Do Londýna ako pán!

Odpovědět
Tony Smoke
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Příspěvky: 1048
Registrován: 16. 05. 2011, 23:48
Oblíbené typy letadel: A321, E190, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: VIE
Stav: Offline

Do Londýna ako pán!

Příspěvek od Tony Smoke »

Zdravím plebs lietajúci economy! Donedávna som medzi vás patril, ale teraz patrím k chlapom v drahých oblekoch, s draho vyzerajúcimi hodinkami, pracovnými notebookmi na pleci, kruhmi pod očami a cigaretou vo vnútornom vrecku saka... srandujem! Tí všetci sedeli v economy!
Ja som vďaka adminovi a prodejcovi prežil dva fantastické segmenty v business class. Takisto musím poďakovať šťastene a tretiemu pivu, ktoré som pil, keď som napísal to slávne slovo: „pyžamo“
Takže poďme pekne po poriadku. Sedíme u známych na návšteve, bavíme sa a zrazu sme sa dostali do bodu, keď som musel vytiahnuť mobil, zapnúť dáta a niečo vygoogliť. V tom mobil zapípa. Je to gratulácia od kamaráta, tiež leteckého fandu. Slušne ďakujem a pýtam sa, že čím som si túto gratuláciu zaslúžil. Píše, že som vyhral. Super! Ale čo? Že letnú súťaž na airways.cz. Nasleduje tupý úsmev, päťsekundová konverzačná negramotnosť a potom úsmev ešte tupší. Šťastie sa konečne unavilo a sadlo si na mňa. Paráda!
Ďalších pár dní som si s adminom vymenil pár správ. S prodejcom boli veľmi ústretoví, dovolili mi letieť z VIE na LGW, takže som nemusel jezdit do Prahy. Potešilo to aj manželku, táto alternatíva bola totiž menej časovo náročná a teda že by sa pridala aj ona. Vybrali sme termín, za deň či dva som mal moju letenku v maily a potom som dokúpil aj manželke – economy. Cenový rozdiel predsa hrá svoju rolu, k nemu sa ešte vrátim.

23.9.2016
VIE – LGW, BA2659
A320, 6F, LF v C 15/22


V piatok nastal prvý deň D. Leteli sme až večer, takže som cez deň ešte pracoval. Na letisko sme prišli asi dve hodiny pred odletom. Checkin sme mali spravený cez internet, avšak na letisku som zamieril k prepážke pre Club Europe. Využil som kontingent zahrnutý v letenke a cestoval som s dvoma kuframi. Jeden bol síce manželkin, ale na to sa nikto nepýtal. Agentku som poprosil o vytlačenie palubných vstupeniek pre mňa a aj pre manželku. Slečna bola veľmi milá a iniciatívne chcela manželku presadiť ku mne do business, avšak bolo plno. Trochu som to aj očakával, keďže pri OCI mi ponúkalo už len dve miesta na výber.
Odovzdanie batožiny prebehlo bez problémov, agentka ma upozornila, že mám právo na vstup do AIR Lounge alebo do Jet Lounge, ktorá má však tú nevýhodu, že je ešte pred pasovkou. Napriek tomu sme sa do tejto vybrali, keďže manželka do AIR Lounge na Diners Club zdarma nemôže, do Jet Lounge však áno.

Business! It's happening!
Business! It's happening!
DSC00157.JPG (117.32 KiB) Zobrazeno 5644 x

Jet Lounge mi je dobre známy, bol som v ňom už zopár krát. Nenadchne, neurazí. Lounge je celkom veľký, avšak v čase špičky je aj tu dosť plno, čo bol aj náš prípad. Voľný stôl sa však našiel a zanedlho sa aj salónik z časti vyprázdnil. My sme v ňom pobudli o čosi dlhšie, ako sme mali v pláne, keďže sa odlet omeškal asi o 40 minút a tým pádom aj výzva „go to gate“ prišla patrične neskôr. V ponuke nápojov sa nachádzajú rôzne sladené nápoje, minerálky, alko a nealko pivo, biele a červené víno a prosecco. Na jedenie taký široký výber nebýva, zväčša iba jedno jedlo – v tomto prípade kura na paprike s „haluškami“ – a od obeda aj polievka. Ako dezert nejaké arašidy, čipsy, ovocie a banány v čokoláde. Rakúske víno chutilo, kura bolo tiež dobre spravené, aj banány v čokoláde ušli.

