Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

diskuse o ubytování, půjčovnách aut a atrakcích v cílových destinacích
Odpovědět
Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od Mtargem »

Přemýšlel jsem, jestli se mám vůbec na takovou hloupost ptát, ale pak jsem si řekl, že přinejhorším dostanu vynadáno. :wink:

Nebudu zdržovat a položím hned ten dotaz: je podle vás výhodnější letět okolo světa východním směrem místo západním? Anebo je to obráceně, případně to je úplně jedno? (Za určitou výhodu se asi dá považovat získání „dne navíc“ při přechodu datové hranice směrem na východ. :wink: )

Pokud ještě chvíli vydržíte, tady je krátké vysvětlení. V dubnu se chystám na Nový Zéland a z celkem jednoduché cesty tam a zpět se postupem času stráveného hledáním různých variant stala poněkud komplikovanější „cesta okolo světa“ nikoli za 80 dní, ale za 40. :) Nový Zéland se zdá být přibližně stejně daleko přes Asii (moje první varianta cesty) i přes Pacifik, navíc jsem našel zajímavý let NZ1 z LHR až do AKL (a mezipřistáním v LAX). Jenže pak se to začalo nabalovat, takže aktuálně situace vypadá tak, že bych chtěl udělat stopover v RAR (Rarotonga, Cookovy ostrovy), na Novém Zélandu, v Austrálii a v Singapuru. Routing asi takto: BRU-LHR-LAX-RAR-AKL-MEL/SYD-SIN-MAN (CPH?)-BRU. Možná bych to mohl udělat i obráceně, ale tím by se mi asi o den zkrátila doba pobytu na Novém Zélandu. Cenově to vychází přibližně nastejno. Navíc přímý let RAR-LAX je pouze v pátek (LAX-RAR pouze v sobotu), což je poměrně omezující (a výhodnější spíš pro let západním směrem). Takže tolik vysvětlení.


cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od cocik »

Pokud si odmyslime veci kolem planovani letu/pobytu, coz je u kazdyho dost individualni zalezitost, pak je to rozhodnuti jestli letet na vychod nebo na zapad hlavne o tom, jestli spis radsi v letadle, nebo na hotelu. Pokud poletis smerem na zapad, tak te ceka vetsinou "dlouhej den", takze vyletis rano, do destinace dorazis odpoledne/vecer a vyspis se na hotelu (samozrejme je tu i alternativa "dlouha noc" kdy vyletis pozde v noci a priletis brzo rano, ale takovejch letu zas tolik neni). Pokud poletis smerem na vychod, tak te ceka "kratkej den a kratka noc" a vetsinou priletis rano nebo dopoledne.

Ja osobne litani smerem na vychod nemam rad, protoze jsem z nej pokazdy zblnutej, takze jsem zatim vsechny RTW cesty delal zapadnim smerem. Ale nekdo to muze mit hozeny trochu jinak...

Co se RTW s Air New Zealand tyce, pred par lety jsem dal neco podobnyho. Podrobnosti tady v trip reportu

velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od velpa.66 »

Kdybych si mohl vybrat tak bych letěl směrem na západ. Budeš mít pořád "naspáno".
Letěl jsem kolem světa za 20dní západním směrem.

vit.spinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 63
Registrován: 04. 07. 2010, 12:30
Bydliště: Tauranga
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od vit.spinka »

Já se taky přidám. Taky raději na západ, taky jsem takhle udělal RTW a jetlag jsem takhle měl minimální (kromě jednoho letu přímo na jih...).
A když létám "normální" long haul RT lety, tak taky západní směr snáším lépe, než opačně, přesně jak píše cocik.

Ale - to platí pro lety tak nejdál do USA (třeba LAX, SFO, takže tak 15 hodin z PRG). Když létám v kuse PRG-AKL, tak už je to celé tak dlouhé, že na konci po 30-35 hodinách nevím, ani jaké je století - a to platí pro oba směry. A je tak nejspíš úplně jedno, jestli bych to letěl přes USA, nebo přes Asii.

mbsvobodova
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 23
Registrován: 02. 05. 2016, 14:27
Pohlaví: žena
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od mbsvobodova »

Já bych taky doporučila směrem na západ, létání na východ mě nějak víc unavuje.


MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od MEA »

za mňa JEDNOZNAČNE na západ - príjemné. z letov na východ, najmä dlhých, kapem...

johnnybeverley
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 61
Registrován: 04. 01. 2014, 19:04
Bydliště: Glasgow
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od johnnybeverley »

Ja teda nemám nalietané až toľko ako niektorí chalani tu, ale tiež môžem povedať, že čo sa jet lagu týka je to západným smerom lepšie a to značne.

