Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
dadoman9
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 04. 2019, 15:56
Stav: Offline

Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dadoman9 »

Pozdravujem všetkých. Posledný rok som pracoval na knihe o nehode lietadla OK-NAB. Navštívil som rôzne archívy v Bratislave a v Prahe, oslovil som pilotov, palubný personál, očitých svedkov, preživších pasažierov, ale aj pozostalých. Viac ako 100 ľudí mi pomohlo vytvoriť jej obsah. Cieľ knihy je definitívne uzavrieť všetky dohady a špekulácie, hoaxy a dezinformácie, a jednoznačne poukázať na pravú príčinu nehody. Fanúšikovia letectva a leteckí experti v tom majú už určite jasno, no možno aj ich niečo v knihe prekvapí. Samozrejme, pre širokú verejnosť a pozostalých to bude niečo nové, lebo dodnes nemajú presné informácie.

Kniha by mala vyjsť ešte tento rok.

Dnes o nej po prvýkrát napísal denník Nový Čas, v ktorom som sa objavil spoločne s vnukom kapitána Svatoslava Rosu: https://www.cas.sk/clanok/866631/pred-4 ... t-76-ludi/

Budem rád, ak ďalšie informácie budete sledovať na mojej FB stránke www.facebook.com/letOK001. Postupne toho bude viac. Ak ma chcete kontaktovať, píšte mi cez tú stránku.


MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od MEA »

Milý David. Chápem, že chodiť po archívoch a spovedať ľudí chce čas a úsilie. Len neviem, či budeš písať knihu ako letecký nadšenec, nebodaj pilot, alebo ako redaktor (prepáč mi ten výraz) tvrdého bulváru Nový Čas, ktorý dnes uviedol do obehu reklamu na Tvoju knihu. Ak by si mal k dispozícii senzačné odhalenie (pochybujem že bude iné ako porucha motoru a následný prapor nesprávnej vrtule na "chorej" strane Il-18 - a to skúšali vybrať iní flígri na inej výške a mali plné ruky práce), alebo to bude opäť raz bulvárne mlátenie prázdnej slamy s vidinou zisku. Rád by som bol, ak by a) bolo pravdou i keď sa kus bojím. Čo povieš?!

dadoman9
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 04. 2019, 15:56
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dadoman9 »

V “tvrdom bulvári” Novom Čase som kedysi pracoval a som na to hrdý. Preto nebudem komentovať takéto názorové pochody. Venoval som sa tam domácim a zahraničným mimoriadnym správam v rámci Témy dňa. Na vlastnú päsť som vypátral v Maďarsku a v Paname v Strednej Amerike tri slovenské deti, ktoré boli unesené. Dve z nich boli nezvestné viac ako 4 roky. Áno, “tvrdý bulvár” priniesol matkám naspäť tri deti, o ktorých by bez bulváru nikdy nepočuli, lebo žiadne bezpečnostné zložky nemali poňatie, kde sa nachádzajú. Viac info na http://www.unesene.sk.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od MEA »

Pozri, mne určite nejde o to, aby som akýmkoľvek spôsobom znižoval hodnotu niekoho práce, ale delím sa tu - na leteckom fóre - s názorom, že to nie je treba robiť za cenu senzácie. Finálnym produktom vyšetrovania leteckej nehody je u mňa správa vyšetrovacej komisie, z ktorej rozboru sa všetci poučíme. Lebo to tvrdé v letectve je fakt, že jeho pravidlá a zákony sú nezriedka písané krvou našich kamarátov. Preto tu logicky nik o senzačné vyjadrenia nestojí.
K uneseným - je to off topic a je to opäť reklama na knihu. Ide o známu tému všade na svete. Naivné dievčatá, občas i chlapi vhupnú do vzťahu s človekom z inej kultúry bez toho aby o nej čokoľvek vedeli. A potom sa čudujú, že ten ex-partner koná ako koná. Rozhodnutie súdu (ak sa nedohodnú rodičia sami) potom bude pre jednu zo strán vždy nespravodlivé. A nerobme si ilúzie, že súdy konajú... Kvapka prevencie je hodná litra medicíny...

dadoman9
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 04. 2019, 15:56
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dadoman9 »

Neviem, prečo si myslite, ze to bude nejaká senzácia...

90% z knihy Unesene je o únose, kde slovensky otec uniesol dve deti slovenskej manželke do Panamy, žiadny cudzinec.


Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od Petr31 »

dadoman9 píše:V “tvrdom bulvári” Novom Čase som kedysi pracoval a som na to hrdý. Preto nebudem komentovať takéto názorové pochody. Venoval som sa tam domácim a zahraničným mimoriadnym správam v rámci Témy dňa. Na vlastnú päsť som vypátral v Maďarsku a v Paname v Strednej Amerike tri slovenské deti, ktoré boli unesené. Dve z nich boli nezvestné viac ako 4 roky. Áno, “tvrdý bulvár” priniesol matkám naspäť tri deti, o ktorých by bez bulváru nikdy nepočuli, lebo žiadne bezpečnostné zložky nemali poňatie, kde sa nachádzajú. Viac info na http://www.unesene.sk.


