Break v Berlin City

Odpovědět
rtoldy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 138
Registrován: 03. 05. 2014, 18:04
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Break v Berlin City

Příspěvek od rtoldy »

Lákavé ceny leteniek do Berlína s Ryanairom ma už dlhšiu dobu lákali, aby som si spravil výlet do tohto hlavného a najväčšieho mesta Nemecka. Ryanair predáva letenky na linke BTS>SXF dlhodobo za cenu 9,99€/ow, pri rôznych akciách ide cena ešte nižšie. Prvý septembrový týždeň som si zobral v robote dovolenku, no a keď som vedel, že rodičia idú do Beleku na dovolenku, povedal som si, že doma nezostanem ani ja. Voľba, samozrejme, padla na Berlín, kde som ešte nebol, takže ďalšie nové mesto :)

Letenky som bookoval 19 dní pred odletom za cenu 19,98€/rt. Pôvodne som mal ísť iba ja s kamarátom, takže jasná voľba padla na
easyHotel Berlin Hackescher Markt, ktorý som zarezervoval za 119€ pre oboch na 2 noci. Čo čert nechcel, pridať sa k nám chcela kamarátka a aj moja sestra, no v easyHotel už boli vypredané všetky izby. Čo teraz, keď už majú zabookované letenky? Zrušil som rezerváciu, no neprečítal som si storno podmienky, čiže vyše 100€ mi teraz visí v podobe kreditu na ubytovanie v sieti easyHotel po dobu 1 rok. Čo už. Čas príchodu bol už blízko, v Berlíne sa konala výstava IFA a všetky ostatné hotely mali už cenu o dosť vyššiu, ako bola pôvodná cena v easyHotel. Voľba padla na airbnb, kde som našiel luxusný penthouse s obrovskou terasou v novostavbe, ktorý bol necelých 5 minút od Alexanderplatz. Jasná voľba! Keďže som bol nový na airbnb, využil som všetky možné zľavy a za cenu 321€ sme dostali plne zariadený byt v samotnom centre mesta, navyše s Berlínom ako na dlani.

06/09/2016
BTS-SXF 17:04-17:59 (16:55-18:10)
Ryanair, B738, EI-EVS, 30A


Deň D (alebo B?) je tu, stávam ráno po 9 s tým že mám ešte dosť času pred sebou. Balím posledné veci, naposledy sa najem a už je tu kamarát, s ktorým som pôvodne mal ísť do auta. Sadáme do auta, zastavujeme sa ešte pre sestru, ktorá býva o pár ulíc ďalej a na pol ceste nasadá aj posledná členka výpravy. Auto odstavujeme na platenom parkovisku BRATISLAVA AIRPORT PARKING - PARK AND FLY, ktoré je umiestnené iba necelých 5 minút jazdy od BTS, v Pharos Parku. Vodič parkoviska nás vykladá pred terminálom BTS. Keďže máme ešte dosť času, v kľude prechádzam cez security a nakupujeme niečo na pitie a pod zub v bezcolnej zóne. Do odletu zostáva ešte vyše hodiny, naše kroky vedú do fajčiarskej miestnosti, kde sa stretávame so známou z ulice, ktorej mešká lietadlo na Zakynthos vyše 2 hodiny :D


Pred odletom v BTS
Pred odletom v BTS

Výhľad z našej terasy
Výhľad z našej terasy

East Side Gallery
East Side Gallery


Čas odletu sa blíži a preto sa vydávame na gate, kde sme medzi prvými. Teda ja som bol úplne prvý :biggrin: Kufre nám v pohode prejdú kontrolu (teda nikto nekontroloval) a už len čakáme, než nás pustia dolu po schodoch k lietadlu. Boarding prebieha usporiadane, odlet takmer načas, so sekerou iba 9 minút, čo však neskôr vo vzduchu doháňame. Letu niet čo vytknúť, veď trvá iba 55 minút. Posádka milá, no so silne počeštenou angličtinou :oops:


Ríšsky snem (Reicchstag, Bundestag)
Ríšsky snem (Reicchstag, Bundestag)



Berlín

V Berlíne sa slávnostná fanfára Ryanairu nesie lietadlom, keďže pristávame o 11 minút skôr. Ešte sedíme v lietadle a ja už píšem Danielovi, nášmu hostiteľovi, že sme práve pristáli na SXF. Odpoveď bola okamžitá, komunikácia príjemná, Daniel je v Dominikánskej republike, máme zazvoniť a otvorí nám jeho upratovač Ralf. Priechodu terminálom pri prílete je bez problémov a do 15 minút od pristátia lietadla už stojíme na Berlin-Schönefeld Flughafen, kde čakáme na náš Airport Express na Alexanderplatz, odkiaľ to máme k bytu iba 5 minút (no dobre, prvý krát sme trochu blúdili, lebo budova bola dostavaná v roku 2015 a Google mapy s ňou ešte nejak nepočítajú).

