Cestování v Maroku

diskuse o ubytování, půjčovnách aut a atrakcích v cílových destinacích
Odpovědět
Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Atlas: Tak jestli sis nedal tu šťávu tak to jsi o hodně přišel-nejlepší co jsem kdy pil, to samý sušený datle, meruňky(taktéž nejlepší co jsem kdy měl-super šťavnatý)-všechno ti nandavali normálně holejma rukama, kterejma si před chvílí brali prachy a utírali nudle :D Hranolky jsme tam viděli běžně nabírat rovnou rukama z velký mísy přímo na tvuj talíř, takže jestli jsi dbal na hygienu a upíral si tyhle mňamky, tak jsi vůbec nemusel, protože se to k tobě v hospě stejně dostalo :D (začínám mít tušení, že to s tim tvým poznáváním kultury nebude tak úplně ono, když jsi ani neochutnával to co jedí normálně místní...) V horách jsme s místníma pili pivo ze stejný flašky a kdekoliv jsme hulili tak kolovalo stejný brko mezi X cizíma lidma...

PS: Nikomu se nic za celou dovolenou nic nestalo ani nic nechytil a kazdej prisahal, ze se ani jednou nepos*** :lol:


Edit: Mimochodem na Jama El Fna nás obrali v hospodě, kde nám přinesli účet načmáranej na kusu papíru rukou, celkem asi o 30dh, a kamarádovi tam prodali hašiš,kterej bylo ve skutenosti smíchaný Nescafé s lepidlem(a to za to chtěli původně 300dh!!!), v horách jsme koupili padělaný fosilie(naštěstí jenom dvě)... atd. atd....


Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Carlosi, ja nejsem zadnej upejpak, to bych nikam cestovat nemohl: Ale uvedomil jsi si, ze na Fna nemaji tekouci vodu? A ze kazdou sklenicku mejou ve vode, co maji v kyblu ve voze v 30C a vetsim vedru? Fresh piju kdekoliv a pil jsem ho i Maroku - z plastickych kelimku nebo v restauracich, co vypadali, ze maji tekouci vodu. Zrovna voda je v tropech a subtropech nejvetsim rizikem. A ani diplomate a obchodnici, co tam travi roky, zbytecne se stojatou vodou (a navic kontaminovanou slintama stovek lidi denne) neriskuji. Tak proc zbytecne mit zkazenou dovolenou nebo i zdravi na delsi dobu?
Pokud by mi slo o autenticitu "kultury" v podobe rizika a spiny, muzu zajet na vikend do vychodoslovenskych cikanskych vesnic a "uzit si to":-( . Jestli vyhledavas podobna zakouti, ani se nediv, ze se na Tobe kriminalnici nebo chudina jako na "bohatem gadzovi" obcas prizivi.

Carlos_Plzeň píše:Atlas: Tak jestli sis nedal tu šťávu tak to jsi o hodně přišel-nejlepší co jsem kdy pil, to samý sušený datle, meruňky(taktéž nejlepší co jsem kdy měl-super šťavnatý)-všechno ti nandavali normálně holejma rukama, kterejma si před chvílí brali prachy a utírali nudle :D Hranolky jsme tam viděli běžně nabírat rovnou rukama z velký mísy přímo na tvuj talíř, takže jestli jsi dbal na hygienu a upíral si tyhle mňamky, tak jsi vůbec nemusel, protože se to k tobě v hospě stejně dostalo :D (začínám mít tušení, že to s tim tvým poznáváním kultury nebude tak úplně ono, když jsi ani neochutnával to co jedí normálně místní...) V horách jsme s místníma pili pivo ze stejný flašky a kdekoliv jsme hulili tak kolovalo stejný brko mezi X cizíma lidma...