Vážený, co jste dělal nebo nedělal ve slovenském bulváru je mi celkem ukradené, nicméně jako jeden z místních přispěvatelů rozhodně nesouhlasím s tím, abyste si tady dělal zdarma reklamu na svoji knihu. Je to samozřejmě záležitost ADMINA, nicméně já na to mám názor naprosto jasný.

dadoman9
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 04. 2019, 15:56
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dadoman9 »

Táto téma tu vôbec nemusí byt a admin ju moze vymazať. Predpokladal som, ze to tuto komunitu ludi zaujme, ked niekto napise knihu o histórii CSA a ich lietadla. Takých kníh nie je vela. Mozno by sa o tom nikdy nedozvedeli, ak by to tu nebolo napisane. Ale mne je to jedno, ak tu maju vypisovať iba zatrpknutí diskutéri, tak to kľudne moze ist preč a štandardný fanúšik letectva sa o tom snáď dozvie z médii, ked bude publikovaná.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od Petr31 »

dadoman9 píše:Táto téma tu vôbec nemusí byt a admin ju moze vymazať. Predpokladal som, ze to tuto komunitu ludi zaujme, ked niekto napise knihu o histórii CSA a ich lietadla. Takých kníh nie je vela. Mozno by sa o tom nikdy nedozvedeli, ak by to tu nebolo napisane. Ale mne je to jedno, ak tu maju vypisovať iba zatrpknutí diskutéri, tak to kľudne moze ist preč a štandardný fanúšik letectva sa o tom snáď dozvie z médii, ked bude publikovaná.


On je velký rozdíl, když o letecké nehodě píše Ing. Ladislav Keller, nebo naprosto neznámý bulvární novinář. Stačí to takto stručně?

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od Petr31 »

Petr31 píše:
dadoman9 píše:Táto téma tu vôbec nemusí byt a admin ju moze vymazať. Predpokladal som, ze to tuto komunitu ludi zaujme, ked niekto napise knihu o histórii CSA a ich lietadla. Takých kníh nie je vela. Mozno by sa o tom nikdy nedozvedeli, ak by to tu nebolo napisane. Ale mne je to jedno, ak tu maju vypisovať iba zatrpknutí diskutéri, tak to kľudne moze ist preč a štandardný fanúšik letectva sa o tom snáď dozvie z médii, ked bude publikovaná.


On je totiž velký rozdíl, když o letecké nehodě píše Ing. Ladislav Keller či další odborníci, nebo naprosto neznámý bulvární novinář. Stačí to takto stručně?

Pro ty kdo neví o co jde, tak zkrácená verze od CPT Kuchty je i tady, v reakcích pod článkem je i vnuk CPT Rosy:
http://www.planes.cz/cs/article/100002

dadoman9
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 04. 2019, 15:56
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dadoman9 »

Láďa je môj dobrý priateľ, ktorý k tejto knihe napísal predhovor a bol zároveň mojim konzultantom. Neskutočné, v akom svete predsudkov žijete.

Na knihe sa podieľalo svojimi svedectvami a skúsenosťami viac ako 100 ľudí, jedna časť reprezentuje pilotov vrátane Ladu a pána Kuchtu.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od Petr31 »

dadoman9 píše:Láďa je môj dobrý priateľ, ktorý k tejto knihe napísal predhovor a bol zároveň mojim konzultantom. Neskutočné, v akom svete predsudkov žijete.

Na knihe sa podieľalo svojimi svedectvami a skúsenosťami viac ako 100 ľudí, jedna časť reprezentuje pilotov vrátane Ladu a pána Kuchtu.


Takže dle svých slov hrdý bulvární novinář se diví, že není přijímám jako odborník na letectví a ještě je překvapený, že není patřičně uctíván a obdivován. To prostě nevymyslíš.... :crazy:

dadoman9
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 04. 2019, 15:56
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dadoman9 »

Petr31 píše:
dadoman9 píše:Láďa je môj dobrý priateľ, ktorý k tejto knihe napísal predhovor a bol zároveň mojim konzultantom. Neskutočné, v akom svete predsudkov žijete.

Na knihe sa podieľalo svojimi svedectvami a skúsenosťami viac ako 100 ľudí, jedna časť reprezentuje pilotov vrátane Ladu a pána Kuchtu.


Takže dle svých slov hrdý bulvární novinář se diví, že není přijímám jako odborník na letectví a ještě je překvapený, že není patřičně uctíván a obdivován. To prostě nevymyslíš.... :crazy:


Ja sa divím predsudkom a zatrpknutosti. Vy ste teda asi ten typ človeka, ktory si kupuje knižky podľa obalu bez toho, aby ich otvoril. Pritom ste mali jedinečnú sancu sa opýtať otázky priamo autora a neskor si spraviť nazor, vy ste ale postupovali úplne opačne.

