Za letadly do Toulouse

Odpovědět
kubi27
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 17. 11. 2007, 14:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Za letadly do Toulouse

Příspěvek od kubi27 »

Možná si někdo pamatuje můj poslední trip report, respektive poslední (a zároveň také první) 2 trip reporty, ze Skotska. Po návratu z Edinburghu mě po několika měsících začalo Česko zase nudit a tak jsem se rozhodl hledat další možnosti studia v zahraničí. Nakonec mi, i s pořádnou dávkou štěstí, vyšel studijní výměnný pobyt na největší letecké univerzitě v Evropě- na ENACu v Toulouse.
Volotea od září spouští přímé spojení mezi Prahou a Toulouse a k tomu hrají Češi první zápas na EURU proti Španělsku na Stadium Municipal právě v Toulouse. Vzhledem k těmto skutečnostem se dá očekávat zvýšená návštěvnost tohoto města Čechy a tak jsem se rozhodl napsat o této destinaci můj další, tentokrát ale dost stručný, trip report.
Na letech není pro vás „frequent flyers“ asi nic zajímavého, a tak jen v krátkosti.

Lety

01.09. 2015
PRG-BRU
SN2810
Avro RJ-100
OO-DWI

01.09. 2015
BRU-TLS
SN3669
Avro RJ-100
OO-DWI


Pro první cestu z Prahy do Toulouse mi jako nejlevnější možnost skyscanner vyhodil let s Brussels Airlines přes Brusel. A jelikož byly obě linky operovány Avrem, kterým jsem ještě nikdy předtím neletěl, neváhal jsem a letenky zakoupil.

K mým prvním letům čtyřmotorovým letadlem asi není co dodat. Avro je super letadlo. Z Bruselu do Toulouse se letělo stejným letadlem a ze stejného gatu. Na letišti v Toulouse trvá šíleně dlouho, než se člověk dostane z letadla před terminál, jelikož musí projít labyrintem nikdy nekončících chodeb. Na informačním centru mi poradili bus Airport shuttle za 8 euro. Já jsem vystupoval už na zastávce Compans Caffarelli, kde se přestupuje na metro. Je to asi čtvrtá zastávka a tak cesta trvala přibližně 10 minut. Až po několika dnech jsem zjistil, že tramvaje jezdící z letiště by mě dostaly také k zastávce metra (Palais de Justice), i když cesta trvá o dost déle, jen za 1.50 eur. Pokud tedy budete chtít ušetřit 6 euro (což je ve Francii 1 pivo v hospodě!!) a budete mít čas, rozhodně využijte tramvaj.

22.12. 2015
BCN-DRS
VY1414
A320
EC-LVP


Všechny lety z Toulouse do Prahy byly před Vánoci dost drahé a tak jsem využil velmi levný let z Barcelony do Drážďan s Vuelingem. Jelikož mezi Toulouse a Barcelonou jezdí 2x denně celkem levně Megabus a jelikož to mám z Drážďan domů přibližně stejně daleko jako do Prahy, nebyl to zase takový problém. K tomu jsem měl navíc půl dne k navštívení Barcelony, kde jsem nikdy před tím nebyl.
Megabusu trvá cesta z TLS do BCN 5 hodin, ale protože do Toulouse přijíždí z Londýna přes Paříž, dost často má zpoždění. V mém případě přijel o hodinu později.
Cesta s Vuelingem byla v pohodě za jasného počasí. Před cestou mě španělský kamarád upozorňoval na to, že je Vueling jedna z nejhorších leteckých společností vůbec a že je v letadlech nesnesitelně málo místa pro nohy. Mně ten „legroom“ ale přišel o dost lepší, než například u Wizzu.

Barcelona.
Barcelona.


Italské Alpy.
Italské Alpy.


04.01. 2016
PRG-FRA
LH1393
A321
D-AIRN

04.01. 2016
FRA-TLS
LH1098
A319
D-AILT

31.01. 2016
TLS-FRA
LH1095
A320
D-AIUG

31.01. 2016
FRA-PRG
LH1400
A321
D-AISZ


Další čtyři lety s Lufthansou proběhly v pohodě. Jako občerstvení sendvič s alko/nealko nápoji nebo nějaký koláč či co to bylo.

