Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

hafi píše:Díky za report, zajímavý průlet Marokem. Jen mi trochu překvapily ceny, čekal jsem, že tam je relativně levně a ty uvedené ceny mě nepřesvědčily - koukal jsem, jestlis nenapsal kurz opačně, čímž by se ceny dostaly do polohy, kde jsem je čekal... ale ne, chyba tam není.

(A jinak vždycky mlátím hlavou o zeď, když někdo na cestě v zahraničí obráží McDonaldy, KFC a pod. místo, aby zkoušel místní chuťovky. Když je to jediný otevřený o půlnoci na nádraží, tak jasně, ale dobrovolně? Ale tak každému dle jeho chutí, pro mě to ochutnávání prostě k cestování patří)


Mně tam přišlo levně, jedinnej úlet byl ten stánek na náměstí v Marrakéši, 100 MAD za průměrnou (či spíše podprůměrnou) večeři, když ve Fesu jsem dal za kompletní menu 70 a v Casablance asi 42, bylo fakt mc Ale to se dalo přežít. Naopak, velice levný byly taxiky, zde zcela regulérně používané jako alternativa MHD.

(Jestli dobře počítám, tak za těch dvanáct dní, co jsem byl na cestách, jsem byl dvakrát v McD na obědě a jednou na zmrzlině, jednou jsem byl na jídle v KFC a jednou v Pizza Hut. Naopak, místní kuchyně jsem si v Maroku užil až až a žaludek dával v závěru cesty už poněkud okatě najevo, že toho má dost. Takže v tomhle ohledu mám naprosto čisté svědomí :D ).


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

pepa007 píše:Ajaj v té Marakéši tě ojebali! Zaplatit 100 MAD je fakt extrémně moc. V podstatě jsou tam 4 základní druhy stánků, a těm s masovýma špízama doporučuje se vyhnout.

Nejlevnější typ je harira stánek - rajčatovo-fazolová polívka harira stojí 3 MAD, pokud si dáš misku datlí (zvláštní, ale výborná kombinace) tak zaplatíš další 3 MAD. Takže za 6 MAD = 15 Kč výborná večeře. Další extrémně levná delikatesa je chlebová kapsa, do které ti rozmačkají vajíčko na tvrdo, rozvařenou bramboru, sýr a posypou směsí soli a kmínu - stojí to tak 5-10 MAD a je to fakt výborný.

Další téměř povinnost je Tanjia - pokrm dělanej v hliněné nádobě podobně jako Tagine, ale jinej tvar, a je tam výhradně maso. To maso a ten výpek z něj je jedna z nejorgasmičtějších věcí co může masožrout na téhle planetě ochutnat! Stánek s Tanjou se často pozná podle vystavených ovčích hlav a servírujou další delikatesu - ovčí mozek. Zní to hrozně, ale je to fakt neskutečná dobrota. Mozeček stojí tak 20 MAD, Tanjia myslím taky tak.

Jemaa el Fna NENÍ kýč - ono to tam takhle funguje už staletí, ale samozřejmě pár kýčovitých elementů tam spolu se spoustou turistů proniklo. Přesto u těch stánků co jsem popisoval opravdu drtivě převažují místní - turisti většinou zapadnou právě ke špízům, kde je bohužel oškubou. Taky je důležitý se vyhnout VŠEM kamenným restauracím a kavárnám na tomhle náměstí - to jsou skutečný turistický pasti.

Pokud jde o jídlo, tak doporučuju dát si práci a kousíček za rohem z náměstí si najít Mechoui uličku - Mechui je v podstatě "díra v zemi" urpostřed restaurace, pod kterou je jedna velká pec, ve které se peče jehně v celku. V té uličce je těch "restaurací" jen asi 5 vedle sebe, ale to jídlo je to naprostá pecka - tam se dostaneš s tou cenou někam k 70 MAD. Viz. https://munchies.vice.com/en/articles/w ... -your-life

Jinak dík za tip na ten film, vůbec jsem netušil že existuje pokračování a že se odehrává v Marakéši! V neděli jsem se odtamtud vrátil, tak dneska jdeme sjet ten film :-)


To, že mně v té Marrakéši ojebali, mi bylo jasný okamžitě, čekal jsem účet tak poloviční. Ale měl jsem hlad, bylo jasný, že u některého z těch stánků skončím.
Tu polívku, co popisuješ, jsem měl myslím ve Fesu. Na to, že polívky normálně nejím, to bylo fakt dobrý. Jinak díky moc za gastronomický exkurz. Já jsem vskutku masožrout par excelence, takže jsem si to užil.

