Skypicker / Kiwi.com

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
Odpovědět
Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: RE: Re: RE: Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od Airbus380 »

pepa007 píše:
V době kdy s tím přišli tak majitel, samozřejmě naprosto přesně věděl jak funguje pricing u dopravců a že nemůže poskytnout skutečně plnou garanci. To by musel být fakt úplně blbej, kdyby to jako člověk "od letenek" nevěděl :-)



Nevím, jestli v tom zrovna nebude ten kámen úrazu. Soudě z několika rozhovorů s panem majitelem je tak nějak jasné, že pan majitel má o světě letenek a letectví bohužel jen velice mlhavou představu.


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od JackBrno »

pepa007 píše:V době kdy s tím přišli tak majitel, samozřejmě naprosto přesně věděl jak funguje pricing u dopravců a že nemůže poskytnout skutečně plnou garanci. To by musel být fakt úplně blbej, kdyby to jako člověk "od letenek" nevěděl :-)

Jenže on právě žádný člověk od letenek nebyl, pokud jsem dobře pochopil jeho článek o vzniku nápadu, tak tam psal, že ho to napadlo, když hledal jako běžný cesťák sám pro sebe letenky.
Na druhou stranu si myslím že ta myšlenka není nesmyslná. Pokud by se toho chopila nějaká velká skutečná pojišťovna, v užší spolupráci s Ryanairem, tak by podle mě mohli poskytovat i plnou garanci


Ano, ta myšlenka je na první pohled dobrá, ale je v dnešní době naprosto nereálná. Oni nenabízí spojení jedné aerolinky, ale naopak právě lety kombinované z víceméně libovolných dopravců, takže nestačí spolupráce s RYR nebo kýmkoliv jiným. Museli by mít smlouvy se všemi. Řešit to na bázi pojištění, to by teoreticky šlo, jenže vzhledem k možnostem kombinací různých dopravců, kteří mají odlišné systémy pro tvorbu cen v závislosti na čase do odletu, počtu prodaných letenek, sezóně atd. není v podstatě vůbec možné odhadovat předem možné náklady. Takže do toho nemůže žádná pojišťovna jít. Jinak to srovnání s Alzou vůbec nesedí. U Alzy ten produkt je jen poměrně nepodstatnou součástí jejich byznysu, kdežto u kiwi je to celý základ podnikání, na kterém rostou. A bohužel, novináři jsou tak oslnění tím každoročním růstem o desítky nebo stovky procent, že vůbec nezkoumají podstatu fungování...

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od pepa007 »

JackBrno píše:Ano, ta myšlenka je na první pohled dobrá, ale je v dnešní době naprosto nereálná. Oni nenabízí spojení jedné aerolinky, ale naopak právě lety kombinované z víceméně libovolných dopravců, takže nestačí spolupráce s RYR nebo kýmkoliv jiným. Museli by mít smlouvy se všemi. Řešit to na bázi pojištění, to by teoreticky šlo, jenže vzhledem k možnostem kombinací různých dopravců, kteří mají odlišné systémy pro tvorbu cen v závislosti na čase do odletu, počtu prodaných letenek, sezóně atd. není v podstatě vůbec možné odhadovat předem možné náklady. Takže do toho nemůže žádná pojišťovna jít. Jinak to srovnání s Alzou vůbec nesedí. U Alzy ten produkt je jen poměrně nepodstatnou součástí jejich byznysu, kdežto u kiwi je to celý základ podnikání, na kterém rostou. A bohužel, novináři jsou tak oslnění tím každoročním růstem o desítky nebo stovky procent, že vůbec nezkoumají podstatu fungování...


Já myslím že je naprosto reálná. Ta "spolupráce" s RYR spočívá hlavně v tom, že poskytuješ pojištění na to, že *jejich* let nemá zpoždění a že máš k dispozici jejich statistiky spolehlivosti. A v případě "pojistné události" kryješ vzniklý náklady = např. booking náhradního letu s easyJetem. Když víš že budeš plnit u řekněme 1% všech pojištěných a že náklady na last minute náhradní let jsou typicky někde mezi 200-300 eur, tak ta pojistná matematika je velmi jednoduchá. A skutečně ti stačí jen deal s RYR. Když k tomu přihodíš ještě deal s Wizzem, tak se to samozřejmě ještě zjednodušuje.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od JackBrno »

pepa007:
Já nějak pořád nechápu, co s tím má mít společného RYR? Kiwi působí celosvětově, ani zdaleka ne jen tam, kde léta RYR...