Prichádzame na Alex-Wedding-Straße 5, zvoníme a nič. Bez odozvy. Píšem Danielovi, neodpisuje. Čo teraz? V tom vyšiel náš nový a dočasný sused :D a my sme rýchlo vhupli dnu. Berieme výťah na 11. poschodie, no na dverách žiadna menovka ani nič, čím by sme identifikovali byt. Zrazu sa otvoria dvere a Ralf kričí moje meno. Sme správne. Wow! Prvá aj druhá reakcia na byt. Po krátkom, teda v podaní Ralfa dlhom uvítaní sa ubytovávame a obdivujeme byt. Delíme si izby, fotíme výhľad z terasy a hneď šérujeme na Facebook. Krása!


DHL v BTS
DHL v BTS


Po pár minútach oddychu sa vyberáme do mesta, aby sme si obhliadli Ríšsky snem, Brandeburskú bránu, Židovský pamätník (kde sme stretli skupinku Slovákov, ktorí sa čudovali našej Slovenčine :biggrin: ), ulicu 17. júna s Víťazným stĺpom a ďalej na stanicu Tiergarten, odkiaľ ideme S-Bahnom na Potsdamer Platz aby sme prestúpili na U-Bahn na Alexanderplatz. Teda aspoň sme chceli ísť S-Bahnom, ktorý má výluku, tak nasadáme do náhradnej dopravy v podobe autobusu. Mimochodom, niekde na ulici 17. júna stratil kamarát občiansky preukaz :crazy: :D


Safety "card" u RYR
Safety "card" u RYR

Víťazný stĺp
Víťazný stĺp

Židovský pamätník
Židovský pamätník

Brandenburská brána
Brandenburská brána

Večerný Berlín z našej terasy
Večerný Berlín z našej terasy


Druhý deň po domácich raňajkách smerujeme do Parku cisárovnej Viktórie (Viktoriapark), kde sa nachádza, vraj, najvyššie miesto v Berlíne. Aha, vidím Fernsehturm a tam niekde bude aj náš apartmán! Po spravení niekoľkých fotiek parku a vodopádu (park je naozaj krásny) sa pešo presúvame k niekdajšiemu letisku Tempelhof, ktorého areál, okrem budov je sprístupnený verejnosti. Cestou navštevujeme obchod so suvenírmi v domnení, že tu budú suveníry lacnejšie, lebo nie je v strede mesta. Ako rýchlo vchádzame, tak rýchlo vychádzame. Na námestí pri Tempelhofe si kupujeme piť, aby sme sa presunuli U-bahnom na Potsdamer Platz a hneď do Mall of Berlin, keďže hlad je silnejší, ako moja presvedčivosť navštíviť letisko. Snáď niekedy nabudúce. Po výdatnom obede a rýchlych nákupoch si sadáme vonku na trávu, kde si dávame v tieni stromu prestávku. Veď je vyše 30°C!


Z terasy Park Inn
Z terasy Park Inn

Niekdajší priechod zo západného do východného Berlína na Checkpoint Charlie
Niekdajší priechod zo západného do východného Berlína na Checkpoint Charlie


"Prišli sme sem oddychovať?" pýtam sa priateľov a zavelím smer podzemie a presun Checkpoint Charlie, kde nakupujeme suveníry (lacnejšie ako pri Tempelhofe), robíme si zopár fotiek a už aj nasadáme na električku, ktorá nás vezie ku Gedenkstätte Berliner Mauer. "Kde je múr?" pýtam sa a na internete zisťujem, že ak chceme vidieť najdlhší súvislí kus múru, musíme navštíviť East Side Gallery. Nasadáme na asi 30 minút zmeškanú električku v domnení, že cesta bude trvať o 5 minút dlhšie ako metrom, ale bez prestupu. Omyl, ideme asi hodinu, než sa dostávame na konečnú S+U Warschauer Str.. Prechádzame getom popod mostom, obzeráme si Mercedes arénu a spolu s masou turistov si fotíme maľby na múre. Stále je neznesiteľné horko, tak si sadáme do tieňu lode na nábreží Sprévy.