fofr v salóniku
fofr v salóniku
DSC00160.JPG (169.12 KiB) Zobrazeno 5644 x

polievka a ovocie
polievka a ovocie
DSC00161.JPG (170.57 KiB) Zobrazeno 5644 x

kura na paprike
kura na paprike
DSC00162.JPG (192.43 KiB) Zobrazeno 5644 x

kura na paprike na tanieri
kura na paprike na tanieri
DSC00164.JPG (120.57 KiB) Zobrazeno 5644 x

dezert
dezert
DSC00167.JPG (173.19 KiB) Zobrazeno 5644 x

nápoje
nápoje
DSC00168.JPG (199.16 KiB) Zobrazeno 5644 x

ovocie 2
ovocie 2
DSC00170.JPG (167.7 KiB) Zobrazeno 5644 x

Ku gate-u sme sa vybrali už pri „go to gate“, keďže sme nevedeli, aká situácia bude na pasovke. Tá bola svižná, takže sme v gate strávili hodnú chvíľu. Gate bol preplnený, žiadne vyhradené miesta na sedenie pre Club Europe pasažierov a dokonca ani pre menej mobilných pasažierov.

preplnený gate
preplnený gate
DSC00172.JPG (189.08 KiB) Zobrazeno 5644 x

štandardný pasažier Club Europe
štandardný pasažier Club Europe
DSC00175.JPG (140.46 KiB) Zobrazeno 5644 x

Boarding prebiehal nasledovne: najprv pasažieri s obmedzenou mobilitou, potom Club Europe a nakoniec, napriek výzve, že pasažieri majú dbať na rad, v ktorom sedia, všetci ostatní. Po ukončení nástupu ostalo sedem sedadiel v Club Europe neobsadených. Celkom slušný no show. Spýtal som sa CC, že či by si manželka nemohla presadnúť ku mne dopredu. Najprv skúšali argument, že nemajú dosť cateringu, keď som povedal, že to nie je problém, že kľudne môže dostať economy catering, tak prišiel argument, že to fakt nemôžu, že by mohli prísť o zamestnanie. Čo už, skúsil som.
Na začiatok hot towel. Neurazil. Zažil som už aj v economy, pravda na long haul. Ako predjedlo sa podával mix orieškov, ktoré chutili veľmi dobre, a prvé kolo nápojov – ako inak, šampus! Vypýtal som si taktiež vodu a zrejme, ako odškodné za nepresadenie manželky som dostal aj druhú, nenačatú, fľašu šampanského. Rožkom ma chceli opiť!

legroom ako v economy
legroom ako v economy
DSC00176.JPG (152.27 KiB) Zobrazeno 5644 x

vedlajšia voľná sedačka poteší
vedlajšia voľná sedačka poteší
DSC00177.JPG (113.02 KiB) Zobrazeno 5644 x

wet towel
wet towel
DSC00185.JPG (108.76 KiB) Zobrazeno 5644 x

pitný režim
pitný režim
DSC00188.JPG (121.5 KiB) Zobrazeno 5644 x

oriešky
oriešky
DSC00189.JPG (103.21 KiB) Zobrazeno 5644 x

Ako hlavné jedlo boli na výber studený cestovinový šalát s kuraťom na horčici alebo teplé lososové rizoto. Rozhodol som sa pre druhú možnosť, keďže to skvele rozváňalo po celej kabíne. Losos bol spravený veľmi chutne, rizoto som jedol aj lepšie. Dávam 7/10. Peccorino s džemom bolo vynikajúce, až mi bolo smutno, keď som to dojedol. Rozotierateľnosť masla bola výborná, dávam 10/10. Nebolo tuhé, ľahko sa rozotieralo, ale nebolo ani príliš roztopené, aby ním pečivo nasiaklo. Sušienky boli chutné, čokoládu som jedol aj lepšiu.

večera
večera
DSC00191.JPG (137.68 KiB) Zobrazeno 5644 x

lososové rizoto
lososové rizoto
DSC00192.JPG (126.51 KiB) Zobrazeno 5644 x

syr, džem, žemlička
syr, džem, žemlička
DSC00194.JPG (108.51 KiB) Zobrazeno 5644 x

