Rychlost letadla

wilda
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 11. 2015, 13:02
Stav: Offline

Rychlost letadla

Příspěvek od wilda »

Dobry den.
Jsem tady poprve a nevim jestli mam dotaz ve spravnem tematu.
Letela jsem poprve Miami - Londyn. Odletali jsme s dvouhodinovym zpozdenim a do Londyna jsme prileteli jen o 20 minut pozdeji. Pres ocean jsme leteli rychlosti 1111km/ h a pritom vsude na internetu udavaji maximalni rychlost boeingu okolo 800km/h. Zajima me jak je tedy mozne ze jsme leteli 1111km/h.
Dekuji za vysvetleni a preji krasny den :-)


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od Globik »

wilda píše:Dobry den.
Jsem tady poprve a nevim jestli mam dotaz ve spravnem tematu.
Letela jsem poprve Miami - Londyn. Odletali jsme s dvouhodinovym zpozdenim a do Londyna jsme prileteli jen o 20 minut pozdeji. Pres ocean jsme leteli rychlosti 1111km/ h a pritom vsude na internetu udavaji maximalni rychlost boeingu okolo 800km/h. Zajima me jak je tedy mozne ze jsme leteli 1111km/h.
Dekuji za vysvetleni a preji krasny den :-)

Napovím Ti - auto má rychlost definovanou vůči suché vozovce, vlak vůči suchým kolejím. Ani jedno (vozovka, koleje) se obvykle nepohybuje. Vůči čemu má definovanou rychlost letadlo? Pokud to nevíš, tak si pomož anglickým překladem slova "letadlo" (nebo obdobným trochu archaickým českým výrazem).

Jeeloo
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 526
Registrován: 02. 02. 2007, 19:17
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od Jeeloo »

To co vidíš na té Airshow je tzv. ground speed, tedy vůči zemi :) Vůču vzduchui máš třeba 850 Km/h ale když ti funí do zad 250 Km/h JetStream, tak vůči zemi frčíš 1100 Km/h :)

wilda
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 11. 2015, 13:02
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od wilda »

Tak takhle to je! Diky za vysvetleni. Je mi jasne, ze auto muze jet o dost rychleji, jen jsem si rikala, ze u letadel jsou prisne predpisy.
Takze je mozne, ze jsme leteli i 1500km/h jak mi rikala sousedka?

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od Night fly »

1500 urcite ne, jetstream ma rychlost v rozmezi 100 - 400km/h, pricemz ta horni hranice je extrem, takze nejakych 1200km/h to byt mohlo, ale vic dost tezko.


wilda
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 11. 2015, 13:02
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od wilda »

Tak to si asi spletla s kilometrama co jsme uleteli :-D

A jeste jeden dotaz. Muze byt za letu zapnuta aplikace v mobilu s gps (Endomondo), ktera zaznamenava trasu, rychlost atd. Je to teda urceno na sport, ale ja si tak zaznamenavam i vylety. Otazkou je, jestli gps bude porad aktivni a pripojena v takove vysce a rychlosti. Vubec takovym vecem nerozumim.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od JackBrno »

Záleží na telefonu i na aplikaci. Jestli hardware (GPS modul) bude schopen fungovat při té rychlosti a jestli aplikace určená pro běh/cyklistiku bude schopna počítat s rychlostmi letadla :-) GPS v mém telefonu pohyb leteckými rychlostmi zvládá v pohodě, ale nepoužívám Endomodo, ale off-line mapovou aplikaci Locus.

wilda
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 11. 2015, 13:02
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od wilda »

Endomondo zvladne rychlost 130km/h, vice jsem nemela moznost vyzkouset. Pri pristim letu to tedy vyzkousim.

A dalsi dotaz. Mam se zeptat jaky ma pilot "ktery ridi obrovitanske letadlo pres more" plat (dotaz syna-asi jestli ma byt pilot) :-D

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od Petr31 »

wilda píše:Endomondo zvladne rychlost 130km/h, vice jsem nemela moznost vyzkouset. Pri pristim letu to tedy vyzkousim.

