Lesothem i Jižní Afrikou

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od persona »

Moc hezký cestopis. Jeden z nejzajímavějších, jaký jsem tu v poslední době četl - s pro mne mnoha zajímavými postřehy o zemi, kam bych se jednou rád podíval, resp. hlavně do Kapského města a do národních parků. Paradoxně jsem tam ještě nebyl, i když jeden ze strýců žije od r. 1972 v Johannesburgu (ale ten mě opravdu neláká) a byl v ČR dvakrát v pol. 90. let. A nevyužil jsem ani letenky s Qatar za 10 000 Kč nebo Afriqiyah Airways za 5900 z LHR do JNB (ještě před jejich havárií a ukončením provozu). A když si člověk uvědomí tu rozhlehlost země.

Té gastronomii rád věřím a se zájmem jsem pročetl recenze z dvoutýdenní návštěvy Andy Haylera v Kapském městě a okolí a vinných regionech - za ty peníze je to super (slabý rand):

http://www.andyhayler.com/blog/post/sou ... estaurants
http://www.andyhayler.com/blog/post/the ... ine-region

A když si člověk uvědomí tu produkci vína (asi tak 20 x víc než ČR) :-)


Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od Airbus380 »

Děkuji za uznání.

Ano, je pravda, že slabý rand byl jedním z velice příjemných faktorů. Například ubytování jsem rezervoval v červnu přes booking.com, kdy cena při rezervaci v místní měně, je vždy stejná jako finální platba na místě, takže jsme nakonec nečekaně ušetřili docela dost peněz.

Gastronomie je opravdu jednou z věcí, za kterou stojí do JAR jet. Musím říct, že ani jednou jsme z restaurace nebo občerstvení neodcházeli nespokojení. A to dokonce ani z restaurací na turisticky velice exponovaných místech, které jsou sice na místní poměry předražené, pořád ale v rámci průměrných cen v centrech českých měst.
Jediný nepříjemný faktor bývá často velice pomalá obsluha.

A úplně nejlepší je, když člověk na chuti pozná, že jídlo je opravdu čerstvé. Například takové calamari. Když se je člověk dá tady v Praze, můžou být sebelepší, ale když si je dám tam, jsou prostě čerstvé. Pravda, čerstvé si je můžu dát třeba i ve Španělsku, ale za třikrát větší cenu a dvakrát menší porci.
Anebo steaky. Je to radost a potěšení a ještě k tomu za dobrou cenu.

Když už jsme u těch potravin, docela mě překvapil znatelně menší výběr v místních supermarketech, a to těch nadnárodních, jako je Spar. Snad kromě limonád, kterých jsou všude hromady a drobných teplých pochutin a salátů, je výběr všeho ostatního poměrně znatelně menší.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od whiskey »

Report hodne potesil. Bol som v JAR niekolkokrat, ale uz to je nejaky ten piatok. Ked som bol v CPT naposledy (2008), tak som cez to okno domestic terminalu pozeral na comairove 732 a lamal si hlavu, co tam robia BA 737, a dokonca -200 :)
Obrázek

K tej bezpecnosti, celkom som bol prekvapeny, ze ste to prezili bez ujmy. Napriklad tie zlte primestske vlaciky su tak trosku intuitivne urcene len pre urcitu skupinu obyvatelstva. Rovnako aj to, co sa v JAR vola "taxi", t.j. tie spominane toyota/hyundai atd. minivany casto narvane 20 a viac ludmi, ma svoju specificku klientelu a s tym, co pod vyrazom taxi rozumie clovek z Europy, nema nic spolocne.
Peso som chodil v podstate len po plazi a promenade v Durbane (ale udajne to je dnes uz pre europsky vyzerajuceho turistu nerealne), v CPt po meste a waterfronte, a potom samozrejme v Hout Bay, tam dokonca aj po zotmeni. Osobne si viem predstavit prave Hout Bay asi ako jedine miesto, kde by som chcel v JAR byvat, keby som musel. Je tam velmi pekne a neuveritelne bezpecno na miestne pomery. Okrem toho Chapman's Peak Drive
smerom na juh neomrzi asi nikdy.

Unosy aut sa deju aj na dialiniciach, nielen vo velkych mestach. Prakticky vsade, kde je blizko nejaky township. Toto je po ceste z Durbanu nazad do JNB/Pretorie:
Obrázek

Chudak pamatnik na namesti v Pretorii, bol som tam viackrat a nikdy som ho veru za ostnatym dratom nevidel (toto je v novembri 2005).
Obrázek

Tie tucniaky za Simonstownom su :)
Obrázek

Ale zasadna vec - bol si na Victoria&Albert waterfront v CPT, a nebol si vyhliadkovy let na tomto? Velka chyba, budes tam musiet ist niekedy este raz :biggrin:
Obrázek

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od Airbus380 »

Mě samotnýho překvapilo, že jsme neměli žádný náznak bezpečnostního problému. Jediné místo, kde jsem se věru necítil dobře byla silnice M5 na jihu Kapského Města, tam to na křižovatkách na červených trochu zavánělo problémem, to je fakt. Ale jinde ne. Možná je to ale tím, že jsme se víceméně pohybovali zcela mimo větší města. Ale tam, kde jsme pobývali delší dobu, tj. Graaf-Reinet, Knysna, Mossel Bay, nikde jsem se necítil nebezpečně, a to jsme po městech chodili téměř výhradně pěšky. Ale ona asi obecně oblast okolo Garden Route a Karoo na tom není tak špatně jako Gauteng a KwaZulu-Natal. Pravda, Bloemfonetin ve Svobodném státě nevypadal příliš přívětivě, ale tam jsem byl ještě v poloútlumu po cestě z Evropy, takže jsem moc nevnímal.

