Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Odpovědět
jay80
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 07. 2011, 19:10
Stav: Offline

Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od jay80 »

Poslední dobou aerolinky soupeří o co nejdelší trať, což rozhodně nebude případ tohoto minitripu. V Karibiku jsou bezesporu jedny z nejznámějších letišť Sint Maarten (SXM - Princess Juliana Airport) ležící v holandské části ostrova st. Martina a pak letiště na ostrově Sv. Bartoloměje (SBH - Gustav III Airport). První je známé díky legendární Maho beach (nebojte, fotky budou v závěru), druhé díky krkolomným přistáním na ranvej 10.
Proč jsem trip nazvat let Barta Simpsona je nasnadě - ono letiště SXM leží u Simpson Bay, no a svatý Bartoloměj není nic jiného než Bart.
Let mezi dvěma letišti patří do říše ultrakrátkých - jedná se o vzdálenost cca 30 km, spojení zajišťují Winair (aerolinka ze Sv. Martinu) a St.Barths Commuter. První používá Dash Twin Otter, druhá pak Cessnu. Let trvá něco mezi 8-10 minutama, čemuž odpovídá i catering á la ČSA/Travel Service :)

Let SXM-SBH WM621 (Dash Twin Otter, registrace PJ-WCB, load factor 32 % (6 pax))
Odlet dokonce dříve než na čas, podél hranice mezi holandskou a francouzskou částí Sv. Martinu, dále stočeno na jih přes Philipsburg a následně směr Sv. Bartoloměj. Let trval zhruba 8 minut, přistání jak do peřinky cca 15 minut před plánovaným.
Inspirativně celý let na youtube je zde: https://www.youtube.com/watch?v=lSsEH1xavxI

Přímo u letiště je pláž St. Jean, moře čisté, pláže nepřelidněné. Z letiště do hlavního města Gustavie je to zhruba 2 km, z toho na vrchol legendárního kopečku cca 500 metrů a pak 1,5 km z kopce dolů do centra. Městečko má podkovovitý tvar, v jehož prostředku tkví marina á la Monako - ne nadarmo se Sv. Bartoloměji přezdívá karibská Francouzská riviéra. Ceny ve městě - no jako v Paříži +/- EUR. Le créme za 4 EUR. Jídlo jsem nezkoušel. Centrum není přelidněné, neb většina tráví čas na svých skromných jachtičkách, takže nikdo se Vám pod nohama motat nebude.

Let SBH-SXM WM660 (Dash Twin Otter, registrace PJ-WII, load factor 5 % (tzn. já a dva piloti))
Jestliže pan Cocik létá sám A380, já jsem si to vyzkoušel na letounu řádově menším a na trati též ultrakrátké. Odlet z ranveje 10 přes pláž St. Jean a dále levotočivě z ostrova, přistání za 10 minut via Maho beach. Byť to tedy byl private flight, tak abych jen nechválil, VIP služby zpožděny o cca půl hodiny - prostě amatérsko-diletantská fušeřina :) Následně proběhnutí pasovky, kde jsem úřednici vyrušil v hraní na mobilu (hned si taky postěžovala, že mě nevyzvala, abych k ní šel - byla tam holt tlačenice, nikde nikdo).

Na sv. Martinu je doprava organizována formou minibusů. Jízdné je cca 1,5 - 2 USD (záleží na vzdálenosti). Hlavní linky jsou dvě - Philipsburg-Maho beach, a Philipsburg-Marigot. Jsou to v podstatě maršrutky, takže staví, kde si člověk řekne, což občas vede ke komickým situacím zastávek na dvaceti metrech. Jízdní řád je nahodilý (prostě neexistuje), když minibus jede, prostě je třeba na něj mávnout.

Na závěr k Maho beach - jak už bylo řečena, doprava k pláži existuje rozumná, voda je tam na koupání krásně čistá, spotteři mohou odpočívat/slunit se na kamenech, nebo v nedalekém baru. Odlet KLM B747 a držení za plot vyzkoušeno - jediné nepříjemné je ten foukající písek, jinak veselý zážitek.

EDIT: Fotodokumentace je bohužel na rajčeti, neb mi to u fotek píše, že jsou příliš velké (1 MB++), takže se omlouvám, že to není v kostře textu :(

Sv. Bartoloměj - http://travel-jay.rajce.idnes.cz/Svaty_ ... ej_082016/
Sv. Martin (vč. Maho beach landings) - http://travel-jay.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_082016/
Naposledy upravil(a) jay80 dne 05. 08. 2016, 01:01, celkem upraveno 2 x.


MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od MarcosFT »

Pekny report, verim tomu, ze to musel byt uzasny zazitek. Doufam, ze se do Karibiku jednoho dne podivam. Sestricku Maho Beach jsem zazil akorat na Skiathosu, coz byl pro me neuveritelny zazitek, na tohle se taky jednoho dne chystam :)

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od alesesl »

Dekuji za tento trip report. Ikdyz kratky, ale za to video jak i fotky naprosto super. Musel to byt zazitek. Do Karibiku jsem se chystal nedavno, ale pak to skoncilo cele planovani kvuli rodinnym duvodum. Ale neni vsem dnum konec. St. Barth je jen jeden a ten zazitek musi byt super. Je videt, ze jsi si to uzil. Budu se tesit na dalsi TR v budoucnosti.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od micaello »

Joj, no super! Připomnělo mi to let DHC-3 Turbo Otter ve Vancouveru na místě vedle pilota.
Parádní fotky, fajn video, ta azurová voda!! My takový výhled při přistání v PTP neměli :oops:

Na SXM a SBH se snad také jednou podívám, jen to bude chtít víc plánování =)

Tak doufám příště u dalšího tripreportu.

jay80
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 07. 2011, 19:10
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od jay80 »

Díky za pozitivní komentáře :)

No let to byl krátký, ale za to to stálo. Jinak ještě jedna faktografická - let v hladině 7000 stop :)
Pobavil mě jeden prodavač v Gustavii (St. Barths), když mi vyprávěl, že do toho letadla by v životě nevlezl (možná prý odlet, to je přes pláž, ale není sebevrah přistávat přes ten kopec, že to by vyskladnil svůj žaludek účtařskou metodou LIFO) - loď prý to jistí. Ta vyplouvá pár krát denně z Marigotu (francouzská část sv. Martinu), trvá to kolem 45 minut.
Ti z Vás, co se chystají na St. Maarten (holandská část) - nebrat z bankomatu ty jejich guldeny - vše se počítá v dolarech, vrací v dolarech. Ve francouzské části, stejně jako St. Barths, tam jsou zas eura (francouzský sv. Martin patří pod Francii přímo, St. Barths trochu nelogicky spadá pod Guadeloupe, takže zámořská Francie) - co je však potěšující je bezproblémová domluva v angličtině na těchto francouzských územích.


jay80
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 07. 2011, 19:10
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od jay80 »

EDIT 4/8:
Proveden reparát z Delta B752 a Air France A343, nově též přistání jetblue, American Airlines a v ČR z charterů pro Travel Service známých kanadských Sunwings. Zároveň doplněn jet blasting - odlet Delta B752 směr JFK.
Pro zjednodušení hledání - letecké fotky u St. Maarten - snímky 54-97, u St. Barths snímky 1-27 (včetně letu SXM-SBH) a 56-67

jay80
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 07. 2011, 19:10
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od jay80 »

Dnešní (již poslední) EDIT - doplněny dvě fotky aktuálního drobného crashe na SXM (letiště uzavřeno)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3159
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od Fabo »

Krasny, kratky ale presto vycerpavajici, ctivy tripreport.

Mohu snit i nadale. Treba za 10 let...

gigy
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 64
Registrován: 12. 04. 2014, 16:33
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od gigy »

super TR!! snad se mi to taky jednou poštěstí.... můžu se zeptat na kolik tyto lety vyšly?

jay80
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 07. 2011, 19:10
Stav: Offline

Re: Bart Simpson flight, aneb St.Maarten - St. Barths a zpět

Příspěvek od jay80 »

gigy píše:super TR!! snad se mi to taky jednou poštěstí.... můžu se zeptat na kolik tyto lety vyšly?


Zpátečka Winair kolem 5000 CZK (bookoval jsem to přes letušku) - technicky lze přes jejich stránky (http://www.fly-winair.sx/), nebo koupit přímo na letišti SXM.
Co se týče Sint Maartenu, tak to moc neposloužím - bonusovka KLM (PRG/AMS/SXM + CUR/AMS/PRG) - ale do 20 000 CZK, když se to pořídí včas, by se to bez problémů mělo vejít - hodil jsem si do toho ještě MIA a KIN (American Airlines)


Odpovědět