PS: Nikomu se nic za celou dovolenou nic nestalo ani nic nechytil a kazdej prisahal, ze se ani jednou nepos*** :lol:

Krupier2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 62
Registrován: 07. 11. 2008, 12:05
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Krupier2 »

Atlas píše:Carlosi, ja nejsem zadnej upejpak, to bych nikam cestovat nemohl: Ale uvedomil jsi si, ze na Fna nemaji tekouci vodu? A ze kazdou sklenicku mejou ve vode, co maji v kyblu ve voze v 30C a vetsim vedru? Fresh piju kdekoliv a pil jsem ho i Maroku - z plastickych kelimku nebo v restauracich, co vypadali, ze maji tekouci vodu. Zrovna voda je v tropech a subtropech nejvetsim rizikem. A ani diplomate a obchodnici, co tam travi roky, zbytecne se stojatou vodou (a navic kontaminovanou slintama stovek lidi denne) neriskuji. Tak proc zbytecne mit zkazenou dovolenou nebo i zdravi na delsi dobu?
Pokud by mi slo o autenticitu "kultury" v podobe rizika a spiny, muzu zajet na vikend do vychodoslovenskych cikanskych vesnic a "uzit si to":-( . Jestli vyhledavas podobna zakouti, ani se nediv, ze se na Tobe kriminalnici nebo chudina jako na "bohatem gadzovi" obcas prizivi.

Carlos_Plzeň píše:Atlas: Tak jestli sis nedal tu šťávu tak to jsi o hodně přišel-nejlepší co jsem kdy pil, to samý sušený datle, meruňky(taktéž nejlepší co jsem kdy měl-super šťavnatý)-všechno ti nandavali normálně holejma rukama, kterejma si před chvílí brali prachy a utírali nudle :D Hranolky jsme tam viděli běžně nabírat rovnou rukama z velký mísy přímo na tvuj talíř, takže jestli jsi dbal na hygienu a upíral si tyhle mňamky, tak jsi vůbec nemusel, protože se to k tobě v hospě stejně dostalo :D (začínám mít tušení, že to s tim tvým poznáváním kultury nebude tak úplně ono, když jsi ani neochutnával to co jedí normálně místní...) V horách jsme s místníma pili pivo ze stejný flašky a kdekoliv jsme hulili tak kolovalo stejný brko mezi X cizíma lidma...

PS: Nikomu se nic za celou dovolenou nic nestalo ani nic nechytil a kazdej prisahal, ze se ani jednou nepos*** :lol:


... a to je přesně ta zdravá opatrnost, o které jsem mluvil...

S tou vodou... ani člověk nemusí do Afriky, stačí Baleáry... ne, že by se tím člověk nakazil, ale desalinizovaná voda se k pití opravdu moc použít nedá, yak...

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Nevím jak to tam mají s vodou, ale skoro ve všech internetovejch cestopisech jsem o tý šťávě četl, že to je povinost, stejně tak v Lonely Planet i Rough Guide. Pokud by z toho lidi meli nemoci a problémy, nedoporucovali by to asi potom v 80% z nich. Ono staci aby tam mel jeden velkej 50l kanystr kterej si jednou za den naplni vodou z kohoutku a bohate mu to staci na oplachnuti vsech sklenic za den cerstvou vodou... A ze to neni problém do toho kočáru něco podobnýho dát.

Jinak my jsme si šťávu dávali v deset ráno když bylo ani ne dvacet stupňů, takže v klidu :)

Jinak žádný špinavý zákoutí jsme nevyhledávali,ono to ani nejde,protože špína je tam všude :lol:

Ono je to asi o tom kdo kolik utratí... my jsme studenti, takže jsme škudlili každej dh a věděli co má jakou cenu a řešili to. Když tam potom přijede někdo komu zas tolik na penězech nezáleží a vyplázne tam za auto takový prachy jako ty, tak je jasný, že mu poslouží co jim síly slouží... Aneb jsme zas u těch prachů-dokaď sypeš seš ok... Tebe nikdy nikdo neotravoval ať mu dáš gift nebo ať mu dáš mikinu nebo bundu? To bylo na denním pořádku.... ( i když je fakt, že si to vybavuju až od tý cesty z hor do pouště a pak do Fesu)

