Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

diskuse o ubytování, půjčovnách aut a atrakcích v cílových destinacích
Odpovědět
kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od kuba.biker »

Vzhledem k tomu, že svou jedinou zkušenost s půjčováním auta jsem zatím učinil pouze v Africe, kde se nikdo nezajímal o to, zda mám řidičák, natožpak aby zjišťoval můj věk, nebo řešil pojištění, chtěl bych vás poprosit o rady, na co si dát pozor při půjčování auta u řadové evropské půjčovny.
Hrozí nějaké zádrhele, na kterých bych se mohl spálit?
(S platbou lichvářského poplatku za "young driver" už jsem se smířil... :roll: )
Díky za rady!


romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od romul »

Auto si půjčuju pravidelně, Herz nebo Avis. Nedá se říct, že by se mně snažili něčím napálit, nicméně je dobré si dát pozor na pár věcí. Z toho co si tak pamatuju jde např. o tohle:

- typ c/c, stává se občas že nějakou kartu na místě neakceptují (třeba překročený limit) tak je dobré mít víc karet s sebou (já mám vždy MC, VISA, AMEX)
- kvalita vozidla zejména u Avisu nebývá nijak dobrá, obecně řidiči auta z autopůjčoven nijak nešetří, je dobré auto před převzetím zkontrolovat a případné zjevné závady nahlásit a nechat zaevidovat
- v ceně bývají základní pojištění, ale moje dilema je vždy jestli si připlatit za nulování spoluúčasti nebo ne, dříve jsem za to platil, ale je to celkem drahá sranda, tak příště odolám
- jestli je v autě výbava na výměnu kola, popř. na provizorní opravu píchlé pneumatiky, už se mi to stalo a naštěstí Hertz to měl v pořádku :-)
- za dětské sedačky neplatím, a tak děti jako příruční zavazadlo do letadla nosí igelitku a v ní polystyrenové podsedáky. sice vím že podsedák nezajišťuje takovou ochranu jako dětská sedačka, ale je to o zhodnocení poměru cena vs. riziko
- je dobré si vzít vlastní navigaci (s aktualizovanými mapami dané země) než platit za tu jejich, navigaci z mobilu v zahraničí nevyužívám kvůli cenám za přenos dat přes internet

V Africe (konkrétně v JAR) jsem si půjčoval auto už víckrát a vždy to bylo na lepší úrovni než Evropa. Kvalitní auto, nízká cena, levný benzín, kvalitní silnice. Jen jsem si musel dávat bacha na silniční kontroly, které tam jsou časté.

Třeba si na něco ještě vzpomenu...

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od MEA »

ja som si poziciaval karu najcastejsie v libanone, omane, emiratoch, turecku a taliansku. je dost dobre sa s nimi presne pobavit, aka je poistka, spoluucast 1000e by ta asi nepotesila. su krajiny, kde sa nebojim ani menej znamych prenajimatelov, ale predsa su lepsi asi ti znami (na letisku aj tak nezname firmy spravidla neoperuju). vyslovene oklamat ma chceli len raz v marakesi na letisku v maroku, kde mi chceli naratat den navyse, ale ked sa mu blizili novi kuncafti, chlap zmenil a normalne ma prosil ze vsetko ok len nech skludnim. no a ked budes auticko vracat, je dobre ho umyt. pozicanu karu som za celu historiu raz trochu strajchol v uzkej ulicke - no problem a raz "opravil" trochu lepsie. pretoze vzdy beriem "full insurance" nikdy nebol problem. pri prvej obhliadke vzdy zaznacte vsetky skrabance, puklinky atd atd...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

Když už tu toto téma je: Budu si kupovat voucher na půjčení auta, plnění je u Orlando (Španělsko). Nemá s nimi někdo náhodou špatnou zkušenost? Mohl bych si vzít o pár desetikorun levnější Avis, ale nemají tam cenu a rezervaci dětsky sedačky a auto není ihned online potvrzeno.

dast
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 135
Registrován: 03. 12. 2008, 21:37
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od dast »

