Letadla na letní sezónu

Odpovědět
Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od Petr31 »

naroznej píše:Chtěl bych se zeptat , letos poprvé v životě využiji služeb TVS a zde jsem se dočetl , že TVS si pronajal nějaká stará letadla odněkud z východu. Jsou tato letadla alespoň po technické stránce v pořádku ? Ono když se řekne 20 let starý stroj , provozovaný leteckou společností , pocházející ze země bývalého SSSR... trochu cítím nepříjemné mrazení v zádech.


.....ach jo, to je tase předsudků a dezinformací..
1) 20ti leté letadlo fakt není staré.....Kupříkladu letos ČSA vyřazovaly třeba B737 500, OK-XGA, XGB...atd. které spolehlivě létaly od roku 1995, kdy jsem s nimi letěl poprvé a nebýt neschopného vedení, tak by lítaly dál.
2) Doporučuju zvednout občas zadek z rodné hroudy, spousta zemí na východ od nás je ve spoustě věcí dál než ČR....s východními i rusky mluvícími společnostmi jsem se něco nalítal a nebál jsem se ani jednou.


s543
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 393
Registrován: 11. 05. 2013, 20:42
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od s543 »

Petr31 píše:
naroznej píše:Chtěl bych se zeptat , letos poprvé v životě využiji služeb TVS a zde jsem se dočetl , že TVS si pronajal nějaká stará letadla odněkud z východu. Jsou tato letadla alespoň po technické stránce v pořádku ? Ono když se řekne 20 let starý stroj , provozovaný leteckou společností , pocházející ze země bývalého SSSR... trochu cítím nepříjemné mrazení v zádech.


Například veliké DELTA mají průměrný věk letadla 16,4 roku a hooodně přes stovku kusů přes 25 let !
Budeš se bát letět s DELTOU ?

naroznej
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 29. 05. 2013, 12:13
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od naroznej »

Díky všem za uklidnění. Nicméně...i já neposuzuji technický stav a kvalitu letadel dle jejich věku. Vím , že v různých spolcích jsou stroje staré i 50 a více let a tyto stroje létají a jsou v pohodě.
Ale...když vidím kolem sebe šílený tlak na ceny takřka všude , který má za následek , že prakticky nikde nefunguje nic jak by mělo... a pak si přečtu něco o 20 let pronajatém stroji z Lotyšska...no , nic... Kdybych měl letět s Deltou , letadlem starým 25 let , byl bych klidnější.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od micaello »

Odpovim ti to, co zminuji temer v kazdem dile Leteckych katastrof:
- pilot i posadka netouzi po tom, aby umrela, natoz aby zabila dalsich xxx lidi, jejich cilem a touhou je samozrejme doletet do cile vporadku
- spolecnosti ve vyspelych zemich si jen tak nelajznou nejake to riziko, ze jim letadlo spadne, protoze by to nasledne pro ne znamenalo obrovske problemy, ne-li treba rovnou krach

A moje soukroma domenka:
- i kdyz prejimaji letadla nekde z vychodu, starat se o ne budou pres sezonu stejne tymy, co se staraji i o zbytek flotily

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od JackBrno »

Právě jsem to chtěl napsat. O ty Lotyšské Airbusy se v Brně starají šikovní kluci mechanici. Znám je osobně a vím, že kdyby měli pochybnosti, nepustili by ho na let. Na druhou stranu, je známý fakt, že starý Boeing je lepší, než starý Airbus kvůli té elektronice. Navíc Airbusy (mám na mysly ty počítačové Fly-by-wire) nelétají ještě ani zdaleka tak dlouho, aby se dalo relevantně porovnat spolehlivost nejstarších letajících Boeingů řady 737 s nejstaršími Airbusy řady A320. Něco taky vypovídá, že staré 737 se přestaví na cargo a dál spolehlivě poskakují s nákladovými kontejnery, naopak staré A320 se šrotují, protože se nevyplatí jejich udržení v provozuschopném stavu... Taky je otázka, jak jsou na tom posádky bývalých postsovětských republik s výcvikem a dodržováním stanovených postupů a limitů ve srovnání s posádkami českými nebo obecně se západním výcvikem (mám na mysli spíš starší posádky, které většinu zkušeností nabrali na ruských strojích s jinou filozofií ovládání a ruským stylem spolupráce v posádkách a kteří se z nouze museli přeškolit o 180° naopak na západní ovládání a postupy). Nechci nijak generalizovat, ale určité rozdíly při spolupráci s nimi vnímám... Takže pokud bych si mohl vybrat, raději bych letěl 737 s českou posádkou, než A320 s lotyšskou ;-)