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Carlosi, a prave v tom je ten zadrhel: Nestaci jen cist LP nebo RG, ale musis pouzit i zdravy selsky rozum (a taky zkusenosti). Ja uz nejakej ten patek student nejsem. Taky jsem si ozkousel, co je to mit bidu behem cestovani na dosah ruky. A pak uz jsem se ji natolik presytil, ze se od te doby snazim ji zase tolik na dosah nemit. Je to volba kazdeho. I dnesni studenti si dokazou vydelat (i pri studiu) slusne penize. Obvykle je ale obetuji na neco jineho, nezli na slusny standard behem cestovani. Ja mam zase casem ziskane dogma, ze autem toho zvladnu 3-5 vic, nezli, kdybych byl zavisly na lokalni verejne preprave. A vybiram si diky tomu vsude po svete mista, ktera mi sedi a stravim tam tolik casu, dokud se jimi nenasytim. Pokud se mi nekde nelibi, na otoceni klicku je nechavam za sebou. Nejsem u vytrzeni, abych sledoval, jak nekde lide behem transportu na nepohodlnych sedackach jedi, ctou si nebo se snazi dovychovavat svoje deti, jsou unaveni, upoceni a pocitaji kazdou minutu, aby uz dorazili do cile. A jen diky tomu zabyti casu se davaji do hovoru s jinymi cestujicimi nebo s Tebou. Pripada mi, ze uz jsem to tisickrat prozil v ruznych realich a nijak mi to dal neobcerstvuje ani neposkytuje "dobiti baterek" nebo zadostiucineni, ze jsem na tom lepe, nezli oni.
Radeji se zastavim nekde na odpocivadle nebo nadherne vyhlidce nad oceanem, horami, nad malebnym mestem. Par desitek minut piju a debuziruju, odpocivam nebo piknikuju a pozoruju osadky ruznych vozidel, jak taky odpocivaji, cvici na prolejzackach se svymi detmi, picknikuji v trave... Autem muzes pozorovat nejakych 270 stupnu krajiny okolo Tebe, zastavit, kdyz vidis fantasticke misto nebo scenerii, potrebujes se natahnout nebo protahnout. Zmenit itinerar nebo cil cesty v kazdicke minute. Vyrazit a ani nemit jasny cil.
Vozim vzdy s sebou po svete celkem slusne propisky a obojky okolo krku (na mobily nebo ID karty). A v Maroku se mi nestalo ani jednou, ze by situace byla vhodna k tomu, je rozdavat. A pritom jsme take parkrat prosli ruznymi "chudsimi medinami". A obcas nejake dite zebralo. Jednou pritelkyne koupila primo pred detmi u obchodnika pytlik s bonbony a rozdala jim je. Ani jedno se neurazelo a mely z nich opravdovou radost.
Vykricene ctvti jsem treba v Amstru nebo Hamburku prosel jednou, ale neuchvatily mne. Nevracim se tam, ani uz je v dalsich mestech nevyhledavam. Nefascinuji mi. Stejne tak i chudinske ctvrti v rozvojovem svete nebo v Orientu. Jednou staci navzdy:-( Je ale fakt, ze studentsky vek, je vekem velke potreby ruzneho a co nejsirsiho socialniho kontaktu a poznani "domorodcu", takze mam pro to pochopeni. A rozumim Ti...

Carlos_Plzeň píše:Nevím jak to tam mají s vodou, ale skoro ve všech internetovejch cestopisech jsem o tý šťávě četl, že to je povinost, stejně tak v Lonely Planet i Rough Guide. Pokud by z toho lidi meli nemoci a problémy, nedoporucovali by to asi potom v 80% z nich. Ono staci aby tam mel jeden velkej 50l kanystr kterej si jednou za den naplni vodou z kohoutku a bohate mu to staci na oplachnuti vsech sklenic za den cerstvou vodou... A ze to neni problém do toho kočáru něco podobnýho dát.

Jinak my jsme si šťávu dávali v deset ráno když bylo ani ne dvacet stupňů, takže v klidu :)

Jinak žádný špinavý zákoutí jsme nevyhledávali,ono to ani nejde,protože špína je tam všude :lol:

Ono je to asi o tom kdo kolik utratí... my jsme studenti, takže jsme škudlili každej dh a věděli co má jakou cenu a řešili to. Když tam potom přijede někdo komu zas tolik na penězech nezáleží a vyplázne tam za auto takový prachy jako ty, tak je jasný, že mu poslouží co jim síly slouží... Aneb jsme zas u těch prachů-dokaď sypeš seš ok... Tebe nikdy nikdo neotravoval ať mu dáš gift nebo ať mu dáš mikinu nebo bundu? To bylo na denním pořádku.... ( i když je fakt, že si to vybavuju až od tý cesty z hor do pouště a pak do Fesu)


Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Atlas: Tak samozřejmě, že nejsme ti co chodí všude s průvodci v ruce, použili jsme je akorát tak na mapky měst a základní orientaci po městě. A cestopis si vždy přečtu než někam jedu, protože o tom místě chci taky něco vědět. Autem jsem najel po Maroku přes 1500km a zažil jsem jak pobřeží(který bylo s Marrakeshem a horama asi to nejlepší z Maroka), tak východní hranici s Alžírem... A jak říkam- 9 lidí z 10 po tobě chce prachy-v Essaouire a Marrakeshi je to jeste trochu na úrovni ale čim víc jseš ve vnitrozemí, tim horší zkušenosti. Do Casy nebo Agadiru jsme třeba vůbec nejeli,protože neznam člověka, kterej by nám tam poradil jet-ať už na místě nebo na TripAdvisoru....Jeli jsme poznat opravdový Maroko a ne nějaká nově vystavěná moderní města, kde poznáš z Maroka kulový... A poznali jsme :( Neexistovalo se zeptat na dobrej obchod s tim a tim,protože tě okamžitě táhli ke známýmu, kde za to dostali provize,a jeste chteli i prachy za to ze te tam dotáhli. Pak jenom kyselý xichty, kdyz sis nechtel koupit kozenej pásek za 270dh, kdyz jsme ten samej koupili pak v neturistický části bez smlouvání za 40dh apod... Kdyby mi nezáleželo na penězích a všude rozhazoval, tak je Maroko krásná země, ale to asi každá, protože kdo sype, na toho jsou všichni ochotný a usměvavý :(

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Carlosi, ja jsem za baksise, parkovne, vstupy a pod. neutratil vic, nezli 1.000 Kc (resp. 500 Dh). Zbytek bylo za jidlo, noclezne, benzin, napoje etc. Takze jsem v tomhle urcite neprekracoval bezna meritka. V Agadiru jsme projeli za hodku cely resort, dalsi hodku stravili blizko pristavu na pozdejsim obede. Behem cekani na jidlo pritelkyne ofotila sirsi okoli. Pak se pri odjedzu smerem na Essaouiru zastavili nad Agadirem a opet si udelali par fotek. Kdybych se prepravoval hromadnou dopravou, byl bych zajatcem Agadiru pri cekani na odjezd pryc treba min. jeden cely den. A musel klopit a byt atakovan ruznymi prodejci a zprostredkovateli. Ted den jsme rano vyrazili od Zagory a skoncili v Essaouire. Behem cesty jsme byli 3-4 na caji nebo na kafi na nejkrasnejsich mistech trasy. Ruzne i zastavovali a fotili. V Essaouire jsme skoro neunaveni prosli min. 3-4 Riady, nezli jsme narazili na ten pro nas "nejlepsi". Pak jeste debuzirovali v pristavu ryby. A pak primo na Plaze popijeli vyborne ruzove vino az do zaviracky z cajovych salku, do kterych nam cisnik nosil pokazde dolit z "cajove konvicky" a pozorovali cvrkot. Za cely den jsme utratili (bez benzinu a noclehu) mozna dohromady 500-600 stovek v korunach. Coz bychom v Cesku utratili pri cestovani take. A uzivali si. Nikdo nas nikde neotravoval, ani nenatahnul. Jen sama mila prekvapeni a vstricnost. A podobne "snimky dne" byly i ostatni dny:-)okud hledam obchod, ptam se zasadne recepcniho v hotelu nebo policajta, hlidace parkoviste, obsluhy benzinky. V pripade potreby si necham nakreslit i planek v mistni reci. Urcite si ale nehraju na granda nebo se nenecham skubat. Dragomanove taky na nas pokrikovali, ze nam pri odchodu od zaparkovaneho auta ho "pohlidaji". Kdyz jsme ale nasedali, neodvazili se si o nic rict. Oni tu nejistotu vyciti, Jizane maji daleko vyssi schopnost emapatie a vykukove toho dokazou zneuzit.

