Michalovy tripy: Polské trojměstí

Odpovědět
michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Michalovy tripy: Polské trojměstí

Příspěvek od michal4 »

Ahoj, nebudu zastíral, že mě k založení tohoto topicu inspirovaly Asijské víkendové úlety. Také jsem nadšený cestovatel. Narozdíl od cocika si asi v dohledné době nepronajmu private jet ani nebudu bydlet v hotelech Hilton nebo Kempinski. Své dělají 4 týdny dovolené a český příjem. Proto to jsou jen kohoutí skoky na víkendy. Sice jsem si dal předsevzetí, že chci zpomalit, ale moc se mi to nedaří.
Naposledy upravil(a) michal4 dne 13. 08. 2020, 21:39, celkem upraveno 53 x.


michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy aneb kohoutí skoky nejen na Nový rok (ve výstavbě)

Příspěvek od michal4 »

U víly v Kodani
kompletní cestopis bez fotek letadel na blogu: https://michal-na-cestach.blogspot.cz/2 ... odani.html

Cestu do Kodaně jsem pojal dost lowcostově. Přeci jen Peru se blíží a chci něco málo našetřit pro nechtěná překvapení, např. že vlak do Agua Calientes stojí 50 USD jedna cesta. Určitě se najde ještě něco o čem nevím.

Začnu s fotkou z PRG. Na letišti jsem byl dřív, tak jsem měl fůru času se tam projít. V duty freeshopu mě upoutala tato nabídka. Jak by řekl Horst Fuchs "A to se vyplatí!"
Duty free shop
Duty free shop

Smartwings
Smartwings


PRG-CPH, Norwegian, 737-800
Do Kodaně jsem letěl s Norwegian. Byl to můj první let s touto skandinávskou nízkonákladovkou. Nemile mě překvapilo, že se check-in dá udělat pouze 24 hodin před letem. To je ještě tristnější výsledek než u Ryanairu. Jinak mám dojmy ve skrze pozitivní - královské místo pro nohy a nádherné nové letadlo. Navíc mi sedačková loterie pokaždé přidělila místo u okna. Jednou i nouzového východu.
Abych nezapomněl - Stupeň roztíratelnosti másla je: n/a

Patřil jsem k těm šťastnějším cestujícím, kteří nastupovali do přední části letadla mostem a na přes schody u ocasu v dešti.
Patřil jsem k těm šťastnějším cestujícím, kteří nastupovali do přední části letadla mostem a na přes schody u ocasu v dešti.

Místo pro nohy u Norwegianu
Místo pro nohy u Norwegianu

Před přistáním v Kodani
Před přistáním v Kodani


Kodaň
Velmi kvituju metro zavedené až na letiště. Jsem zvědavý za kolik let se to podaří u nás (jestli vůbec). Navíc až na letiště platí běžný celodenní lístek za 80 DKK. Oproti jiným letištím není žádný příplatek. Tak by to mělo vypadat. Samotné letiště v Kodani vypadá nově a pohodlně. Letištní obchody dokonce nemají klasické přehnané ceny kompletně mimo realitu. Ono si řekněme upřímně, že dost často takové jsou už normální dánské ceny. Např. v tamějších obchodech se suvenýry se dá nakoupit i bez větších výčitek svědomí.

V Kodani určitě stojí za návštěvou červeně skvoucí se budova Rådhus (radnice) na stejnojmenném náměstí, zábavní park Tivoli (pokud máte čas a není zrovna kolem nuly - vstup 120 DKK), zdejší zámky (zejména Rosenborg Slot s hezkým parkem), Christiania, kanál Nyhavn s barevnými domky, pevnost Kastallet a především světoznámá socha Malé mořské víly. A počítejte s tím, že je opravdu malá, resp. menší než si ji pravděpodobně představujete.

Malá mořská víla
Malá mořská víla

Kastallet
Kastallet

Rådhus
Rådhus

U Rosenborg Slotu nelétejte s drony. Vojáci na to mají i značku.
U Rosenborg Slotu nelétejte s drony. Vojáci na to mají i značku.


