Plat stewardu

Odpovědět
clever
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 06. 2008, 11:13
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od clever »

Nemohla jsem si tak nějak pomoci a musím reagovat na některé příspěvky tady, které mne jak jinak zvedly ze židle.Je úplně zbytečné polemizovat nad tím, zda je práce stevardů velmi náročná či nikoliv, protože organismus každé stevardky na danou zátěž reaguje jinak. Spíš je to o tom, zda to ta letuška dělá s nadšením a tato práce s lidma( kdy jich denně převeze někdy i více než 500) ji naplňuje, baví a cítí jakési to naplnení a seberealizaci. Jistě člověk potká i nafrněné nosy, které u leteckých spol.zůstávají jen kvůli penězům a ještě si připadají málo oceněné a z letadel se jim dělá kopřivka. Ty ať potom jdou jinam, příležitostí je spoustu. Ale názor, že stevardka rovná se v dnešní době pingl ve vzduchu se mi zdá opravdu velmi mimo a myslím, že ho může vymyslet buď malé dítě nebo klasický koupák, který letí jednou za rok někam do trantárie, letectví vůbec nerozumí,ale má pocit, že snědl šalamounovo ...znám sposutu stevardek, co jsou inteligentní holky, většina z nich má procestovaný celý svět a v něm se umí kdykoliv o kohokoliv postarat, mluví několika jazyky, studují u práce VŠ, vychovávají děti, dokážou se vyrovnat se stresema přitom všem mají úsměv na tváři. Většina z nich ví, co chce, vědí, že práce letušky je náročná,ale přesto nádherná a že jim to za to vše stojí.A co se týče přeceňování jejich platů?Tak to tady rovnou otevřte diskuzi na téma platů našich poslanců, rádoby moderátorů, herců,atd...seznam by byl dlouhý.Rada na konec: daleko horší než nafrněná letuška, je neználek, který je úplně mimo mísu a má pocit, že může nekoho kritizovat.-)


X-ko
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 04. 2004, 18:34
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od X-ko »

Promiň za rejpnutí, ale už mi to několik let leží v hlavě.

To ta letuška denně převeze 500lidí sama? To je jako naloží, připoutá, připraví a rozpohybuje ten stroj ve kterém sedí, a pak je zase vyloží? Sama? Tak to je dobrá, to nedokážu.

Nebo jich 500 ve spolupráci s ostatními připraví na let a obslouží?

Už mě to používání singuláru u stevardů v případě přepravy docela vadí, množné číslo je slyšet jen zcela výjimečně. "Vezla jsem Karla Gotta, vezla jsem 162lidí, povezu toho a toho tam a tam". "Ona veze lidi, ona vezla prezidenta, blablabla".

Zas tak moc toho o lítání nevím, ale řekl bych, že to bude trochu komplexnější proces. Má-li to své logické vysvětlení, rád ho uslyším.

Jinak (zpět k tématu), letušky nemají peníze větší než třeba jiné profese proto, že by ta práce byla náročnější. Není. Je to druh kompenzace za to, že ten rozlítanej život bývá někdy pěkně na h....no. Kdo má doma své jisté, a může si plánovat život čertví jak dlouho do budoucnosti, nepochopí, jak strašně frustrující je dozvědět se den dopředu, že všechny plány se můžou hodit do koše, protože se vyráží na neidentifikovatelnou dobu na mnohdy neznámé místo. Však i jiné profese, pokud je zaměstnavatel někam pošle, z toho mají určitou finanční kompenzaci, kupříkladu ty tolik záviděné diety.

Je bohužel smutnou skutečností, přinejmenším při pohledu do českých vod, že tam, kde je odcizení od blízkých denní realitou, se moc neplatí, naopak tam, kde to moc nehrozí, je placení lepší. Spíš tohle je k zamyšlení než věčně dokola řešit, proč má "létající servírka" víc než ten a ten.

anny
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 114
Registrován: 05. 07. 2007, 13:30
Oblíbené typy letadel: Boeing 777, 747
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od anny »

x-ko: "uz mi to nekolik let lezi v hlave", tak to se nezlob to je opravdu vtip dne.

X-ko
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 04. 2004, 18:34
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od X-ko »

Jo, div, se leží. To byla jedna z prvních věcí, co mě ťukla do uší, když jsem se dostal k lítání. Akorát jsem doufal, že někdy tomu přijdu sám na kloub, a nepřišel. A tak se ptám. Znáš odpověď?

andrei
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 188
Registrován: 17. 06. 2008, 12:25
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od andrei »

A cemu se snazis prijit na kloub ?

Ja teda taky nelitam nejak extra tak 6-10 za rok, nekdy mene nekdy vice, ruzny spolecnosti jak csa, ba, tak i tvs a jine. Obdivuji praci palubniho personalu, protoze nekdy bych tem lidem misto kafe musel namlatit. A jak jiz zde bylo psano, daneho cloveka to musi bavit a az pote jsou penize.


X-ko
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 04. 2004, 18:34
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od X-ko »

Přečti si ještě jednou, na co jsem se ptal, co mi leží v hlavě.

