Londýn

Zkušenosti, tipy, rady...
Odpovědět
kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Londýn

Příspěvek od kuba.biker »

Ahoj, můžete mi prosím někdo poradit; v listopadu jedu pracovně do Londýna a rád bych to spojil se spottingem. Vzhledem k tomu, že na to budu mít jen dva dny, rád bych šel na jistotu - nevíte o nějakých dobrých a snadno dostupných místech na focení na Gatwicku, Heathrow, či City? Každý tip/radu uvítám...
díky moc :wink:


PV
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1066
Registrován: 19. 02. 2005, 14:17
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od PV »


-monie-
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 246
Registrován: 21. 01. 2009, 20:45
Pohlaví: muž
Bydliště: LCA, LCY
Stav: Offline

Re: Londýn

Příspěvek od -monie- »

Minule jsem nahodou prespaval na LHR a primo z pokoje v Holiday Inn je celkem hezky vyhled na drahu (foceno z mobilu, nemel jsem fotak, proto kvalita nic moc, ale na ukazku snad ujde :) )
Přílohy
LHR 2.jpg
LHR 1.jpg

Clancy
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 38
Registrován: 21. 06. 2009, 18:43
Oblíbené typy letadel: B777-300ER
Pohlaví: muž
Bydliště: Chyňava
Stav: Offline

Re: Londýn

Příspěvek od Clancy »

Jako každý spotter , jsem se chtěl podívat na největší letiště v Evropě – na Heathrow.
Byl jsem ve Frankfurtu , Amsterdamu , dokonce se mi poštěstilo navštívit Sydney , ale provoz jako na LHR , je málokde.
Takže jsem využil akce easyjetu a koupil na jaře letenku do Londýna.
Domluvil jsem se ještě s dvěma kamarády a dali dohromady plán akce. Večerní let z Prahy na Gatwick, půjčení auta a přesun na Heathrow. Trocha spánku , celodenní spotting, přejezd zpět na LGW a ráno odlet do PRG. Jako přípravu jsem studoval stránky http://www.plane-mad.com , kde je spousta informací o možnostech spottingu a především o používaných drahách. Přistávat se mělo ráno na 27L, odlet z 27R a po 15. hod výměna. Týden před odletem jsme sledovali předpověď počasí, která se měnila každý den a připravila nám dost nervózních chvilek. Ovšem měnit se stejně nic nedalo. Takže jsme v úterý večer vyrazili na pražské letiště vstříct zážitkům.
Let PRG-LGW s airbusem A 320 nepředpokládal žádné extra zážitky a také tomu tak bylo. Jedinou zajímavostí byl chybějící „winglet“ na pravém křídle letadla. Na levém byl, na pravém chyběl. Po celkem hladkém letu a zapůjčení auta jsme vyrazili na LHR. Chtěli jsme zaparkovat přímo v Myrtle Avenue a povedlo se. Jediné volné místečko jsme obsadili a vyrazili na obhlídku letiště. Šli jsme po Great SW Rd k hotelu Jurys Inn , kde jsme chtěli ráno začínat. Vrátili jsme se do auta a „zalehli“ ke spánku.
Přistávat se mělo začínat v 5 hodin. Ovšem už kolem půl páté nám nad hlavou zahučelo jumbo BA a vyhnalo nás z auta. Rychle jsme se sbalili a vyrazili na vybrané místo. V dálce byla vidět seřazená letadla na přistání. Rychle jsme připravili foťáky, ale nebyli jsme na dobrém místě , takže nám nad hlavou proletěl B744 Malaysia , další 744 BA a bohužel také A388 Qantas z Melbourne. Pak už jsme došli po chodníku na místo před hotelem a mohli jsme v klidu fotit.

traffic.jpg
traffic.jpg (107.39 KiB) Zobrazeno 4616 x


Přistálo , ale pár letadel a nastal klid. Od půl šesté do šesti nepřistávalo jediné letadlo. Přitom jsme v dálce viděli , jak letadla holdují. Trochu jsme znervózněli , jestli se něco nestalo a neotočili dráhy, ale v šest hodin začalo sedat jedno za druhým. Bohužel, některá i na 27R, takže jsme přišli o A332 a A346 SAA, tripla v nových barvách United , několik BA a VS, což je ovšem úplně jedno, protože jsme si jich později užili ažaž.
Na místě před hotelem jsme vydrželi až do cca deseti hodin. To místo je parádní. Letadla jsou tam nízko, krásně z boku a dobře nasvětlená. Na focení ideální místo.
ráno QS.jpg
ráno QS.jpg (102.93 KiB) Zobrazeno 4616 x

VS 744.jpg
VS 744.jpg (94.97 KiB) Zobrazeno 4616 x



Kolem desáté jsme se přesunuli do parku k Myrtle Avenue. Známé místo ze spousty fotek a videí . Bylo tam cca 15 – 20 lidí. Mne osobně park trochu zklamal. Na pozorování pěkný. V klidu jsme zalehli na deku na trávu a pozorovali letadla, ale focení byl trochu problém. Slunce bylo už dost vysoko a letadla zespodu tmavá.

