Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
Odpovědět
jared.b
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 08. 2015, 20:37
Stav: Offline

Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od jared.b »

Zdravím, nemohl by mi prosím někdo poradit? Zabukoval jsem si zpáteční letenku u čsa z Prahy do Barcelony. Letíme tam kvůli fotbalu, jenže ten zápas přesunuli z neděle na sobotu odpoledne zrovna na čas, kdy přilétáme... Letět o den dřív u mě není možné, a čsa v ten den mají jen tenhle let. Abych nepřišel o fotbal, hlavně kvůli kterému tam letím, letěl bych prostě do Barcelony jinou společností. Ale potřeboval bych vědět, zda mi náhodou nezruší u čsa ten zpáteční let... :( :( :( Díky moc za rady a pomoc...


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od hafi »

Zruší.

(edit: lítá do Barcy ČSA nebo Smartwings? Kdyby Smartwings tak by to zrušit asi nemuseli. Ale nevím, jak je to v případě, že je stejná letenka vystavena na C/S ČSA)

(edit 2: tak koukám, že v sobotu (tj. ten, který chceš vynecha) je to let určitě ČSA, zpáteční může být v letadle ČSA nebo Smartwings (záleží který den a v kolik letíš) nicméně myslím, teoreticky by tak mohl jít zpáteční let proletět, pokud by to bylo na let Smartwings...ale spíš si myslím, že pokud je to vystavené na ČSA, tak platí pravidla ČSA a budeš mít smůlu)

jared.b
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 08. 2015, 20:37
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od jared.b »

Je to na čsa.. volal jsem i přímo na čsa, tam mě nechal asi deset minut viset na telefonu, protože nevěděl, pak právě mi řekl, že mi "nemůžou garantovat", že by zpáteční let nebyl zrušen... Což si pak člověk pod tim může představit cokoliv... Tak jsem chtěl vědět, jestli s tím nemá někdo přímou zkušenost. Díky moc za reakci..

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od Fabo »

Norma je, ze po neproleteni prvniho kuponu se vsechny dalsi rusi. Jen ti to spis asi nechteli rict takhle na plnou hubu (nebo jsou tam nejake cachry s OPR/QS a fakt nevedi jak to dopadne)

737
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 461
Registrován: 28. 10. 2007, 12:52
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od 737 »

Tradiční letecké společnosti zpravidla nabízí zpáteční letenky, které jsou výhodnější, než kdyby si cestující kupoval jednosměrnou letenku na každý segment zvlášť (jde o tzv. restriktivní tarif, pokud se nemýlím). S tím je rovněž spojena podmínka, že držitel této zpáteční letenky musí využít první segment, v opačném případě se zpáteční letenka automaticky ruší. Nicméně, pokud si dobře vzpomínám, ČSA na vybraných linkách před nějakým časem zaváděly jednosměrné tarify po vzoru nízkonákladových společností. Nevím, o jaké destinace se jednalo, je možné, že by v případě BCN bylo možné první segment nenastoupit, ale ruku do ohně za to nedám. Spíš se přikláním k variantě, že v tomto konkrétním případě při nevyužití prvního segmentu zpáteční letenka propadne.

Co se týče call centra ČSA, to je naprostá tragédie a diletantství. Sám s ním nemám dobré zkušenosti. Absolutně nechápu, k čemu má ČSA call centrum, ve kterém nejsou operátoři schopni zákazníkovi poradit (ani po poradě se svými supervizory). Další ne příliš dobrá vizitka této společnosti.


koppak
Vítěz kategorie Po přistání... 2015
Vítěz kategorie Po přistání... 2015
Příspěvky: 74
Registrován: 23. 04. 2012, 20:00
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od koppak »

737 píše:Nicméně, pokud si dobře vzpomínám, ČSA na vybraných linkách před nějakým časem zaváděly jednosměrné tarify po vzoru nízkonákladových společností.


Pozor, jednosměrná tarifní struktura (sčítají se ceny jednotlivých segmentů) ještě neznamená, že jsou segmentgy vystaveny na dvě letenky! Pokud o to PAX vysloveně nežádá, standarně se to nedělá a pak jsou oba letové segmenty na jedné letence a platí standardní pravidlo klasických aerolinek, že segmenty je potřeba proletět v takovém pořadí, v jakém jsou na letence - a pokud dojde k nenastoupení aktuálního segmentu, zbytek propadá.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od alesesl »

jared.b píše:Zdravím, nemohl by mi prosím někdo poradit? Zabukoval jsem si zpáteční letenku u čsa z Prahy do Barcelony. Letíme tam kvůli fotbalu, jenže ten zápas přesunuli z neděle na sobotu odpoledne zrovna na čas, kdy přilétáme... Letět o den dřív u mě není možné, a čsa v ten den mají jen tenhle let. Abych nepřišel o fotbal, hlavně kvůli kterému tam letím, letěl bych prostě do Barcelony jinou společností. Ale potřeboval bych vědět, zda mi náhodou nezruší u čsa ten zpáteční let... :( :( :( Díky moc za rady a pomoc...


