Plat stewardu

Odpovědět
fandamil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 162
Registrován: 07. 02. 2011, 21:44
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od fandamil »

Zajímavý výpočet. Chápu, že se to takto počítat nedá, ale s trochu přesnějšími čísly a stejnými vstupními daty jsem se propočítal na 6,22Kč hrubého na jednu rotaci (2+2h) pro jednoho CC. To je pak za cestu, kterou s ním absolvujete (tam či zpět) 3,11Kč.
To je v porovnání s hromadou "normálních pozemských" poplatků trochu směšná částka, za to Vám v bance ani ruku nepodají.
Mnoho lidí by se pro ty tři koruny ani na zem neohlo, kdyby je někde našli...
Kdo se tu pak ještě diví, že je občas letuška nerudná :-D Každopádně tu bude něco špatně :thumbdown:


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od prodejce »

fandamil píše:Každopádně tu bude něco špatně :thumbdown:


Proč "špatně"? Jestli je tu něco špatně, tak to, že piloti mají vypěstovaný dokonalý PR systém k tomu dělat ze sebe něco nadpozemského a že lidi jim to "žerou".

Co se týká stevardů - dobrá stevardka by měla splňovat ty samé požadavky jako servírka v dobré turistické restauraci: vědět že tramín červený je bílý, umět přijmout objednávku piva nejméně ve dvou jazycích, umět použít hasicí přístroj v případě požáru + poskytnout první pomoc když hostu zaskočí preclíček v krku. Opět v tom není nic nadpozemského.

HonzaLB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1484
Registrován: 09. 11. 2006, 09:02
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od HonzaLB »

a největší kámoš pilotů na téma jejich platů:-)
http://www.pprune.org/archive/index.php/t-474894.html

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od HighFlyer »

fandamil píše:Zajímavý výpočet. Chápu, že se to takto počítat nedá, ale s trochu přesnějšími čísly a stejnými vstupními daty jsem se propočítal na 6,22Kč hrubého na jednu rotaci (2+2h) pro jednoho CC. To je pak za cestu, kterou s ním absolvujete (tam či zpět) 3,11Kč. To je v porovnání s hromadou "normálních pozemských" poplatků trochu směšná částka, za to Vám v bance ani ruku nepodají.

Jak "pocitat neda"? Pocitat se da vsechno, s vyjimkou deleni nulou :)

Zkus si udelat podobne propocty i pro dalsi profese a dojdes jiste opet k zajimavym cislum:
- plat pracovnika call centra telefonniho operatora prepocitany na 100 minut hovoru jednoho zakaznika
- plat pracovnika/pracovnice v bance za prepazkou v bance na tvoji 1 navstevu, 3 vybery z bankomatu a 5 prevodu mesicne
- plat ucitele(ucitelky) na stredni/zakladni skole za 1h vyuky na jednoho zaka
- plat promitace v multikinu na 1 film a 1 divaka
- plat pokladni na benzince na 1 nadrz benzinu/nafty

Budou to jiste zajimava cisla a nerikam, ze jsou dobre nebo spatne. Proste jsou... v ramci celeho modelu toho ci onoho oboru podnikani.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od Globik »

fandamil píše:Kdo se tu pak ještě diví, že je občas letuška nerudná :-D Každopádně tu bude něco špatně :thumbdown:

Moji zákazníci se také někdy dostanou na úroveň 3 Kč za moji celodenní asistenci a nerudný jsem (a to jen občas) jen na ty, co se opakovaně chovají jako prvotřídní debilové nebo jsou naprosto nevychovaní .
Máš docela "zvláštní" logiku.


fandamil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 162
Registrován: 07. 02. 2011, 21:44
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od fandamil »

prodejce píše:Co se týká stevardů - dobrá stevardka by měla splňovat ty samé požadavky jako servírka v dobré turistické restauraci: vědět že tramín červený je bílý, umět přijmout objednávku piva nejméně ve dvou jazycích, umět použít hasicí přístroj v případě požáru + poskytnout první pomoc když hostu zaskočí preclíček v krku. Opět v tom není nic nadpozemského.