čokina
čokina
DSC00195.JPG (132.82 KiB) Zobrazeno 5644 x

máslo
máslo
DSC00196.JPG (93.11 KiB) Zobrazeno 5644 x

LGW sa mi na prílete celkom páčilo. Pasovka cez elektronické brány bola svižná, batožina nás už čakala – priority tag asi zabral – vláčik išiel hneď. Ten vypustil ľudí na vlakovú stanicu, kde sa všetci nahrnuli dobíjať oystre. To sme mali v pláne aj my, ale pri začiatku fronty zamestnanec vykrikoval, že kto má contactless kreditku, že môže na cestu použiť tú, že to stojí rovnako ako s oystrom. Vyskúšali sme naše karty, fungovali. Bratislavská MHD by si mohla zobrať ponaučenie.

O čase strávenom v Londýne sa rozpisovať nebudem, jednak je to tuctová destinácia a po druhé sme žiadne highlighty mimo bežného turizmu nezažili. Za zmienku možno stojí návšteva Hampton Court. Pre obdivovateľov Caravaggia tam majú jeden jeho obraz (a kopec iných z kráľovskej zbierky) a pre vinárov je tam najväčší koreň viniča na svete, zasadený v roku 1768 s obvodom koreňa 3,8 metra.

25.9.2016
LGW – VIE, BA2658
A319, 4A, LF v C 11/16


V nedeľu sme cestovali späť domov. Na letisko sme opäť dorazili asi dve hodiny pred odletom. Pri oboch cestách sme mali smolu na Gatwick Express. V piatok sa nejaký inteligent prechádzal po koľajisku na Victoria Station, takže mal veľké meškanie a v nedeľu pre odstávku nepremával vôbec. Využili sme teda Thameslink na Blackfriars.
Po príjazde na letisko sme sa vláčikom odviezli na severný terminál, ľahko sme našli drop off, nechali sme si vytlačiť palubky. Agent tentokrát iniciatívny nebol a o upgrade manželky sa ani nesnažil. Až po príchode na security ma napadlo, že mi ani nepovedal, že do ktorého salónika môžem ísť. Security prebehla veľmi organizovane, avšak aj tak trvala pomerne dlho. Neverejná časť mi pripadala sympaticky, aj keď tam nebolo toľko priestoru ako v tej verejnej. Našiel som informačnú prepážku British Airways, kde som sa spýtal na salónik. Poslali ma do No.1 Lounge, čo ma potešilo, lebo do tej mohla ísť aj manželka. Salónik bol na samom konci terminálu, ale nezdalo sa mi to nijak ďaleko.

drop off sa nedal prehliadnúť
drop off sa nedal prehliadnúť
DSC00368.JPG (167.47 KiB) Zobrazeno 5644 x

tam patrím :)
tam patrím :)
DSC00369.JPG (185.41 KiB) Zobrazeno 5644 x

FIDS
FIDS
DSC00370.JPG (204.36 KiB) Zobrazeno 5644 x

Po predložení palubky som od agentky BA dostal pozvánku do salónika, ktorú som o pár metrov ďalej odovzdal pracovníkovi salónika. Manželka zaplatila kreditkou a šli sme dnu. Náš let opäť meškal, nemali sme určenú ani len bránu. Sadli sme si za jeden z mála voľných stolov. Prekvapilo ma naň menu, z ktorého sa dali objednať pri bare rôzne chuťovky. Tak som si vybral Trio of British sandwiches, boli veľmi chutné. K tomu dobré pivko, no proste idylka. Po čase nám naskočil gate aj s odkazom Go to gate, tak sme sa k nemu vybrali. Zistili sme, že sa nachádzal úplne na opačnom konci terminálu. Napriek tomu sme k nemu dorazili za päť minút. Gatwick mi prišlo ako veľmi príjemné letisko. Žiadna megalománia, napriek tomu účelové a prehľadné.