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od JackBrno »

Ještě jak tady kolega píše tu oblíbenou uklidňující frázi, že piloti nechtějí zabít sebe ani nikoho jiného... no, to nechce ani ta spousta řidičů osobních aut i autobusů, přesto občas někteří nedodrží stanovené limity nebo neudělají něco, co dělat mají a zabijí sebe i další lidi. A piloti jsou taky jen lidé, kteří občas "když se nikdo nedívá", udělají něco jinak, než by měli nebo neudělají něco, co dělat mají. Nicméně proto je posádka zdvojená, postupy se vytvářejí "blbuvzdorně" a technika je zálohovaná. Takže ve výsledku se podstatně míň bojím v letadle, než v autobuse nebo dokonce v autě a to i s historickým A320 s lotyšskou posádkou. Statistiky hovoří jasně - pozitivně :-)

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od vitezslav »

Ty v.ole, to jsou moudra jak od Shakespeara :lol: Zkrátka letadla padaj ojediněle, ale nesmíš mít tu smůlu a zrovna v něm sedět.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od JackBrno »

vitezslav píše:Ty v.ole, to jsou moudra jak od Shakespeara :lol: Zkrátka letadla padaj ojediněle, ale nesmíš mít tu smůlu a zrovna v něm sedět.

Líp se to asi napsat nedá :-) Stejně si ale neodpustím poznámku, že u některých je ta pravděpodobnost o něco větší ;-) Přesto ale pořád mnohem menší, než že mě zajede auto na chodníku před domem :-)

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od vitezslav »

JackBrno: Jak říkal můj třídní na SŠ v roce 1988: "Děti, statistika povyšuje odhad blbců na vědu." :lol:

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od JackBrno »

:lol:

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od Fabo »

No, zrovna pobaltske staty sice technicky jsou "byvaly SSSR", ale jinak maj fakt bliz Evrope nez Rusku...

Co se letadel tyce, ano, jsou to starsi A320, s tim se nese to, ze je vetsi pravdepodobnost nejake poruchy typu nefunguje APU, ale nic co by ohrozovalo bezpecnost letu nehrozi. Posadky u SmartLynxu jsou hodne mezinarodni, prevazuji sic Lotysi ale jsou tam treba i Anglicani, Nemci a tak, snad i nejakeho Cecha jsem tam zazil...

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od JackBrno »

Jj, mají tam i čechy. Taky máš pravdu, že ty závady jsou spíš podružné a neměly by ohrožovat přímo bezpečnost, viz. to APU nebo třeba loni lítali půl sezóny bez jednoho reverzu :-) Nicméně i podružné závady můžou odvádět pozornost posádky od důležitých věcí a je pak otázkou výcviku, aby se nenechali rozptýlit. Jak je známo, mnoho leteckých nehod je způsobeno řetězem událostí, na jejichž počátku byla nějaká bezvýznmná závada. Ale taky bych se s nimi nebál :-)

djspek
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 09. 2007, 21:48
Oblíbené typy letadel: B737,B757,B767,B777
Pohlaví: muž
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od djspek »

Moze mi niekto pls napisat co lieta(bude lietat) z BTS?

Lieta tu OM-TVR a LY-COM a dalej :?:

Dakujem :-bd

pawlis1521
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 47
Registrován: 05. 07. 2011, 20:50
Oblíbené typy letadel: Boeing 737, Boeing 757
Pohlaví: muž
Bydliště: Opava
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od pawlis1521 »

djspek píše:Moze mi niekto pls napisat co lieta(bude lietat) z BTS?

Lieta tu OM-TVR a LY-COM a dalej :?:

Dakujem :-bd


Teď tam lítá LY-VEY a tuším, že se mají ještě přidat OK-HCA a HCB. :)

procvi
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 26. 01. 2009, 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Letadla na letní sezónu

Příspěvek od procvi »

Sezóna ještě nezačala a Travel sem tam nestíhá. Dneska měl v Brně sekeru kolem 10h a to ještě po té letěl do Ostravy a až pak teprve k moři a nestalo se to poprvé v této sezóně. Koupáci byli již lechce znechucení, že cestovka jim nedokázala říct jestli mají právo na nějakou kompenzaci :?


Odpovědět