Carlos_Plzeň píše:Atlas: Tak samozřejmě, že nejsme ti co chodí všude s průvodci v ruce, použili jsme je akorát tak na mapky měst a základní orientaci po městě. A cestopis si vždy přečtu než někam jedu, protože o tom místě chci taky něco vědět. Autem jsem najel po Maroku přes 1500km a zažil jsem jak pobřeží(který bylo s Marrakeshem a horama asi to nejlepší z Maroka), tak východní hranici s Alžírem... A jak říkam- 9 lidí z 10 po tobě chce prachy-v Essaouire a Marrakeshi je to jeste trochu na úrovni ale čim víc jseš ve vnitrozemí, tim horší zkušenosti. Do Casy nebo Agadiru jsme třeba vůbec nejeli,protože neznam člověka, kterej by nám tam poradil jet-ať už na místě nebo na TripAdvisoru....Jeli jsme poznat opravdový Maroko a ne nějaká nově vystavěná moderní města, kde poznáš z Maroka kulový... A poznali jsme :( Neexistovalo se zeptat na dobrej obchod s tim a tim,protože tě okamžitě táhli ke známýmu, kde za to dostali provize,a jeste chteli i prachy za to ze te tam dotáhli. Pak jenom kyselý xichty, kdyz sis nechtel koupit kozenej pásek za 270dh, kdyz jsme ten samej koupili pak v neturistický části bez smlouvání za 40dh apod... Kdyby mi nezáleželo na penězích a všude rozhazoval, tak je Maroko krásná země, ale to asi každá, protože kdo sype, na toho jsou všichni ochotný a usměvavý :(

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Atlas: A vidíš a my jsme cestovali autem(jinak bysme toho tolik ani náhodou nestihli) a i tak jsme byli furt atakováni nabízenim ubytování, restaurací, apod.... Na sahaře nás naháněly tři mopedy a jeden za náma jel ve tmě dokonce přes kilák :D Ve Fesu nám klepali na okýnko za jízdy apod... Tam ty jsi vůbec nebyl a řikám, že tam to byl teprve mazec...

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Ve Fezu jsem nebyl, ale jak si muzes procist nize, projizdel jsem hodinu skoro kazdou ulicku Marrakeshske Mediny. Obtezoval tim mistni, co doslova ziji a pracuji na ulici. Nejenze mi nespilali, kdyz museli skladat a rozkladat sve ulicni dilnicky a obyvaky, ale jeste mi ukazovali, abych si neodrel uplne nove auto o zdi domu. V Zagore taky za mnou nejdriv jeli na mopedu az na konec slepe silnice, kam jsem nejrdiv zabloudil. Ptali se, jestli chceme pruvodce tam a onam. Nabizeli kde co. Kdyz jsme rekli, ze jezdime podle LP, tak nas nechali byt a vratili se na "sve stanoviste". Neberu proste mistni jako hmyz a nesnazim se s nima komunikovat podrazdene. Jen jim dam definitivne najevo, ze jejich sluzby nepotrebuju. A oni to ihned akceptuji. Je to o stylu komunikace. V Egypte nebo Tunisu bys asi Ty vyskocil z kuze. Maroko je 1000x mirnejsi:-( V Tunisu nebo Egypte nesmis ani pohnout okem, kdyz neprojevujes zajem, jinak se jich nezbavis. Pred par lety jsem byl po severnim Maroku, kde je to bylo o hubu kvuli kradezim a moznym zandanim drohg do auta, autem z pujcovny ze spanelske Ceuty. Ani si mi nikdo nevsiml. Maximalne na mne pokrikovali, kdyz jsem omylem nekde zajel do slepe ulicky, ze jedu blbe. Mozna proto nemam v Maroku problem, ze jsem odjinud dostatecne otuzeny:-D :lol: Pripadal jsem si tam jak nekde v Recku nebo v jiznejsich castech Italie. Zadny konflikt jsem tam proste nezazil. Ale verim Ti, ze se to stat muze. Zvlast kdyz pusobis hodne cerstve turisticky.

Carlos_Plzeň píše:Atlas: A vidíš a my jsme cestovali autem(jinak bysme toho tolik ani náhodou nestihli) a i tak jsme byli furt atakováni nabízenim ubytování, restaurací, apod.... Na sahaře nás naháněly tři mopedy a jeden za náma jel ve tmě dokonce přes kilák :D Ve Fesu nám klepali na okýnko za jízdy apod... Tam ty jsi vůbec nebyl a řikám, že tam to byl teprve mazec...