Během půjčování aut v "řadových evropských půjčovnách" jsem se za několik posledních let setkal s následujícími problémy:
- National/Citer v NCE - (asi největší) problém s akceptací karty na zálohu, kdy stará karta expirovala během doby půjčení auta a nová pak navazovala; starou kartu jejich počítač neakceptoval, protože nepokrývala celou dobu půjčení auta, novou kartu taky ne, protože ještě nebyla platná; nakonec vyřešeno sepsáním protokolu, přesunem k Europcar a zpětným doplacením rozdílu v ceně od National/Citer (půjčovné bylo placeno předem on-line)
- Sixt v AGP - měli problém s akceptací českého řidičáku (EU vzor) s odkazem na to, že tam jsou všechny texty jenom česky a že nemůžou vědět, že to je skutečně řidičák (přitom Němci u vedlejší přepážky se stejným vzorem řidičáku neměli žádný problém)
- Sixt v AGP - nepochytil jsem, že mi změnili auto z manuálu na automat (mělo i standardně vypadající řadicí páku), zjistil jsem to až když jsem šlápnul levou nohou do prázdna místo spojky :-), nechtělo se mi to už řešit a pak jsem týden trpěl v serpentýnách v Andalusii, kde se s tím automatem fakt nedalo pořádně jet :-)
- půjčovna (už nevím jaká) v OPO - chtěli vrátit auto s prázdnou nádrží, takže jsem poslední 2 dny musel sledovat spotřebu a stav nádrže a dopňovat po troškách, abych zbytečně nepřeplatil
- standardně se vrací s plnou nádrží, takže při odjezdu z letiště se hned dívám po cenách v nejbližším okolí, abych věděl, kde před vrácením natankovat; jednou jsem pak měl problém u letištní benzinky (tuším v AGP), kde mi stojan odmítal vzít jednu kartu (VISA), vyřešeno použitím jiné (VISA Electron)
- Avis ve FRL - při vracení auta jsme půl hodiny čekali před zavřenou půjčovnou, kde ani během otvírací doby nikdo nebyl a bylo zamčeno (naštěstí jsme měli dostatečnou rezervu; nebo do půjčovny přišli schválně až před jedním z mála pohybů na letišti :-))

Jinak vždy všechno bez problémů i v dalších půjčovnách běžně dostupných v Evropě (Hertz, GoldCar...). Přidávám se k radě vzít si vlastní navigaci nebo mapu (většinou v autě nějaká je, ale zpravidla nic moc).


MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od MEA »

no samozrejme pozor: v ománe, libanone, emirátoch, japonsku, kórei atď atď treba medzinárodný vodičák... v jemene kamošom odmietli autor prenajať - len s vodičom (taká pikoška) a tiež neviem či to nejak podobne nebude v číne...

lukoslaf
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 216
Registrován: 02. 07. 2012, 16:51
Oblíbené typy letadel: nemam favorita, kazde ma nieco do seba :)
Pohlaví: muž
Bydliště: SNN
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od lukoslaf »

V PMI uz neviem aka to bola pozicovna, som platil pri prevzati auta 40e za plnu nadrz (fiat500). Mohol som vratit auto s plnou nadrzou a vratili by mi tych 40e alebo prist s prazdnou a 40e sa nekonalo. Nutnost mat vodicak dlhsie ako rok, v niektorych pozicovniach az 2. Spravil som mensiu preliacinu pri otvarani dvery (buchol som o rurku z neonky), ale nic sa nekonalo. Na prepazke som odovzdal kluce bez kontroly auta aj nadrze...

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od MEA »

väčšinou je štandard prevzatie i odovzdanie s plnou nádržou, ale sú aj alternatívy, ako bolo spomenuté vyššie - i keď som sa s takými sám nestretol

kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od kuba.biker »

Díky moc za rady!

Ještě mám jeden dotaz - máte prosím někdo zkušenosti s vyhledávačem http://www.economycarrentals.com?
Je na něj spolehnutí?

