Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přestupu

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2210
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přestupu

Příspěvek od pavelpmi »

Toto téma mi tu chybělo, když jsem třeba na jaře letěl s TAP na Madeiru (BCN-LIS-FNC a zpět) a na zpáteční cestě mi TAP změnil poslední let tak, že bych místo hodiny čekal na přestupu v Lisabonu pět hodin a do Barcelony přiletěl tak pozdě, že bych měl problém se dostat pak ještě do Palmy, a tak jsem se urazil a letěl jsem z LIS rovnou do Palmy s Nikim. Přemýšlel jsem jenom, jestli je lepší to říkat či ne, když už jsem letěl jen s příručním.

Ségra třeba zase před řadou letěla do Austrálie tenkrát ještě s Laudou a jen tak na zpáteční cestě řekla, jestli by ji neodbavili jenom do Vídně, že to má domů blíž než z Prahy. Paní v Sydney sice vůbec nechápala, jak to může mít blíž, když je to v cizím státě, ale bez problémů ji jen do VIE odbavila.

Vím, že aerolinky (většinou) mají důvod prodávat za ceny, za které prodávají, že si teoreticky člověk kupuje dopravu z A do B a zpět (nebo A-B-C) a že přitom letí přes X či Y je podružné, respektive to může být kompenzováno právě nižší cenou, a slyšel jsem o možnostech postihu při nenastoupení posledního segmentu, ale zajímaly by mě vaše postřehy a diskuse.

A myslím, že měl Globík dotaz. :wink:
Globik píše:Někde tu někdo tvrdil, že se zavazadlo může na přání odbavit jen do přestupního bodu. U Alitalie to neplatí?

Dám hypotetický příklad: Jsem na dovolené ve Španělsku a letím přes Prahu do Splitu do práce. Ve Španělsku si koupím 10 flašek brandy od Torrese. V Praze mám 5 hodin na přestup. Kufr s chlastem nepovezu do Splitu, protože by mi to proclili. Kufr budu požadovat odbavit jen do Prahy, tam si ho vyzvednu, vylezu ven, brandy si odvezu domů, vrátím se na letiště a odletím do Splitu. Může mě snad někdo nutit to vláčet přes Chorvatsko a dvakrát clít? :evil:


Jerry X
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 03. 2009, 20:32
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od Jerry X »

Na Globíkův dotaz: Mělo by to takto jít, pokud by cesta končila v Chorvatsku a neměl bys zpáteční letenku do Španělska. Pak by ti letenka z Chorvatska do Španělska propadla.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4151
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od whiskey »

Jerry X píše:Na Globíkův dotaz: Mělo by to takto jít, pokud by cesta končila v Chorvatsku a neměl bys zpáteční letenku do Španělska. Pak by ti letenka z Chorvatska do Španělska propadla.

Nesuhlasim. Keby si kufor nechal poslat len do PRG, tam ho odniesol domov a pokracoval dalsim segmentom do Chorvatska, tak nie je dovod na zrusenie spiatocnej letenky. Ten by nastal v pripade,keby zostal v PRG nielen kufor, ale aj Globik.
Priklad z praxe:
Kupil som si akciovu letenku GVA-VIE-NRT-VIE-GVA v C. Kedze domovske letisko mam VIE, tak som si kupil feeder VIE-GVA-VIE v Y s outbound segmentom pred akciovou letenkou a inbound po nej. Cestu zacinam segmentom VIE-GVA v Y, ale nechavam si odbavit kufor len na segment VIE-NRT z akciovej C letenky. Takisto na spiatocnej ceste v NRT nie je problem kufor poslat iba do VIE, a do GVA pokracovat sam.

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od gr09 »

Ja jsem to take tak delal u CSA. Pri ceste z SVX do Madridu jsem si nechal odbavit kufr jen do Prahy, na 8hod layoveru skocil domu a pokracoval s prirucakem. Pri ceste z Madridu jsem si opet pri layoveru (tusim 4hod) odbavil zavazadlo do SVX.. Netusim, jestli na to mam pravo nebo ne, ale na checkinu s tim nemeli problem.

Jerry X
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 03. 2009, 20:32
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od Jerry X »

Jo tak to se omlouvám, nějak jsem zapomněl na ten detail, že by Globík na segment CZ - HR nastoupil po zastávce doma v Praze. To pak ano. Kdyby cesta však v Praze končila, pak by to dopadlo tak, jak jsem popsal. Ještě jednou se omlouvám.


mapo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 01. 04. 2006, 19:04
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od mapo »

whiskey píše:Priklad z praxe:
Kupil som si akciovu letenku GVA-VIE-NRT-VIE-GVA v C. Kedze domovske letisko mam VIE, tak som si kupil feeder VIE-GVA-VIE v Y s outbound segmentom pred akciovou letenkou a inbound po nej. Cestu zacinam segmentom VIE-GVA v Y, ale nechavam si odbavit kufor len na segment VIE-NRT z akciovej C letenky. Takisto na spiatocnej ceste v NRT nie je problem kufor poslat iba do VIE, a do GVA pokracovat sam.