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

V Řecku jsem byl měsíc před Marokem(taky půjčené auto a cestováni po Attice), v Tunisu jsem byl 4 roky nazpět, nic z toho se nedalo s tim co jsme zažili v Maroku ani nejmenší náhodou srovávat...
Panebože to,že jsi projížděl uličky v Marrakeshi a lidi ti pomáhali neznamená, že je celý Maroko tak jak si ho maluješ....Kord když jsi rozhazoval bakšiš(nás vyšlo maroko cca 840Kč na den včetně suvenýrů a letenek) Místní měli takovej koloběh, když jsi je odmít,tak jeli znova kolečko: Where are you from?atd atd... a pak zacali zase cpat to,co jsi pred chvili odmitnul, jedno jak rázně, týpek ze sahary dostal asi tak 100x ne,dokonce jsem se s nim i pohádal a pak nás jeste honil na mopedu.... To je to co mě na Maroku štvalo nejvíc, nestačilo jedno rázný ne,kolikrát nestačilo ani 10x ne a více.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Carlosi, to prece neni jen o Marrakeshi a jeho ulickach. V kontaktu s mistnimi jsem byl dennodenne. Kazde mesto jsme prochodili samozrejme i pesky. Zastavovali se na sucich a debatovali s obchodnikama. Vzdyt v Maroku zije spousta cizincu, diplomatu, obchodniku, rentieru z Evropy a Ameriky tam ma letni byty... Kdyby se neumeli "srovnat" s mistnim prostredim, davno uz by museli odtamtud odejit. V Casablance na Cornichi jsme posledni vecer dostali chut na rybu a zasli do hodne exkluzivni restaurace na utesu nad oceanem. Byli jsme tam jedini hoste, protoze bylo jeste asi brzo. Naservirovali nam olivy, orientalni predkrmy a kdyz jsme si chteli objednat a'la carte rybu, tak se omluvili, ze ryby nemaji, protoze meli predchozi tri dny po konci Rammadanu zavreno. A ze nevari z mrazenych potravin. A doporucili nam jinou restauraci. Kdyz jsem chtel platit ty predkrmy a olivy a nealko, tak rekli, ze je to samozrejme na jejich ucet podniku. A at se priste nezapomeneme zastavit, ze uz budou mit i ryby.
Oni proste vyciti vyplaseneho turistu nebo cesky receno "hejla" a toho si pripadne podaji. Ale staci se chovat mile, korektne, ale dat jim najevo, ze oni jsou tu od toho, aby obsluhovali me a ze ja, ale jen kdyz budu chtit, tak si od nich sluzbu koupim a teprve pak zaplatim.
Taky jsem slysel silene zkazky o taxikarich v Marrakeshi. A ja pri vecernim konci Rammadanu jsem zaplatil za 2x6 km 1x20Dh= summa summarum 80,- Kč!!! A nestekal se pri placeni a nedohadoval. A jak jsem napsal, za vsechny parkingy, vstupy, baksise a pod. jsem nedal ve dvou vic, nezli celkem 800-1000 Kč. Cash, ktery jsem si pripravil, se mi spis porad hromadil, platil jsem skoro vsechno (ubytovani, benzin, sem tam jidlo, nakupy u benzinek) vsude kartou. Nakonec jsem musel cash doprotankovat za benzin a zbytek vymenit na € na letisti az v MXP, protoze odlet jsem mel z Maroka dost bourlivy. ¨
Maroko mi letos stalo o hodne mene, nezli jsem treba podle Jordanska a podobnych zemi, nejprve ocekaval. Nerozhazoval jsem, ale ani jsem nelpel na kazdem Dh a nehledal "jen podle ceny". Ale to se snazim nedelat uz hezkou radku let. Kdysi jsem nemyslel na nic jineho a pak spal v hotelich, kde se kvuli ramusu, horku nebo vrzajici posteli nedalo usnout. Jezdil autobusy a vlaky, na ktere jsem procekal pul dne, nebo se pozdeji trmacel pidi autem bez klima z pujcovny, objednaval si jidla v restauracich, kde to nakonec nestalo za nic. Proste kazdy zacina "Lidlem" a po nejake dobe zjisti, ze to neni jedine meritko zivota. A snazi se to pojednat jinak.
Nesnazim se vypadat jako turista. Nosim male fotaky do kapsy. Snazim se splynout s danou zemi, i kdyz je jasne, ze nejsem uplny domorodec. Uz jsem napsal, ze v kazde zemi ziji usedlici cizinci, diplomate, obchodnici, rentieri, badatele. Kdyby se meli nechat nahanet a skubat, tak uz by jim davno ruply nervy a vratili se do svych kulturnich okruhu. Stejne tak i Evropanky, coby jejich partnerky, vsude po svete nakupuji, provazeji formalni navstevy a na skok pribyle pribuzne. A umeji se s tim vsim vyporadat. Moje pritelkyne ve svem volnem case, ktery je diky jejimu povolani mnohem vetsi nezli muj, uplne sama objizdi nejzapadlejsi kouty planety a dosud nema zadne problemy. S domorodci, co si na miste najme jako nosice, rangery, kuchare a pruvodce, sama splha po vsech kontinentech na na nejvyssi vrcholy hor. Nikdy ji neokradli, neprepadli, neznasilnili, nepodvedli. Na nekolik dnu ji to stoji par stovek dolaru, ktere by jinak promrhala nekde v tuctovem turistickem letovisku. Vsechno, co se ji kdy vubec ztratilo, bylo jednou na verejne plazi pri snorkelingu.
Ver mi, ze chyby neni v okoli, ale v tom, jak se s nim sam vyrovnavas a szivas. Ale ono se to zlomi, kdyz budes mit trpelivost a pak si to cestovani teprve zacnes uzivat.

