se uskutečnuje samozřejmě jen předním východem, ale až na fotbalisty dělající si selfie s letadlem všechno probíhá celkem rychle a po cca pěti minutové okružní jízdě nás autobus vyhazuje před terminálem. Cestou vidíme wide-body Etihad a Turkish, no prostě krása. Kufry díky prioritkám k našemu úžasu vyjíždí jako jedny z prvních (většinou je tomu bohužel naopak) a my tak můžeme vyrazit na metro, kam jdeme díky podivnému značení fakt dlouho.

Před vstupem do metra kupujeme ve stánku u starší paní (která vypadá, jak teta z filmu Dědictví aneb kurvahošigutntag) Istanbulkart za 20 L – 8 za kartu , 12 je přednabitých, nastupujeme na linku metra M1 a po šesti stanicích přestupujeme na tramvaj T1 ve stanici Zeytinburnu, praskající ve švech.
Já, kolegiálně na jedné zástavce vystupuju, abych uvolnil místo ostatním tureckým spoluobčanům, ale později zjišťuju, že jsem byl vlídnější než oni. Zpátky se totiž nedostávám…a do další tramvaje taky ne. Vychází až třetí. Dojíždím na zastávku Sirkeci, kde už na mě čekají zbývající dva členové výpravy kouřící doutníky a za 3 minuty jsme v hotelu. První dojmy jsou skvělé, pokoj krásný a personál moc milý. Hlavně naše později oblíbená Ruska Olga ☺

Dnes není na programu nic významného, vyrážíme na jídlo, pak procházíme Velký bazar my friend a pak míříme do místa zvaného Corlulu Ali Pasa vychutnat si zaslouženou první vodní dýmku našeho pobytu. Je to kouzelné místo kde chodí převážně místní před, po nebo místo práce kouřit dýmku a čumět do svého mobilu. Po dýmce jdeme směrem k hotelu a blízko něho ještě jdeme do restaurace na jedno pivko. Pak kupujeme ještě další na pokoj a jdeme spát.

Co víc si k životu přát :)
Co víc si k životu přát :)


Náš první točený Efes
Náš první točený Efes


Středa 11.11.

Ráno výtečná snídaně a po ní zahujejeme každodenní rituál after-snídaňového panáku domácího kalvadosu aneb jak říká moje maminka – abychom se neposrali z místního jídla.

Vyrážíme pěšky do kopce směr Modrá mešita, kam dorážíme za cca 15 minut. Počet turistů oproti hlavní sezóně je opravdu zlomkový, takže jsme vevnitř během chvilky. Prohlídka nám trvá pár minut, přece jen není nicmoc zevnitř obdivovat, snad jen ta atmosféra je úžasná. Vojtu zaujímá fakt, že se zde neplatí žádné vstupné a tvrdí, že při jeho další návštěvě kaple sv. Víta nebude taky platit nic, když to istanbulská konkurence má přece zdarma. No…Prohlídka trvá chvilinku a míříme naproti do Hagia Sophia. Přes mlaskání, krkání a prdění asijských turistů jdou slyšet také zvuky probíhajících prací. Je opravdu třeba, vniřek moc k světu nevypadá.

Hagia Sophia
Hagia Sophia


Na cestě do Modré mešity
Na cestě do Modré mešity


Vycházíme, zatáčíme doleva za roh, že půjdem k Topkapi, vstupné a koneckonců já už jsem tam byl, takže na to kašlem a jdeme pěšky přes Grand Bazar blízko k již našemu oblíbenému místu s dýmkama dát si nějaký oběd. Ulice plná restaurací, nakonec volíme jedinou, která má v nabídce Efes. Najíst se tady dá opravdu dobře a za levný peníz. Jídlo vždy cca 100-140 Kč. Bohužel 0,5l piva se cenově rovná jídlu, takže 100 Kč za půllitr padne vždycky. Ale co, jak by řekl typický český turista v Hurghadě: “No co mámo, vždyť jsme na dovolené”.