Toulouse-Blagnac airport.
Toulouse-Blagnac airport.


Toulouse a okolí

Toulouse
Toulouse je pěkné město ležící na řece Garona, které zaujme zejména letecké nadšence a to nejen díky výrobcům letadel jako jsou Airbus či ATR, ale také díky leteckým a vesmírným muzeím, několika leteckým obchodům a v neposlední řadě také díky leteckým univerzitám jako ENAC a SUPAERO nebo centra vesmírného výzkumu CNES, které se nachází v jejich blízkosti.

Díky rozvoji leteckého průmyslu, zejména díky hlavnímu zaměstnavateli regionu Airbusu, je však město neustále ucpané auty a na hlavních městských okruzích se pravidelně každý den ráno a večer tvoří několikakilometrové kolony. Sám jsem zvědavý, jak tohle budou řešit v průběhu konání EURA, kdy to určitě bude ještě mnohem horší.

Na prohlídku samotného historického centra města stačí v pohodě jeden den, pokud chce ale člověk navštívit i různá muzea nebo výrobní haly Airbusu (final assembly line), potom jsou potřeba alespoň 3 dny.

Toulouse se nachází v pěkném regionu Midi-Pyrénées, takže stojí za návštěvu i jeho okolí.

V samotném centru města stojí určitě za návštěvu Bazilika Saint-Sernin, hlavní náměstí Place du Capitole, Jakobínský kostel nebo nábřeží Garony.

Vánoce v Toulouse.
Vánoce v Toulouse.


Garona.
Garona.


"Toulouská náplavka".
"Toulouská náplavka".


ENAC.
ENAC.


Stadium Municipal- dějiště EURA16, zde před zápasem TLS-PSG.
Stadium Municipal- dějiště EURA16, zde před zápasem TLS-PSG.


Aeroscopia
Aeroscopia je asi nejznámější letecké muzeum v Toulouse, nacházející se na letišti Blagnac hned vedle výrobních hal A380. Vstupné stojí něco kolem 10 eur s tím, že je možné si zakoupit lístek společně do Aeroscopie a do Airbusu. Mezi hlavní lákadla Aeroscopie patří 2 Concordy (do jednoho je možné vstoupit dovnitř), Airbus A300 (také možné vstoupit dovnitř), Caravelle, A400M nebo také The Super Guppy (předchůdce Belugy). Muzeum určitě stojí za návštěvu. Náchází se v něm také jeden z několika leteckých obchůdků v Toulouse. Tento je ale nejspíše nejdražší.

Caravelle.
Caravelle.


A400M.
A400M.


A300.
A300.


Super Guppy.
Super Guppy.


Concorde.
Concorde.


Ailes Anciennes Toulouse
Další letecké muzeum, které se nachází hned vedle Aeroscopie. Toto muzeum je zaměřeno především na vojenská letadla, ale nachází se zde také například DC3 či další Caravella. My jsme zde byli 24.10. kdy muzeum slavilo výročí (ani nevím čeho) a bylo možné si ve většině letadel sednout do kokpitu (včetně např. Caravelly, DC3 nebo různých stíhaček). V každém kokpitu byl vždy člověk, který byl připraven odpovídat na otázky (i v angličtině!!!). Většina letadel je ale v hrozném stavu (jsou permanentně venku). Ve dnech, kdy není možné navštívit kokpity, bych proto spíš doporučil Aeroscopii, kde jsou letadla alespoň na pohled v udržovaném stavu.

DC3 v rozkladu.
DC3 v rozkladu.


Ailes Anciennes Toulouse.
Ailes Anciennes Toulouse.


Uvnitř DC3.
Uvnitř DC3.


Ailes Anciennes Toulouse.
Ailes Anciennes Toulouse.


Caravelle.
Caravelle.




