Hlasitost concordu

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
DerekCZ
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 03. 2017, 17:45
Oblíbené typy letadel: A340, B787, An225
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Hlasitost concordu

Příspěvek od DerekCZ »

Nedávno se konverzace s mým tátou kompletně odchýlila od tématu a najednou jsme si povídali o concordu. Říkal že prý jednou letěl Concorde přes střední Čechy přičemž byl v normální výšce a rychlosti. Údajně nebyl slyšet asi půl minuty, potom byl slyšet zvuk podobný tlumenému výbuchu nebo výstřelu až se jakoby dunivě zachvěla země. Ten zvuk potom postupně opadal a přešel v šum.
Přišlo mi že přehání, ale potom jsem na YouTube narazil na video concordu nad oceánem, a zněl velmi podobně jako jak to táta popsal.
Co jsem pochopil tak Concorde opravdu dělal takový zvuk, ale podle všeho měl zákaz létat nadzvukově nad pevninou.
Je možné že v tomto případě zákaz porušil? Nemohl to být třeba Tupolev?


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Hlasitost concordu

Příspěvek od JackBrno »

A jak přišel na to, že to byl zrovna Concorde? Měl Flightradar24? :) Nejspíš to byl MiG21, dřív se vojáci nijak nekrotili a běžně překračovali rychlost zvuku...

DerekCZ
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 03. 2017, 17:45
Oblíbené typy letadel: A340, B787, An225
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Hlasitost concordu

Příspěvek od DerekCZ »

JackBrno píše:A jak přišel na to, že to byl zrovna Concorde?


Tento argument kompletně zazdil mou otázku :D to mě nenapadlo že existují i jiná nadzvuková letadla než concordy :)

Jenyk
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 54
Registrován: 04. 12. 2009, 21:28
Stav: Offline

Re: Hlasitost concordu

Příspěvek od Jenyk »

Kde to bylo? Jako malý kluk jsem jezdíval k Pardubicům. Tam měli vojáci letiště a supersonický třesk tam byl běžně slyšet několikrát denně.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Hlasitost concordu

Příspěvek od JackBrno »

DerekCZ píše:
JackBrno píše:A jak přišel na to, že to byl zrovna Concorde?


Tento argument kompletně zazdil mou otázku :D to mě nenapadlo že existují i jiná nadzvuková letadla než concordy :)

No proto se ptám, jak otec přišel na to, že to byl zrovna Concorde :) Je to krajně nepravděpodobné, Concorde neměl povoleno nad kontinentem překračovat rychlost zvuku.


Odpovědět