Belavia PRG-MSQ-TSE

Odpovědět
Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Yirina »

Obrázek


Do Prahy Belavia létá od roku 2007. Bohužel nenabízí zaměstnanecké letenky a tak jsem neměla dosud možnost s nimi letět a o to více jsem se na cestu těšila. Belavii sleduji u běloruských a ruských spotterů, zejména proto, že ještě dva roky zpátky nabízela možnost proletět se Tupolevemm 154. Pořádali s ním dokonce i nějaké vyhlídkové lety.
V Praze funguje už roky zástupkyně společnosti paní Natalia, která je moc milá a vstřícná. Když posílala ještě naposledy Belavia před pár lety do Prahy výjimečně Tu154, měla pochopení pro návštěvníky z řad zaměstnanců letiště, kteří jí do letadla během průletu courali na prohlídku. Společnost loni prošla rebrandingem, během kterého se zbavila “sovětského” designu a hlavním prvkem korporátního image se stal květ chrpy. Mně se to líbí moc.



KOUPĚ LETENKY

Potřebovali jsme se dopravit do Astany a vzhledem k tomu, že jsme letěli na start rakety z Bajkonuru, nemohla jsem riskovat, že zůstanu někde uvízlá na stand-by letenky. Proto padlo rozhodnutí, koupit letenku standardní, potvrzenou. Sledovala jsem několik týdnů vývoj cen. Používám všeobecně vyhledávač aviasales.ru se kterým se mi pracuje nejlépe, vyhovuje mi uživatelské prostředí a celkové nastavení stránky (pamatuje si i bez registrace poslední hledání a tak stačí pokaždé jen kliknout na možnost vyhledat, aniž by člověk musel znova vyplňovat kdy a kam chce letět). Cenově nejvýhodněji vycházely letenky s Ukraine International Airlines přes Kyjev (ale bez odbavených zavazadel), s Belavií přes Minsk, s LOTem přes Varšavu a kombinace ČSA/Aeroflot přes Moskvu. Vzhledem k tomu, že s Belavií na zaměstnaneckou letenku mít možnost nebudu, byla to pro mě jedinečná šance se s nimi proletět a navíc jsem v Minsku nikdy nepřestupovala, takže padla volba právě na tuto variantu.

Letenky jde koupit přes internet buď přes klasické české letenkové portály typu letuska.cz nebo samozřejmě zahraniční, ale i přímo přes web Belavia. Tak jsme to udělali my. Kupovat si letenku přímo od letecké společnosti má tu přednost, že pokud se něco před odletem stane (změna letového řádu nebo zrušení letu ze strany společnosti, potřeba změny letenky ze strany cestujícího, oprava překlepu ve jméně atd.), člověk to řeší přímo se aerolinkou. Pokud letenku vystavila nějaká cestovní agentura, musí se cestující obrátit na ní. Takových případů je hodně, kdy si někdo ve snaze ušetřit tři sta korun na letence koupí letenku přes nějaký pochybný portál, který ji vystaví ve Švédsku v Upsalle v měně SEK, jenže pak je nucen spojit se s touto agenturou a řešit svůj problém s ní. Ty ne moc seriozní pak dávají od všeho ruce pryč a říkají, že to nejde a že nemůžou pomoci. Občas se na mě takto někdo obrací s prosbou o radu, co s tím, že nechtějí volat draze do ciziny nebo že se nedomluví a já si říkám, jestli to za ty ušetřené peníze stojí. Proto, když si kupuji normální ne-zaměstnaneckou letenku, tak když to jde nebo tam není drastický finanční rozdíl, vždycky si ji kupuji přímo u operujícího dopravce, pro případ jakékoliv nenadálé události. Pak si vše vyřeším přímo s nimi. Belavia má velmi přehledný online booking, takže bylo rozhodnuto hned. Já osobně mám takovéto jednoduché weby, kde se nic nehýbe a nebliká, nejradši. Cestující si vybere let, zaplatí kartou a za chvíli má letenku v emailu. Belavia nemá na webu možnost zaplatit si sedadlo (nebo si ho vybrat zadarmo), ani objednat nějaké nadstandardní jídlo.