CPH-PRG, Norwegian, 737-800
Hned druhý den před polednem jsem letěl zpátky do Prahy. Žádné překvapení se nekonalo a na letišti jsem mohl obdivovat stojící letadla a projít letištní obchody. Na ploše jsem zahlédl i letadlo faerských aerolinií. U gatů jsem obdivoval automat Starbucksu. To je panečku cenová optimalizace - udělat si sám v automatu tuto hnědou vodu sotva připomínající kafe a ještě za ní vyklopit klasickou pálku krát dánsko konstantu (milovníci SB mi prominou). V peněžence jsem si spočítal drobné, zjistil jsem neuspokojivě vysoké číslo a poprvé v historii jsem udělal v letištním shopu nákup nečeho jiného než jídla - koupil jsem sošku malé mořské víly za 40 DKK. Vzhledem k normálním dánským cenám stále takřka stejně jako v centru.

Letadla Norwegian
Letadla Norwegian

Faerské aerolinky
Faerské aerolinky

Automat na kafe
Automat na kafe


Na let zpátky jsem dostal přidělené místo u nouzového východu u okénka. Let byl poklidný, nad krajinou sem tam mraky, ale přemohla mě únava, tak jsem toho moc neviděl. Ani při jednom letu se mi nepodařilo připojit k wifi od Norwegianu.

Náklady:
letenka 54,5 €
ubytování v hostelu 230 DKK

Článek s více fotkami, turistickými zážitky a méně letadly: https://michal-na-cestach.blogspot.cz/2 ... odani.html

trentino
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 10. 02. 2014, 10:26
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: U víly v Kodani

Příspěvek od trentino »

zdar, ohledně cesty do Aguas Calientes: V Cuzcu se zeptáš na Terminal Santiago, je to zastávka, žádný terminál, zhruba kilák od mercada směrem od centra, odtud jezdí colectivos (=minibusy) směr Urubamba, Ollantaytambo a Santa María, kde vystoupíš (colectivo pokračuje dál). V Santa María počkáš na sdílené taxi (compartido), které jede prašnou cestou přes Santa Teresa k Hydroelétrica (hydroelektrárna, místní to znají). Tady je zastávka vlaku, který pokračuje do Aguas Calientes (gringos platí okolo 20 USD), jinak se jde pěšky po kolejích až do Aguas Calientes, je to 10 km a docela hezká procházka údolím, po cestě je několik zastávek s občerstvením, malá botanická zahrada a dá se i koupat v řece... Zpátky stejnou cestou, celková cena Cuzco - Aguas Calientes - Cuzco vychází na nejvýš 100 Sol (30 USD), můžes usmlouvat i nižší cenu... Alternativně se můžeš zeptat na zastávku, ze které odjíždí colectivos do Ollantaytambo (můžou odjíždět i odjinud než) a udělat zastávky po cestě v Chinchero, Urubamba, Ollantaytambo, záleží kolik máš času, akorát odpoledne už nemusí být dost lidí a může se stát, že budeš muset zaplatit celý taxík... Pokud jedeš přímo, je dobré být na Terminal Santiago nejpozdějc v 10... Na Machu Picchu doporučuju koupit vstupenky přes net předem, je tam limit, kolik lidí každý den pustí nahoru a rozhodně tam nechodit v neděli, kdy mají domorodci vstup zadarmo...

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: U víly v Kodani

Příspěvek od michal4 »

trentino: Díky za podrobný návod. Cestu do Agua Calientes jsem už vyřešil (koukám, že tady jsem to nepsal, ale jinde na fóru v seznamu letů to už je). Kdo by řekl, že s PeruRail se dá smlouvat stejně jako s marockými taxikáři (cenu mám jen přehnanou místo nebetyčně přehnané). Tak vzhledem k mému omezenému času (akční letenka na 2 týdny, co přesně seděla na zbytek mé dovolené) a té slevě od PR jsem to vzal.

Teď ještě hledám, jak se dostat z Cuzca do Ollantaytambo, resp. jak často a odkud to jezdí, abych věděl jestli do Ollanty mám dojet na noc před vlakem nebo se tam v pohodě dopravím druhý den na poledne. A pak na busy Cuzco-Puno a Puno-Arequipa. Na busy koukám na Go2Peru a jestli tam je většina busů, co ty trasy jezdí, tak to není až tak veselé (např. jen 3 spoje na trase Puno-Arequipa). U jezera Titicaca čekám, že bude další dojička turistů.