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od jencik »

Za mňa je to vcelku jedno, ale som ešte mladé ucho a navyše IT, takže vynechávanie spánku a zmeny časových pásiem sú pre mňa každodenný chlebík.

Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od Mtargem »

V prvé řadě, děkuji vám všem za komentáře. Přiznám se, že faktor jet-lagu mi vůbec nepřišel na mysl. Je ovšem pravda, že jsem osobně rozdíl mezi lety na východ nebo na západ (pokud jde o následný jet-lag) nějak zvlášť nezaznamenal. Nevím, asi mi to nedělá takové problémy.

cocik píše:Pokud si odmyslime veci kolem planovani letu/pobytu, coz je u kazdyho dost individualni zalezitost, pak je to rozhodnuti jestli letet na vychod nebo na zapad hlavne o tom, jestli spis radsi v letadle, nebo na hotelu.

Srovnával jsem, kolik letů je v každém směru nočních a kolik denních a překvapivě to vychází na stejno. Směrem na východ je jeden „noční“ let spíše „denní-noční“ (odlet ráno přílet druhý den ráno po celkem asi 14 hodinách letu), další dva noční jsou opravdu noční, plus dva dlouhé denní a dva krátké denní (cca 4 hodiny). Směrem na západ dva denní a dva noční. Jelikož chci ale letět v C, tak vlastně ty noční lety budou spací (se spaním za letu problém nemám). A plánování si zatím užívám, jen abych to nepřekombinoval. :wink:

Udělal jsem si tedy předběžný itinerář oběma směry, a přestože jste se tady v podstatě jednomyslně shodli, že na západ je to lepší („Go West, young man.“ :wink: ), zřejmě půjdu (vlastně poletím) proti proudu a vezmu to obráceně. Ono mi to tak totiž i o něco líp vychází z hlediska napojení letů a doby strávené na jednotlivých místech.

cocik píše:Co se RTW s Air New Zealand tyce, pred par lety jsem dal neco podobnyho. Podrobnosti tady v trip reportu

Díky moc za odkaz, přečetl jsem jedním dechem. :clap:

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od cocik »

Air New Zealand business class smerem na vychod taky umime :D

Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od Mtargem »

cocik píše:Air New Zealand business class smerem na vychod taky umime :D

Prima, díky za odkaz na vtipný report. :thumbup: Docela mě zaujala část, kde chválíš Premiur Economy u NZ. Možná v ní nakonec strávím noční let RAR-LAX (v B777-200), tak je dobré vědět, že to může být veskrze pozitivní zážitek. :wink:

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od micaello »

Všeobecně lépe zvládám let na západ, kdy mám delší den. V takovém případě jsem jetlag ještě nezažil. Ale každý návrat zpátky je pak o hubu, to usínám v kanclu v sedě ještě třetí den po přistání :D

Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od Mtargem »

micaello píše:Všeobecně lépe zvládám let na západ, kdy mám delší den. V takovém případě jsem jetlag ještě nezažil. Ale každý návrat zpátky je pak o hubu, to usínám v kanclu v sedě ještě třetí den po přistání :D

Navzdory všem vašim dobře míněným radám jsem včera (vlastně dnes v noci) zakoupil letenku východním směrem. :wink: Až cestu absolvuju a budu si případně stěžovat na naprostou ztrátu vnímání časoprostoru, můžete mi říct „Říkali jsme ti to.“ :) Jelikož budu na konci dubna účastníkem velké sportovní akce v Aucklandu, je pro mě výhodnější přiletět na Nový Zéland co nejdříve předtím, takže Cookovy ostrovy budou od východu spíše závěrečnou třešničkou na dortu než vydatným předkrmem, pokud bych letěl od západu.

Lety proběhnou po trase BRU-MAN-SIN-SYD-CHC (po zemi) AKL-RAR-LAX-SFO-ORD-LHR-BRU, přičemž stopovery budou kromě MAN, LAX a LHR na každém místě. Vše v C, s výjimkou SYD-CHC v Y (v C už nebylo místo) a RAR-LAX v Y+ (totéž), s lety *A. Povezou mě SN, SQ, NZ a UA, kromě SN jsem ani s jednou společností ještě neletěl. Tak doufám, že vše řádně proběhne, hlavně že mě pustí do Amériky. :wink:

Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Re: Okolo světa (RTW) - na východ nebo na západ?

Příspěvek od Mtargem »

Šestitýdenní cestu okolo světa (s měsíční zastávkou na Novém Zélandu) jsem úspěšně absolvoval, žádné zásadní problémy nenastaly, spíš jen drobné nedostatky. Zážitky veskrze pozitivní (vynasnažím se připravit tripreport(y)), jet-lag se nekonal. V tuto chvíli jsou pro mě jasnou jedničkou mezi leteckými společnostmi Singapore Airlines. :thumbup:


Odpovědět