Jemaa el Fna je hlavně neskutečně pěkná záležitost, člověk tam mohl třeba stát hodinu a nasávat atmosféru. Kamennou restauraci jsem tam navštívil jen jednu a to hlavně proto, že jsem si z její vyvýšené terasy chtěl udělat fotku. A dát si rychlé kafe. Většina těch, co tam seděli se mnou, měli podobné úmysly.

Film Líbáš jako ďábel se odehrává nejen v Marrakéši a když člověk zapomene na jednu z dějových linek, tak je to reklama na Maroko jak vyšítá.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od hafi »

ad ceny - i tak mi to nepřijde "levný", jen ne drahý. Čekal jsem prostě levněji než na český vesnici. A co se týče cen taxíků, tak přinejmenším ty, které jsi uvedl (převážně z/na letiště) mi přišly spíše vyšší, než bych čekal - možná že by to šlo ukecat, netuším. A i jinak ta doprava - viz ten bus přes 600 Kč na 250 km - to mi přijde vcelku hodně. Ne že by to bylo nezvládnutelně drahý, ale překvapilo mě to, čekal bych řádově tak 100-150.

jídlo - možná...několikrát jsi to tam zmínil, přišlo mi to jak restaurace první volby, což mi přišlo vcelku divné. I takhle bych určitě do Mekáče nešel (a to mám burgery hodně rád, akorát ta McForma mi úplně nesedí), pokud by existovala jiná varianta.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

hafi píše:ad ceny - i tak mi to nepřijde "levný", jen ne drahý. Čekal jsem prostě levněji než na český vesnici. A co se týče cen taxíků, tak přinejmenším ty, které jsi uvedl (převážně z/na letiště) mi přišly spíše vyšší, než bych čekal - možná že by to šlo ukecat, netuším. A i jinak ta doprava - viz ten bus přes 600 Kč na 250 km - to mi přijde vcelku hodně. Ne že by to bylo nezvládnutelně drahý, ale překvapilo mě to, čekal bych řádově tak 100-150.

jídlo - možná...několikrát jsi to tam zmínil, přišlo mi to jak restaurace první volby, což mi přišlo vcelku divné. I takhle bych určitě do Mekáče nešel (a to mám burgery hodně rád, akorát ta McForma mi úplně nesedí), pokud by existovala jiná varianta.


Ty ceny...já to srovnával spíš s tou západní Evropou a proti ní to tam bylo fakt levný. Srovnání s naší cenovou realitou radši už nikde nedělám :D

K těm taxikům...třeba v Casablance jsme za cca čtyři km jízdy platily 10 MAD (a to jsme se o to dělili dva). Jedna jízdenka na tramvaj tam vyšla na 7 MAD. Ceny na letiště budou asi kapánek jinde, on i ten vlak, co jezdí v Casablance na letiště, stojí 43 MAD OW a jedno, jestli se jede z bližšího nádraží Voyagers nebo vzdálenějšího Portu (a z Portu je to cca 43 minut jízdy). Asi nějakej speciální tarif.

MCD ani jiné globalizované fastfoody rozhodně první volbou nebyly, tou naopak byly obyčejné restaurace na ulici. Ono i když jsme u těch cen, tak MCD a spol. byly oproti těm obyčejným restauracím o dost dražší.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od hafi »

Jasně, ve srovnání se Švýcarskem... A cena za bus cca 10E/100km dle mě až tak levná (ale ani drahá) není ani v té západní Evropě (letištní expresy a další speciální případy.
Tak zrovna u Maroka jsem čekal to nastavení cen pod českou úrovní - a na základě rychlé diskuse s kamarádem to tak mimo nejvíce turistický části i je, vesměs mi řekl totéž co Pepa007. A když to naopak porovnám s cenama na Staromáku, tak fakt to Maroko levnější je.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

hafi píše:Jasně, ve srovnání se Švýcarskem... A cena za bus cca 10E/100km dle mě až tak levná (ale ani drahá) není ani v té západní Evropě (letištní expresy a další speciální případy.
Tak zrovna u Maroka jsem čekal to nastavení cen pod českou úrovní - a na základě rychlé diskuse s kamarádem to tak mimo nejvíce turistický části i je, vesměs mi řekl totéž co Pepa007. A když to naopak porovnám s cenama na Staromáku, tak fakt to Maroko levnější je.