Topkapi
Topkapi


Tlačenice na Grand Bazar
Tlačenice na Grand Bazar


Po jídle míříme na zaslouženou dýmku a čaj a vychutnáváme domácí atmosféru. Docela vtipná věc jsou tady záchody. Místní očividně dodržují pravidlo “Neházej posraný papír do hajzlu”, takže každý druhý Turek vychází z kabinky s hromadou toaletního papíru v ruce s překvapením uvnitř a hází to do koše k tomu určenému. No, raději to komentovat nebudu…

Çorlulu Ali Paşa Medresesi - naše každodenní zastávka :)
Çorlulu Ali Paşa Medresesi - naše každodenní zastávka :)


Dále míříme na hotel, nenecháváme nic náhodě a díky podezřelému místnímu obědu se raději posilňujeme kalvadosem a nabírame směr Istikal caddesi, kousek od náměstí Taksim, kde si máme vyzvednout lístky na zítřejší basket.

Pokračujeme dale po ulici, jdeme kolem Galatské věže a dolů na tramvaj, která nás za dvě zastávky vyhazuje před hotelem. Sprcha, pivko, večeře v nedalekém Burger Kingu (mimochodem asi o polovinu levnější než u nás) a míříme ke Galatskému mostu. V jedné z restaurací na mostu dáváme pár piv, vodní dýmky a za zvuku živé turecké hudby si to tak nějak vše užíváme. Skvělý výhled na istanbulské mešity a zoufalé rybáře, snažijící se aspoň něco z mostu ulovit.

Galatská věž
Galatská věž


Čtvrtek 12.11.

Dnes máme v plánu si již pořádně prohlídnout další část města a to Taksim a Galatskou věž, takže ráno vyrážíme pěšky podél přístavu Eminönü ve velice turistickém způsobu, takže to bude hoodně do kopce. Nicméně si v přístavu všímáme místní lodní turecké MHD do stanice Üsküdar v asijské části. Tak tasíme naše Istanbulkart a jedem. V Asii se procházíme asi 15 minut, stesk po Evropě je ale moc velký a tak nastupujem na loď směr Beşiktaş zpět do evropské části. Jdeme asi 20 minut kolem pobřeží, také kolem stavějícího se stadionu Beşiktaş Istanbul, na stanici Kabataş nastupujem do metra a pokračujeme ve svém původním plánu. Vystupujeme na náměstí Taksim. Působí to zde na mě tak troche uměle a komunisticky, velké prostranství, pár mega soch. Jdeme do nedalekého parku, kluci dávají kávu, já čaj a teď tak nějak chápu, proč se tady nikam nespěchá. Sedíme, povídáme si, je poledne, takže na nás zase někdo křičí něco z blízké mešity. Na to jsme již ostatně zvyklí, každý den si s Vojtou stěžujem, že první svolávaní na modlitbu začíná někdy kolem 4:45 a nás to v hotelu každý den budí. Jen Tom nám každý den říká, co děláte, vždyť mě nic nikdy nevzbudilo. (Asi nám krade kalvados, aby lépe spal ☺).

Galatský most
Galatský most


Přístav Eminönü, asi 3 minuty pěšky z hotelu
Přístav Eminönü, asi 3 minuty pěšky z hotelu


Směr Asie!
Směr Asie!


Náměstí Taksim
Náměstí Taksim


Istikal caddesi - ve dne tisíce lidí, v noci milióny
Istikal caddesi - ve dne tisíce lidí, v noci milióny


Pomalu docházíme na pokoj, probíhá obligátní panák kalvadosu a vyrážíme směr Abdi Ipekci Arena na náš první euroligový zážitek. Asi 25 metrů od našeho hotelu je stanice metra, která nás zaveze do 15 minut skoro před arenu. No není to super? Atmosféra je skvělá, nabídka občerstvení trochu horší, platím klukům
3 “cheeseburgery” a koly za 50TL. Teda 48, ale veselý prodejce mi místo 2 lir zpátky dává jakési žvýkačky se slovy “No change, my friend”. Super. Nějak rozžvýkáme naše pochybné burgery a vydáváme se na naše místa. Výhled máme skvělý a pro člověka který zažil jen první českou basketbalovou ligu je i tento zážitek z takovéto hry prostě úžasný. Černoši skákají do neuvěřitelných výšek a jejich bílí kamarádi trefují koše z neuvěřitelných pozic a dálek. Škoda, že mi v Americe zatím nevyšel žádný zápas NBA, abych to mohl porovnat. Každopádně oceňuji i výkon místních velice atraktivních cheerleaders, které zaplňují cca 90% mých fotek z celého zápasu.