A ohledně Kapského Města, tak ano, v centru jsme zaznamenali velkou koncentraci žebráků a otravných nabízečů čehokoliv, ale opět jsem nikdy neměl pocit, že by mě to přímo ohrožovalo, když člověk nereaguje, většinou dají pokoj. Je ale pravda, že za tmy jsme se nikdy pěšky nepohybovali nikde.

A poslední, ty žluté S-Bahny, předem jsem četl, že bezpečnost v nich je docela špatná, s výjimkou právě linky do Simon's Townu, která vede spíše bohatšími nebo turistickými oblastmi. A osazenstvo vlaku mi připadalo stejné jako kdekoliv v Evropě.

Ale jak jsem psal, vlaky ostatních linek už na první pohled vzbuzovaly nedůvěru, když z nich visely hromady lidí z oken, dveří a vůbec všeho otevřeného. Stejně tak jako S-bahny v Pretorii. A těm jejich "taxíkum" a minivanům jsme se vyhýbali zcela záměrně, to mě ani nenapadlo se tím svézt, ale tak nějak jsem to neřešil. Lidi, kteří s nimi jezdili, si nevšímali nás a my si nevšímali jich :D

Rozhodně nejhůř z celé cesty jsem se cítil v Maseru.

Asi jsme ale měli jenom štěstí a nerad bych své zážitky prezentoval jako skutečnou realitu.

A je mi to teď líto, že jsem na ten vyhlídkový let nešel, zrovna o této společnosti jsem věděl, pohoršoval ses už nad pavlempmi v jeho reportu, že se neproletěl :lol: Tak mě to tehdy inspirovalo, ale nějak mi to prostě časově nevyšlo, svoje udělalo horké počasí, kdy jsem byl líný podnikat cokoliv nad rámec pěšího poznávání města, ale byla by to bývala asi lepší varianta v tom horku. :crazy:

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3040
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od Night fly »

Ja jsem byl v SA taky v roce 2008, a taky bez naznaku bezpecnostniho problemu. V JNB se o nas postarali mistni znami, a mimo JNB na trase Nelspruit-Kruger-Phalaborwa byl klid. Rovnez na Garden Route (PE-CPT s odskoky do JBay, Plett, Agulhas, Franschhoek, Paarl) se zadny problem nekonal. Pocitove nejhur na me pusobily townshipy kolem CPT (na trase Franschhoek-Simon´s Town nebo totez cestou na CPT Int´l).


Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od Airbus380 »

Teď jsem si všimnul, že některé fotky jsou mírně přeházené, pravděpodobně to způsobuje ono hromadné nahrávání. Tak za to se omlouvám.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od alesesl »

Krystofe, diky za TR na ktery jsem se hodne tesil. Podle fotek jste si to nad miru uzili. Nejvic se mi libilo to, jak jsi ujel chlupatym pred placenim pokuty. Asi plati to, ze jak oni na tebe, tak ty na ne. Fotky JAR me navnadili, abych o teto ceste uvazoval. Ty zlute vlaky z CPT me pripominaji soupravy z Holandska. Mozna je to jen tou barvou, ale zda se mi, ze takove soupravy jsem v NL taky uz videl.

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od pavelpmi »

Perfektní cesta, perfektní report! Musel jsem zavzpomínat, na naši cestu.

Airbus380 píše:Ach, jak tam se dobře jí.

Moje slova. Jedna věcí, na které nemůžu zapomenout.

My jsme se necítili zrovna bezpečně v centru CPT takhle v sobotu v podvečer.

Ale byl jsem z Afriky taky nadšený.

A tady máš tučnáka z Boulders.
Obrázek

PS. Fotka Stolové hory s mraky je úžasná.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od prodejce »

Opravdu odvážný tripreport, díky za něj.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3162
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od Fabo »

Kdyz uz se tady resilo Lesotho a jeho geograficke zajimavosti, tak jsem si vzpomel na kolegu, ktery byl zrovna v Lesothu na vylete o vikendu kdy jsem tam byl na sluzebce, ukazoval taky hezke fotky, a mimo jine nejvyssi pub v Africe :) Ten byl ale v Sani, na protejsi strane od Maseru.

btw. v Pretorii jsem byl podivat se o vikendu (ne ted, loni v lete :D ) a musim uznat, ze v porovnani s Johannesburgem na mne pusobila skutecne Africkym dojmem, tzn. tak jaksi zamrznuta vyvojem nekde u konce kolonializmu. Pesky jsme dali trasu od Gautrain nadrazi k Union Buildings kolem Krugerovy sochy a ministerstva skolstvi. Ovsem bylo mesto tou tobou vyprazdnene, asi tim, ze to bylo v nedeli. Krom toho ano, je to spina bordel.
Na druhou stranu jsem rad, Joburg, a zejmena severni predmesti - Sandton a Rosebank - to neni ono.

OT: kdyz uz je rec o Pretorii, snad whiskey mi doporucil zkusit Maders Slaghuis... dorazili jsme tam asi hodinu dve po zaviracce... je fakt blby ze to nikde na netu neni, usetril bych si cestu a zazitek s policistou ktery nas pak odvez na nadrazi a nechtel verit, ze Uber funguje jak funguje :D

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Lesothem i Jižní Afrikou

Příspěvek od whiskey »

Jo, to som bol ja. Maders ma lepsie straky ako v Argentine.


Odpovědět