Elektronicka letenka

jarda159
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 07. 2011, 00:47
Stav: Offline

Elektronicka letenka

Příspěvek od jarda159 »

Zdravim a omlouvam se za svuj laicky dotaz, ale letel jsem naposledy asi pred 25 lety a od te doby se koukam hodne zmenilo. Dnes jsem zakoupil letenku do Nice u Smartwings, vse zaplaceno online platebni kartou, elektronicka letenka dorazila do emailove schranky, ale jsem trosku zmatenej. Mel jsem za to, ze letenka ma mit sestimistny kod, ta ma je ale jen petimistna. Doslova se tam pise "Rezervace/Daňový doklad číslo:", ale pokud se toto cislo pokusim zadat na viewtrip.com, tak to hlasi, ze je potreba zadat sestimistne cislo. Jine rezervacni cislo jsem neobdrzel. Je tedy cislo elektronicke letenky odlisne od rezervacniho cisla nutneho ke vstupu na viewtrip.com? Jde mi o to ujistit se, ze je ma letenka v databazi a vsechno je ok. Nerad bych pak resil nejake problemy pred odletem. Predem diky za odpoved.


pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2207
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od pavelpmi »

Ano, rezervacni cislo je petimistne, a zrejme nejde nikam zadat.

Vim to, protoze jsem ted po dlouhe noci v sobotu koupil nasim letenku z Palmy, a v momente, kdy jsem platbu zadal, jsem si vzpomnel, ze loni jsem nakupoval pres nemeckou expedii. Takto jsem zaplatil skoro o 20 € vic. :wtf:

Jinak ruzne distribucni systemy maji ruzne stranky: Amadeus checkmytrip, Galielo viewtrip, Sabre virtuallythere...

jarda159
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 07. 2011, 00:47
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od jarda159 »

No ja tu letenku puvodne objednal u Student agency, byla taky od Smartwings, v podstate to same, ale po zjisteni, ze nelze zaplatit pojisteni online, jsem rezervaci zrusil. Kazdopadne tam mi ihned prisel sestimistny rezervacni kod, ktery fungoval prave na viewtrip.com Takze jsem prekvapen, ze u samotnych Smartwings to cislo neposilaji. Predpokladam, ze ten zaznam o letu na viewtrip byt vytvoreny musi, lze tedy od Smartwings ty udaje dostat? Jeste jedna otazka. Pri objednani jsem zaskrtl sluzbu "SMS: Itinerář ve Vašem mobilním telefonu", ale na mobil nic nedorazilo. A nenasel jsem u nich zadne dalsi info ani na strankach. Vi nekdo, jak tohle funguje?

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2207
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od pavelpmi »

jarda159 píše:Predpokladam, ze ten zaznam o letu na viewtrip byt vytvoreny musi...

Nemusí, třeba když se kupuje přes německou expedii, tak je v Amadeu, tedy na checkmytrip.
Já myslím, že když se to kupuje přímo přes ně, tak je pouze jejich rezervační kód a hotovo.
Třeba u Air Berlinu má člověk při nákupu přes jejich stránky taky jen číslo faktury, přes agenturu pak rezervační kód.

Takže se asi spokojit s emailovým potvrzením a doufat, že když bude nějaká změna, že dojde mail.

jarda159
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 07. 2011, 00:47
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od jarda159 »

Panove jeste jedna novackovska otazka. Ten kod na elektronicke letence, kterym se prokazu pri odbaveni, je stejny i pri navratu? Samozrejme pokud mam zakoupenou zpatecni letenku.


Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od Zdenek »

při odbavení většinou stačí průkaz totožnosti

romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od romul »

jarda159 píše:Panove jeste jedna novackovska otazka. Ten kod na elektronicke letence, kterym se prokazu pri odbaveni, je stejny i pri navratu? Samozrejme pokud mam zakoupenou zpatecni letenku.