nápoje
nápoje
DSC00372.JPG (191.41 KiB) Zobrazeno 5644 x

naše nápoje
naše nápoje
DSC00374.JPG (114.77 KiB) Zobrazeno 5644 x

menu
menu
DSC00375.JPG (153.75 KiB) Zobrazeno 5644 x

Sandwich trio
Sandwich trio
DSC00376.JPG (148.06 KiB) Zobrazeno 5644 x

sladkosti
sladkosti
DSC00379.JPG (191.91 KiB) Zobrazeno 5644 x

nealko
nealko
DSC00380.JPG (166.97 KiB) Zobrazeno 5644 x

dezerty
dezerty
DSC00383.JPG (183.68 KiB) Zobrazeno 5644 x

bar
bar
DSC00385.JPG (150.41 KiB) Zobrazeno 5644 x

Pri bráne sa už vytvorila menšia rada. Ignoroval som výzvu na boarding pre Club Europe a nastúpil som až s manželkou. Nič som nezmeškal. V business sa o nás staral pán stredného veku, rýchlo nám rozdal vlhké uteráčiky a rovnako rýchlo ich aj pozbieral. Hneď po vystúpaní do letovej hladiny sme dostali aj jedlo. Sklamalo ma. Oproti letu tam, kde sme dostali teplé rizoto, tak tu sme bez možnosti výberu dostali ako hlavný chod tuniakový sandwich, žemličku, džem, nejaký margarín a koláčik. Tuniak bol fajn, ale tak bol to iba sandwich. Od businessu som očakával trocha viac. Žemľa bola hrozne suchá, strašne sa mrvila, margarín bol tiež v hroznom stave, zato džem a koláčik boli vynikajúce. K tomu samozrejme šampanské, ako inak. To mi asi stúplo trochu do hlavy, keďže som sa zobudil až na dosadnutie lietadla na dráhu.

legroom
legroom
DSC00389.JPG (176.13 KiB) Zobrazeno 5644 x

toto sa mi páčilo, opierka odsunutá mierne od tela
toto sa mi páčilo, opierka odsunutá mierne od tela
DSC00395.JPG (146.93 KiB) Zobrazeno 5644 x

olovrant
olovrant
DSC00440.JPG (131.28 KiB) Zobrazeno 5644 x

špinavý nôž, stáva sa
špinavý nôž, stáva sa
DSC00444.JPG (89.77 KiB) Zobrazeno 5644 x

margarín....
margarín....
DSC00445.JPG (123.73 KiB) Zobrazeno 5644 x

koláčik
koláčik
DSC00450.JPG (109.18 KiB) Zobrazeno 5644 x

pekný chvostík
pekný chvostík
DSC00457.JPG (139.67 KiB) Zobrazeno 5644 x

Výstup po schodoch do autobusu, svižne cez pasovku a potom čakanie na batožinu. Tentokrát nepomohol ani priority tag. Zanedlho sme už uhánali v preplnenej S7 smer centrum a o pár ďalších chvíľ som už lovil kľúče od bytu.

Ako by som tento môj zážitok zhrnul? Ešte raz by som sa rád poďakoval adminovi a prodejcovi. Je vysoko pravdepodobné, že by som si business sám nikdy nedoprial. Predsa, cenovo by som za to mohol mať dve letenky economy. Na druhej strane má business viacero výhod. Ja by som ich zoradil nasledovne: salónik, jedlo na palube, batožina, nástup a výtup, priority tag na batožine. Do salónika sa však dá so správnou kreditkou dostať zdarma, jedlo sa dá do istej miery doplatiť, to isté platí aj o batožine. Otázka je, že o ktoré služby má človek záujem a koľko je ochotný za to zaplatiť. Ja som avšak škrob. Napriek tomu sa budem pri každom zatiahnutí závesu, pri každom štrnganí príboru o porcelán sám seba pýtať, že aká značka šampusu sa podáva a že čo dobré dnes panstvo má pod zub.


beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od beardie »

super Tony, akurat tento tyzden som myslel na to, ci si uz letel :)

diky za report

Spýtal som sa CC, že či by si manželka nemohla presadnúť ku mne dopredu. Najprv skúšali argument, že nemajú dosť cateringu, keď som povedal, že to nie je problém, že kľudne môže dostať economy catering, tak prišiel argument, že to fakt nemôžu, že by mohli prísť o zamestnanie.
presne o to iste som sa snazil pri lete CSA z PRG do MXP a dopadlo to podobne

Tonda 2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 657
Registrován: 16. 08. 2004, 20:54
Bydliště: Praha a Rožnov p/R
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od Tonda 2 »

Super Tony, spousta fotek i hezke povídání

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od alesesl »

Valerian,
diky za TR. Uz jsem si rikal, kdy se tu neco objevi a ejhle. To jsem rad, ze jsi si to uzil a vyhra ti nalezite patrila. Jen jedna otazecka, proc jsi to nedal z VIE na LHR?