Velmi sympatické cheerleaders
Velmi sympatické cheerleaders


I love this game
I love this game


Pátek 13.11.

Je pátek a máme v plánu tour lodí po Bosporu. Po prohlídce mapek si tak nějak říkáme, že to moc nemá smysl a nasedáme na protější straně ve stanici Karaköy na další 15 minutovou cestu do Asie, která nás veze do stanice Kadıköy. Cestou vidíme obří nákupní středisko Carrefour, takže po výstupu míříme tam. Chceme zjistit, jestli pivo a další alkoholické nápoje stojí stejně ve velkých řetězcích jako u místních. A stojí. Ceny jsou úplně stejné, tak kupujeme aspoň symbolicky láhev místní rakiye na poslední večer. Dále sedáme do kavárny před obchodním domem s tím, že si dáme něco k pití před cestou domů. Bohužel žádný Efes v nabídce ani jiné pořádné pití, takže já dávám čaj a kluci vymýšlejí pochybně sladké drinky. Bohužel menu je jen v turečtině a obsluha taky nejspíš nikdy nechodila do školy, takže překlad ovoce z turečtiny v koktejlech, které chtějí kluci musím trochu lovit v paměti, ale nakonec si všichni porozumíme a máme co chceme.

Příjemné zjištění je, že tato lokalita v asijské části je pouze 3 zastávky od našeho hotelu, takže nastupujem na metro a za necelých 30 minut jsme doma v Evropě.

Dále jdeme do místního řetězce kebabu a bylo to fakt hnusné. No nic, vyrážíme pěšky směr dýmka. Procházíme přes Grand Bazar, kupujeme teda už nějaké suvenýry, když máme ten poslední den a docházíme na dýmku.

Dáváme si dýmku u ali pasi, skvělé, zpět procházíme zase přes bazar a teď už fakt nic nekupujem.

Dorážíme na pokoj a otevírá se láhev rakiye. Dnes je v plánu vyrazit do ulic, takže volíme nám již známou Istikal caddesi, která vede z náměstí Taksim. Miliony lidí, všude hudba, takový Istanbul jsme fakt ještě nepoznali. Sedáme do jednoho, pak do druhého baru a najednou jsou už 2 ráno, takže nabíráme směr domů. Je to z kopce, tak jdem pěšky směrem ke Galatské věži, dolu k mostu, doleva podél přístavu a jsme doma.

Náš kamarád vedle hotelu, který nám s radostí připravil dýmku vždy, když bylo potřeba :)
Náš kamarád vedle hotelu, který nám s radostí připravil dýmku vždy, když bylo potřeba :)


Obligátní ochutnávka turecké kultury :)
Obligátní ochutnávka turecké kultury :)


Sobota 14.11.

Snídaně, balíme, loučíme se s naši sympatickou recepční Olgou a míříme tentokrát na naše blízké metro Marmaray. Hned na další zastávce Yenikapi přestupujeme na linku M1, která končí právě na Atatürkově letišti. Cesta sice trvá déle než tramvaj, ale zase sedíme a celkově je v metru méně lidí.

Vystupujeme z metra, jedeme výtahem do odletové haly. U vstupu hned bezpečnostní kontrola, ale naštěstí to vše jde rychle. Měli jsme obavy, že díky teroristickým útokům v Paříži z předešlého dne budou kontroly nějak zpřísněny, ale nic takového se nedělo. Odevzdáváme kufry, berem exitové východy, tentokrát žádné známosti nejsou, takže prioritky na kufry nedostáváme a míříme na kontrolu pasů. Všechno probíhá hladce a za pár minut již obědváme ve fast foodu Popeyes. Opravdu můžu doporučit pro ty, kteří v něm ještě nikdy nejedli, kuře fakt vypadá, že někdy vidělo opravdové kuře a celkově to bylo na fast food moc dobré.