Ubytování stejně jako přejezdy busy bych nejraději řešil až na místě a jel podle toho, jak se mi bude chtít/ příp. jak to budu stíhat, ale trošku se bojím, že ceny last minute typu 50 USD za noc a výše by už moje kapsa hůř rozdýchávala... (když vezmu za kolik se to teď dá naklikat např. na Bookingu).

Taky mě láká objet jezero Titicaca až k bolívijské Copacabaně, ale hlavně zatím podle jízdních časů vím, že je to pomalé, už ne jestli je po cestě něco vidět.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za 50 kaček do Žitavy

Příspěvek od michal4 »

Za 50 kaček do Žitavy

Výlet do Žitavy vstoupil do mého kalendáře opravdu na poslední chvíli. Pár dnů přdem se od Flixbusu vynořila promo akce na jízdenky mj. do Žitavy po 25 Kč za jednu cestu. Neodolal jsem a jedny jsem vzal.

https://michal-na-cestach.blogspot.cz/2 ... kacek.html

Dodatek pro forum.airways:
/* nadsázka začátek */ V autobuse byl jen jeden pilot/řidič. Naštěstí však bez slušivého úboru. Stevardky si na ranní cestě asi vzaly volno a kvůli tomu nemůžu zhodnotit ani index roztiratelnosti másla u aerolinky Flixbus. Load factor měl příšerný. Ráno z Práglu odjížděl takřka prázdný. Ne víc než 10 lidí, zbytek (asi do 10 lidí) nastoupil v Mladé Boleslavi a Liberci. Na zpáteční cestě ne víc než 25%. Interiér je celý zelený a téměř voní novotou. Prostoru pro nohy je dostatek, ale zcela chyby zábavní panely na sedačkách. /* nadsázka konec */

V přípravě jsou už reporty z letů do Liverpoolu a Varšavy.
Naposledy upravil(a) michal4 dne 14. 05. 2017, 23:09, celkem upraveno 3 x.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za 50 kaček do Žitavy

Příspěvek od Lkprak »

michal4 píše:Za 50 kaček do Žitavy

Výlet do Žitavy vstoupil do mého kalendáře opravdu na poslední chvíli. Pár dnů se od Flixbusu vynořila promo akce na jízdenky mj. do Žitavy po 25 Kč za jednu cestu. Neodolal jsem a jedny jsem vzal.

https://michal-na-cestach.blogspot.cz/2 ... kacek.html

Dodatek pro forum.airways:
/* nadsázka začátek */ V autobuse byl jen jeden pilot/řidič. Naštěstí však bez slušivého úboru. Stevardky si na raní cestě asi vzaly volno a kvůli tomu nemůžu zhodnotit ani index roztiratelnosti máslo u aerolinky Flixbus. Load factor měl příšerný. Ráno z Práglu odjížděl takřka prázdný. Ne víc než 10 lidí, zbytek (asi do 10 lidí) nastoupil v Mladé Boleslavi a Liberci. Na zpáteční cestě ne víc než 25%. Interiér je celý zelený a téměř voní novotou. Prostoru pro nohy je dostatek, ale zcela chyby zábavní panely na sedačkách. /* nadsázka konec */

V přípravě jsou už reporty z letů do Liverpoolu a Varšavy.


Moc pěkný TR. Co vím, tak Flixbus ani stevardky nemá. Jinak, až příště budeš v těchto končinách, doporučuju využít železniční jízdenku Euro-Nisa Ticket, dá se na ní dojet vlakem třeba do velice hezkého dvojměstí Görlitz/Zgorzelec. Více třeba zde: https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinar ... ky/-27124/

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za 50 kaček do Žitavy

Příspěvek od michal4 »

Lkpprak: To vím. Párkrát jsem s nimi už jel. Celá ta zmínka o nich je součástí avizované nadsázky a taky narážkou na Regiojet.
+ Dík za tip na Euro-Nisa-Ticket.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za 50 kaček do Žitavy

Příspěvek od Lkprak »

michal4 píše:Lkpprak: To vím. Párkrát jsem s nimi už jel. Celá ta zmínka o nich je součástí avizované nadsázky a taky narážkou na Regiojet.
+ Dík za tip na Euro-Nisa-Ticket.