Tak mimo nejvíc turistický oblasti jsem nějak neměl odvahu se podívat. Nejmíň turistická mi přišla ta Oujda, nejvíc naopak ten Marrakéš. Ještě jsem uvažoval, že bych si cestou z Marrakéše do Agadiru zajel do Essaouiry, ale vykašlal jsem se na to. A nejspíš jsem udělal chybu.

Admin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 439
Registrován: 24. 12. 2000, 00:00
Oblíbené typy letadel: Boeing 747, Boeing 777, Airbus A330
Pohlaví: muž
Bydliště: fórum
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Admin »

Co se týče pozemní dopravy přidávám pro zajímavost fotku souprav marockého TGV vyfotografovanou v létě krátce před příjezdem na nádraží v Tangeru:

marocke-tgv.jpg

Nevěřil jsem vlastním očím, ale marocké železnice mají v současnosti 12 souprav TGV. Ty jsou buď odstaveny nebo jezdí na zkušebním okruhu. Důvodem je, že výstavba první části vysokorychlostní tratě mezi Casablankou a Tangerem nabrala zpoždění, nicméně výrobce objednané soupravy dodal v termínu. Původně měl být provoz na první části (Kenitra - Tanger) zahájen v roce 2015, nyní se mluví o termínu 2018.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3029
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od pepa007 »

Pár cen pro představu z té Marakéše, tj. relativně turistické destinace:

- taxi z letiště max 100 MAD (nutno ignorovat ty přímo u haly, kteří si řeknou i 250, a projít dál na parkoviště. cenu VŽDY prostě nadiktujte. neptat se. nesmlouvat.)
- taxi po městě 30-70, možná i míň, pokud chcete smlouvat
- vstupy do muzeí 10-20 MAD
- SIM karta s 5GB dat 4G za 150 MAD (=levný)
- street food 1-10 MAD
- 0.5l lahev vody v pouličním obchodě 5 MAD
- lepší street food do 20 MAD
- jídlo v "divočejší" restauraci 20-70 MAD
- mint tea skoro zadarmo všude - dejte si! hodí se ke všemu a osvěží i v horkým počasí
- jídlo ve stánku na náměstí 10-50 MAD
- hlavní jídlo v lepší restauraci (Nomad, Le Fundouk,...) 70-120 MAD
- lahev vína v lepší restauraci (ideálně ve Ville Nouvelle, např. Azar, protože v Medině alkohol nebývá) 200-350 MAD (=drahý)
- "day pass" v zahradě u bazénu, včetně 3-chodového menu, v Mandarin Oriental 550 MAD na osobu (=na Mandarin levný)
- "day pass" v La Mamounia, jednom z top10 hotelů světa dle různých anket, kolem 600 MAD
- cokoliv v Souku (krytým tržišti) - 10-50% z ceny udané prodejcem na dotaz :-)
- ubytování v luxusnějším Riadu v Medině cca 100-200 MAD za dvojlůžák (=extrémně levný)

Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Filisipi »

SKVĚLÝ!

Tím jsi mi vyřešil můj lednovej struggle s Íránem a ESTOU a otázku co s 12 dny v Evropě. Pojedu do Maroka! Ty fotky vypadaj skvěle, díky za super TR

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

Admin píše:Co se týče pozemní dopravy přidávám pro zajímavost fotku souprav marockého TGV vyfotografovanou v létě krátce před příjezdem na nádraží v Tangeru:


Nevěřil jsem vlastním očím, ale marocké železnice mají v současnosti 12 souprav TGV. Ty jsou buď odstaveny nebo jezdí na zkušebním okruhu. Důvodem je, že výstavba první části vysokorychlostní tratě mezi Casablankou a Tangerem nabrala zpoždění, nicméně výrobce objednané soupravy dodal v termínu. Původně měl být provoz na první části (Kenitra - Tanger) zahájen v roce 2015, nyní se mluví o termínu 2018.