Bloumáme letištěm, celkově dvakrát nám mění odletový gate. Jednak se to dozvídáme z obrazovek, jednak z okolního ruchu, ze kterého jdou slyšet slova jako “ty vole zas jinde” a “já mám žízeň, nemají tady někde pivo?”. No, aspoň konečně zase slyšíme češtinu. V Istanbulu jsme jinak opravdu nenarazili ani na jediného Čecha. S úsměvem vzpomínáme s Tomem na to, kdy jsme po měsící v Americe celkem dost sprostě reagovali při nástupu do letadla v Detroitu, zvyklí, že nám nikdo nerozumí, na to, že nás zase posadili úplně dozadu a otočil se na nás postarší pán se slovy: “Á kluci, dobrý den, konečně slyším češtinu”.

Nastupujeme do autobusu, cestou projíždíme kolem Airbusu, který nás dovezl sem a za pár minut vystupujeme před naším B737. Podívám se napravo a tam krásná B747 takže nastupujem jako poslední, jelikož fotím milión fotek. Vidíme jak pěkně roluje, až mě z toho mrazí v zádech. Doufám, že mi někdy vyjde s touto kráskou někdy letět, než je stáhnou z oběhu úplně.

Turecká armáda
Turecká armáda


Japonská jumbo kráska
Japonská jumbo kráska


Tak se měj!
Tak se měj!


IST-PRG
TK 1769
Boeing 737-8F2 (TC-JGS)
Load factor: 40%


Tentokrát Boeing
Tentokrát Boeing


Sedáme do exitové řady, tentokrát je místa na nohy fakt hodně.

Tentokrát je legroom úplná paráda
Tentokrát je legroom úplná paráda


Probíhá klasický let, nic zajímavého, na jídlo výběr z ryby a těstovin. Obojí vypadá přijatelně, nakonec volím těstoviny plus obligátní poslední Efes naší cesty jako příjemná tečka za celou cestou.

Dnešní menu
Dnešní menu


"Aubertine rigatoni"
"Aubertine rigatoni"


Sedáme na runway znovu na čas do již chladnějšího listopadového dne, než panoval v Turecku. Byl to velice krásný výlet.

Zhodnocení

Turkish splnily svou úlohu. Nebylo to sice nic extra, ani vyloženě žádný propadák, ale zajisté to byl nadprůměr, co se týče evropských přískoků. Istanbul je nádherné město se skvělou atmosférou a rád se tam budu vždy vracet.
Děkuji všem, kteří to vydrželi číst až do konce a doufám, že budu mít sílu zase brzy něco takového vytvořit ☺


alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od alesesl »

diky za tento TR. Gratuluji k prvnimu prispevku a jen tak dal. Pripomel mi navstevu IST pred nekolika lety s kamosema na prodlouzeny vikend. Lety byly super, TK zatim pro me nej spolecnost v Evrope co se tyce palubniho servisu. Presne ty mista co mas na fotkach, tak jsme vsude byli, krom basketu.

Jinak jsi mel stesti na to Japonske vladni jumbo.

rad
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 14. 10. 2015, 18:11
Bydliště: Revnice
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od rad »

Super :ymapplause: :wink:

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od Lkprak »

Skvělé! Istanbul je opravdu úžasné město z důvodů, jež byly v TR naprosto přesně popsány. Moc hezký TR.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od MarcosFT »

Super TR. V IST jsem byl bohuzel jen parkrat na letisti, ale do Istanbulu, do mesta, se chystam take. Jsem totiz neco jako "friend of Turkey" :) :D TK se mi take libi, akorat to jidlo me uz trosku stve. Vetsinou je uplne to stejne na vsech letech a jeste pokud je clovek najezen z jejich salonku, velmi podobne jidlo dostane i na palube...naposledy jsem ho na letu do VIE ani nesnedl. Ten legroom maji TK take velmi zvlastni. Jednou jsem drel kolena se svymi 175cm a podruhe by si na me mohly sednout dve turkyne a bylo by to v poho :) Tesim se na dalsi TR.


Keano
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 159
Registrován: 09. 03. 2008, 13:01
Oblíbené typy letadel: B-777
Pohlaví: muž
Bydliště: Istanbul
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od Keano »

Pěkně napsáno, jen jste mohli projít více věcí, než jen sedět na vodárně :D


MarcosFT píše:Super TR. V IST jsem byl bohuzel jen parkrat na letisti, ale do Istanbulu, do mesta, se chystam take. Jsem totiz neco jako "friend of Turkey" :) :D TK se mi take libi, akorat to jidlo me uz trosku stve. Vetsinou je uplne to stejne na vsech letech a jeste pokud je clovek najezen z jejich salonku, velmi podobne jidlo dostane i na palube...naposledy jsem ho na letu do VIE ani nesnedl. Ten legroom maji TK take velmi zvlastni. Jednou jsem drel kolena se svymi 175cm a podruhe by si na me mohly sednout dve turkyne a bylo by to v poho :) Tesim se na dalsi TR.