Můžu se jenom zeptat...to je čistě linka Praha-Žitava nebo to jezdí v nějaké delší trase? Nějak to nemůžu dohledat.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za 50 kaček do Žitavy

Příspěvek od michal4 »

Teď na flixbus.cz vidím jednosměrnou jízdenku v prodeji za 179 Kč.

V e-mailu s potvrzením rezervace vidím:
Line 239, destination Berlin central bus station 06.05.17, 10:50 Praha hlavní nádraží → Zittau station
Line N83, destination Munich central bus station 06.05.17, 21:00 Zittau station → Prague (ÚAN Florenc bus station)

Ona ta úprava linek je čerstvá a nebyla ani na nádražích v jízdních řádech nebo ani na stojanech s čísly linek. Hádám, že flixbus upravil několik linek do Berlína, aby zastavovali i v menších městech. Jinak taky moc informací k tomu nemůžu nalézt. Snad jedině https://www.flixbus.cz/autobusove-spoje#/map/115529

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za 50 kaček do Žitavy

Příspěvek od Lkprak »

michal4 píše:Teď na flixbus.cz vidím jednosměrnou jízdenku v prodeji za 179 Kč.

V e-mailu s potvrzením rezervace vidím:
Line 239, destination Berlin central bus station 06.05.17, 10:50 Praha hlavní nádraží → Zittau station
Line N83, destination Munich central bus station 06.05.17, 21:00 Zittau station → Prague (ÚAN Florenc bus station)

Ona ta úprava linek je čerstvá a nebyla ani na nádražích v jízdních řádech nebo ani na stojanech s čísly linek. Hádám, že flixbus upravil několik linek do Berlína, aby zastavovali i v menších městech. Jinak taky moc informací k tomu nemůžu nalézt. Snad jedině https://www.flixbus.cz/autobusove-spoje#/map/115529


Teď na to koukám na Idosu, ta linka 239 je z Prahy do Berlína právě přes Žitavu, ta linka N83 je zase z Mnichova do Wroclavi. Vím, že už jsem to kdysi v Idosu hledal a tyhle linky neznal. Tak fajn, že už to doplnili.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za Brouky do Liverpoolu

Příspěvek od michal4 »

Za Brouky do Liverpoolu

Předminulý víkend jsem si odskočil za Brouky do Liverpoolu. Liverpool je až překvapivě krásné město a má co nabídnout - dvě katedrály, doky, spoustu obchodů a řadu zajímavých muzeí. Mezi nimi exceluje The Beatles Story, muzeum stejnojmenné kapely. Navíc ani nezruinuje peněženku.

Kdekdo může říct, že byl na Stanstedu nebo Gatwicku, ale Liverpool John Lennon Airport není v našich končinách stále až tak obvyklé letiště. Od loňska na něj létá Ryanair. Přesto je letištní terminál docela příjemný. Co mě překvapilo, byl prodej plastových sáčků u security za 1 libru. A za zmínku stojí i linky, které z tohoto letiště létají - na ostrov Man i Jersey. //upraven text podle Lkprakova komentáře

Před odletem z Prahy jsem díky firefly odsud z fóra měl možnost poprvé v životě navštívit salónek MasterCard Lounge. Je to tam pěkné a asi bych si rychle zvykl, na druhou stranu, i chápu, co vám tam na něm může vadit. Tímto ještě jednou děkuji firefly.

Celý report (tentokrát opravdu XXL) se spoustou fotek včetně liverpoolského letiště a pražského salonku zde:
http://michal-na-cestach.blogspot.com/2 ... poolu.html

Náklady:
letenka ...... 2038 Kč (ano, letenky teď jdou koupit o 500 Kč levněji - kupoval jsem v zimě, kdy toto bylo dno)
jízdné v MHD ...... 2x 2,30 GBP
hostel ...... 13,5 GBP
vstupné do The Beatles Story ...... 14,45 GBP
Naposledy upravil(a) michal4 dne 20. 05. 2017, 21:54, celkem upraveno 2 x.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za Brouky do Liverpoolu