Obrázek


ODBAVENÍ

Odbavit se na let lze online na webu společnosti 24 hodin – 2 hodiny do odletu, dále na self-kiosku na některých letištích (Praha mezi nimi je) a to 22 hodin – 1 hodinu do odletu a pak samozřejmě na přepážce na letišti. To je zatím stále zdarma, ale je možné, že po vzoru současného trendu, dojde do budoucna ke zpoplatnění této služby.

Obrázek


PRAGUE - MINSK

Číslo letu: B2 862
Praha (PRG) - Minsk (MSQ)
Odlet: 13:50 - 16:35
Typ letadla: Boeing 737-300
Registrace: EW-366PA

Obrázek
Odlet je v ideální denní dobu

Obrázek
Přepážky odbavení jsou nasvícené v novém korporátním designu

Obrázek
Palubní vstupenky taky

Obrázek

Obrázek
Naše letadlo

Obrázek
Gate

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zavíráme dveře a letíme.

Obrázek
Prostírání Belavia

Obrázek
Economy class jídlo vyndané na tácku pro účel focení :wink:

Obrázek
Na tak krátkém letu nadstandardní občerstvení

Obrázek
Posádka byla skvělá

Obrázek
Letušky se ochotně nechaly vyfotit

Obrázek
I si popovídaly

Obrázek
Nápis v poli před přistáním v Minsku

Obrázek

Obrázek
Letiště Minsk

Obrázek
K terminálu jedeme busem

Obrázek
Letušky nás upozornily, že dnes letí v posádce jako FO žena, což je u nich vzácné. Poprosili jsme je o fotku a ochotně souhlasili.

Obrázek
Vstup do terminálu

Obrázek


TRANSFER LETIŠTĚ MINSK

Letiště je docela malé, přesto dobře vybavené. Chtěli jsme se jít podívat ven z haly a tak jsme využili toho, že Bělorusko nově zrušilo víza pro pobyty do pěti dní. Pro získání těchto víz, je jednou z podmínek, předložení potvrzení o zaplaceném cestovním pojištění pro celý svět. Já ho mám ve své platební kartě, proto jsem vyloženě papír neměla a musela jsem si ho po příletu zakoupit. K tomuto tam funguje stánek, kde cizinec za 2 EUR na den pojištění koupí. Celé to trvá asi 2 minuty, platit lze kartou. Přítel pojištění sice měl, částečně i anglicky, ale chybělo na něm v angličtině to základní slovo - world (přestože insurance tam anglicky bylo). Pán to projel prstem celé a slovo, které anglicky zná, tam prostě nenašel. A bez toho víza vydat nelze. A tak také mazal ke stánku pro pojištění za 2 EUR. Pak jsme si říkali, že by bylo zajímavé, vzít třeba návod na obsluhu žehličky v češtině, v grafickém programu tam přepsat nadpis na Insurance World a předložit to. Jsem si skoro jistá, že by to prošlo, protože to vůbec nijak neověřují.


Obrázek
Terminál

Obrázek
Terminál

Obrázek
Letadla vystavená před letištěm

Obrázek
Letadla vystavená před letištěm

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Odlety z Minsku

Obrázek
Místní Burger King

Obrázek
Náš let do Astany


MINSK - ASTANA

Číslo letu: B2 775
Minsk (MSQ) - Astana (TSE)
Odlet: 20:15 - 3:15
Typ letadla: Boeing 737-800
Registrace: EW-437PA

Obrázek
Tento let byl dost plný a tak jsme už tolik nefotili. K večeři byl výběr ze dvou jídel, kuřecí nebo hovězí.