Vyborne foto, salonek na LGW nevypada vubec spatne.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4146
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od whiskey »

To tricko vyzera skoro ako Atari font...
Report fajnovy! :thumbup:


jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od jonapet »

Díky za report, výhra padla do správných rukou!

neuromancer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 123
Registrován: 16. 09. 2007, 00:50
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od neuromancer »

Jenom technická jídelní poznámka, to na zpáteční cestě není žádný margarín, ale poctivý, čistě smetanový krém - Cornish clotted cream - podával se klasický Cream Tea. I když scone tedy opravdu nevypadá moc čerstvě :wink:

Tony Smoke
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Příspěvky: 1048
Registrován: 16. 05. 2011, 23:48
Oblíbené typy letadel: A321, E190, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: VIE
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od Tony Smoke »

neuromancer píše:Jenom technická jídelní poznámka, to na zpáteční cestě není žádný margarín, ale poctivý, čistě smetanový krém - Cornish clotted cream - podával se klasický Cream Tea. I když scone tedy opravdu nevypadá moc čerstvě :wink:


Dakujem za info, dlho som rozmyslal, ze co to asi je, malo to cudnu konzistenciu. A ked to je "clotted" cream, to, ze to bolo na povrchu do sucha vyzrazane, to tak malo byt? :o

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od prodejce »

Obrázek

Tony Smoke
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Příspěvky: 1048
Registrován: 16. 05. 2011, 23:48
Oblíbené typy letadel: A321, E190, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: VIE
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od Tony Smoke »

prodejce píše:Obrázek


To na ten clotted cream alebo na report?

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od micaello »

Díky za report.. Jen se zeptám, kolik byl rozdíl v ceně, když jsi kupoval letenku pro manželku?

fotka typických Club Europe cestujících mne neudivila, protože velmi podobné dámy seděly v Club Europe i při mé červencové cestě s BA na LHR :D Upřímně, také jsem trochu nechápal, ale holky si asi umí užívat důchodu :))

Catering na zpáteční cestě je celkem zklamání, to jídlo vypadá jako to, které jsem dostal já v Y (samozřejmě bez šampaňského a kovového příboru..)

Výmluva stewardky na to, že zřejmě nemají dostatek jídla, mi přijde směšná, vzhledem k tomu, že jsi psal, že bylo hodně no-show cestujících v C na letu tam..zvláštní. Na druhou stranu chápu, že to udělat nemohla. Předpisy jsou předpisy a mezi lidmi okolo se vždy najde nějaká sv**ě, co to napráská :problem:

Tony Smoke
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2015
Příspěvky: 1048
Registrován: 16. 05. 2011, 23:48
Oblíbené typy letadel: A321, E190, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: VIE
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od Tony Smoke »

micaello píše:Díky za report.. Jen se zeptám, kolik byl rozdíl v ceně, když jsi kupoval letenku pro manželku?

fotka typických Club Europe cestujících mne neudivila, protože velmi podobné dámy seděly v Club Europe i při mé červencové cestě s BA na LHR :D Upřímně, také jsem trochu nechápal, ale holky si asi umí užívat důchodu :))

Catering na zpáteční cestě je celkem zklamání, to jídlo vypadá jako to, které jsem dostal já v Y (samozřejmě bez šampaňského a kovového příboru..)

Výmluva stewardky na to, že zřejmě nemají dostatek jídla, mi přijde směšná, vzhledem k tomu, že jsi psal, že bylo hodně no-show cestujících v C na letu tam..zvláštní. Na druhou stranu chápu, že to udělat nemohla. Předpisy jsou předpisy a mezi lidmi okolo se vždy najde nějaká sv**ě, co to napráská :problem:


cauko, dakujem za feedback. cenovy rozdiel bol cca. 180€, avsak myslim si, ze sa najdu aj lacnejsie economy booking class ako tie, co boli na ten termin k dispozicii.
ta vyhovorka mi bola jasna. hlavne po tom, ako jedna cestujuca svojou nesikovnostou transportovala polovicu svojho tacu na zem. Prisla k nej letuska a nukala jej, ze jej donesie druhy so slovami "we have plenty" :lol:

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Do Londýna ako pán!

Příspěvek od micaello »

Tony Smoke píše:"we have plenty" :lol:

tak to zabila =))


Odpovědět