Carlos_Plzeň píše:V Řecku jsem byl měsíc před Marokem(taky půjčené auto a cestováni po Attice), v Tunisu jsem byl 4 roky nazpět, nic z toho se nedalo s tim co jsme zažili v Maroku ani nejmenší náhodou srovávat...
Panebože to,že jsi projížděl uličky v Marrakeshi a lidi ti pomáhali neznamená, že je celý Maroko tak jak si ho maluješ....Kord když jsi rozhazoval bakšiš(nás vyšlo maroko cca 840Kč na den včetně suvenýrů a letenek) Místní měli takovej koloběh, když jsi je odmít,tak jeli znova kolečko: Where are you from?atd atd... a pak zacali zase cpat to,co jsi pred chvili odmitnul, jedno jak rázně, týpek ze sahary dostal asi tak 100x ne,dokonce jsem se s nim i pohádal a pak nás jeste honil na mopedu.... To je to co mě na Maroku štvalo nejvíc, nestačilo jedno rázný ne,kolikrát nestačilo ani 10x ne a více.

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Kamyl »

Chlapi vase vymena nazoru se mi zacina hodne libit... :D Jeste chvilku se prete, prosim, uz jste tu udelali spolecny vyborny trip report a o Maroku uz vim temer vse... Takze jen pekne pokracujte a nenechte se rusit... :D :wink:

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Kamyl: Cestopis bude,neboj :wink: Čekam už jenom na zbylé fotky, mimo jiné mám i fotky z Ryanu kde sedim v kokpitu 737 a fotil mě sám kapitán :) nebo ranní fotky z pouště,kde to bylo na kraťasy a triko a polední fotky z hor ten samý den, kde jsme stavěli sněhuláky :mrgreen:


Atlas: Jak už jsem psal, Casa nebo Agadir nejsou marocká města... Jsou to komplexy pro turisty, nově vystavěná města co nemají s původní kulturou nic společnýho. Proto asi ten servis.... Skoro stejnou trasu co jsi jel jsme měli taky naplánovanou, ale právě kvůli tomuhle jsme jí zrušili a jeli radši přes vnitrozemí... Nikdo nám tu tvojí oproti té vnitrozemní nedoporučil...(chtěli jsme jak přespat na poušti,tak jeden den surfovat, a přílet byl Marrakesh a odlet Fes). Možná by to pro nás bylo jednodušší pohybovat se víc v kulturní části maroka(hádej-kde asi budou bydlet ti tvý diplomaté na letních bytech-u Atlantiku na pobřeží nebo někde ve vnitrozemí?!?) a teď bysme byli všichni vysmátý jaký je Maroko super, ale ono neni. Lidi tě vidí jenom jako dojnou krávu - za celej pobyt si vybavuju že jenom 2x se nám stalo, abysme se zeptali na cestu a nikdo nám nic při tom necpal ani nechtěl nic za radu... V restauracích jsme mockrát nejedli, okusili párkrát různý druhy Tajine(nikomu to nechutnalo), kuskus, místní kebab(to byl fór-prinesli 10 mikro kousků masa na talířku a chleba), a pak uz jsme vetsinou chodili jenom na čaj a jedli co jsme si nakoupili v marketech nebou soucích(nejlíp v Marrakeshi v hypermarketu, protože ve městě chtěli v místních marketech za 1,5l vodu 7dh-samozřejmě nikde žádná cenovka, takže cenu stříleli od boku(což se mi zdálo nějaký drahý, když je to tak chudá země) a vida- v hypermarketu jsme měli za 6dh pětilitr :shock:

Jinak máš nějaké divné propočty 1x20dh = 80 Kč? Když je kurz 1dh=2,23 Kč? Pokud jsi měl na mysli 2x20dh, tak je to 90 Kč a natáhli tě cca o dvojnásobek.... A to je to co mi vadí-všude se tě snaží obrat a natáhnout, protože ty na to máš, ty jsi bohatej evropan, kolikrát jsem jim vysvětloval, že moje celá letenka tam mě stála skoro tolik, jako mi cpe ten trapnej náramek nebo jedna pitomá noc na poušti s vebloudama... tys neměl přehled co kolik stojí a neřešil jsi to, sypal jsi peníze a byl jsi happy, oni byli happy, že mají občas od tebe dýško jako polovinu jejich denního příjmu a všichni si užili "pravý maroko" :(

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Kamyl »

Carlos_Plzeň píše:Kamyl: Cestopis bude,neboj :wink:

Ja myslel, ze uz byl... :mrgreen: Ale ne, vazne, pokud bude trip report, jsem na nej nazhaveny jak panic... :D Maroko totiz je uz delsi dobu na seznamu, kde se chystam taky podivat. Zatim mi do toho vlezlo vzdy neco jineho, tak se Maroko odsunulo. Ale jak to tak ctu, tak teda nevim nevim, no... :?
Jinak s tim dojenim penez mi to pripomelo Dominikanskou republiku, tam taky domorodci vychazi z toho, ze kdo prileti z Evropy, je automaticky milionar a snazi se ho oskubat, nicmene na druhou stranu se to da uhandlovat na zlomek puvodni ceny, kolikrat jsme neco koupili i za 1/10 ceny, kterou nasadili a i tak si jiste jeste prisli na sve... Nicmene je fakt, ze jim tam stacilo jednou rict nebo gestem naznacit NE a dali pokoj a odesli jinam (az na jednoho urputneho, ktery nam nakonec vnutil celou tasku velikych lastur a musli, ale bylo to nakonec jen za 10 dolaru a krabicku cigaret zn. Clea :D ).
Takze to nakonec nebylo vubec obtezujici, dalo se nejakemu handlovani a obtezovani v podstate bez problemu vyhnout.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od hafi »

hergor kluci, vy se dobre hadate :-D
napadlo vas ze proste mate jen kazdy jiny zkusenosti...a nemusi to znamenat, ze jeden ma "spravne" a druhy "spatne"?

V breznu byla kamaradka v jiznim Iranu...vratila se uplne nadsena, ze lepsi zemi nevidela, lidi ochotny pro turisty vsechno. Vypravela kolikrat byli nekde pozvani, ze nikdy nestali frontu, pac je jako cizince vzdy pustili dopredu, atd.

O par mesicu pzdeji jsem s toutez kamaradkou jel cestou z pakistanu pres iran...a prestoze jsme projizdeli stejnym statem, dokonce i nekolika stejnymi misty, tak jsem potkal asi dva ochotne irance a iran byl nejvetsim sklamanim cele cesty. Lidi naprosto nevsimavy, jak videli turistu tak jn vymysleli jak ho obrat, vojaci nas buzerovali, v teheranu jsme v podstate byli dost podvdeni, atd.

Kamardka na to cumela uplne neskutecne sklamane, ale je blbost ze by se X milionu obyvatel iranu zmenilo behem par mesicu. takze oni meli nejspis stesti, a my smulu...nic vic.


Odpovědět