Kód rezervace se týká celé rezervace, tedy všech úseků letu které v rezervaci jsou. Je sice možné se při odbavení prokázat jen cestovním dokladem, ale je třeba mít u sebe i el. letenku nebo itinerář pro případ kdyby na odbavení nemohli najít správnou rezervaci v systému. Navíc je nutné vědět čas a č. letu takže letenku nebo itinerář raději s sebou. Ohledne č. rezervace pozor na jedno. Je nutné rozlišovat mezi č. rezervace z GDS (č. z globálního distribučního systému jako Galileo nebo Amadeus) a č. rezervace dle systému dopravce. Pokud dopravce nepožívá jako svůj systém také Amadeus tak jsou to dvě rozdílná čísla, pokud používá tak jsou stejná. Když je v rezervaci více úseků různých dopravců tak tam může být víc různých kódů.

Když cestující kontroluje svojí rezervaci na webu na online itineráři tak gds amadeus = checkmytrip.com, gds galileo = viewtrip.com, na stránkách většiny dopravců je možné totéž při zadání jejich kódu + navíc je obvykle možné rezervaci doplnit o další identifikanční údaje, vybrat sedačku, změnit apod. Dalším údajem je č. el. letenky, které se taky může hodit a je tam také uvedené, ale to je jiná kapitola. Pokud to tu popisoval už někdo přede mnou tak sorry za opakování...

Low costy mají svoje kódy a jejich rezervace jsou vytvořeneé mimo GDS. Ale jsou i výjimky, jako TVS, ale nechci to příliš zamotávat...

jarda159
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 07. 2011, 00:47
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od jarda159 »

Kód rezervace se týká celé rezervace, tedy všech úseků letu které v rezervaci jsou. Je sice možné se při odbavení prokázat jen cestovním dokladem, ale je třeba mít u sebe i el. letenku nebo itinerář pro případ kdyby na odbavení nemohli najít správnou rezervaci v systému. Navíc je nutné vědět čas a č. letu takže letenku nebo itinerář raději s sebou. Ohledne č. rezervace pozor na jedno. Je nutné rozlišovat mezi č. rezervace z GDS (č. z globálního distribučního systému jako Galileo nebo Amadeus) a č. rezervace dle systému dopravce. Pokud dopravce nepožívá jako svůj systém také Amadeus tak jsou to dvě rozdílná čísla, pokud používá tak jsou stejná. Když je v rezervaci více úseků různých dopravců tak tam může být víc různých kódů.

Když cestující kontroluje svojí rezervaci na webu na online itineráři tak gds amadeus = checkmytrip.com, gds galileo = viewtrip.com, na stránkách většiny dopravců je možné totéž při zadání jejich kódu + navíc je obvykle možné rezervaci doplnit o další identifikanční údaje, vybrat sedačku, změnit apod. Dalším údajem je č. el. letenky, které se taky může hodit a je tam také uvedené, ale to je jiná kapitola. Pokud to tu popisoval už někdo přede mnou tak sorry za opakování...

Low costy mají svoje kódy a jejich rezervace jsou vytvořeneé mimo GDS. Ale jsou i výjimky, jako TVS, ale nechci to příliš zamotávat...


Diky za vysvetleni. Vypada to, ze Smart wings opravdu vytvari rezervace mimo GDS, jak pises, eventuelne tu rezervaci mozna vytvori, ale kod neposila, posle jen cislo elektronicke letenky, ktere ty vyse zminene systemy neberou. Je jen petimistne a vsude chteji sestimistne. Takze radeji vse vytisknu a vezmu s sebou. Jinak moc nerozumim tomu, proc Smart wings posila el. letenku jen v cestine, jsem zvedav jak budou Francouzi koukat, az jim tam vyndam ceskej car papiru.

jarda159
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 07. 2011, 00:47
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od jarda159 »

Tak jen upresneni k me puvodni otazce. Nakonec jsem ten vytisteny papir mel sebou uplne zbytecne. Zadny kod nikdo nechtel. V Praze i v Nice na check-in prepazce jim stacil jen pas.

romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od romul »

jarda159 píše:Tak jen upresneni k me puvodni otazce. Nakonec jsem ten vytisteny papir mel sebou uplne zbytecne. Zadny kod nikdo nechtel. V Praze i v Nice na check-in prepazce jim stacil jen pas.