Výrobní haly Airbusu
Airbus nabízí 3 okruhy prohlídky, z nichž každý stojí 15 euro (13 euro pro studenty). Jednotlivé okruhy (ve francouzštině i v angličtině) jsou:
    A380 tour
    Panoramatická tour kolem letiště
    Tour verte (zelený okruh), což by měla být podle jejich stránek nejspíš prezentace výrobního procesu A380 a prezentace testovacích míst
My jsme zvolili A380 tour. Nejdříve jsme nastoupili do autobusu, který s námi udělal kolečko kolem výrobních hal, zatímco průvodkyně říkala základní informace o Airbusu a A380. Poté jsme šli do hangárů, kde jsme však práce na třech A380 Emirates viděli z poměrně velké vzdálenosti a pouze přes sklo. Poté nám průvodkyně krátce řekla něco o 2 odstavených A380 Skymark a na konec nám pustila video z prvního testovacího letu.
Z prohlídky Airbusu jsem popravdě čekal víc a byl jsem celkem zklamaný. Člověk, který se o letectví aspoň trochu zajímá, se tam nedozví nic nového (a moc toho ani neuvidí). Na druhou stranu člověk, který o letectví nic neví, bude pravděpodobně spokojený.
Se školou jsme byli na exkurzi v oddělení avioniky a simulátorů, kde jsme viděli různé počítače (fly control computers), simulátory i Iron Bird A380 a to pro mě byl mnohem větší zážitek. Sem se ale bohužel „klasický“ návštěvník nedostane.

Aero Boutique
Další super místo v Toulouse, které ocení letečtí nadšenci. Letecký obchod vedle letiště, kde je možné zakoupit snad vše, co souvisí s letectvím. Poměrně drahý, ale i tak o něco levnější než obchod v Aeroscopii. Zdarma vám tady při návštěvě nabídnou kafe s croissantem.
Adresa: 6 Allée Henry Potez, Toulouse

Okolí Toulouse
V okolí Toulouse stojí určitě za návštěvu známé Carcassonne, které je autem po dálnici zhruba hodinu jízdy.
Dále region Tarn a městečka Albi, Cordes sur Ciel nebo Gaillac.
V Albi se nachází nejvyšší budova z cihel na světě- katedrála Sainte Cécile, v Cordes sur Ciel zase pěkné středověké centrum a Gaillac je vyhlášená vinařská oblast. Všechna tato městečka se nachází opět přibližně hodinu jízdy po dálnici a jejich návštěva se dá stihnout během jednoho dne.
V Toulouse se také nachází vesmírné muzeum Cité de L'espace, kde je možné vidět raketu Ariane 5. Já jsem toto muzeum již navštívit nestihl, slyšel jsem na něho však jen pozitivní recenze. Prohlídka prý zabere okolo 6 hodin.Cena je okolo 22 eur.
V okolí Toulouse je možné navštívit také Pyreneje a Andoru, tam jsme se ale během těch 5 měsíců také už nestihli podívat.

Albi.
Albi.


Albi.
Albi.


Albi.
Albi.


Albi.
Albi.


Katedrála Sainte Cécile.
Katedrála Sainte Cécile.


Albi.
Albi.


Gaillac.
Gaillac.


Katedrála v Gaillacu.
Katedrála v Gaillacu.


Cordes sur Ciel.
Cordes sur Ciel.


Cordes sur Ciel.
Cordes sur Ciel.


Carcassonne.
Carcassonne.


Carcassonne.
Carcassonne.


A pokud byste i tak měli ještě volný čas a chtěli vidět vzlety a přistání nových A350, Belugy atd., přidávám typ na 2 fajn místa pro spottery:
    43°36'43.5"N 1°22'44.7"E, místo v ose drah i s „parkovištěm“
    43°38'18.3"N 1°20'35.0"E, „kopeček“ vedle dráhy také s místem pro zaparkování. Jednou jsme odsud dokonce viděli ČSA a Travel Service stojící vedle sebe u terminálu.

Toulouse ale i celý region Midi-Pyrénées určitě stojí za navštívení. A to o to více, pokud se zajímáte o letectví (což se dá na tomto fóru předpokládat). Pokud tedy budete mít někdy možnost, určitě se tam podívejte. A to klidně i v lednu, kdy je tamní teplota většinou okolo 12 stupňů.

A pokud by snad někdo uvažoval o studiu na ENACu (i přes obrovskou francouzskou byrokracii a absolutní absenci jakékoliv organizace) nebo by chtěl jen vědět, jak to na této „Airbus“ univerzitě chodí, klidně mi napište SZ :)

Díky za přečtení!