EDIT: Googlil jsem a soudě podle komentářů na Tripadvisor je to nějaká levota... :thumbdown:

dast
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 135
Registrován: 03. 12. 2008, 21:37
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od dast »

V naprosté většině případů mi nejlepší ceny vycházely přímo na stránkách autopůjčoven (Hertz, Avis, National/Citer). Jedinými výjimkami jsou Španělsko a Portugalsko, kde se mi osvědčily rezervace přes http://www.cars4holidays.com. Nevýhodou je, že často až do ukončení rezervace není vidět, od které půjčovny to auto bude. Na druhou stranu jsem zatím pokaždé (2x Španělsko, 1x Portugalsko) dostal větší auto, než jsem měl objednáno (za stejnou cenu samozřejmě :-)).

kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od kuba.biker »

Tak nakonec jsem zabookoval u Sixt - přes jejich US stránky to vyšlo nejlevněji, tak snad vše proběhne bez komplikací...
Ještě jednou díky všem za tipy!

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od dejavu »

To me panove prekvapujete, naposled se mi vyplatilo brat auto primo pres velkou pujcovnu nekdy v roce 2007 a bylo to pres britskou pobocku auto v USA. A na Langkawi jsem bral cinskou plecku primo ve stanku na letisti :-)
V drtive vetsine jsou levnejsi zprostredkovatele, za poslednich roky jsem takto pujcoval v USA, Thajsku, Malajsii, Italii, Spanelsku, Francii... A primo u pujcoven jsem nikdy nic levnejsiho nez u zprostredkovatelu nenasel.
Vseobecne se ted hodne hraje na poplatky za nadrz. U levnych tarifu je nutne zaplatit na miste s tucnym priplatkem prvni nadrz, vraci se s prazdnou. A je nekolik dalsich variant, plna-plna uz je casto dost vyjimecna varianta u vyssich tarifu.
Dal bych si pozor na pojistku, nekdy drzi plnou pojistku (spoluucast) zprostredkovatel a v pripade plneni se musi skoda zaplatit na miste a pak to tahat ze zprostredkovatele.
Casto se stava, ze pokud si clovek nevezme plnou pojistku bez spoluucasti, tak na miste blokuji docela velky obnos na karte.
Naposled ale po me chteli v Milane blokaci za tri dny asi 1200 euro a snizit to slo na petinu jen zaplacenim poplatku tri eura na den. Pritom v tarifu byla plna pojistka, ale na zprostedkovatele.
V Milane na me zkouseli jeste jednu fintu, vsude meli vylepeno, ze od listopadu je v regionu nutne mit v aute snehove retezy, ktere v aute samozrejme nebyly. Za retezy chteli snad 20 euro na den. Kdyz jsem odmitl, musel jsem podepsat popir, ze je to na me triko.
Vseobecne plati, ze i s predplacenym tarifem je nutne mit embosovanou kartu, idealne kreditku. A na ni mit solidni limit.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Airbus380 »

Zatím jsem hledal neúspěšně, ale přesto se zeptám, neví někdo o nějaké autopůjčovně, která nevybírá zlodějský poplatek za mladého řidiče?

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od gr09 »

Airbus380 píše:Zatím jsem hledal neúspěšně, ale přesto se zeptám, neví někdo o nějaké autopůjčovně, která nevybírá zlodějský poplatek za mladého řidiče?

Podle mne jakakoliv pujcovna v zemich, kde neni drazsi pojisteni u ridicu pod 24 let...

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Airbus380 »

gr09 píše:
Airbus380 píše:Zatím jsem hledal neúspěšně, ale přesto se zeptám, neví někdo o nějaké autopůjčovně, která nevybírá zlodějský poplatek za mladého řidiče?

Podle mne jakakoliv pujcovna v zemich, kde neni drazsi pojisteni u ridicu pod 24 let...


Což je kde kupříkladu? Možná neumím používat internet, ale snad ve všech zemích, ve kterých jsem hledal, je to pro nás mladé dražší. Podotýkám, že jsem hledal tedy povětšinou v západní a jižní Evropě.


Odpovědět