Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
Odpovědět
hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od hafi »

přeskakuješ, třetí fázi tady už pár let máme pod názvem farmářské trhy...

Jinak potvrzuji co napsal výše micaello, porovnával jsem celkem vždy různé vyhledávače s cenami přímo na hotelu...a vždy vyšel booking levnější o 5-10% (a to není žádna frequent booker sleva, to byl běžný stav).


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: NDC pro začátečníky

Příspěvek od hafi »

prodejce píše:Rozmyslete si nyní sami za sebe, zda-li zavedení NDC má přinést snížení průměrných cen letenek, anebo jejich zvýšení.


Dal jsem tomu pár dní...samozřejmě primárně záleží na základních tarifech, ale vzhledem ke konkurenci (i kdyby jen tří aliancí + low costů) si nemyslím, že průměrný tarif nějak stoupne. Občas prodají drahou letenku tak, že by teď byla levná, člověku který je ochoten zaplatit drahou. A občas prodají těsně před odletem levnou, protože bude předpoklad, že dotyčný by jinak jel vlakem. Vliv obého se srovná, ale zároveň z toho plyne, že (možná) těch letenek prodají více (o ty, které si koupí ti, kteří by jinak jeli busem).

Ohledně ancilliaries (mimochodem, opravdu ancilliaries? Nebo jsi jen zkomolil ancillary podle vzoru auxiliary?) - i tam vidím vliv oběma směry. Byznysmen v současnosti má v rámci letenky i odbavené zavazadlo, které často nevyužije. Když nebude muset, tak si ho nekoupí. Stejně tak to bude s občerstvením na palubě nebo flexi tarify. Hlavně menší podnikatelé, kteří využívají prodejců jako Pletuška.cz není úplně snadné koupit si třeba letenku tam na pevný čas a zpět s rozumnou mírou flexibility v ceně. Ve chvíli, kdy neví, kdy mu skončí jednání a chce letět prvním letem, tak si v současnosti zaplatí flexible letenku oběma směry. Bude-li mít na výběr připlatit si xy € za možnost zdarma posunout jen cestu zpět třeba o max 6 hodin, tak si to koupí takto. Koneckonců leckterý LCC to takto už nabízí. Jinými slovy, určitě bude skupina lidí, kteří - byl-li by stejný základní tarif - ve výsledku mohou ušetřit.

A jinak k diskusi, myslíte, že je reálné, že se aerolinky v rámci IATA dohodnou na jednotném frequent flyer účtu?

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od flyingblue »

hafi píše:přeskakuješ, třetí fázi tady už pár let máme pod názvem farmářské trhy...



A ted kontrolni otazka. Kolik procent prodejcu na "farmarskych trzich" jsou farmari?

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: NDC pro začátečníky

Příspěvek od whiskey »

hafi píše:Ohledně ancilliaries (mimochodem, opravdu ancilliaries? Nebo jsi jen zkomolil ancillary podle vzoru auxiliary?) - i tam vidím vliv oběma směry. Byznysmen v současnosti má v rámci letenky i odbavené zavazadlo, které často nevyužije. Když nebude muset, tak si ho nekoupí. Stejně tak to bude s občerstvením na palubě nebo flexi tarify. Hlavně menší podnikatelé, kteří využívají prodejců jako Pletuška.cz není úplně snadné koupit si třeba letenku tam na pevný čas a zpět s rozumnou mírou flexibility v ceně. Ve chvíli, kdy neví, kdy mu skončí jednání a chce letět prvním letem, tak si v současnosti zaplatí flexible letenku oběma směry. Bude-li mít na výběr připlatit si xy € za možnost zdarma posunout jen cestu zpět třeba o max 6 hodin, tak si to koupí takto. Koneckonců leckterý LCC to takto už nabízí. Jinými slovy, určitě bude skupina lidí, kteří - byl-li by stejný základní tarif - ve výsledku mohou ušetřit.

u LH Group je v tomto smere problemom pre mna napriklad to, ze niekedy tu bagaz nepotrebujem, t.j. by mi mala stacit HBO fare. Ale stane sa mi, ze musim posunut let na skor ci neskor. Ups, ale ta HBO letenka sa neda vobec zmenit. Pri classic sa plati 60€ za zmenu plus pripadny (a toto je aky paradox) fare difference, ak uz povodny fare bucket nie je dostupny. Ale zase platis bagaz aj vtedy, ak ju nepotrebujes. Nehovoriac o tom, ze ak dam 777€ za intra-EU letenku tak nejak podvedome ocakavam, ze by mi milostivo mohli zobrat kufor a povolit zmenu (hoci aj za poplatok)...

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: NDC pro začátečníky

Příspěvek od flyingblue »

whiskey píše: Nehovoriac o tom, ze ak dam 777€ za intra-EU letenku tak nejak podvedome ocakavam, ze by mi milostivo mohli zobrat kufor a povolit zmenu (hoci aj za poplatok)...


