Sklápění opěradel

Sklápění opěradel je

Právo cestujícího. Od toho přeci opěradla sklopná jsou.
11
20%
Na denním krátkém a středním letu je to nevychovanost a bezohlednost. Na dálkovce je to nutnost.
13
24%
Teoreticky právo, ale měl bych se zeptat cestujícího za sebou, zda mu to nevadí.
22
41%
Naprostá nevychovanost a bezohlednost. Opěradla jsou sklopná jen z marketingových důvodů výrobce a aerolinky (jinak by letadla působila lacině).
6
11%
Nevím, nemám na to názor.
2
4%
 
Celkem hlasů: 54

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5916
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Sklápění opěradel

Příspěvek od Globik »

Inspiroval mě článek a diskuze k němu. Co vy na to?
http://cestovani.idnes.cz/letadlo-nouzo ... igsvet_tom


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od prodejce »

no já pořád zastávám názor, že ekonomická třída, potažmo i sklápění sedadel, aerolinky provozují jenom jako reklamu na svojí business class. Obtěžující sklápění je reklamní nástroj, kdy který umožňuje cestujícím obtěžovat se navzájem sami (aniž by to musela dělat sama aerolinka). Povšimněte si, že aerolinky, které business class programově nenabízejí začasté nemají ani sklápěcí sedačky.

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Zdenek »

V čem se liší použití sklápěcí židle v letadle od použití sklápěcí židle v dálkovém autobuse ?

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5916
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Globik »

Zdenek píše:V čem se liší použití sklápěcí židle v letadle od použití sklápěcí židle v dálkovém autobuse ?

V zásadě v ničem. Koupáci v buse se taky kvůli tomu dokážou pěkně pohádat. Jednou se stalo, že paní s dcerou každý večer číhaly, až jejich dvě spolucestující z busu dovečeří a pak šly jíst ony. Seděly totiž u šestimístného stolu s nimi a 2 dalšími koupáky (a nebylo je kam jinam posadit). V buse se pohádaly právě kvůli opěradlům a večeřet s nimi pro ně představovalo zkažení dovolené.
Rozdíl není v dopravním prostředku, ale v rozteči řad a v maximálním úhlu. Sklápění opěradla přede mnou mi v zásadě nevadí, pokud tyto dvě veličiny nejsou tak malé/velké, že je pak prostor úplně na prd, i když si to sklopím taky.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od hafi »

Bus a letadlo je v tomto celkem totéž(*)

Jsem-li ten zadní, obecně s tím nemám problém pokud
1) se cestující přede mnou předem (!) zeptá
2) nesklopí to tak, že se nemohu hnout (některá sedadla to umožňují)
3) nesedím v poslední řadě, kde sklopení není možné (když nemůžu já, nebude mě drtit ani ten předemnou...je mi jasné, že tímto přístupem by v plném dopravním prostředku neměl sklopeno nikdo, ale to je problém konstruktéra, ne můj)

ad 1) nezeptá-li se, považuji to za nevychovanost a slovně ho upozorním, že tudy cesta nevede a jsem v tomto ohledu po zbytek cesty dost nepříjemný.


(*)viděl jsem řešení v busech (nebo vlacích?), kdy sklopení neprobíhá tak, že se sklopí opěrka, ale tak že se předsune sedák. Jinými slovy tím sklopením uberu prostor na nohy sobě a přidám tomu za mnou. V tom případě ať si sklápí jak chce a takový to systém by bylo nejvhodnější zavést všude (pominu-li prodejcovu tezi, na níž nepochybně něco je).


dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od dejavu »

hafi píše:viděl jsem řešení v busech (nebo vlacích?), kdy sklopení neprobíhá tak, že se sklopí opěrka, ale tak že se předsune sedák. Jinými slovy tím sklopením uberu prostor na nohy sobě a přidám tomu za mnou. V tom případě ať si sklápí jak chce a takový to systém by bylo nejvhodnější zavést všude (pominu-li prodejcovu tezi, na níž nepochybně něco je).

Tohle je i v letadlech a to docela casto.... Myslim, ze to maji v necem i Emirates nebo Turkish.

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3040
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Night fly »

Nemam na vec vyhraneny nazor, a to ani po milionu km naletanych prevazne v Y. Povazuju za elementarni slusnost se pred sklopenim sedacky presvedcit pohledem pres rameno, ze pax za mnou zrovna neni skloneny nad stolkem a i potom sklapet svoje sedadlo pomalu, aby si pripadne stihnul preskladat nohy. Za extremni zhovadilost naopak povazuju sklopeni sedadla pri jidle nebo ihned pote, co je sklizeno - a nepockat pritom na sklizeni rady za sebou. Na neco takoveho pak reaguji "nahodnym" kopanim do operadla prislusneho individua nebo oprenim se o nej plnou svou (nad)vahou, kdyz se jdu projit. Vice nez o "pravu" je to o slusnosti a ohleduplnosti.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od cocik »

Night fly píše:Nemam na vec vyhraneny nazor, a to ani po milionu km naletanych prevazne v Y. Povazuju za elementarni slusnost se pred sklopenim sedacky presvedcit pohledem pres rameno, ze pax za mnou zrovna neni skloneny nad stolkem a i potom sklapet svoje sedadlo pomalu, aby si pripadne stihnul preskladat nohy. Za extremni zhovadilost naopak povazuju sklopeni sedadla pri jidle nebo ihned pote, co je sklizeno - a nepockat pritom na sklizeni rady za sebou. Na neco takoveho pak reaguji "nahodnym" kopanim do operadla prislusneho individua nebo oprenim se o nej plnou svou (nad)vahou, kdyz se jdu projit. Vice nez o "pravu" je to o slusnosti a ohleduplnosti.