Co by sa stalo keby si nepokracoval na spiatocnej ceste do GVA ale zostal vo VIE spolu s kufrom ak je to tvoje domovske letisko? Vyzaduje tarif spolocnosti aby si to preletel cele?
Mam kupeny let VCE-FCO-GIG-FCO-MUC s Alitaliou a cestou naspat by som najradsej zostal v Rime a do MUC nepokracoval. Da sa to alebo ma caka nejaky postih? Treba to niekomu oznamovat?
Pisem to ako reakciu na tvoj prispevok ale privitam radu od kazdeho, vdaka.

krv
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 145
Registrován: 16. 04. 2012, 19:29
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od krv »

mapo píše:
whiskey píše:Priklad z praxe:
Kupil som si akciovu letenku GVA-VIE-NRT-VIE-GVA v C. Kedze domovske letisko mam VIE, tak som si kupil feeder VIE-GVA-VIE v Y s outbound segmentom pred akciovou letenkou a inbound po nej. Cestu zacinam segmentom VIE-GVA v Y, ale nechavam si odbavit kufor len na segment VIE-NRT z akciovej C letenky. Takisto na spiatocnej ceste v NRT nie je problem kufor poslat iba do VIE, a do GVA pokracovat sam.

Co by sa stalo keby si nepokracoval na spiatocnej ceste do GVA ale zostal vo VIE spolu s kufrom ak je to tvoje domovske letisko? Vyzaduje tarif spolocnosti aby si to preletel cele?
Mam kupeny let VCE-FCO-GIG-FCO-MUC s Alitaliou a cestou naspat by som najradsej zostal v Rime a do MUC nepokracoval. Da sa to alebo ma caka nejaky postih? Treba to niekomu oznamovat?
Pisem to ako reakciu na tvoj prispevok ale privitam radu od kazdeho, vdaka.


K nastoupení segmentu tě nemůže nikdo nutit - pokud nechceš, nemusíš ho proletět. Samozřejmě, že za segment nedostaneš míle, a propadá i zbytek segmentů. To ti ale v tomhle případě nevadí, protože je to poslední segment. Otázka je, co se zavazadly. Pokud máš jen příručák, není co řešit. Pokud máš i odbavené zavazadlo, je třeba ho odbavit jen tam, kde chceš ukončit cestu. To, zda to jde či nejde, ti nezodpovím, stejně tak, zda jsou pro to nějaká pravidla, či zda záleží na vůli (ochotě) agenta na check-inu kde tě odbavují.

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od Night fly »

krv píše:To, zda to jde či nejde, ti nezodpovím, stejně tak, zda jsou pro to nějaká pravidla, či zda záleží na vůli (ochotě) agenta na check-inu kde tě odbavují.


Pravidla pro to IMHO zadna nejsou. Muzes prece chtit pri delsim layoveru vyjit z letiste a vzit si neco z kufru. Nebo do nej neco pridat. To nemuzou agenti nijak ovlivnit ani omezit. V 99% pripadu se me agenti ptali, jestli chci odbavit kufr az do finalni destinace, cili se short-checkovanim zavazadel pocitaji.

xmurphy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 122
Registrován: 18. 01. 2011, 16:02
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od xmurphy »

Night fly píše:
krv píše:To, zda to jde či nejde, ti nezodpovím, stejně tak, zda jsou pro to nějaká pravidla, či zda záleží na vůli (ochotě) agenta na check-inu kde tě odbavují.


Pravidla pro to IMHO zadna nejsou. Muzes prece chtit pri delsim layoveru vyjit z letiste a vzit si neco z kufru. Nebo do nej neco pridat. To nemuzou agenti nijak ovlivnit ani omezit. V 99% pripadu se me agenti ptali, jestli chci odbavit kufr az do finalni destinace, cili se short-checkovanim zavazadel pocitaji.


To není tak úplně pravda. U dost aerolinek je možné short-checkin udělat pouze po autorizaci supervizorem. Pokud je layover <24h, tak ti nemusí povolit vyzvednutí zavazadla - pro aerolinku jsou to další náklady.