Kód: Vybrat vše

offtopic: Pokud ma neco z letectvi na sobe napsano 777, cekam 10 napric a zadna pozitiva.


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od whiskey »

Nieco k teme - aj hotely sa snazia:
hilton_book_direct.png

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Globik »

whiskey píše:Nieco k teme - aj hotely sa snazia:

Docela zavádějící. Alespoň v prvních dvou bodech patří k hotels.com zelená fajfka. Přiznávám ale, že jsem tu jejich garanci cen nikdy nezkoušel, byť jsem k tomu 1x měl důvod - hotel to sám prodával o cca 10% levněji (důvod, proč jsem to nezarezervoval přímo v hotelu, byla záchrana bonusu 11.noci zdarma z předchozích rezervací, která by mi jinak pro neaktivitu účtu propadla)

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od hafi »

Teď to tam nevidím a nikdy jsem tam nebookoval, ale vrací peníze? Nebo jen dají kredit na další rezervace? Předpokládám, že to ofajfkované mají dobře, ale je tam skrytá podmínka, nejspíš ve slově "cash".

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: NDC pro začátečníky

Příspěvek od Fabo »

IHG (Holiday Inn, Intercontinental..) taky nabizi podobnou zaruku.

hafi píše:A jinak k diskusi, myslíte, že je reálné, že se aerolinky v rámci IATA dohodnou na jednotném frequent flyer účtu?


To asi ne, princi FF uctu je to, ze te vaze k vyuzivani sluzeb te konkretni aerolinky, nebo alespon aliance. Aby sis vyletal zlato u nejakeho regionalniho IATA prepravce v Mikronezii a pak vyuzival zlatych sluzeb u LH, na to ti nikdy nepristoupi.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: NDC pro začátečníky

Příspěvek od whiskey »

Fabo píše:Aby sis vyletal zlato u nejakeho regionalniho IATA prepravce v Mikronezii a pak vyuzival zlatych sluzeb u LH, na to ti nikdy nepristoupi.

Tak zrovna toto si netrafil, lebo jediny realny mikronezsky dopravca je UA, a ten dokonca dava do M&M LH 25% exec bonus :-)

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od hafi »

Nerozumíme si, resp. díváš se na to moc staromódně. Nemluvím o sbírání mil a saloncích, mluvím o personalizované nabídce letenek pro registrované, prostě bych měl účet u IATA a při koupi letenky na lh.com, thy.com,... bych se přihlásil tímto univerzálním účtem - asi tak jako občas se na některé eshopy přihlašuji pomocí mojeid/openid.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od flyingblue »

hafi píše:Nerozumíme si, resp. díváš se na to moc staromódně. Nemluvím o sbírání mil a saloncích, mluvím o personalizované nabídce letenek pro registrované, prostě bych měl účet u IATA a při koupi letenky na lh.com, thy.com,... bych se přihlásil tímto univerzálním účtem - asi tak jako občas se na některé eshopy přihlašuji pomocí mojeid/openid.

I
To je ovsem problem. bude je to pbycejny SSO (single sign-on) a pak to nema valneho vyznamu a nebo budou muset sdilet i data o letech a to je prave to, co nebudou chtit :-)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: RE: Re: NDC pro začátečníky

Příspěvek od Fabo »

whiskey píše:
Fabo píše:Aby sis vyletal zlato u nejakeho regionalniho IATA prepravce v Mikronezii a pak vyuzival zlatych sluzeb u LH, na to ti nikdy nepristoupi.

Tak zrovna toto si netrafil, lebo jediny realny mikronezsky dopravca je UA, a ten dokonca dava do M&M LH 25% exec bonus :-)

Hypoteticky. Tak isto som mohol napísať karibik alebo subsaharskú afriku, to je jedno. Komu sa má chciet to skúmať, ešte by som dostal chuť sa tam pozrieť a to fakt nechcem, už tak mám cestovný absťák :-D

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: RE: Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Fabo »

hafi píše:Nerozumíme si, resp. díváš se na to moc staromódně. Nemluvím o sbírání mil a saloncích, mluvím o personalizované nabídce letenek pro registrované, prostě bych měl účet u IATA a při koupi letenky na lh.com, thy.com,... bych se přihlásil tímto univerzálním účtem - asi tak jako občas se na některé eshopy přihlašuji pomocí mojeid/openid.

Jak říká flyingblue, to není žádný FFP, ale prachobyčejný single sing on.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od hafi »

šak já jsem nenapsal o FFP ani slovo, já použil prodejcem užitý terminus technicus "frequent flyer účet". Data o letech chtít sdílet samozřejmě nebudou. Ale už single sign-on (k němuž by každá aerolinka měla připojený svůj FFP) by byl uživatelsky celkem úspěch, bo jinak ten systém zhyne na lennosti se registrovat.


Odpovědět