Vodopád vo Viktoriaparku
Vodopád vo Viktoriaparku

U-Bahn na Alexanderplatz
U-Bahn na Alexanderplatz

Niekdajší priechod zo západného do východného Berlína na Checkpoint Charlie
Niekdajší priechod zo západného do východného Berlína na Checkpoint Charlie

EI-EVS v BTS
EI-EVS v BTS


Po pár minútach sa vraciame na Alexanderplatz, v domnení, že lístky na Fernsehturm si kúpime na mieste. Omyl, najbližší voľný vstup je až večer po západe slnka. Tak nič, vezieme sa aspoň na 37 poschodie hotela Park Inn a užívame si zo 150 metrovej výšky na Berlín. Nie je to televízna veža, ale aspoň niečo. Blíži sa večer, na byt ešte ísť nechceme, ale už sa nám nechce ísť ani nikam ďaleko. Zostávame teda na Alexanderplatz, kde navštevujeme rôzne obchody a Galeriu Kaufhof. Na večeru sme zamierili do McDonald's a spať.


Výhľad z Viktoriaparku
Výhľad z Viktoriaparku

Niekdajší priechod zo západného do východného Berlína na Checkpoint Charlie
Niekdajší priechod zo západného do východného Berlína na Checkpoint Charlie
DSC_0142.JPG (168.16 KiB) Zobrazeno 3327 x


Kým my ešte spíme, kamarát Erik už je na veľvyslanectve SR v Berlíne, kde si vybavuje dočasný doklad :biggrin: Odlet tesne po tretej poobede nám už nedovoľuje veľmi vymýšľať, navyše na dvanástu sme s Ralfom dohodnutí, že si príde do kľúče, aby sme už o 12:45 sedeli v Airport Expresse na SXF.

08/09/2016
BTS-SXF 15:51-16:45 (15:15-16:30)
Ryanair, B738, EI-ENK, 07F


Za pochodu sa rozhodujem, ktorý terminál si na odbavenie vybrať, keďže na výber máme z dvoch, a to z C alebo D, pričom terminál C je určený iba pre pasažierov s on-line check-inom a príručnou batožinou. Vyberám terminál D v domnení, že z Céčka nebudeme mať prístup do žiadneho z obchodov. Na security čaká celkom dosť ľudí, ale ide to dosť rýchlo. Od vstupu do terminálu, až po ukončenie kontroly neprebehlo ani 10 minút. Teda kontroly pre mojich spolucestujúcich, keďže mňa si vyberajú na náhodnú detailnejšiu kontrolu.

Do odletu nám zostáva dosť času, preto pobehujeme hore-dole po Heinemanne, kde si ja nakoniec kupujem s dodatočnou 10% zľavu slnečné okuliare. Čo budeme ale jesť a piť? Všetko drahé, polovica malej bagety 4,50 €, minerálka drahšia ako na palube, 4€. Toľko ja nedám. Odlet máme z Gate 62, ktorý je úplne na druhej strane letiska. Až pri prechode ku gate zisťujeme, že sme mali prístup do Terminálu A, B, C, D a ich obchodov. Nevadí, nabudúce teda volím Céčko (ak už konečne neotvoria BER).


Na SXF
Na SXF


Na gate sme boli opäť medzi prvými, no dosť ma naštval pracovník na gate. Pri príručnej batožine pri letoch s Ryanair som zvyknutý, že kto skôr príde, ten skôr melie. To ale asi neplatí na SXF kde každému druhému pasažierovi berú batožinu a lepia štítok Free gate bag. Pýtam sa, prečo to tak je, no pracovník mi arogantne odpovedá, že to je jeho vec. Navyše má zjavný problém s dočasným dokladom, keďže kamaráta nechcel pustiť so slovami, "čo to je?". Po vysvetlení ale nakoniec povolí a nám už nič nebráni odletieť. Teda bráni tomu presun lietadiel medzi bázami a nám prilieta už so sekerou EI-ENK zo Stanstedu.

Let bol opäť v pohode, za 55 minút stihli Cabin Crew ponúknuť lotériu, jedlá a všetko ostatné, čo RYR ponúka na palubách. Jeden zásadný problém tu ale je, znervózňuje ma čudný "týpek" sediaci pri uličke, ktorý celý let popoťahuje sopeľ, trasie a búcha nohou, rukami a hlavou. Našťastie už vystupujeme a nakoniec s iba 15 minútovou sekerou na letisku v Ivánke.

Už len vyzdvihnúť auto, do Ikea na skorú večeru a domov.

Ďakujem, že ste sa dočítali až sem, je to môj prvý TR a dúfam, že sa Vám páčil :)
Naposledy upravil(a) rtoldy dne 26. 09. 2016, 22:12, celkem upraveno 1 x.