V čem spočívá být friend of Turkey? Doufám že ne, jen mít zálibu v döneru :D Město určitě navštiv, aspoň na týden tyto čtyři dny jsou málo.

skutic
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 01. 2016, 06:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od skutic »

Děkuji moc za skvělé komentáře :)

skutic
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 01. 2016, 06:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od skutic »

Keano píše:Pěkně napsáno, jen jste mohli projít více věcí, než jen sedět na vodárně :D


MarcosFT píše:Super TR. V IST jsem byl bohuzel jen parkrat na letisti, ale do Istanbulu, do mesta, se chystam take. Jsem totiz neco jako "friend of Turkey" :) :D TK se mi take libi, akorat to jidlo me uz trosku stve. Vetsinou je uplne to stejne na vsech letech a jeste pokud je clovek najezen z jejich salonku, velmi podobne jidlo dostane i na palube...naposledy jsem ho na letu do VIE ani nesnedl. Ten legroom maji TK take velmi zvlastni. Jednou jsem drel kolena se svymi 175cm a podruhe by si na me mohly sednout dve turkyne a bylo by to v poho :) Tesim se na dalsi TR.


V čem spočívá být friend of Turkey? Doufám že ne, jen mít zálibu v döneru :D Město určitě navštiv, aspoň na týden tyto čtyři dny jsou málo.


To jsme klidně mohli, já už si to tam všechno prošel, jen jsem chtěl kamarádům nastínit typický turecký život, což se celkem povedlo :)

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od alesesl »

Keano píše:Pěkně napsáno, jen jste mohli projít více věcí, než jen sedět na vodárně :D


MarcosFT píše:Super TR. V IST jsem byl bohuzel jen parkrat na letisti, ale do Istanbulu, do mesta, se chystam take. Jsem totiz neco jako "friend of Turkey" :) :D TK se mi take libi, akorat to jidlo me uz trosku stve. Vetsinou je uplne to stejne na vsech letech a jeste pokud je clovek najezen z jejich salonku, velmi podobne jidlo dostane i na palube...naposledy jsem ho na letu do VIE ani nesnedl. Ten legroom maji TK take velmi zvlastni. Jednou jsem drel kolena se svymi 175cm a podruhe by si na me mohly sednout dve turkyne a bylo by to v poho :) Tesim se na dalsi TR.


V čem spočívá být friend of Turkey? Doufám že ne, jen mít zálibu v döneru :D


To radsi nechtej vedet kolego...:)

Tomas K.
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 11. 01. 2016, 11:34
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od Tomas K. »