Zjednoduším ti to: zajímá mě, proč CC většinou říkají, že někoho vozí, s jednotném čísle. Abych ti to vysvětlil, my třeba budeme dneska večer s posádkou vozit lidi.

Nepotřebuju, aby mi někdo vysvětloval význam CC v letadle, to vím moc dobře. A jejich význam rozhodně nepodceňuju. Jenom bych se rád dozvěděl to, na co jsem prostě doposud nepřišel.

anny
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 114
Registrován: 05. 07. 2007, 13:30
Oblíbené typy letadel: Boeing 777, 747
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od anny »

Protože se to říká s nadsázkou, ale na to jsi asi nebyl schopen během těch několik let přijít :roll: :) :lol:

clever
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 06. 2008, 11:13
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od clever »

To x-co:podívej, nemám ráda slovíčkaření a to jsem vystudovaná lingvistka:-)Ale opravdu je vidět, že o práci stevardky/stevardů toho moc nevíš. Možná by ses měl přihlásit na nějaké výběrové řízení a tuhle práci si prostě vyzkoušet.....poté rozdávat moudra. Trochu ponaučení na konec...ne jedna letuška opravdu není samozřejmě sama v letadle, co má kapacitu by očko 166 pax, může jich tam být dokonce víc....to záleží na typu např. 3,4..a víc.Ale i ta jedna jediná letuška s těmi všemi 166 pax přijde do kontaktu, ať už při obsluze, či jim v případě potřeby musí podat první pomoc, nebo poradit s návazným letem...je toho mnohem víc,ale to zřejmě nepochopí nikdo, kdo si tu práci sám nevyzkouší nebo z nějakého prapodivného důvodu je vysazen proti letuškám!Já sama jsem na svoji práci moc pyšná a hlupé řeči je potřeba zřejmě jen ignorovat.-):-)

Hezký večer všem!

mandrinka
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 396
Registrován: 02. 01. 2008, 15:12
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od mandrinka »

jo tahle letuška, ta je, tu ta práce baví a asi jí před odletem vlašák sdělil, že jí dá prémie http://www.youtube.com/watch?v=hS_iEgc3SXA :lol: :roll:

ve srovnání se singapore airlines :arrow: :idea: :roll:

X-ko
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 04. 2004, 18:34
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od X-ko »

Jojo clever, moudra tu nerozdávám já, jen kladu dotazy.

To anny: neboj, já toho chápu trošku víc, než si myslíš :-) Jenom jsem si myslel, že se setkám s nějakým rozumnějším vysvětlením, v čemž jsem se spletl.

Ale jak je v tomhle fóru tady moderní, na jakoukoliv připomínku se odpovídá podrážděným výpadem a obhajobou svojí důležitosti.

Tak pa a dobrou přeje Frequent Flyer ze sedadla 0A :twisted:

anny
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 114
Registrován: 05. 07. 2007, 13:30
Oblíbené typy letadel: Boeing 777, 747
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od anny »

x-ko: nase prace je prace s lidmi, ne jen jako s davem, ale predevsim s jejich psychikou. Kazdy z nas je individualni a potrebuje individualni a profesionalni pristup. Paluba letadla preci jen neni tak uplne bezne,normalni prostredi, velmi rychle se tam siri panika i kdyz jeste zadny pruser nenastal, lide reaguji jinak nez by reagovali na zemi. My posadka bychom cestujici meli umet odhadnout a pracovat s nimi. Ver, ze my se snazime preferovat individualni a profesionalni pristup a popripade reseni nejakeho problemu. Tak to praktikuji ja.

X-ko
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 04. 2004, 18:34
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od X-ko »

Díky za jeden z prvních solidních příspěvků v tomhle threadu :) Rád vidím, když lidi racionálně vidí svoje místo v systému. Sám moc dobře vím, jaké to je být face-to-face v kontaktu s lidmi, kteří jsou z něčeho nas.aní, do toho přijde nějaké zpoždění či problém (ať už zaviněné nebo ne), a do toho všeho se ti lidé bojí. Momentálně sedím za pancéřovanými dveřmi, ale nebylo tomu tak vždycky, a osobního kontaktu s cestujícími jsem si užil až až. Proto samozřejmě mám respekt k tomu, s čím se jako CC denně potýkáte. A jak už jsem v jednom z výše uvedených příspěvků uvedl, taky moc dobře vím, jak vypadá odvrácená strana mince, kterou lidé většinou nevidí či vidět nechtějí, jaké to je měnit si plány z minuty na minutu.