Obrázek
Kabina

Obrázek


SHRNUTÍ

Let s Belavií byl přesně takový, jaký jsem čekala. Přenese cestující zpět do časů, kdy se všichni odbavovali na přepážkách a jídlo servírovalo i na těch nejkratších letech. Na tom navazujícím z Minsku do Astany, který trval tři a půl hodiny, byl dokonce výběr ze dvou teplých jídel. V poměru k ceně letenky, je to naprostý luxus. Navíc já osobně si nemůžu vzpomenout, že bych kdy na letišti zažila, že by let zrušili, tam asi nějaké stávky moc nehrozí. Všechny služby jasně dané a přehledné, včetně jednoduchých a srozumitelných tarifů. Jak moc je to výhodné a rentabilní pro společnost nevím, ale pro mě jako cestujícího je to perfektní.


Transfer na letišti v Minsku je rychlý, bez front, letiště nabízí standardní služby, ceny v restauracích jsou rozumné (káva 2 EUR). Není moc velké, což má své výhody. Pokud se dostanu do situace, že si budu potřebovat koupit "normální" letenku a teoreticky se budu rozhodovat mezi Belavií a nějakou "západní" společností za podobnou cenu, tak bez váhání volím Belavii. Vyhnutí se přestupu někde ve Frankfurtu nebo Amsterdamu (nedejbože Paříži) je pro mě obrovské plus, stejně tak to, že mají v Praze své zaměstnance, narozdíl třeba od Lufthansy nebo British Airways nebo téměř kohokoliv, kde cestující odkazují na handlingového agenta, který se musí držet striktně omezených pravomocí a nevyřeší téměř nic (ne, že by nechtěl, ale má svázané ruce).

Pro mě tedy Belavia na 1 s hvězdičkou.


Hansie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 131
Registrován: 06. 03. 2013, 23:09
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Hansie »

Parádní tr do nepříliš běžné destinace. Ceny v Burger Kingu jsou v USD nebo nových BYR?

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Yirina »

Ceny občerstvení na letišti byly v BYR, jen v Duty Free Shopu v EUR.

Hansie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 131
Registrován: 06. 03. 2013, 23:09
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Hansie »

Díky za info

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od alesesl »

Yirino, na tvoje TR se vzdycky moc tesim, maji neco do sebe vcetne skvelych fotek a tento TR neni vyjimkou. Do Beloruska po zruseni viz se chci podivat o to vic. Snad se to podari pristi rok na nasi panskou jizdu s klukama co jezdime jednou za rok. Tento rok holt padla volba na KIV, ale kluci suskaji neco o Minsku pristi rok. Diky za skvely TR.


Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Yirina »

ahoj Aleši, tak KIV mám také na listu a čekám, až se objeví nějaká zajímavá nabídka na letenky, ten mě láká už hodně dlouho. A Minsk mě samozřejmě taky hodně zajímá, ten určitě na nějaký prodloužený víkend budu muset uspořádat taky :wink:

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Fabo »

Tata tam byl s kamarady na mistrovstvi, u takove udalosti je samozrejme vzdycky nejaka ta potemkiada, ale taky si to hodne chvalil.

osobne toho mam na planu dost jineho co bych chtel videt, ale pri nejake vhodne prilezitosti (litat treba jeste 154ky) bych se Minsku taky nebranil.
Tak me napada, snad tam lita z Ukrajiny Motor Sich... to by mohl byt zajimavy, i kdyz asi kapanek drazsi vylet

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od MarcosFT »

Diky za hezky report. S Belavii jsem letel AMS - MSQ, na konci letu jsme jeste dostali pohlednici a cokoladku. Jinak Minsk stoji rozhodne na to, ja byl nadseny, ikdyz jsem prevaznou cast meho par hodinoveho stopoveru a jeste pres noc propil a projedl v hospode. Druhy den jsem letel MSQ-VNO s CRJ100.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Lkprak »

Tento TR jsem s nadšením přečetl už před pár dny na Tvém blogu a bylo to velmi příjemné čtení.