A absolútne si nevyzadujem obdiv ci uctu ci co to píšete, to mi láskavo nevkladajte do myšlienok... vyžadujem len normálny ľudsky pristup a nie to, co ako jediný ste tu predviedli vy.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od dejavu »

Petr31 píše:
Petr31 píše:
dadoman9 píše:Táto téma tu vôbec nemusí byt a admin ju moze vymazať. Predpokladal som, ze to tuto komunitu ludi zaujme, ked niekto napise knihu o histórii CSA a ich lietadla. Takých kníh nie je vela. Mozno by sa o tom nikdy nedozvedeli, ak by to tu nebolo napisane. Ale mne je to jedno, ak tu maju vypisovať iba zatrpknutí diskutéri, tak to kľudne moze ist preč a štandardný fanúšik letectva sa o tom snáď dozvie z médii, ked bude publikovaná.


On je totiž velký rozdíl, když o letecké nehodě píše Ing. Ladislav Keller či další odborníci, nebo naprosto neznámý bulvární novinář. Stačí to takto stručně?

Pro ty kdo neví o co jde, tak zkrácená verze od CPT Kuchty je i tady, v reakcích pod článkem je i vnuk CPT Rosy:
http://www.planes.cz/cs/article/100002

Proč by novinář, pokud to udělá dobře, nemohl napsat zajímavou knihu o letecké nehodě? Myslíš, že různé TV série o leteckých nehodách nedělají v základu novináři? nebo že novinář nemůže popsat nějaké téma dobře, protože není v oboru vystudovaný a nebo dlouholetý praktik?
Tím vůbec nehodnotím tuto knihu, není to můj šálek čaje, ale to neznamená, že ta kniha nemůže být dobrá. Nechal bych případná hodnocení na výslednou práci.
Stejně tak automaticky neplatí, že Keller musí vždy vystřelit okamžitě správné hodnocení, což se ostatně ukázalo v poslední kauze Boeingu. Navíc třeba vůbec nemusí umět psát (ber to jako příklad, nevím, třeba je to výborný psavec), takže na papír to obvykle zase dá nějaký novinář nebo spisovatel.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od pettte »

Vy mu teda dáváte sodu.

Jinak já jsem k tomu zaujal neutrální postoj. Pána neznám a nechci jej nijak hodnotit. Tématem to tu asi patří. Chybí mi tam, že neuvedl co nového jeho kniha přináší oproti dnes známým skutečnostem.

Dále pak pokud je to "fanda" a jen prostě sesbíral a svým pohledem napsal "příběh" nehody tak ok, ale asi to nebude na zaplacení všech nákladů. Pokud byla kniha napsána "komerčně" tak mi tam opravdu chybí informace proč bych do toho měl investovat. nemluvě o tom, že ještě nevyšla a nejsem fanda nějakého "sledování" na fakebooku ani jinde.

Autor se asi ale taky nemůže divit reakci, že pokud pracoval pro bulvár (fakt ho nesleduji , natož slovenský) že je na něj nahlíženo negativně. Pokud není slovenský bulvár kvalitativně výše než náš stranický tisk iBabiš, tak se tomuto "předsudku" nemůže divit.

A nakonec trochu odlehčení. Chápu frustraci autora, že slovenský bulvár je slabý, neboť treba na Pražském hradu má velice silnou a dle mého subjektivního názoru neporazitelnou konkurenci mluvčáčka našeho prezidenta. (jak on se to jmenuje Ovčáček, Ovečkin? Ani se mi to nechce hledat).

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Kniha o nehode lietadla OK-NAB

Příspěvek od MEA »

dadoman9 píše: ... A absolútne si nevyzadujem obdiv ci uctu ci co to píšete, to mi láskavo nevkladajte do myšlienok... vyžadujem len normálny ľudsky pristup a nie to, co ako jediný ste tu predviedli vy.


Ak by som mal písať recenziu, určite si najprv knihu poriadne prečítam a potom ju napíšem, to je normálny postup. Na druhej strane sa nehanbím za to, že mám predsudok, ak vidím na obálke nápis Robin Cook. Život je krátky na čítanie nezmyslov... To boli PRÍKLADY.

K predsudkom nezaujate napíšem toľkoto: je kvantum ľudí, ktorí majú s prístupom bulváru ohľadom citlivých a osobných tém vskutku veľmi negatívne skúsenosti. Spýtam sa - má bulvár ten toľko žiadaný "normálny ľudský prístup", ktorého sa tu dožaduješ? Potom už ale slovo "predsudok" tu nie je na mieste, rovnako ako prekvapenie z odpovedí "neľudských zlých leteckých hejterov". Akú energiu do sveta vložíš, takú dostaneš, zhrnuli by to asi budhisti. A ak si aj pod bulvárbrendom publikoval veci, za aké sa hanbiť netreba (pripúšťam), rovnako ťažko ľudia na 1.x uveria, že dobrý kuchtík pracuje v McDonalde...


Odpovědět