Jen jsem se v poslední době až moc začal setkávat s neúctou k práci jiných, s potřebou montovat se do nepříslušejících věcí (když se CC plete do práce FC, hodnotí jí a radí, je to stejně komické a k nas.ání, jako když se řadový pilot plete do managementu), s přeceňováním vlastního významu a tak všelijak. Třeba tenhle thread je toho plný. Strašně rád bych za tím neviděl ješitnost a skrytou vnitřní nejistotu o sobě samém, ale nedaří se mi to. A vrtá mi to hlavou. Tak jsem se prostě zeptal :lol:


Jinak jsem se dostal do fáze, že kdybych si měl vybrat mezi érem s několika MELy, ve špatném počasí, se zpožděním, ale s dobrou posádkou, nebo naopak modré nebe, éro bez odložených závad, na čas, ale s posádkou co si vzájemně nesedne a prudí, vyberu si tu první variantu

anny
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 114
Registrován: 05. 07. 2007, 13:30
Oblíbené typy letadel: Boeing 777, 747
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od anny »

X-ko: Přesně, je to složková práce, každý by si měl hlídat "to své" a dělat to, jak nejlépe umí. Asi zásadou je se jako posádka spolu domluvit a popřípadě udělat kompromis. Jasně, můžeme vidět i zpruzené letušky, mohou mít problémy doma a bohužel to dávají najevo cestujícím např. svým výrazem, gesty. Na jednu stranu je můžeme pochopit, na druhou cestující to nezajímá, cestující nejsou od toho, aby se vciťovali do nás letušek. My jsme tam od toho, abychom se vcítili do cestujícího (když se bojí, je mu špatně z prostředí letadla apod.) a dokázali mu efektivně pomoci.

PS: Melu s dobrou posádkou bych si vybrala také, aspoň se něco "zažije" :)

clever
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 06. 2008, 11:13
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od clever »

To x-co: obhajobou svojí důležitosti? Tak teď jsi mě vážně pobavil :D Mne jen poněkud pobuřeje, když někdo neví nic o problematice věci a má potřebu neustále jen kritizovat, zřejmě to pramení z nedostatečné seberealizace a podhodnocení v jeho vlastní práci či pocitu velké důležitosti jeho osoby. Myslím, že každý CC, který zná dobře svoji práci a chodí na tyto webovky, by se zde mohl rozsáhle rozepsat o povinnostech CC na palubě,ale myslím že to nikdo z nás nemá za potřebí, jinak by jsi zde již dávno našel odpovědi na své zapeklité otázky- a to už myslím dost mluví za to, že si zde nikdo svoji důležitost nemá sebemenší potřebu obhajovat :)

Ano, taky znám pár lidí, co mají rovněž práci s lidma, žijí v neustálem stresu, ale zase mají to svoje jisté :) Dřou třeba i 14 hodin denně, aby viděli jak se jejich firma dostane z obratu nula za měsíc na dva miliony. A tito lidé, většinou rovněž frequent flyers, mají v sobě takovou skromnost a pokoru, že málo kdo z nás by je dokázal odhadnout na případné rentiéry. A takových lidí si já osobně vážím. Těch co něco dokázali svoji vlastní pílí,ale jsou schopni si vážit i snahy a práce ostatních a respektují, že každý z nás má své sny, za kterými si jde, své schopnosti a své špatné dny.Bohužel takových není moc a člověk se většinou jak je vidmo setkává s intolerancí a despektem,ale tak už to bohužel chodí :wink:

Zdravím palubní personál a věřím, že i navzdory ekonomické situaci bude naše přenáročná práce v budoucnu oceněna ještě mnohem víc :P :mrgreen: :D

iwa
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 32
Registrován: 02. 05. 2008, 13:57
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od iwa »

anny píše:X-ko: Přesně, je to složková práce, každý by si měl hlídat "to své" a dělat to, jak nejlépe umí. Asi zásadou je se jako posádka spolu domluvit a popřípadě udělat kompromis. Jasně, můžeme vidět i zpruzené letušky, mohou mít problémy doma a bohužel to dávají najevo cestujícím např. svým výrazem, gesty. Na jednu stranu je můžeme pochopit, na druhou cestující to nezajímá, cestující nejsou od toho, aby se vciťovali do nás letušek. My jsme tam od toho, abychom se vcítili do cestujícího (když se bojí, je mu špatně z prostředí letadla apod.) a dokázali mu efektivně pomoci.

PS: Melu s dobrou posádkou bych si vybrala také, aspoň se něco "zažije" :)



Ahoj,

musím uznat, že konečně je někde vidět opravdu pozitivní a profesionální přístup k práci. Chtěla jsem tady jen zohlednit jednu věc. Vezmu-li vlastní zkušenost, tak se domnívám, že problémem oněch výrazů, které občas letušky mají není způsoben potížemi v osobním životě či cestujícími. Já se od osobních problémů v práci absolutně odprostím a prostředí mi k tomu úžasně napomáhá...čítaje do toho i cestující. Je příjemné chvíli řešit jejich potíže a trápení, jelikož si člověk odpočine od těch vlastních. Velice důležití jsou totiž i kolegové...posádka, se kterou let probíhá. Špatný kolektiv je jedinou věcí, která mne opravdu rozhodí a vyžaduje to opravdu velkou dávku energie ustát si svou náladu a energii. Pokud si lidé vzájemně nesednou (a to se prostě stává)...je ona práce opravdu o hodně těžší.


Odpovědět