Nechci ti kazit radost, ale v tomto pripade si myslim, ze mas smulu. Pokud mas letenky vystavenou pod e-ticket zacinajici 064..... a je koupena dohromady tam i zpet, tak za neproleteni 1. useku cesty se rusi zbytek. Muzes zkusit CSA kontaktovat emailem a poprosit je o zruseni 1. segmentu a ponechani 2. a vysvetlit jim situaci, ktera nastala a z jakeho duvodu je o to zadas. Treba ti vyhovi, ale nedoufaj v to moc.

jared.b
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 08. 2015, 20:37
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od jared.b »

Díky moc všem za reakce. Nakonec to vypadá, že se vše v dobré obrátilo. Volal jsem na čsa ještě jednou v pondělí s původním plánem zrušit tedy tu zpáteční letenku. Ovšem bylo mi sděleno, že minulý týden čsa změnili přepravní podmínky a neproletěním první části letu se mi zpáteční neruší! Už jsem to dostal potvrzené i emailem. Takže dobrá zpráva nejen pro mě, ale i pro ty, kterým se něco podobného přihodí :). Ještě jednou díky za reakce :).

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od beardie »

daj vediet ked to preletis

jared.b
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 08. 2015, 20:37
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od jared.b »

beardie píše:daj vediet ked to preletis

Ahoj, tak se mi ve středu podařilo vrátit z Barcelony s ČSA. Opravdu mi zpáteční let nezrušili, do Barcelony jsem letěl s Vueling. Vše proběhlo hladce, až na turbulence :)). Takže se u ČSA patrně hnuly ledy :).

Lucx
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 158
Registrován: 21. 04. 2008, 20:50
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od Lucx »

Mám zkušenost s letenkou od Aegean Airlines, u níž jsem neproletěl v prvním segmentu jeden leg, přesto jsem se pak mohl odbavit na poslední zpáteční let do Prahy. A jak je u Aegeanu známo, téměř všechny letenky jsou sestaveny z jednosměrných tarifů, proto se domnívám, že stejné podmínky mají nastaveny i ostatní aerolinky, u nichž není zpáteční letenka sestavena na základě nějakého restriktivního zpátečního tarifu.

janis
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 26
Registrován: 11. 04. 2011, 11:10
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od janis »

jared.b píše:
beardie píše:daj vediet ked to preletis

Ahoj, tak se mi ve středu podařilo vrátit z Barcelony s ČSA. Opravdu mi zpáteční let nezrušili, do Barcelony jsem letěl s Vueling. Vše proběhlo hladce, až na turbulence :)). Takže se u ČSA patrně hnuly ledy :).

Urcite nezrusi. Proc by to delali. Kdyz jsi to zaplatil a nechces po nich penize zpet, urcite Ti to nezrusi.

Ja takhle letím často pracovně, hlavne do CPH nebo ARN. Koupim vice segmentu abych mel jednak levnejsi cenu a jednak flexibilitu a vubec neresim zda nejaky ten segment vynecham. |Nikdy jsem nemel problem se zpatecnim letem. Prevazne letim s CSA ale tohle jsem praktikoval i u AUA a taky bez problemu.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od Globik »

janis píše: Proc by to delali. Kdyz jsi to zaplatil a nechces po nich penize zpet

Protože
1) je to porušení pravidel letenky
2) OW letenka může být dražší než RT letenka

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Zpáteční letenka - neproletění 1. segmentu

Příspěvek od vitezslav »

janis píše:
jared.b píše:
beardie píše:daj vediet ked to preletis

Ahoj, tak se mi ve středu podařilo vrátit z Barcelony s ČSA. Opravdu mi zpáteční let nezrušili, do Barcelony jsem letěl s Vueling. Vše proběhlo hladce, až na turbulence :)). Takže se u ČSA patrně hnuly ledy :).

Urcite nezrusi. Proc by to delali. Kdyz jsi to zaplatil a nechces po nich penize zpet, urcite Ti to nezrusi.

Ja takhle letím často pracovně, hlavne do CPH nebo ARN. Koupim vice segmentu abych mel jednak levnejsi cenu a jednak flexibilitu a vubec neresim zda nejaky ten segment vynecham. |Nikdy jsem nemel problem se zpatecnim letem. Prevazne letim s CSA ale tohle jsem praktikoval i u AUA a taky bez problemu.


Rozhodně bych nedoporučoval to "neřešit", protože po neproletěním 1. segmentu se opravdu většinou zbytek letů ruší. Samozřejmě je možné neproletět poslední segment, pokud se to vyplatí.


Odpovědět