Ano, není to vždy nutnost, ale pro případ komplikací je vhodné to mít s sebou. Mám řadu zákazníků, kteří by jinak neodletěli, jelikož jejich rezervace řádně neprošla mezi systémy, technika není neomylná. Týká se to občas cest kde se kombinují různí dopravci.

romul píše: Je sice možné se při odbavení prokázat jen cestovním dokladem, ale je třeba mít u sebe i el. letenku nebo itinerář pro případ kdyby na odbavení nemohli najít správnou rezervaci v systému.

stano
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 430
Registrován: 13. 12. 2003, 21:39
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od stano »

Je to zvlastne: ked som kupoval letenku do Splitu s TVS mal som 6-miestny kod a let sa dal identifikovat. Teraz som kupil letenku do FUE a dostal som len 5-miestny kod. Obe letenky boli kupovane v nemeckej CK.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od alesesl »

stano píše:Je to zvlastne: ked som kupoval letenku do Splitu s TVS mal som 6-miestny kod a let sa dal identifikovat. Teraz som kupil letenku do FUE a dostal som len 5-miestny kod. Obe letenky boli kupovane v nemeckej CK.


To je v pohode. System, ktery pouziva QS tak ma jen 5ti mistny kod. Nevim presne ten jejich system jak se jmenuje, ale je to tak. Zadny strach.

Deivoos
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 12
Registrován: 09. 09. 2013, 21:43
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od Deivoos »

Zdravím,
chtěl bych tu zdější zkušenější poprotist o radu. Poprvé jsem kupoval sám letenku ( se Smart Wings přes pelikána). Na mejlu mi přištála elektronická letenka. Tu už stačí pouze vytisknout a předložit na check-in ? Nebo je nutné udělat ještě něco jiného ? :-?

Druhý můj dotaz se týká cesty z Gatwicku do centra Londýna (plánovaný přílet: 1335). Jakožto nejlevnější variantu jsem vybral Easybus. Akorát nevím, jak moc časovou mezeru mám nechat mezi příletem a odjezdem busu z letiště ?

Díky za rady a heziký zbytek dne ! :)

Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od Filisipi »

Deivoos píše:Zdravím,
chtěl bych tu zdější zkušenější poprotist o radu. Poprvé jsem kupoval sám letenku ( se Smart Wings přes pelikána). Na mejlu mi přištála elektronická letenka. Tu už stačí pouze vytisknout a předložit na check-in ? Nebo je nutné udělat ještě něco jiného ? :-?

Druhý můj dotaz se týká cesty z Gatwicku do centra Londýna (plánovaný přílet: 1335). Jakožto nejlevnější variantu jsem vybral Easybus. Akorát nevím, jak moc časovou mezeru mám nechat mezi příletem a odjezdem busu z letiště ?

Díky za rady a heziký zbytek dne ! :)


Ahoj

Ano stačí :) Resp. měl by stačit pas/občanka se jménem, ale pro případnou nejasnost v rezervačním systému je tohle nejlepší. Jenom se ujisti, jestli je to opravdu letenka smartwings a ne zatím jen rezervační potvrzení pelikána jakožto zprostředkovatele (měly by přijít 2 - jejich pelikánská a potom minimálně rezervační kód v systému dopravce nebo přímo elektronická letenka SW).

Když se přilítá na čas, stačí i 15-20 minut, já jednou stihl na CDG vlak za 12 :D Ale samozřejmě je lepší mít rezervu pro případ zpoždení. Myslím ale že na easybus se při objednávce vyplňuje přílet a když je zpožděnej, tak by tě měli vzít do dalšího busu s tou jízdenkou co máš.

Deivoos
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 12
Registrován: 09. 09. 2013, 21:43
Stav: Offline

Re: Elektronicka letenka

Příspěvek od Deivoos »

Aha, v tom případě je to asi zatím jen to "pelikanske" potvrzeni letenky (rezervace), i když je tam napsáno elektronická letenka. Díky za rady s dooravou :thumbup:


Odpovědět