O těch TGV jsem slyšel, ale nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Každopádně ty vlaky, co tam teď jezdí, potřebují obměnit jako sůl. Vypadají opravdu hodně opotřebovaně.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

pepa007 píše:Pár cen pro představu z té Marakéše, tj. relativně turistické destinace:

- taxi z letiště max 100 MAD (nutno ignorovat ty přímo u haly, kteří si řeknou i 250, a projít dál na parkoviště. cenu VŽDY prostě nadiktujte. neptat se. nesmlouvat.)
- taxi po městě 30-70, možná i míň, pokud chcete smlouvat
- vstupy do muzeí 10-20 MAD
- SIM karta s 5GB dat 4G za 150 MAD (=levný)
- street food 1-10 MAD
- 0.5l lahev vody v pouličním obchodě 5 MAD
- lepší street food do 20 MAD
- jídlo v "divočejší" restauraci 20-70 MAD
- mint tea skoro zadarmo všude - dejte si! hodí se ke všemu a osvěží i v horkým počasí
- jídlo ve stánku na náměstí 10-50 MAD
- hlavní jídlo v lepší restauraci (Nomad, Le Fundouk,...) 70-120 MAD
- lahev vína v lepší restauraci (ideálně ve Ville Nouvelle, např. Azar, protože v Medině alkohol nebývá) 200-350 MAD (=drahý)
- "day pass" v zahradě u bazénu, včetně 3-chodového menu, v Mandarin Oriental 550 MAD na osobu (=na Mandarin levný)
- "day pass" v La Mamounia, jednom z top10 hotelů světa dle různých anket, kolem 600 MAD
- cokoliv v Souku (krytým tržišti) - 10-50% z ceny udané prodejcem na dotaz :-)
- ubytování v luxusnějším Riadu v Medině cca 100-200 MAD za dvojlůžák (=extrémně levný)



Díky, za zajímavý exkurz. Já u těch taxi z/na letiště si našel na webu kolik to má stát a pak jsem byl příjemně překvapen, že si přesně o to řekl. Paradoxně jedinné místo, kde jsem smlouval, bylo Beziers ve Francii, kde jsem nutně potřeboval kšiltovku a těch deset Euro, co si za něj řekl, mi přišlo fakt moc (nakonec jsem to ukecal na šest).

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

Filisipi píše:SKVĚLÝ!

Tím jsi mi vyřešil můj lednovej struggle s Íránem a ESTOU a otázku co s 12 dny v Evropě. Pojedu do Maroka! Ty fotky vypadaj skvěle, díky za super TR



Díky moc za pochvalu, jsem rád, že jsem mohl inspirovat. Užij si to.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3029
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od pepa007 »

Mrknul jsem na ten film Líbáš jako ďábel :-) Taková nastavovaná kaše z toho prvního, ale jako oddechový a dobrý. A krásný obrázky z Marakéše i odjinud. Mimochodem ty scény ve venkovní kavárně "v Marakéši" jak hraje Kaiser na piano podle mě asi nejsou v Marakéši, takovej podnik tam pokud vím není. Ale jinak všechno ostatní jo :-) Hlavně je tam krásný letiště, vůbec jsem netušil že tam řádil českej filmovej štáb s Bartoškou :-)

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od Lkprak »

pepa007 píše:Mrknul jsem na ten film Líbáš jako ďábel :-) Taková nastavovaná kaše z toho prvního, ale jako oddechový a dobrý. A krásný obrázky z Marakéše i odjinud. Mimochodem ty scény ve venkovní kavárně "v Marakéši" jak hraje Kaiser na piano podle mě asi nejsou v Marakéši, takovej podnik tam pokud vím není. Ale jinak všechno ostatní jo :-) Hlavně je tam krásný letiště, vůbec jsem netušil že tam řádil českej filmovej štáb s Bartoškou :-)


Jo, jako oddechovka a reklama na Maroko fakt dobrý, jen ta dějová linka s unesenou Holubovou je tedy poněkud děsivá. Nevím teda, jak moc se v Maroku unášejí turisté, osobně bych tipnul, že moc ne. Na ČSFD někdo píše že " scéna v přístavu se točila v Essauiře, většina dalších záběrů v Marrakéši."
Na Marrakéšské letiště jsem se podívat nebyl, velká škoda. Kontroloval jsem snad denně, jestli Royal Air Maroc nějak na poslední chvíli zázračně nezlevní letenky mezi Casablancou a Marrakéší, ale ne, pořád to drželi na těch cca 3800 Kč. Když jsem pak v tom vlaku málem umrznul, říkal jsem si, že by to bývaly nebyly tak úplně vyhozený prachy. :D

LeeMer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 188
Registrován: 03. 08. 2015, 20:09
Oblíbené typy letadel: E170/175/190/195
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Velká cesta Marokem (a zahřívací kolo po Francii)

Příspěvek od LeeMer »

Díky za krásný trip report a zejména popis pozemní části. Po Maroku jsem párkrát pokukoval a vidím, že to je přijatelná destinace i pro single cestování. A kde máme fotku Gladys? : 8)


Odpovědět