COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od pettte »

No, aby nám nezakázali i to povídání.....


Mailand
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 192
Registrován: 01. 04. 2017, 12:27
Oblíbené typy letadel: A340, A380, B717
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od Mailand »

Roiman4 píše:
Mailand píše:
Roiman4 píše:
Tj. ani charge back ti nebude k ničemu.

Vypada to, ze jsi spolknul vsechny moudra sveta. Ale ani nevis, co chargeback je..


Fakt ? To jsem netušil. Dle dnešního článku 2 roky klidně zavřené hranice. Tím jak bude bankovní sektor zahlcený a všichni budou chtít charge back, tak se moc toho nedostane zpět, když nebude z čeho. Ale povím si to v létě.

Dokazes si vubec predstavit, co by se delo, pokud se zavrou hranice na dva roky? Nejaky chargeback by byl asi to posledni co by nas trapilo..

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od Roiman4 »

Mailand píše:
Roiman4 píše:
Mailand píše:Vypada to, ze jsi spolknul vsechny moudra sveta. Ale ani nevis, co chargeback je..


Fakt ? To jsem netušil. Dle dnešního článku 2 roky klidně zavřené hranice. Tím jak bude bankovní sektor zahlcený a všichni budou chtít charge back, tak se moc toho nedostane zpět, když nebude z čeho. Ale povím si to v létě.

Dokazes si vubec predstavit, co by se delo, pokud se zavrou hranice na dva roky? Nejaky chargeback by byl asi to posledni co by nas trapilo..


Mně to nemusíš psát, pracuji na letišti. Není to zrovna to nejlepší co přišlo, hlavně, co přijde do finančního sektorů po tomto. To teprve uvidíme ještě toho hodně. Práci nějakou brigádně už hledám, ale 14 denní karanténa je na ho*no. Takže něž já budu moct někam jít ( a to ještě mám 5 dní před sebou ), tak se to vše rozebere. Když jsme na začátku kupovali J produkt s kolegy, nenapadlo nás toto v životě. Hodně bych si přál už kvůli mé práci, která mě baví, ať to co nejrychleji skončí. Možná u nás to zvládneme rychle, ale ten zbytek ?

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od pettte »

Roiman4 píše:
Mailand píše:
Roiman4 píše:
Fakt ? To jsem netušil. Dle dnešního článku 2 roky klidně zavřené hranice. Tím jak bude bankovní sektor zahlcený a všichni budou chtít charge back, tak se moc toho nedostane zpět, když nebude z čeho. Ale povím si to v létě.

Dokazes si vubec predstavit, co by se delo, pokud se zavrou hranice na dva roky? Nejaky chargeback by byl asi to posledni co by nas trapilo..


Mně to nemusíš psát, pracuji na letišti. Není to zrovna to nejlepší co přišlo, hlavně, co přijde do finančního sektorů po tomto. To teprve uvidíme ještě toho hodně. Práci nějakou brigádně už hledám, ale 14 denní karanténa je na ho*no. Takže něž já budu moct někam jít ( a to ještě mám 5 dní před sebou ), tak se to vše rozebere. Když jsme na začátku kupovali J produkt s kolegy, nenapadlo nás toto v životě. Hodně bych si přál už kvůli mé práci, která mě baví, ať to co nejrychleji skončí. Možná u nás to zvládneme rychle, ale ten zbytek ?


On je celý svět provázaný, a ekonomiky všech zemí půjdou prostě až ke dnu. To je ten největší průser, ne karanténa nebo komedie s rouškama na nic...

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od jencik »

Nesmieš veriť všetkému, co ten Prymula povie. Po Veľkej noci to bude musieť uvoľniť, inak to postihne až príliš vela ľudí. Nepochybujem, ze liek vynajdu do konca tohoto roka, najskôr sa väčšina sa letnej sezóny odpíše, ale na jeseň sa to trochu zlepší. Tým nepopieram, ze vďaka vírusu bude svet v recesii a očista prebehne. Ale tak to býva po každej kríze


Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od Fabo »

HighFlyer píše:Takze refundace letenky formou voucheru bude cajk i podle Evropske komise.

https://www.ch-aviation.com/portal/news/87745

EU unleashes passenger rights guidelines, airlines not happy


Hele HF, cets to vubec?
Ja ti to zvyraznim:

In case of cancellations, the transport provider must reimburse or re-route the passengers. If passengers themselves decide to cancel their journeys, reimbursement of the ticket depends on its type, and companies may offer vouchers for subsequent use,” said Transport Commissioner Adina Vălean.


Tudiz v prekladu:
V pripade zruseni, poskytovatel musi cestujiciho presmerovat nebo vratit penize.
Jestli cestujici sam zrusi cestu, vraceni penez zavisi na typu letenky, a spolecnost muze nabidnout kupony.

But the current circumstances are “extraordinary”, it added, with the consequence that certain rights, such as compensation in case of a flight cancellation less than two weeks from departure date, may not be invoked.