Belavii tu už kdosi před pár lety popisoval (myslím, že to bylo na trase PRG-MSQ-IKA), tenkrát to ale bylo z obavy o bezpečnost bez fotek. Jsem rád, že se od té doby situace ohledně focení v této části světa uvolnila (nebo byla autorka odvážnější???), neb je rozhodně na co koukat. Belavii se ten rebranding vyloženě povedl (to staré logo bylo, slovy jednoho seriálu "too Soviet"), člověk by řekl, že se jedná spíš o nějakou západní společnost.

Každopádně ještě jednou moc děkuju za pěkné čtení a snad se brzy dočkáme (ať už tady nebo na blogu) i zápisků s pokračování této cesty, neboť rozhodně bude o čem číst :D

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od whiskey »

Ked som bol v MSQ blahej pamati niekedy v 2001 alebo 2002, tak to mesto vyzeralo snad cistejsie ako Singapur. Aj 5.000.000 BYR bankovku by som mozno nasiel este niekde.
Ale historka z colnice za vsetky drobne. Vyplnil som tamozennuju deklaraciu, napisal som tam nejake drobnosti a laptop za $1000. Sedela tam pred vychodom taka barysna obstarozna, tak som sa jej pre istotu spytal, ci je bumaga v porjadke. A ona mi vravi, napiste si tam hodnotu laptopu $300. Na moje nechapave otazky hovori, ze nad $300 sa plati clo. Na moje vysvetlovanie, ze to nie je obchodny tovar, ale moj pracovny nastroj a o dva dni s nim poletim nazad len mykla plecom, ze za veci v hodnote nad $300 sa plati clo. Predpis je predpis!

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Yirina »

Lkprak píše:Tento TR jsem s nadšením přečetl už před pár dny na Tvém blogu a bylo to velmi příjemné čtení.

Belavii tu už kdosi před pár lety popisoval (myslím, že to bylo na trase PRG-MSQ-IKA), tenkrát to ale bylo z obavy o bezpečnost bez fotek. Jsem rád, že se od té doby situace ohledně focení v této části světa uvolnila (nebo byla autorka odvážnější???), neb je rozhodně na co koukat. Belavii se ten rebranding vyloženě povedl (to staré logo bylo, slovy jednoho seriálu "too Soviet"), člověk by řekl, že se jedná spíš o nějakou západní společnost.

Každopádně ještě jednou moc děkuju za pěkné čtení a snad se brzy dočkáme (ať už tady nebo na blogu) i zápisků s pokračování této cesty, neboť rozhodně bude o čem číst :D


Ahoj, ohledně toho focení to bylo tak, že jsem napsala pár týdnů před letem do Belavie prosbu, že bych chtěla udělat trip report z letu, poslala jim pár ukázkových trip reportů, jak by to asi mělo vypadat a poprosila je, jestli by nebylo možné informovat posádku o tom, proč si všechno fotíme, aby se nebáli, že jsme nějací špioni 8) Takže mi odepsali, že to není problém a udělají to. Tudíž posádka o tom věděla a o to to bylo lehčí, protože ještě samy letušky spolupracovaly, když jsme jim slíbili, že jim pošleme fotky :wink:
Když jsme tam pak čekali na letišti na přestupech, tak jsem tam fotila úplně všechno a nijak jsem se s tím neskrývala a vůbec nikdo se nad tím nepozastavil. Kolegyně mi vyprávěla, že tam byla před lety a že to tam bylo v tomhle směru úplně přitažené za vlasy, speciálně cizince sledovali a hlídali ostražitě, což jsem vůbec nepozorovala. Tak se to asi už uvolnilo. Pokud vím, existuje klub běloruských spotterů, kteří zvěřejňují fotky z provozu letiště. Tak už si tam asi zvykli na to, že lidi letadla zajímají....