Nic nadpozemského z toho nedělám, i když se nad zemí většinu času v letadle pohybuješ.
Nepřeji Ti, aby se ti v letadle někdy něco stalo a potřeboval si pomoc letušky.
HighFlyer píše:Jak "pocitat neda"? Pocitat se da vsechno, s vyjimkou deleni nulou :)

Nedá ve vztahu v příspěvku výše - že 25kč jsou z letenky (od cestovky) náklady dopravce na posádku. I když ve vztahu cestující - pilot/steward to tak samozřejmě brát jde, stejně jako v jiných povoláních.

HighFlyer píše:Zkus si udelat podobne propocty i pro dalsi profese a dojdes jiste opet k zajimavym cislum:
- plat pracovnika call centra telefonniho operatora prepocitany na 100 minut hovoru jednoho zakaznika
- plat pracovnika/pracovnice v bance za prepazkou v bance na tvoji 1 navstevu, 3 vybery z bankomatu a 5 prevodu mesicne
- plat ucitele(ucitelky) na stredni/zakladni skole za 1h vyuky na jednoho zaka
- plat promitace v multikinu na 1 film a 1 divaka
- plat pokladni na benzince na 1 nadrz benzinu/nafty

Budou to jiste zajimava cisla a nerikam, ze jsou dobre nebo spatne. Proste jsou... v ramci celeho modelu toho ci onoho oboru podnikani.

Neznám přesné výdělky, spočítat si to dovede ale každý sám. Ale rozhodně se to nedá srovnávat s promítačem v multikinu - netočí kličkou každému divákovi na promítacím stroji, pokladní na benzínce taky nedává benzín rukou do nádrže, atd... Jak říkáš, záleží na oboru podnikání.

Globik píše:Moji zákazníci se také někdy dostanou na úroveň 3 Kč za moji celodenní asistenci a nerudný jsem (a to jen občas) jen na ty, co se opakovaně chovají jako prvotřídní debilové nebo jsou naprosto nevychovaní .
Máš docela "zvláštní" logiku.

Aby bylo jasno, tuto logiku jsem přejal z příspěvku výše, nikdy by mě samotného snad ani nenapadlo to takto rozpočítávat, jen mi to trochu vyrazilo dech.
Co jsem se jen snažil poukázat bylo to, že kdyby každý cestující přidal o korunu (co je to pro Vás koruna, hmm?) více, jak moc by to teoreticky změnilo plat stewarda/pilota, kdyby k němu ve výsledku ta koruna dorazila. Stejně samozřejmě i v jiných povoláních. To, že by si podle mého názoru zasloužila některá povolání u nás v ČR lepší platové ohodnocení, ať už to jsou doktoři, učitelé nebo právě letušky je snad neoddiskutovatelné, vzhledem k časové náročnosti, toho, co se musí naučit...
Btw, co děláš za povolání, že si účtuješ 3kč za celodenní asistenci? Resp., kolik těch zákazníků najednou obsluhuješ? Těžko jednoho, aby si měl měsíční plat 90kč :roll:

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od Fabo »

Pokladni na benzince ale musi od kazdeho zakaznika vybrat penize za jeho benzin, pilot leti letadlem stejne jestli je tam 8 lidi nebo 800... a kde je ted dva logika? :)

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od Globik »

fandamil píše:Btw, co děláš za povolání, že si účtuješ 3kč za celodenní asistenci? Resp., kolik těch zákazníků najednou obsluhuješ? Těžko jednoho, aby si měl měsíční plat 90kč :roll:

Neúčtuju si 3 Kč, stejně jako si 3 Kč neúčtuje CC. NĚKDY si účtuju málo a NĚKDY K TOMU shodou okolností mám několik set klientů na asistenci. A NĚKDY to pak může vyjít i na 3 Kč. Pracuju obecně v cestovním ruchu, na různých pozicích.

ngb
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 171
Registrován: 14. 05. 2006, 21:14
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od ngb »

creyman píše:Není to o platu stewardu, ale naopak pilotů.
Nechtěl jsem zakládat nové téma, ale o Travel servisu to je. Pokud by cesta do kokpitu nestála cca 2- 2,5mil., tak bych se ani neptal.
Každopádně spíš dávám otázku, kde mám ve výpočtu chybu. Ten výsledek se mi nezdá.

