Dotaz na let do Nice

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

Vidíš, letos poprvé jsem zaregistroval, že nějaká letecká společnost ví o airplane módu :-) Konkrétně Austrian po nás před vzletem chtěl switch off or switch to airplane mode your mobile phones. Takže netrvali striktně na vypnutí, jak jsem do té doby vždycky slyšel, ale stačil jim airplane mód i pro vzlet a přistání. Takže vidím posun správným směrem :-)


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od Lkprak »

Je to sice už trochu OT, ale já jsem telefon v airplane modu používal už v roce 2009 na letech Wizzairu, nejprve z Prahy do Torpu a další den z Torpu do Katowic. Fakt je ten, že jsem se vždycky předtím zeptal letušky a odpověď byla pokaždé stejná - během startu a přistání všechno vypnout, během samotného letu airplane mód bez problémů. Fakt je ten, že jsem se pak bál, aby na palubě nějaký "aktivní" spolucestující nerozpoutal paniku, že ohrožuji bezpečnost letu, ale bylo to v pohodě.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

No právě, proto mě velmi překvapilo, že už přímo v bezpečnostních pokynech umožňují ponechat telefon zapnutý v airplane módu a netrvají na úplném vypnutí. Ostatně nemám nejmenší pochybnosti o tom, že minimálně 50% cesťáků na to kašle a nechá mobily normálně zapnuté.

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od beardie »

bol vobec niekedy nejaky pad lietadla, ktory bol sposobeny mobilom? pochybujem...

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od jane »

Pad nevim, ale minimalne mobily mohou dost rusit komunikaci.


happyna
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 872
Registrován: 09. 09. 2008, 18:37
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG, YVR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od happyna »

To by mě zajímalo, kdo ze zdejších asi tak vypíná fotoaparát při vzletu a přistání..Během téhle fáze vznikají většinou nejlepší fotky.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

Kdyby jen fotky, ale hlavně videa, kterých je plný youtube :-)

Já jsem dřív býval poctivý blbec, co si nedovolil ani fotku :-) A teď mě mrzí, že některé záběry jsem prošvihnul. Každopádně poslední roky si to vynahrazuji a vzlet nebo přistání si nenechám na videu ujít :-)
Naposledy upravil(a) JackBrno dne 26. 07. 2013, 22:24, celkem upraveno 1 x.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

beardie píše:bol vobec niekedy nejaky pad lietadla, ktory bol sposobeny mobilom? pochybujem...


Nemyslím, že by nějaké letadlo spadlo. Nemá technický důvod. A kdyby se to někdy stalo, nepochybuj o tom, že by mobily byly na palubě úplně zakázané a nejspíš bys musel třeba baterku nechat v odbaveném zavazadle a do kabiny mohl vzít jen mobil bez baterky. Určitě by by se letecké společnosti nespokojily s fádním upozorněním na nutnost vypnutí. Jinak ale je možné, že za určitých podmínek mohlo vyjímečně dojít k rušení navigace nebo komunikace.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od Lkprak »

JackBrno píše:Kdyby jen fotky, ale hlavně videa, kterých je plný youtube :-)

Já jsem dřív býval poctivý blbec, co si nedovolil ani fotku :-) A teď mě mrzí, že některé záběry jsem prošvihnul. Každopádně poslední roky si to vynahrazuji a vzlet nebo přistání si nenechám na videu ujít :-)


Přesně můj případ, poctivě jsem nefotil, po zjištění, kolik je na planes.cz fotek a na youtube videí ze startu a přistání, fotím už taky. Je ale fakt, že když jsem v dubnu seděl v první řadě Ryanu, tak letuška sedící naproti mně na jumpseatu mně požádala, ať to s tím focením během přistání nepřeháním.

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od vitezslav »

Dlouho se spekulovalo, že zapnutá elektronika zapříčinila havárii Laudova B767 v době, kdy se o tomto ještě vědělo málo.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

To máš recht, taky si vzpomínám, že to byl asi jediný případ nehody, o kterém se v souvislosti s mobilem psalo. Nevybavíš si, v čem a jestli byla nakonec zjištěna příčina? Vím jen že se jim za letu otevřel jeden reverz.

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od pavelpmi »

JackBrno píše:Nevybavíš si, v čem a jestli byla nakonec zjištěna příčina? Vím jen že se jim za letu otevřel jeden reverz.

Asi přesně v tom.
The Accident Investigation Committee of the Government of Thailand determines the probable cause of this accident to be uncommanded in-flight deployment of the left engine thrust reverser, which resulted in loss of flight path control. The specific cause of the thrust reverser deployment has not been positively identified.

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od jane »

Vím, že se o tomto případu mluvilo, ale na druhou stranu to bylo v roce 1991 a tenkrát ještě mobily v dnešní podobě přece nebyly...

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

pavelpmi:
No to vím, však to sám píšu :-) Spíš jsem chtěl vědět, jestli se zjistilo, co bylo příčinou toho otevření reverzu?

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dotaz na let do Nice

Příspěvek od JackBrno »

jane píše:Vím, že se o tomto případu mluvilo, ale na druhou stranu to bylo v roce 1991 a tenkrát ještě mobily v dnešní podobě přece nebyly...

No právě v roce 1991 spouštěl Eurotel analogovou síť NMT. Ale je fakt, že v té době to byly kufříkové přístroje a je velmi nepravděpodobné, že by se někdo něco takového pokoušel tahat do letadla a zapínat to tam. Ostatně tenkrát ani neexistoval roaming, takže by ani nemělo smysl vozit "mobil" do ciziny.


Odpovědět