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od pepa007 »

JackBrno píše:pepa007:
Já nějak pořád nechápu, co s tím má mít společného RYR? Kiwi působí celosvětově, ani zdaleka ne jen tam, kde léta RYR...


RYR s tím má společnýho to, že podle mě to bez spolupráce přímo s konkrétním dopravcem je velmi těžký nabídnout. A taky si myslím že je nereálný aby to nabízel někdo jehož primární business není pojišťovnictví. Taková pojišťovna to není holubník jak nějaký Kiwi, ale seriozní složitej business.


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od flyingblue »

pepa007 píše:
JackBrno píše:pepa007:
Já nějak pořád nechápu, co s tím má mít společného RYR? Kiwi působí celosvětově, ani zdaleka ne jen tam, kde léta RYR...


RYR s tím má společnýho to, že podle mě to bez spolupráce přímo s konkrétním dopravcem je velmi těžký nabídnout. A taky si myslím že je nereálný aby to nabízel někdo jehož primární business není pojišťovnictví. Taková pojišťovna to není holubník jak nějaký Kiwi, ale seriozní složitej business.


Proc by to mela aerolinka nabizet ve spolupraci s nekym, kdyz to muze, ehm ... nabidnout sama?

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od Orus-x »

flyingblue píše:
pepa007 píše:
JackBrno píše:pepa007:
Já nějak pořád nechápu, co s tím má mít společného RYR? Kiwi působí celosvětově, ani zdaleka ne jen tam, kde léta RYR...


RYR s tím má společnýho to, že podle mě to bez spolupráce přímo s konkrétním dopravcem je velmi těžký nabídnout. A taky si myslím že je nereálný aby to nabízel někdo jehož primární business není pojišťovnictví. Taková pojišťovna to není holubník jak nějaký Kiwi, ale seriozní složitej business.


Proc by to mela aerolinka nabizet ve spolupraci s nekym, kdyz to muze, ehm ... nabidnout sama?


Přesně tak...Kiwi může rozumnýmu cesťákovi posloužit maximálně tak jako ulehčení vyhledávání dvou na sebe relativně navazujících spojů low-costů nebo vzájemně cenově nepropojených dopravců. S vědomím těch kiwiovských vyfikundací okolo zavazadel si pak najde a rezervuje ty letenky přímo u dopravce/dopravců a i se započtením ceny za bagáž a výběr míst (reálný příklad u FR) se dostane někam např. o 500 Kč níž než je inzerovaná cena u Kiwi.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od pepa007 »

Orus-x píše:
flyingblue píše:
pepa007 píše:
RYR s tím má společnýho to, že podle mě to bez spolupráce přímo s konkrétním dopravcem je velmi těžký nabídnout. A taky si myslím že je nereálný aby to nabízel někdo jehož primární business není pojišťovnictví. Taková pojišťovna to není holubník jak nějaký Kiwi, ale seriozní složitej business.


Proc by to mela aerolinka nabizet ve spolupraci s nekym, kdyz to muze, ehm ... nabidnout sama?


Přesně tak...Kiwi může rozumnýmu cesťákovi posloužit maximálně tak jako ulehčení vyhledávání dvou na sebe relativně navazujících spojů low-costů nebo vzájemně cenově nepropojených dopravců. S vědomím těch kiwiovských vyfikundací okolo zavazadel si pak najde a rezervuje ty letenky přímo u dopravce/dopravců a i se započtením ceny za bagáž a výběr míst (reálný příklad u FR) se dostane někam např. o 500 Kč níž než je inzerovaná cena u Kiwi.


ehm, a kde by to jako sama nabídla? samozřejmě nejlepší je to nabídnout přímo na webu dopravce jako doplňkovou službu, stejně jako už nabízejí klasický cestovní pojištění. a ideálně potřebuje co nejlepší data od dopravce, asi i nějaký garance že RYR nezruší 500 letů a odse*e to pojišťovna, atd.

a RYR zase chce ancillary revenue.

o tom jak může kiwi posloužit "rozumnýmu cesťákovi" máš zjevně dost zkreslený představy, jestli borci dělají obrat 100 milionů EUR za rok. já osobně bych sice taky nikdy letenky přes kiwi nekoupil, ale dovedu si představit že spoustě lidí to smysl dává a neznamená to že to jsou blbci. vezmi si příklad booking.com - v tomhle odvětví naopak všichni bookujou přes booking.com a nikoho ani nenapadne bookovat napřímo. samozřejmě to není úplně přesně srovnatelný, protože hotelů jsou miliony zatímco aerolinek je pár desítek, ale ilustruju tím ten princip.

jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od jvoj »

pepa007 píše:
Orus-x píše:
flyingblue píše:
Proc by to mela aerolinka nabizet ve spolupraci s nekym, kdyz to muze, ehm ... nabidnout sama?