Nejdříve, než budete číst dál si tipněte, pokud to nevíte, jaká je odpověď na následující otázku.
"Kolik zaplatíte dohromady oběma pilotům TVS na jejich plat, když vás kluci šikovný odvezou bezpečně na klasickou koupáckou letní dovolenou do Středomoří tam a zpět?"
Oba segmenty s letem cca 2 hodiny. Průměr nejčetnějších letů, Chorvatsko, Bulharsko, Malorka Řecko ap.

Teď ten výpočet.
Někde jsem zde četl, že druhý pilot bere cca 30tis. Nějak jsem tomu moc nevěřil vedle na planes.cz byl pod fotkou komentář, že druhý pilot si vydělá v hlavní sezóně 1 000 euro. :(
Konkurence je veliká, ale ta zodpovědnost a nároky, je to možné? Tak nízké platové ohodnocení?

Teď ten výpočet.
Druhý pilot 30tis. + Kapitán (dvojnásobek?) 60tis?
Beru celkem plat obou pilotů na měsíc 100 000,- Kč
Služby 20 dní
Každý den (průměr Středomoří) 2 destinace, čtyři segmenty.
100 000,-Kč / 20x2 = 2 500,-Kč
Celkem 167 cestujících (ponížena plná kapacita 189)
2 500,- (plat obou pilotů za jednu rotaci) / 167 = 15 Kč

Je to možné, pokud si koupím zájezd, tak za leteckou přepravu jde 15,-Kč oběma pilotům?

Piloti + 4x stewardi, abych držel téma pak vyjdou nákladově Travel/Cestovku 26,-Kč, 1euro? :thumbdown:

Než jsem začal počítat tak můj osobní tip byl piloti cca 100-200Kč, komplet posádka 350 Kč.
Kolik byl váš tip ?
Případně, kde jsem udělal chybu? Liší se nějak zásadně pak výsledek?
(Beru například, že jsem tam nepočítal diety)


Je to dost zlozita tema ale par zovseobecnenych spresneni - plat pilota zalezi od naletu a od toho kolko stal firmu...samozrejme ze su kopiloti "kadeti" co maju 200 hodin total a zbieraju prve skusenosti na 737 tam ten plat je na urovni letusiek a podobne nizky plat by mali aj v inych firmach napr. u wizzairu a pod...potom su kopiloti co maju tisice hodin z inych firiem...napr. aj CSA a maju dokonca lepsi plat ako mali vo firmach z ktorych prisli...a tam je to aj viac ako trojnasobok sumy s ktorou ratas...podobne je to s kapitanmi.

Co sa tyka denneho naletu 4 sektory sa realne lietaju iba sporadicky. Zvycajna kombinacia je to iba u BOJ, CFU, ORY...u inych liniek je taketo planovanie vynimkou.

Samozrejme otazka platov je velmi citliva a kazdy "nizky" plat moze mat pre dotycnehokratkodobo zmysel ci uz z dovodu zisku hodin, upgradu na kapitana alebo domacej bazy vs. lietania v zahranici...

Marek.R
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 245
Registrován: 13. 07. 2006, 16:45
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od Marek.R »

Prosím může mi někdo napsat v jakém rozmezí jsou teď platy stewardů.

Ace2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 527
Registrován: 23. 06. 2007, 14:38
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od Ace2 »

Marek.R píše:Prosím může mi někdo napsat v jakém rozmezí jsou teď platy stewardů.


Podle me budes rad kdyz si vydelas 20 cistyho plus minus, pokud budes na pobytu tak ti k tomu pobezi diety.

sv.i
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 78
Registrován: 14. 06. 2007, 19:58
Stav: Offline

Re: Plat stewardu

Příspěvek od sv.i »

Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 tisíc korun. K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném. Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 tisíc korun měsíčně.

Piloti berou v rozmezí od 50 tisíc do více než 100 tisíc korun měsíčně. Záleží na počtu odlétaných let a na tom, zda pilot létá s vrtulovým, nebo proudovým letadlem.


zdroj:
http://byznys.ihned.cz/c1-64070640-letu ... vysit-mzdy


Odpovědět