B773 ANZ.jpg
B773 ANZ.jpg (127.57 KiB) Zobrazeno 4616 x


Kolem jedenácté jsme autem přejeli na další vybrané místo – bod „D“ ze zmíněného webu. Jeli jsme po Stanwell Moor Rd a po chvíli hledání zaparkovali u vjezdu na nějaký pozemek, před mostem , po kterém vede sjezd z dálnice M25 směrem k terminálu T5. Seděli jsme nahoře u mostu , na zatravněném náspu. Toto místo je prý ideální na sledování přistání na 09L, což asi opravdu je. Na starty z 27R je o něco horší, protože letadla jsou samozřejmě výš. Přesto jsme vyfotili několik zajímavých strojů , včetně A388 SIA , Qantas a Emirates. Bohužel počasí nám přestalo přát. Přišla oblačnost a ochlazení, takže fotky nic moc. V 15 hod se dráhy otočili a startovalo se z 27L. Takže jsme místo opustili a vrátili se autem do Myrtle.

B773 BA.jpg
B773 BA.jpg (119.06 KiB) Zobrazeno 4616 x


Z dalšího místa jsme fotili přistání na 27R. Je to travnatá plocha u kruháče na Eastern Perimetr Rd a E Church Rd. Dá se stát u plotu areálu letiště nebo přímo uprostřed kruháče. Byli jsme tam cca od půl páté . Bohužel toto místo je poznamenané obecným problémem LHR. Všude nějaká lampa, stožár , vedení – prostě na focení obtížné.
B 744 Asiana.jpg
B 744 Asiana.jpg (154.61 KiB) Zobrazeno 4616 x


Kolem půl sedmé slunce přešlo na druhou stranu dráhy a my se přesunuli severněji po Northern Perimetr Rd na travnatý rohový pozemek u 90° zatáčky této ulice, odkud jsme pokračovali ve focení. I na tomto místě stálo asi 10 lidí. Všichni čekali na přistání A388 SIA a Emirates. Tady jsme vyfotili i A343 Air Mauritius , což byl zajímavý úlovek.

A343 MAU.jpg
A343 MAU.jpg (133.19 KiB) Zobrazeno 4616 x


Poté jsme se vrátili pro auto a vyrazli na poslední místo . Sledovat večerní odlety především směr Asie. Toto místo je benzinová stanice ESSO na Southern Perimetr Rd. Přešel jsem na druhou stranu silnice, aby fotky nerušili projíždějící auta. Slunce bylo nízko a krásně osvětlovalo startující stroje. Tohle místo považuji také za vynikající, především na starty z 27L . Na benzínce nám nikdo problémy nedělal , takže jsme v klidu fotili.

A 388 EK.jpg
A 388 EK.jpg (111.46 KiB) Zobrazeno 4616 x


Ostatně problémy jsme neměli nikde. Na benzínce jsme výlet zakončili. Výsledek – 1556 fotek. Pravda po prvním promazání jich zůstalo necelých 600 a určitě budu ještě pokračovat. Pak následoval návrat na Gatwick , přespání v autě a ranní let do Prahy. Už celkem nic zvláštního.
Celý výlet dopadl dobře. Počasí dopoledne super, pak 3-4 hodiny oblačno, ale večer opět polojasno. Provoz na LHR nádhera , takže zážitky velké. Doufám, že tam brzo zase vyrazím. Příště už možná s BA a nějakým přespáním. Bude to určitě dražší ,ale pohodlnější. Dokonce jsem uvažoval o jednodenním výletu , který by také nebyl k zahození. Uvidíme jak to dopadne.





Tímto děkuji zkušenějším kolegům za rady ohledně LHR.
Pokud by měl někdo zájem o další info o místech , kde jsme byli , klidně se ozvěte.

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2207
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Londýn

Příspěvek od pavelpmi »

Clancy: super! :clap:

Na LHR je noční omezení 2330 - 0600 s tím, že omezený počet letadel může přistát i v tuto dobu. Mě to taky potkalo, před šestou ráno jsme kroužili řada letadel, přesně v šest to vypuklo a přistávala letadla jedno za druhým na obě paralelní dráhy.

Díky za report! :thumbup:


Odpovědět