Kuba

PS: Omlouvám se za nekvalitní fotky, jsou pořízené mobilem.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od Lkprak »

Zdravím,
děkuji za velmi pěkný TR, který mi připomněl mojí návštěvu TLS v dubnu v roce 2012. Tehdy mně k tomu podnítila tehdy nově zavedená (a bohužel dnes už nefungující) linka AF z Prahy. TLS je opravdu příjemné město, vtipné bylo, že když jsem se v hostelu, kde jsem bydlel, ptal na nějaké místo, kde by se daly sledovat letadla, koukaly na mně jako na blázna, nicméně na stolku s informačními materiály měly na prvním místě vystavené brožury lákající k těm exkurzím do Airbusu.
Tenkrát ještě nejezdily tramvaje na letiště (ani ta trať nebyla ve výstavbě), takže alternativou k těm jejich Aeroexprsům nebo jak oni to nazývaji, byla klasická MHD k metru, myslím, že časově i cenově to vycházelo asi dost podobně jako dneska ta tramvaj.
Měl jsem tenkrát v plánu navštívit Andorru a Carcassone, což se ukázalo jako chyba, resp. Andorra je moc pěkná a zajímavá zem, nicméně jsem tam kvůli sněhové kalamitě, která zablokovala jedinou silnici do Francie, strávil o 36 hodin déle, než bylo v plánu, což byl opravdu hodně nepříjemný zážitek a díky němuž jsem ani nestihl ono Carcassone.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od micaello »

Obrovský dík za tento trip report. Do TLS letíme v srpnu, právě kvůli Airbusu =), takže toto se náramně hodí a kdyžtak snad nebude vadit, že se ti pak ozvu přes soukromou zprávu s nějakými dotazy :-bd

PS: taky nechápu ty pláče nad legroomem u Vuelingu, mě to přišlo naprosto vpořádku, srovnatelné s EZY. A přesně jak píšeš..není snad méně místa než právě v letadlech Wizzu..tam drhnu kolenem i já, 176cm vysoký..
Naposledy upravil(a) micaello dne 18. 02. 2016, 10:45, celkem upraveno 1 x.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od whiskey »

fajnovy report! :thumbup:

kubi27
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 17. 11. 2007, 14:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od kubi27 »

Lkprak píše:Zdravím,
děkuji za velmi pěkný TR, který mi připomněl mojí návštěvu TLS v dubnu v roce 2012. Tehdy mně k tomu podnítila tehdy nově zavedená (a bohužel dnes už nefungující) linka AF z Prahy. TLS je opravdu příjemné město, vtipné bylo, že když jsem se v hostelu, kde jsem bydlel, ptal na nějaké místo, kde by se daly sledovat letadla, koukaly na mně jako na blázna, nicméně na stolku s informačními materiály měly na prvním místě vystavené brožury lákající k těm exkurzím do Airbusu.
Tenkrát ještě nejezdily tramvaje na letiště (ani ta trať nebyla ve výstavbě), takže alternativou k těm jejich Aeroexprsům nebo jak oni to nazývaji, byla klasická MHD k metru, myslím, že časově i cenově to vycházelo asi dost podobně jako dneska ta tramvaj.
Měl jsem tenkrát v plánu navštívit Andorru a Carcassone, což se ukázalo jako chyba, resp. Andorra je moc pěkná a zajímavá zem, nicméně jsem tam kvůli sněhové kalamitě, která zablokovala jedinou silnici do Francie, strávil o 36 hodin déle, než bylo v plánu, což byl opravdu hodně nepříjemný zážitek a díky němuž jsem ani nestihl ono Carcassone.


No, ono na ty spotter placy asi ani moc lidí nechodí. Byli jsme tam asi 4x a za celou dobu jsme potkali asi 4 lidi. A ta linka T2, která jezdí na letiště, byla otevřená ani ne před rokem (a design těch tramvají je prý navržen Airbusem :clap:)


kubi27
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 17. 11. 2007, 14:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od kubi27 »

micaello píše:Obrovský dík za tento trip report. Do TLS letíme v srpnu, právě kvůli Airbusu =), takže toto se náramně hodí a kdyžtak snad nebude vadit, že se ti pak ozvu přes soukromou zprávu s nějakými dotazy :-bd

PS: taky nechápu ty pláče nad legroomem u Vuelingu, mě to přišlo naprosto vpořádku, srovnatelné s EZY. A přesně jak píšeš..není snad méně místa než právě v letadlech Wizzu..tam drhnu kolenem i já, 176cm vysoký..