Hansie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 131
Registrován: 06. 03. 2013, 23:09
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Break v Berlin City

Příspěvek od Hansie »

Já jsem měl onehdy zarezervovanou vstupenky na Fernsehturm s povoleným vstupem do otočné kavárny cca 3/4 roku dopředu a už i tak jsem se musel s časy omezit a přizpůsobit se jejich nabídce. Káva s minerálkou tam stála lehkých 11,50 €...

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Break v Berlin City

Příspěvek od dejavu »

Tak to jsme ve stejnym terminu bydleli o ulici vedle :-) Nekdo z Bratislavy mi tam vypravel, ze kupoval letenky tyden dopredu za 50 euro zpatecka. Prej bylo skoro plno. Ale ty ceny jsou dost nizky. Jak dlouho jim to vydrzi...

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3029
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Break v Berlin City

Příspěvek od pepa007 »

Hezkej report! Příště bych při hledání ubytka doporučil vyhnout se dvěma oblastem: Alexandeplatz a Hackescher Markt :-) To jsou možná dvě nejhnusnějsí místa v celým Berlíně.

rtoldy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 138
Registrován: 03. 05. 2014, 18:04
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Break v Berlin City

Příspěvek od rtoldy »

Hansie píše:Já jsem měl onehdy zarezervovanou vstupenky na Fernsehturm s povoleným vstupem do otočné kavárny cca 3/4 roku dopředu a už i tak jsem se musel s časy omezit a přizpůsobit se jejich nabídce. Káva s minerálkou tam stála lehkých 11,50 €...


Ďakujem za radu, snáď niekedy nabudúce. Ani vlastne neviem, prečo som si vstupenku nerezervoval skôr, aj som chcel, ale nejak som zabudol :crazy:

dejavu píše:Tak to jsme ve stejnym terminu bydleli o ulici vedle :-) Nekdo z Bratislavy mi tam vypravel, ze kupoval letenky tyden dopredu za 50 euro zpatecka. Prej bylo skoro plno. Ale ty ceny jsou dost nizky. Jak dlouho jim to vydrzi...


Možno sme sa stretli, kto vie :-) Na LF na našich letoch som sa nepýtal, ale voľné miesta sa dali zrátať na prstoch dvoch rúk. A ako dlho im to vydrží? Do zimy. Striedať sa budú frekvencie 3x a 4x týždenne, podľa toho, aké obdobie bude. Od marca 2017 bude linka lietať 4x týždenne.

pepa007 píše:Hezkej report! Příště bych při hledání ubytka doporučil vyhnout se dvěma oblastem: Alexandeplatz a Hackescher Markt :-) To jsou možná dvě nejhnusnějsí místa v celým Berlíně.


Ďakujem :-) V Berlíne som nikdy predtým ešte nebol a pozeral som aj na cenu ubytka a zároveň aj kvalitu. Teda najprv na cenu, ale keď som našiel tento apartmán tak som nemohol odolať. A ťahalo ma to čo najbližšie k Alexanderplatz kvôli doprave. Ale ďakujem za radu :wink:


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1332
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Break v Berlin City

Příspěvek od Lkprak »

Moc pěkný trip report o fasciujícím městě, kterým se několikrát prošla historie. Bylo to první město, které jsem moc toužil navštívit, podařilo se to vlastně náhodou na podzim 2004, když jsem dělal vlakový trip po Polsku a řešil, kam se dá spacím vlakem do jet přes noc z Varšavy. U televizní věže jsem se ocitl tenkrát úplnou náhodou asi deset minut po otevíračce, takže žádné fronty, žídné a čekání a nahoře v otáčecí kavárně jsem byl skoro sám. Co Vám budu povídat, zážitek jako prase... :D

rtoldy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 138
Registrován: 03. 05. 2014, 18:04
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Break v Berlin City

Příspěvek od rtoldy »

Lkprak píše:Moc pěkný trip report o fasciujícím městě, kterým se několikrát prošla historie. Bylo to první město, které jsem moc toužil navštívit, podařilo se to vlastně náhodou na podzim 2004, když jsem dělal vlakový trip po Polsku a řešil, kam se dá spacím vlakem do jet přes noc z Varšavy. U televizní věže jsem se ocitl tenkrát úplnou náhodou asi deset minut po otevíračce, takže žádné fronty, žídné a čekání a nahoře v otáčecí kavárně jsem byl skoro sám. Co Vám budu povídat, zážitek jako prase... :D


Díky za pochvalu! ^:)^ Ja som to tak mal s Londýnom a teraz by som sa tam najradšej stále vracal :-)


Odpovědět