Hehe, asi sem budu muset chodit častěji, podnikl jsem totiž ten samý trip, akorát o něco později začátkem prosince za tu samou cenu v akčním období TK, pouze úplně sám, nikoho z mých znamých nebo kamarádů jsem nesehnal, kdo by se mnou chtěl letět tak jsem se prostě vypravil na vlastní pěst, proč by se člověk měl někoho doprošovat, když jsou lidi blbí, že jo... :roll: :D Letěl jsem dokonce těmi samými linkami, akorát oba segmenty operovaly A320-cítky, kde TK ještě nemají zabudovaný ten " personal screen at each seat ", což prý jejich Boeingy 737-800 už mají, takže to bylo trošku zklamání, protože celou cestu se čučelo na ty " shared TV´s ", kde běžely pouze jakési stupidní reklamy na turecké filmy versus TK´s fleet a air show s trasou letu promítli jenom krátce po startu, pak už díky výše uvedenému to nebylo vůbec zajímavé, naštěstí jsem seděl u okýnka jak tam tak i zpět, takže jsem krásně všechno pod námi viděl, viditelnost a počasí byli dobré, takže ok, jen se člověk musel orientovat tak trošku zpaměti, jaká země se zrovna přelítává, ale to by bylo samozřejmě to nejmenší. Jináč se servisem a tím, co se tady všude píše o TK, naprosto souhlasím, v poslední době skutečně nejlepší aerolinka, se kterou jsem letěl, to jídlo mají skvělý a dokonce ani Atatürkovo letiště na mě neudělalo vůbec špatný dojem, měl jsem z toho vcelku hrůzu díky tomu, jak tady na to každý nadává...Mě ale přišlo velice příjemné, čisté, dobře zorganizované a místa na sezení tam bylo taky dost při čekání na odlet-minimálně u prázdných gatů když se u nich zrovna neodbavoval nějaký let, takže pohoda aspoň na tomto evropském segmentu, s přestupem zkušenosti nemám díky tomu, že jsem letěl jen do Istanbulu, to prý už je trochu horší...no, proč si kazit dojem, že jo... :shock: :D Co je trošku opruz, je skutečnost, že osobní kontrola probíhá hned dvakrát a to jak při pouhém vstupu z veřejné venkovní části letiště do budovy hlavního terminálu, tak i po pasovce, když už projdete s boarding kartou. Tohle se mi vymstilo při mé nevědomosti na cestě tam, když jsem po příletu do IST vyšel před budovu s kufříkem a tím, že si dám klasicky cígo a teprve pak začnu zkoumat, jak se odtud dostat do centra, vyměnit si Eura za ty jejich Liry apod...Z omylu jsem byl vyveden, když jsem se chtěl vrátit po své kuřácké vášni do terminálu, když tu na mě borec vypadající jak sultán všech sultánů ze security rádoby angličtinou houkl, že " no this way sir, that way..........." a ukázal ke dveřím, kde stála pomalu kilometrová fronta na vstup do budovy, takže v tu chvíli mi došlo jak se věci mají a byl jsem nucen si alespoň těch pár lir na cestu metrem do čtvri Aksaray, kde se nacházel můj hotelový příbytek, vyměnit u jakési mladé Turkyně ve stánku se šperky na chodbové cestě ke stanici metra, která-jak jsem později podle přepočtu aktuálního kurzu na kalkulačče, mne samozřejmě natáhla, ne sice o moc, ale přece, kdo by toho nevyužil, že jo... :lol: Tím chci tedy pouze říct, že na tohle bacha a kdož tento koment budete číst, mějte na paměti, že peníze vyměnit-pokud samozřejmě turecké liry nemáte už náhodou s sebou...hned po východu od baggage beltů, tzv. Istanbul card na metro, tramvaje a kompletní istanbulskou dopravu se za eura či dolary koupit u metra nedá, automat bere jen ty liry a směnárna-alespoň tedy jsem žádnou neviděl...se na cestě po odchodu z terminálu až do příchodu ke stanici metra už nenachází, pominu-li fakt, že možná by se někde v té veřejné části mimo terminál ještě najít dala, ale domluvit se s těma Turkama i v takové mezinárodní zóně jako je letiště, je dost nadlidský úkol. Buď neumí vůbec nebo jen naprosté základy typu one, two three....,přičemž dělají machry jakože yes yes yes, ale jakmile na ně spustíte něco složitějšího, jsou totálně vedle, to samé platí i v centrálním Istanbulu, čili radši si vše dopředu zjistit a naplánovat než se pak spoléhat na pomoc místních, k ničemu to nevede, takže to jen tak na okraj... :biggrin: :lol: Jináč Istanbul je samozřejmě po všech stránkách nádherný a až na uvedené výjimky jsem s ničím neměl problém, já bydlel v již zmiňované čtvrti Aksaray a v přepočtu na jednoho jsem to měl, hoši, možná ještě levnější než vy-tři noci mne přes booking ve Student Agency stály přesně 1762 Kč, hotel byl tedy, pravda, pouze 2 star ( Grand Ons ), ale úroveň dobrá, pokojíček pro sebe a z těch snídaní se dalo vyjít ještě na minimálně půlku dne dopředu, což byste v západní Evropě nepořídili ani omylem takovýhle kvalitní výlet za takové peníze, čili obecně shrnuto kdož jste ještě v Istanbulu nebyli, rozhodně doporučuji-nádherné město v mnoha případech za " pakatel ", nakupovat se tam dá do aleluja, kdož jste příznivci trávení volného času v obchodech no a TK opravdu skvělá společnost, doufám, že s nimi ještě někdy při nějaké své cestě budu mít " tu čest " třeba i na dálkové lince kamsi tímto směrem, pokud bych se někam takhle vybral, rozhodně poletím s nimi, mají permanentní akční ceny na některé dálkové destinace v porovnání s ostatními konkurenty z této oblasti velice výhodné, dokonce snad i do New Yorku se s nimi dá letět za " desítku " v některých vybraných obdobích, takže komu nevadí přestupy a záletové okliky, proč ne...:-)
Ps: jináč v březnu takto letím pro změnu s KLM přes Amsterdam do Helsinek, kde jsem ještě nikdy nebyl, taky za akci cca 3890 round trip, tak pokud byste náhodou měl někdo zájem se připojit, dejte vědět, třeba ta akce ještě trvá... :wave: 8)