Jasný, napiš. Rád poradím :thumbup:

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od MarcosFT »

Hezky report, diky. TLS me taky laka, asi jen kvuli muzeu, jednou ho budu muset dat. Popisy letu jiste maji co dat, zase tolik FTV sem neprispiva - nebo teda nevim co znamena byt FTV...Vueling jsem parkrat vyuzil take, neni to nic super ale souhlasim, ze clovek co ma metr sedmdesat cosi to prezije - ostatne ten prezije temer vsechno. Me spis vadi jejich povest co se tyce zpozdeni a absolutnim nezajmu o cestujici - viz nejaky trip report z rima zde, kdy jen tak zrusili let a presmerovali o den pozdeji pres bcn a bez nejake nahrady...

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od Lkprak »

kubi27 píše:
Lkprak píše:Zdravím,
děkuji za velmi pěkný TR, který mi připomněl mojí návštěvu TLS v dubnu v roce 2012. Tehdy mně k tomu podnítila tehdy nově zavedená (a bohužel dnes už nefungující) linka AF z Prahy. TLS je opravdu příjemné město, vtipné bylo, že když jsem se v hostelu, kde jsem bydlel, ptal na nějaké místo, kde by se daly sledovat letadla, koukaly na mně jako na blázna, nicméně na stolku s informačními materiály měly na prvním místě vystavené brožury lákající k těm exkurzím do Airbusu.
Tenkrát ještě nejezdily tramvaje na letiště (ani ta trať nebyla ve výstavbě), takže alternativou k těm jejich Aeroexprsům nebo jak oni to nazývaji, byla klasická MHD k metru, myslím, že časově i cenově to vycházelo asi dost podobně jako dneska ta tramvaj.
Měl jsem tenkrát v plánu navštívit Andorru a Carcassone, což se ukázalo jako chyba, resp. Andorra je moc pěkná a zajímavá zem, nicméně jsem tam kvůli sněhové kalamitě, která zablokovala jedinou silnici do Francie, strávil o 36 hodin déle, než bylo v plánu, což byl opravdu hodně nepříjemný zážitek a díky němuž jsem ani nestihl ono Carcassone.


No, ono na ty spotter placy asi ani moc lidí nechodí. Byli jsme tam asi 4x a za celou dobu jsme potkali asi 4 lidi. A ta linka T2, která jezdí na letiště, byla otevřená ani ne před rokem (a design těch tramvají je prý navržen Airbusem :clap:)


Jj, já vím, o těch tramvajích, sleduju to, tenkrát, když jsem tam byl, tak se hovořilo o tom, že je v plánu.
Já si pak našel nějakou silnici, který snad křižuje dráhu, už si nejsem schopen vybaven to místo, kde to bylo. Přidávám pár svých fotek:

Andorra And TLS 112.JPG

Andorra And TLS 109.JPG

Andorra And TLS 108.JPG

Terez
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 07. 2016, 23:40
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od Terez »

Zdravím :)
...díky za super reporty. Můj dotaz sem asi úplně nepatří :shifty: , omlouvám se. Ráda bych se do TLS také podívala, bohužel jsem zatím nenašla v mém okolí "spolucestujícího" :thumbdown: , který by za letadly vážil takovouhle cestu :confused: . Našel by se tady někdo, kdo by rád vyrazil v termínu cca od půlky září do konce listopadu? :wink:
Kdyžtak do zpráv ;)

GlobeCZE
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 75
Registrován: 08. 10. 2011, 15:06
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od GlobeCZE »

super, moc díky za report, vyrážím tam za 14 dní, tour v airbusu mám už zabookovanou, ale zbýval mi tam jeden plonkový den.. teď už vím, co s ním :)

GlobeCZE
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 75
Registrován: 08. 10. 2011, 15:06
Stav: Offline

Re: Za letadly do Toulouse

Příspěvek od GlobeCZE »

PS: Je tam nějaký zajímavý provoz a výhodné místo? = vyplatí se s sebou tahat teleobjektiv?


Odpovědět