Přesně tak...Kiwi může rozumnýmu cesťákovi posloužit maximálně tak jako ulehčení vyhledávání dvou na sebe relativně navazujících spojů low-costů nebo vzájemně cenově nepropojených dopravců. S vědomím těch kiwiovských vyfikundací okolo zavazadel si pak najde a rezervuje ty letenky přímo u dopravce/dopravců a i se započtením ceny za bagáž a výběr míst (reálný příklad u FR) se dostane někam např. o 500 Kč níž než je inzerovaná cena u Kiwi.


ehm, a kde by to jako sama nabídla? samozřejmě nejlepší je to nabídnout přímo na webu dopravce jako doplňkovou službu, stejně jako už nabízejí klasický cestovní pojištění. a ideálně potřebuje co nejlepší data od dopravce, asi i nějaký garance že RYR nezruší 500 letů a odse*e to pojišťovna, atd.

a RYR zase chce ancillary revenue.

o tom jak může kiwi posloužit "rozumnýmu cesťákovi" máš zjevně dost zkreslený představy, jestli borci dělají obrat 100 milionů EUR za rok. já osobně bych sice taky nikdy letenky přes kiwi nekoupil, ale dovedu si představit že spoustě lidí to smysl dává a neznamená to že to jsou blbci. vezmi si příklad booking.com - v tomhle odvětví naopak všichni bookujou přes booking.com a nikoho ani nenapadne bookovat napřímo. samozřejmě to není úplně přesně srovnatelný, protože hotelů jsou miliony zatímco aerolinek je pár desítek, ale ilustruju tím ten princip.

No, ono to srovnání s booking.com není moc relevantní, protože vzhledem k tomu, že Hotely ještě poskytují nějaké provize, tak na Bookingu to rezervujes ve většině případů (možná i ve všech, zatím jsem nezaznamenal opačnou situaci) za stejnou cenu, jako když objednáváš na přímo.

Ale co se týče produktu kiwi, tak tam přece je ta přidána hodnota toho, že ti najdou spojení a přípoje (ač nekryté), které ti normální GDS ještě nenajde (nebo minimálně ne tak dobře). To je to, co kiwi umí, a díky čemuž lidi, kteří jsou flexibilní a jdou po ceně a ne po garanci za každou cenu, jsou schopní ve spoustě případů ušetřit. Vezměte si Brno - kolik lidí před příchodem Kiwi vědělo, že se dá přes STN fakt dobře dostat do OPO, DUB, EDI, ORK? Skoro nikdo, protože hledat si náhodně takové možnosti sám je práce na půl dne. Podle mě drtivá většina lidí si letenky na kiwi nekoupi kvůli tomu, že jim Kiwi nabízí nějakou rádoby garanci přestupu, ale kvůli tomu, že některé itineráře prostě jinde nenajdou (a nemusí se v některých případech ***t s rezervováním třeba 4 různých jednosměrných letenek). A za to zaplatí nějakou plusovou částku za zprostředkování, stejně jako u kteréhokoli jiného prodejce letenek zaplatí 3-5 stovek navíc.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od pepa007 »

jvoj píše:Ale co se týče produktu kiwi, tak tam přece je ta přidána hodnota toho, že ti najdou spojení a přípoje (ač nekryté), které ti normální GDS ještě nenajde (nebo minimálně ne tak dobře). To je to, co kiwi umí, a díky čemuž lidi, kteří jsou flexibilní a jdou po ceně a ne po garanci za každou cenu, jsou schopní ve spoustě případů ušetřit. Vezměte si Brno - kolik lidí před příchodem Kiwi vědělo, že se dá přes STN fakt dobře dostat do OPO, DUB, EDI, ORK? Skoro nikdo, protože hledat si náhodně takové možnosti sám je práce na půl dne. Podle mě drtivá většina lidí si letenky na kiwi nekoupi kvůli tomu, že jim Kiwi nabízí nějakou rádoby garanci přestupu, ale kvůli tomu, že některé itineráře prostě jinde nenajdou (a nemusí se v některých případech ***t s rezervováním třeba 4 různých jednosměrných letenek). A za to zaplatí nějakou plusovou částku za zprostředkování, stejně jako u kteréhokoli jiného prodejce letenek zaplatí 3-5 stovek navíc.