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Lkprak »

Yirina píše:
Lkprak píše:Tento TR jsem s nadšením přečetl už před pár dny na Tvém blogu a bylo to velmi příjemné čtení.

Belavii tu už kdosi před pár lety popisoval (myslím, že to bylo na trase PRG-MSQ-IKA), tenkrát to ale bylo z obavy o bezpečnost bez fotek. Jsem rád, že se od té doby situace ohledně focení v této části světa uvolnila (nebo byla autorka odvážnější???), neb je rozhodně na co koukat. Belavii se ten rebranding vyloženě povedl (to staré logo bylo, slovy jednoho seriálu "too Soviet"), člověk by řekl, že se jedná spíš o nějakou západní společnost.

Každopádně ještě jednou moc děkuju za pěkné čtení a snad se brzy dočkáme (ať už tady nebo na blogu) i zápisků s pokračování této cesty, neboť rozhodně bude o čem číst :D


Ahoj, ohledně toho focení to bylo tak, že jsem napsala pár týdnů před letem do Belavie prosbu, že bych chtěla udělat trip report z letu, poslala jim pár ukázkových trip reportů, jak by to asi mělo vypadat a poprosila je, jestli by nebylo možné informovat posádku o tom, proč si všechno fotíme, aby se nebáli, že jsme nějací špioni 8) Takže mi odepsali, že to není problém a udělají to. Tudíž posádka o tom věděla a o to to bylo lehčí, protože ještě samy letušky spolupracovaly, když jsme jim slíbili, že jim pošleme fotky :wink:
Když jsme tam pak čekali na letišti na přestupech, tak jsem tam fotila úplně všechno a nijak jsem se s tím neskrývala a vůbec nikdo se nad tím nepozastavil. Kolegyně mi vyprávěla, že tam byla před lety a že to tam bylo v tomhle směru úplně přitažené za vlasy, speciálně cizince sledovali a hlídali ostražitě, což jsem vůbec nepozorovala. Tak se to asi už uvolnilo. Pokud vím, existuje klub běloruských spotterů, kteří zvěřejňují fotky z provozu letiště. Tak už si tam asi zvykli na to, že lidi letadla zajímají....


Aha, tak to jsem opravdu rád, že paranoia v Lukašenkově říši pomalu opadá. Fotky máš opravdu pěkné a je skvělé, že jsi je mohla pořídit.

Upřímně, teď jsem si vzpomněl na jednoho mého kamaráda, který tam jel tak pět let nazpátek školit nějaké členy místních neziskovek (takže svým způsobem páchal protistátní činnost), absolutně netušil, že jsou nějaká omezení focení na letišti, fotil tam jak chtěl (dostal jsem od něj spoustu fotek přímo z letiště) a absolutně neměl žádnej problém. Takže ono je to asi případ od případu.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od Airbus380 »

Report a fotky jako vždy super, díky!

Stejnou trasu, akorát opačně, jsem absolvoval na jaře 2016, je vidět, že se Belavia polepšila. Já na trase MSQ-PRG dostal jen pohárek vody. Co se týče focení, tehdy jsem neměl problém nikde, ani v letadle, ani v Astaně, ani v Minsku (fotil jsem i z plochy při nástupu a ne málo, zajímavých kousků se tam povaluje hodně).

A souhlasím... ač mě minské letiště úplně neoslovilo, nelze mu upřít fakt, že přestup na něm je pohodový, přehledný, rychlý a bez stresů jako jinde.

qwertyx64
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 156
Registrován: 03. 08. 2016, 02:20
Stav: Offline

Re: Belavia PRG-MSQ-TSE

Příspěvek od qwertyx64 »

Neviem kde ta kontaktovat, tak ti to napisem sem ;-)
Dave Wallsworth je z British Airways, nie Air France.


Odpovědět