Jo, tak pod tohle bych se podepsal taky. Jenom bych ale pridal jeden pripad, kdy sklapim rychle, dusledne a naplno - kdyz za mnou sedi nevychovanej infant, co kope do sedaccky a rodice to vesele ignorujou. Kdyz se totiz sedadlo pred nim sklopi, tak se mu do sedacky kope fakt blbe :D

Ace2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 527
Registrován: 23. 06. 2007, 14:38
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Ace2 »

Recaro nabízí aerolinkám sedačky i bez možnosti sklápění. Takže u některých typicky low costů jsou sedačky nesklápěcí, napadá mě z našich končin klasicky RyanAir a Wizz Air, kde se pro jistotu sedačky sklápět ani nedají a je pokoj.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od whiskey »

Ace2 píše:Recaro nabízí aerolinkám sedačky i bez možnosti sklápění. Takže u některých typicky low costů jsou sedačky nesklápěcí, napadá mě z našich končin klasicky RyanAir a Wizz Air, kde se pro jistotu sedačky sklápět ani nedají a je pokoj.


to bude tym, ze s FR asi nepoletis nocny longhaul :lol:

Ace2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 527
Registrován: 23. 06. 2007, 14:38
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Ace2 »

To je taky fakt. Každopádně ty sedačky v ekonomický stejně nejdou sklopit tak aby se člověk pohodlně vyspal, a když jsi fakt unavenej, tak usneš na jakýkoliv.

Jinak hádku na toto téma jsem už v letadle zažil a bylo to style italiano :mrgreen: spousta řevu, nadávek, spousta lidí v uličce a jak se stalo tak se i samo uklidnilo. :wink: Jinak hádky v italštině jsou nejlepší, dobře to zní a do toho ještě ta gestikulace rukama :lol:

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Zdenek »

při mých 201 není velkého rozdílu zda je židle sklopená nebo není, hlavu si stejně neopřu

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3040
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od Night fly »

Zdenek píše:při mých 201 není velkého rozdílu zda je židle sklopená nebo není, hlavu si stejně neopřu


Tak pred 15-ti lety jsem ani zdaleka netusil, ze budou chvile, kdy budu se svymi 173 docela spokojen :wink:

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od firefly »

Skvělé téma! Díky za něj!
Já mám na to bohužel smůlu, kamkoliv letím, ať krátká či dlouhá vzdálenost, vždy sedí přede mnou notorický sklápěč, který by sklopil snad i při vyhlídkovém letu nad Karlštejnem.
Mám tu zkušenost, že sklápějí většinou cizinci, Češi moc ne.
Já osobně na denních letech, bez ohledu na to, jak dlouhých nesklápím NIKDY. Při dálkových letech na noc sklápím, ale ne úplně na doraz, vím , jak nepříjemné to pro toho člověka za mnou je. Nejvíc mi vadí ti sklápěči, kteří sklopí okamžitě po zhasnutí nápisu Připoutejte se a mají to sklopené celou dobu, tedy i během jídla. Hlavně v noci je pak velice nepříjemné, když potřebuji jít třeba na WC, tak dostat se ze sedadla je problém, takže jak tady psal již kolega, také se klidně opřu o to sklopené opěradlo, bohužel jinak to nejde.
Někdy sklápěče požádám, aby během jídla si to narovnal, většinou blbě čumí, ale vyhoví.
Sklápění v busech je také kapitola sama o sobě.
Už hodně dlouho jsem někam daleko busem nejela, ale stalo se mi před 3 lety v Las Vegas dost nepříjemná věc.Byla jsem se synem a koupili jsme si jednodenní výlet ke Grand Canyonu. Bohužel jsme měli smůlu, že před námi seděl pár Asiatů, muž a žena a ta ženská sklopila asi 2 minuty poté co do autobusu nastoupila, ale fakt úplně na doraz, takže syn měl její opěradlo prakticky na kolenou. Nejdřív zkusil trochu jakoby natáhnout nohy, což tím opěradlem pohnulo, ovšem žádná reakce. Tak jsem je požádala, jestli by si to mohla trochu narovnat, že synovi vlastně drtí kolena a ten její asi manžel se do mě pustil, že ona má právo si to sklopit. Viděla jsem, že slušné jednání nikam nevede, tak syn občas koleny na to opěradlo zatlačil. Při nejbližší zastávce si ti žluťáci šli stěžovat řidiči( zároveň prúvodci v jedné osobě), ten na nás vlítnul a dost rázně nás upozornil, že sklápěcí sedadla jsou tam od toho, aby se sklápěly, aby měli cestující pohodlí a jestli se nám to nelíbí, že nás klidně může vysadit. V ten moment mě nenapadlo mu říct, že syn má také právo nemít rozdrcená kolena, byla jsem totiž z tohoto přístupu tak šokována, že jsem bohužel neřekla nic.
Myslím si, že vše je o lidské slušnosti, já osobně se řídím heslem: nedělat lidem nic, co bych nechtěla, aby oni dělali mně, ale bohužel ne všichni se tímto řídí.
Naposledy upravil(a) firefly dne 03. 06. 2011, 11:41, celkem upraveno 1 x.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Sklápění opěradel

Příspěvek od cocik »

Hele, jaky mate zkusenosti s aerolinkama a sklapenim pri jidle? Ja zatim pokazdy zazil to, ze letusky dusledne vyzadujou, aby si lidi pred jidlem sedadlo narovnali (a to vcetne cinskejch aerolinek, kde se jinak kasle uplne na vsechno). Mate nekdo opacny zkusenosti?


Odpovědět