Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý let

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
krv
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 145
Registrován: 16. 04. 2012, 19:29
Stav: Offline

Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý let

Příspěvek od krv »

V aktuálním newsletteru LH mě zaujalo povolení elektronických zařízení tzv. od gatu ke gatu - tedy za předpokladu, že neodesílají a nepřijímají signál.

Since the beginning of this year it has been possible to use mobile devices during an entire flight on the Boeing 747-8. From 1 March, this will also apply to the Lufthansa Airbus fleet. Passengers will be able to use their smartphones, tablet computers and other electronic devices from gate to gate, provided that these do not send or receive. This also applies to CD, DVD and MP3 players, eReaders and games consoles. However, notebooks must be switched off as before during take-off and landing. In the near future Lufthansa also plans to get approval for the use of devices in online mode for all phases of the flight and all types of aircraft.

We will continue to block telephone calls out of consideration for other passengers.


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od JackBrno »

Jj, loni jsem poprvé i u Austrianu zaznamenal v bezpečnostním hlášení, že už nevyžadují natvrdo vypnuté mobily, ale stačí přepnout do airplane módu. Jsem zvědav, kdy si nových možnodtí všimnou naši dopravci. Ale vzhledem k jejich operativnosti to bude ještě pár let trvat. Ono je hrozně "sexy" cesťákům před letem vydat co nejvíc zákazů :-)

pumuklgr
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 92
Registrován: 30. 09. 2013, 10:04
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od pumuklgr »

Jj, potvrzuji, tento týden na palubě LH chtěli, aby telefon byl na flight mode.

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od vitezslav »

Já si myslím, že to stejně (bohužel) nechává polovina lidí natvrdo zapnuté, takže je to celkem jedno.

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od beardie »

preco bohuzel? nebol dokazany jediny pripad, kedy by lietadlo padlo kvoli zapnutemu telefonu


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od JackBrno »

Nemusí rovnou spadnout, ale ovlivnit například navigaci teoreticky může. Nějaké testy v tomto smyslu se asi dělali, jinak by to tak dlouho striktně nezakazovali. A přeci jen v letectví se hodí i jakási předběžná opatrnost. Každopádně dlouhá léta provozu se zapnutými mobily (v každém letadle se zcela jistě najde hromads lidí, kteří hlášení nerozumí nebo na to kašlou) se ukázalo, že riziko je minimální, tak se to začíná uvolňovat.

doat
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 05. 2011, 21:33
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od doat »

Na letu s EK z Dubaje do Prahy včera sly používat mobily po celou cestu. Bylo na to i upozorneno, ze je to na tomto letu mozne. Nevím jak to funguje ale musel jsem to vyzkoušet a funguje. To jsem videl poprvé

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od hafi »

vč. gsm připojení?

doat
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 05. 2011, 21:33
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od doat »

Jojo, a prekvapilo mne to tedy zrovna na teto lince, kdyz treba predtim na DXB-NRT ci HND-DXB nic...

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od flyingblue »

doat píše:Jojo, a prekvapilo mne to tedy zrovna na teto lince, kdyz treba predtim na DXB-NRT ci HND-DXB nic...


Mozna nejaka picocella onboard. Protoze signal z pozemnich stanic fungovat nebude. Pri trose stesti se prihlasi do site, ale zadne sluzby cerpat nemuze.

vandic
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 08. 2014, 01:02
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od vandic »

Zákaz používání mobilů se uplatňoval hlavně proto, že ruší komunikaci letadla s řízením a pozemním personálem a také některé měřící přístroje citlivé na EMR. Ustupovat se od toho začíná z několika důvodů - díky vývoji jsou komlinky a měřáky více odolné vůči rušení, mobily využívají ke své funkci nižší výkon než v minulosti a obecně více využívají sofistikovanější komunikační scémata kódování, frequency hopu atd., takže celkové rušení je mnohem nižší. Pro ty, co mají rádi klidnější let, to samozřejmě znamená, že k vřískajícím miminům přibudou debilové vřískající do mobilů po celou dobu letu ...

vandic
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 08. 2014, 01:02
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od vandic »

beardie píše:preco bohuzel? nebol dokazany jediny pripad, kedy by lietadlo padlo kvoli zapnutemu telefonu


To se samozřejmě nestalo, celý problém spočívá v zahlcení pásma využívaného pro komunikaci. Pilot nerozumí hlášení z věže, s technikem se spojí až na několikátý pokus, některé přístrojé hlásí nesmysly a je třeba je zkontrolovat ... letadlo mobilem sice neshodíte, ale až příště budete tvrdnout půlhodiny na ranveji a nevědět proč, zkuste ho vypnout :).

dydzej
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 686
Registrován: 28. 01. 2009, 01:34
Bydliště: PU
Stav: Offline

Re: Lufthansa povoluje zapnutá elektronická zařízení po celý

Příspěvek od dydzej »

vandic píše:Pro ty, co mají rádi klidnější let, to samozřejmě znamená, že k vřískajícím miminům přibudou debilové vřískající do mobilů po celou dobu letu ...

Debilove vriskajici do mobilu, to je vrazedna kombinace. Mne bohate vzdycky stacili rvouci infanti, jenze ti samotni za to nemohou, to je spise o (ne)soudnosti rodicu... :-)


Odpovědět