Keano
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 159
Registrován: 09. 03. 2008, 13:01
Oblíbené typy letadel: B-777
Pohlaví: muž
Bydliště: Istanbul
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od Keano »

alesesl píše:
Keano píše:Pěkně napsáno, jen jste mohli projít více věcí, než jen sedět na vodárně :D


MarcosFT píše:Super TR. V IST jsem byl bohuzel jen parkrat na letisti, ale do Istanbulu, do mesta, se chystam take. Jsem totiz neco jako "friend of Turkey" :) :D TK se mi take libi, akorat to jidlo me uz trosku stve. Vetsinou je uplne to stejne na vsech letech a jeste pokud je clovek najezen z jejich salonku, velmi podobne jidlo dostane i na palube...naposledy jsem ho na letu do VIE ani nesnedl. Ten legroom maji TK take velmi zvlastni. Jednou jsem drel kolena se svymi 175cm a podruhe by si na me mohly sednout dve turkyne a bylo by to v poho :) Tesim se na dalsi TR.


V čem spočívá být friend of Turkey? Doufám že ne, jen mít zálibu v döneru :D


To radsi nechtej vedet kolego...:)


Pochlub te se :D Ja jsem friend of Turkısh weather, food, a (jak kdy :D) i lidi. Ale cim dele tu jsem, tim vice mne jejich mentalita nici :crazy: :D

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od alesesl »

Keano píše:
alesesl píše:
Keano píše:Pěkně napsáno, jen jste mohli projít více věcí, než jen sedět na vodárně :D




V čem spočívá být friend of Turkey? Doufám že ne, jen mít zálibu v döneru :D


To radsi nechtej vedet kolego...:)


Pochlub te se :D Ja jsem friend of Turkısh weather, food, a (jak kdy :D) i lidi. Ale cim dele tu jsem, tim vice mne jejich mentalita nici :crazy: :D


Musis napsat uzivateli MarcosFT. Na tomto tripu j sem byl spolu s nim, plus s uzivateli airbus380 a context. Ale jen MarcosFT muze odpovidat na tyto dotazy.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od MarcosFT »

Hele v podstate o nic neslo, jen jsem si moc nesedl s imigracnim v Ercanu. :D

Keano
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 159
Registrován: 09. 03. 2008, 13:01
Oblíbené typy letadel: B-777
Pohlaví: muž
Bydliště: Istanbul
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od Keano »

MarcosFT píše:Hele v podstate o nic neslo, jen jsem si moc nesedl s imigracnim v Ercanu. :D


myslíš imigrační na letišti nebo pak obyč imigration office na cizinecké policii? Já měl s cizineckou policií jen dobré zklušenosti, jen jsem čekal na povolení k pobytu asi o 45 dní dýl :D

Mě zase moc nevyšel zápas Tr vs Izrael ... tak nějak nevěděli kam patřím :/ :D Ale policie se ke mě vždy chovala korektně :thumbup: Jen bývá problém na demonstracích, těm je potřeba se snažit co nejvíce vyhnout.

kocour65
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 101
Registrován: 07. 10. 2008, 00:37
Stav: Offline

Re: Podzimní Istanbul s Turkish

Příspěvek od kocour65 »

směnárna na letisti je a skutic - já už si to tam všechno prošel - :lol: ty tam zijes ze toto tvrdis - jinak by ti to trvalo nejmene rok - nemas vůbec predstavu co tohle velkomesto obnasi


Odpovědět