Tudiz v prekladu
Soucasna situace je mimoradna, a tudiz, cestujici se nemohou dozadovat nekterych prav, jako pravo na kompenzaci.

Secteno podtrzeno:
1. Kompenzace nebudou (na tom se doufam shodneme, ze to je v poradku)
2. Jestli cestu zrusite sami od sebe (s vyuzitim waiveru treba), muze vam dat aerolinka voucher, pokud nemate refundovatelnou letenku
3. Jestli vam cestu zrusi sama aerolinka, mate pravo na vraceni penez v normalnim rezimu podle EC261/2004

Ostatne to je nejspis duvod proc aerolinky cekaji s rusenim tech letu ktere jsou zatim vypsany na posledni chvili - aby pokud mozno co nejvic lidi zrusilo cestu samo od sebe a nechali si udelat voucher.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od Globik »

IMHO je tu ještě jeden průser pro aerolinky do budoucna a to je cash flow. Já jsem např.koupil u United letenky na letošní letní prázdniny cca 340 dní před návratem, kvůli ceně (až do pandemie šla opravdu cena neustále nahoru, takže za normálních okolností by se to vyplatilo). United již vyhlásily, že na letenky do 31.5. je change fee waiver, ovšem je tam klauzule, že letenka musí být proletěna do 1 roku od nákupu. Což je pro mě pochopitelně nepoužitelné. Takže pokud nepoletíme a nepodaří se uhádat nějaký voucher apod. (a propadne to), tak samozřejmě tak dlouho dopředu peníze už nikdy nikomu nedám. A určitě nebudu sám.

Mailand
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 192
Registrován: 01. 04. 2017, 12:27
Oblíbené typy letadel: A340, A380, B717
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od Mailand »

Z logiky veci to bude nejspis znamenat revoluci v (non-)refundable tarifech. Minimalne na nejakou dobu. Aerolinky budou chtit prezit, musi nabidnout zakaznikum neco, co nebudou mit obavu jim zaplatit.

michal4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 345
Registrován: 17. 03. 2017, 18:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od michal4 »

Tohle bude mít za následek ztrátu kredibility letecké dopravy jako celku. Milióny Evropanů jsou nebo budou postiženy no-show kvůli uzavřeným hranicím nebo vnuceným voucherem.

Následně o pár měsíců (možná jen týdnů) později aerolinky začnou řvát, že nemají peníze a potřebují zachránit. Veřejné mínění jim kvůli tomu nebude zrovna nakloněno.

Z dříve prestižního odvětví se stane něco jako taxikařina. A lidé nebudou mít k němu důvěru, aby byť čtvrt roku dopředu s nimi plánovali výlet.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od MEA »

Michal: suhlas.

A osobne dufam (i ked ktozvie), ze nezmyselnemu lietaniu za ceny radovo nizsie ako su naklady odzvonilo, lety budu drahsie, ale full flex, open (datum navratu - ako to byvalo kedysi) a servis na palube sa vrati na uroven. Teda toto sa stane u toho nizkeho percenta spolocnosti, co preziju. Aa za no-show nic nevratia, silne aj ja prehodnotim pristup. Ostatne: kedysi sme chodievali po zemi do Iranu, Indie, ci Nepalu a nebol s tym problem. Vikendy v Rime a pod. sa dufam stanu minulostou, rovnako ako ranny 747 na holandsku burzu kvetov z Johannesburgu. Aj ked, je mozne, ze sa nikto nepouci a vsetko pojde do zabehaneho normalu... Osobne som ale za to, aby sa cestovalo menej a potom si ludia budu tie navstivene miesta aj inak vazit...

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od HighFlyer »

Fabo píše:Hele HF, cets to vubec?

Jo jo, text jsem si jen rychle a ne moc pozorne proletel (vyhledal jsem si jen pasaz o voucherech), takze ti davam za pravdu a dekuji za tvuj podrobny rozbor.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od Fabo »

HighFlyer píše:
Fabo píše:Hele HF, cets to vubec?

Jo jo, text jsem si jen rychle a ne moc pozorne proletel (vyhledal jsem si jen pasaz o voucherech), takze ti davam za pravdu a dekuji za tvuj podrobny rozbor.


Diky za takovou reakci :thumbup: to vis, mam na tebe vysoke naroky :lol:
(nicmene priznavam jistou nefer konkurencni vyhodu. Tim samym uz jsem si prosel vcera na FT)

ow_flyer
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 10. 2017, 16:33
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: COVID - ČSA odmítá proplatit zrušený let

Příspěvek od ow_flyer »

Zakoupil jsem letenky s ČSA přes Expedii. ČSA zrušily oba lety a refrund odmítly, Expedia vyřídila pouze voucher. Reklamoval jsem platbu za nedodanou službu a peníze dostal zpět od České spořitelny. Celé to zabralo asi dva týdny.


Odpovědět