Příspěvek od Lkprak »

Velice pěkný cestopis. Liverpool jsem navštívil před pár lety, ovšem s totální kocovinou po předchozí pitce s kamarádkou, takže si matně vybavuju, že mnohá z míst, jež jsou popsána v textu, jsem navštívil nebo jsem kolem nich šel, ale to je asi tak vše. Za necelý měsíc mně čeká reparát, tak počítám, že si tenkrát město projdu za střízliva.
Dále jen pár poznámek bez ladu a skladu, prosím nebrat jako kritiku:

- Ryan sice linku z LPL do Prahy otevřel až letos, nicméně poslední dva nebo tři roky jí v letní sezóně provozovaly dvakrát týdně ČSA, letos jí, evidentně právě v souvislosti s novou linkou do Prahy neotevřeli. Svého času se jí pokoušel létat i Wizzair
-Pytlíky na tekutiny se svého času prodávaly i v Praze, já osobně jsem jejich prodej viděl i na některých německých letištích (nevím, jestli to pořád trvá) a na jiných britských letištích
-Ryan se snaží kde to jde nevyužívat nástupní mosty (asi kvůli úspoře času na průlet a nákladů na pozemní odbavení), to že je v Praze v některých případech používá, je spíše výjimka (v minulosti tu někdo psal, že je to proto, že letiště nemá dostatek řidičů autobusů, ale to opravdu nemohu potvrdit).
To je asi tak vše. Každopádně díky za další skvělý TR.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za Brouky do Liverpoolu

Příspěvek od michal4 »

Lkprak: Díky za pochvalu. Beru na vědomí, že do LPL se už létá delší dobu.

Mailand
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 192
Registrován: 01. 04. 2017, 12:27
Oblíbené typy letadel: A340, A380, B717
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za Brouky do Liverpoolu

Příspěvek od Mailand »

Hezký TR! Taktéž jsem si připomněl (sice jen krátkou) návštěvu Liverpoolu jedno víkendové odpoledne jako výlet z Manchesteru (před asi 12 lety). A jen mě tvůj popis utvrdil v tom, že bych se tam zase někdy rád podíval.
Btw. ten Dr.Pepper se dá kombinovat i s minerálkou, vyzkoušeno před dvěma týdny v Bristolu ;)

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Michalovy tripy: Za Brouky do Liverpoolu

Příspěvek od michal4 »

Díky za pochvaly. Už připravuji další tripreport ze šílené cesty do Varšavy trvající 30 hodin. Už ho mám i sepsaný, ale čeká na vložení fotek. Malá ochutnávka:

V pátek v noci se vydávám na Florenc vstříc svému osudu stopnout si PolskiBus a naspím v něm sotva 3 hodiny. Jen co přistanu ve Vratislavi, je mi jasné, že Ryanair do Varšavy stíhám a nastává sprint k MHD. Ve Varšavě mě čeká půl dne intenzivního poznávání města. Počasí mi přeje až moc a je mi vedro. Vracím se ještě týž den vnoci. Při přelomu noci ze soboty na neděli mě čeká z Vratislavi PolskiBus zpět do Prahy. Na Florenc přijíždím v neděli po páté ráno. Děti, toto prosím doma nezkoušejte. 30 hodin na nohou s necelými 6 hodinami spánku je fakt zabijácká kombinace. Kupte si za pár stovek hotel ve Wroclawi a díky tomu tam můžete propařit celou noc. Rynek je na to skvělé místo. Pokud chcete extra na punkáče, žádný hotel neberte a nabalte si tam nějakou studentku/studenta (podle svých preferencí) a přespěte u něj. Lidí je na Rynku v noci víc než dost... :mrgreen:

Na konci výletu došlo i na vyšetřování ztráty SD karty, ale byl jsem úspěšný asi jako tady:
https://www.youtube.com/embed/5uR7RfFMBDI
Stále nevím, co je pravděpodobnější - jestli jsem někde vytratil prázdnou olysalou fotobrašnu s několika SD kartami a nevšiml si toho, nebo mi ji někdo z baťohu extra vytáhl, ale nechal tam tablet a čtečku a ještě k tomu zapnul ruksak.


Odpovědět