Při složitějším routingu se může také stát, že zavazadlo pošlou jinudy. Jako když jsem kdysi letěl PHL-JFK-AMS-CPH-PRG, tak zavazadla poslali PHL-CDG-PRG a já si je musel vyzvednout na reklamacích.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od prodejce »

Kufr budeš mít odbaven, kam si řekneš.

Pokud ti někde řeknou (z důvodu svojí neskonalé debility), že ti ho odbaví jenom do cílové destinace, tak je nech. Pokud ty fyzicky nenastoupíš do letadla na posledním úseku, musí tvoje zavazadlo vyložit (terorismus). Takže stačí jenom počkat u reklamací a oni ti hodí kufr na pás.

Že může jít kufr "jinou cestou" je rovněž blbost (terorismus). "Jinou cestou" bez majitele na palubě můžou jít jenom RUSH kufry, které jsou nahlášené jako ztracené.

Pokud by tě někde někdo nutil nastoupit do nějakého letadla proti tvojí vůli, volej linku 158.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od flyingblue »

prodejce píše:Kufr budeš mít odbaven, kam si řekneš.

Pokud ti někde řeknou (z důvodu svojí neskonalé debility), že ti ho odbaví jenom do cílové destinace, tak je nech. Pokud ty fyzicky nenastoupíš do letadla na posledním úseku, musí tvoje zavazadlo vyložit (terorismus). Takže stačí jenom počkat u reklamací a oni ti hodí kufr na pás.

Že může jít kufr "jinou cestou" je rovněž blbost (terorismus). "Jinou cestou" bez majitele na palubě můžou jít jenom RUSH kufry, které jsou nahlášené jako ztracené.

Pokud by tě někde někdo nutil nastoupit do nějakého letadla proti tvojí vůli, volej linku 158.


911 je bezpecnejsi cislo :-)

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od gr09 »

flyingblue píše:911 je bezpecnejsi cislo :-)

Ehm.... 112

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od flyingblue »

gr09 píše:
flyingblue píše:911 je bezpecnejsi cislo :-)

Ehm.... 112


aha, blbej kontinent - diky :-)

xmurphy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 122
Registrován: 18. 01. 2011, 16:02
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od xmurphy »

prodejce píše:Že může jít kufr "jinou cestou" je rovněž blbost (terorismus). "Jinou cestou" bez majitele na palubě můžou jít jenom RUSH kufry, které jsou nahlášené jako ztracené.


Zvláštní je, že se mi za poslední 2 roky stalo 2x, že kufr letěl beze mě.

1) Měl jsem dvě letenky PHL-JFK-AMS-CPH (KL) a pak CPH-PRG (OK). Kufry jsem v PHL odbavil až do Prahy. Přiletěl jsem do Prahy a kufry nikde, tak jsem zašel na reklamace a tam mi řekli, že už je tam maj. Na visačce jsem pak viděl, že oba letěly PHL-CDG-PRG. Stalo se v listopadu 2010.

2) Měl jsem letenku PRG-AMS-ATL-BOS kombinace KL a DL. Na přestup v ATL jsem měl necelou hodinu a půl. Ten den bylo šílený počasí, všude fronty, spousta letů zpožděných, spousta letů zrušených. Letadlo mi uletělo, přebookovanej jsem byl na první ranní let. Opět, kufr nikde, zašel jsem na reklamaci zavazadel a oni mi řekli, že už je tam od včerejška. Stalo se letos v lednu.

Tedy ano, pravidla jsou jedna věc, ale zas až tak moc se nedodržují..

-monie-
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 246
Registrován: 21. 01. 2009, 20:45
Pohlaví: muž
Bydliště: LCA, LCY
Stav: Offline

Re: Nenastoupení posledního segmentu/odbavení do místa přest

Příspěvek od -monie- »

prodejce píše:Že může jít kufr "jinou cestou" je rovněž blbost (terorismus). "Jinou cestou" bez majitele na palubě můžou jít jenom RUSH kufry, které jsou nahlášené jako ztracené.

Nebo schvalne/z neschopnosti nenalozene..

Jenom letos uz po ctvrte na OK286 do TLV mi kufr misto v sobotu rano, privezli az v nedeli vecer na mista, ktere jsem jim nahlasil na reklamacich v TLV..
Z toho 2 x ulomen zamek a vykraden.
Urcite v TLV :-D
Letel jsem 3 x v C, 1 x v Y, letadlo pokazde poloprazdne, priority tag (to mozna proto)..
Ted uz se pro jistotu v gate ptam, jestli byl nalozen :-) Ale ani to jednou nepomohlo..


Odpovědět