A dalsi dotaz. Mam se zeptat jaky ma pilot "ktery ridi obrovitanske letadlo pres more" plat (dotaz syna-asi jestli ma byt pilot) :-D


...záleží taky o jakou společnost se jedná...zatím jim platí víc než řidičům autobusů, I když je snaha jim platit čím dál tím míň...ale i když srdcaři ubývají, pořád je spousta pilotů. ketří lítají nejen kvůli platu a hezkým letuškám... :D Pokud budou někdy pracovat jako piloti jen kluci / holky kvůli platu, začnu raději chodit pěšky.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od Fabo »

Dobry.

Ale vysoky menezer v centrale banky ma taky dobry plat. Co tim chci rici, je to pozice, na kterou se dostavaji vetsinou ti sluzebne nejstarsi piloti. Pokud by syn chtel premyslet nad karierou pilota, zcela urcite at to nedela kvuli platu pilota, a uz vubec ne na dalkovkach.

wilda
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 11. 2015, 13:02
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od wilda »

To vite, ze pilot nebude - spis nejaky ajtak, to je ted vysnene povolani vetsiny kluku.
Nedokazu si predstavit, ze by mel nekdo zamestnani pilota jen kvuli penezum. Je v tom jisto jiste spousta casu stravenych studiem a nez clovek sedne do kokpitu trva urcite nejaky ten rok. To je povolani, kterym clovek musi zit. Nemylim se?
A ten plat jste mi stejne nenapsali :-D

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od JackBrno »

Protože to je hrozně široký dotaz. Pilot dopravního letadla může mít plat v rozsahu 20 tisíc až třeba 200 tisíc i víc. Záleží na nalétaných hodinách, kvalifikacích, typu letadla a letecké společnosti.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od MEA »

wilda píše:Nedokazu si predstavit, ze by mel nekdo zamestnani pilota jen kvuli penezum.


bohužiaľ sú aj takí. a pravdepodobne ich bude pribúdať. a odpoveď na druhú otázku? od 0 (slovom nula - v prípade kopilotov, ktorí lietajú pre nejakú spoločnosť zadarmo resp. si ešte platia aby mali nálet na počiatku kariéry) až po sumy cez 10000e mesačne. závisí od spústy faktorov od spoločnosti, cez počet pásikov na uniforme, nalietaných hodín a rokov v službe až po krajinu. treba si uvedomiť ale aj to, koľko stojí výcvik od ppl cpl, ,multiengine ifr až po typové certifikáty a aj koľko rokov sa lietať v živote aktívne dá. časy zväzarmu sú samozrejme dávno preč a tak je cesta za komerčným lietaním vo veľkých eroplánoch pre mladých ľudí možná len cez a) veľmi bohatých rodičov, b) pôžičku...

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od MEA »

a ešte k rýchlosti - i keď to už +- zodpovedané bolo. je IAS (instrument airspeed) alebo zjednodušene rýchlosť voči vzduchu a tá nikdy neprekračuje povolené rýchlosti a groundspeed (rýchlosť voči zemi). takže pri IAS 850km/h môže lietadlo voči zemi letieť trebárs 550 aj 1100 km/h. rýchlosť vetra u nás trebárs minulý týždeň dosahovala cez 110km/h už v 2000m nad morom a o dva-tri kilometre vyššie to už bol takmer dvojnásobok. takže žiadne suché cesty a mokré koľajnice ale vietor.

FlightDetent
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1007
Registrován: 20. 04. 2003, 13:11
Stav: Offline

Re: Rychlost letadla

Příspěvek od FlightDetent »

Jen pro ty, kteří už jsou na levelu jako MEA a chtěli by se dál posunout:
IAS: Indicated Air Speed
rychlost vůči vzduchu: TAS = True Air Speed

běžná dopravní letadla mají max IAS okolo 350 kt, tedy 650 km/h.

FD


Odpovědět