Já s tebou naprosto souhlasím :-) Ten příklad Booking.com byl čistě v tom, že není nereálný aby lidi ve velkým bookovali přes prostředníka, než aby chodili napřímo, pokud jim ten prostředník přináší nějakou významnou přidanou hodnotu.

s543
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 393
Registrován: 11. 05. 2013, 20:42
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od s543 »

pepa007 píše:
jvoj píše:Ale co se týče produktu kiwi, tak tam přece je ta přidána hodnota toho, že ti najdou spojení a přípoje (ač nekryté), které ti normální GDS ještě nenajde (nebo minimálně ne tak dobře). To je to, co kiwi umí, a díky čemuž lidi, kteří jsou flexibilní a jdou po ceně a ne po garanci za každou cenu, jsou schopní ve spoustě případů ušetřit. Vezměte si Brno - kolik lidí před příchodem Kiwi vědělo, že se dá přes STN fakt dobře dostat do OPO, DUB, EDI, ORK? Skoro nikdo, protože hledat si náhodně takové možnosti sám je práce na půl dne. Podle mě drtivá většina lidí si letenky na kiwi nekoupi kvůli tomu, že jim Kiwi nabízí nějakou rádoby garanci přestupu, ale kvůli tomu, že některé itineráře prostě jinde nenajdou (a nemusí se v některých případech ***t s rezervováním třeba 4 různých jednosměrných letenek). A za to zaplatí nějakou plusovou částku za zprostředkování, stejně jako u kteréhokoli jiného prodejce letenek zaplatí 3-5 stovek navíc.


Já s tebou naprosto souhlasím :-) Ten příklad Booking.com byl čistě v tom, že není nereálný aby lidi ve velkým bookovali přes prostředníka, než aby chodili napřímo, pokud jim ten prostředník přináší nějakou významnou přidanou hodnotu.


No ono to opět není úplně tak - příklad booking( nebo další....) - najdeš si tam hotel a cenu, jdeš na stránku hotelu a ejhle - logicky - cena je vyšší než z bookingu, jednoduché, hotel dá slevu portálu (portálům), protože mu dělají velkou část obratu a portál je "botou okovanou" tiskne - portál se s námi podělí o část slevy a hotel realisticky nemůže dělat nic jiného než to "bouchat" za list price. Samozřejmě najdeme vyjímky, ale to pravidlo je toto.
To samé je s půjčovnami aut - zase ta samotná půjčovna, ke které se přes nějaký portál přijde sama nabídne vyšší cenu i se započtením slev z platební karty a podobně.

No a kiwi - já osobně tam nikdy nic zajímavého nenašel, říkal jsem si, že je to ve mně, ale asi ne...., nicméně to jak mají grafiku udělanou je podle mne pěkné a ilustrativní, důkazem čehož je, že už to kopírujou další. :D

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od JackBrno »

pepa007 píše:
JackBrno píše:pepa007:
Já nějak pořád nechápu, co s tím má mít společného RYR? Kiwi působí celosvětově, ani zdaleka ne jen tam, kde léta RYR...


RYR s tím má společnýho to, že podle mě to bez spolupráce přímo s konkrétním dopravcem je velmi těžký nabídnout. A taky si myslím že je nereálný aby to nabízel někdo jehož primární business není pojišťovnictví. Taková pojišťovna to není holubník jak nějaký Kiwi, ale seriozní složitej business.

Ale proč zrovna RYR? Vždyť kiwi velkou část, možná většinu letenek prodá na letech, kde vůbec RYR neoperuje.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: RE: Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od pepa007 »

JackBrno píše:
pepa007 píše:
JackBrno píše:pepa007:
Já nějak pořád nechápu, co s tím má mít společného RYR? Kiwi působí celosvětově, ani zdaleka ne jen tam, kde léta RYR...


RYR s tím má společnýho to, že podle mě to bez spolupráce přímo s konkrétním dopravcem je velmi těžký nabídnout. A taky si myslím že je nereálný aby to nabízel někdo jehož primární business není pojišťovnictví. Taková pojišťovna to není holubník jak nějaký Kiwi, ale seriozní složitej business.

Ale proč zrovna RYR? Vždyť kiwi velkou část, možná většinu letenek prodá na letech, kde vůbec RYR neoperuje.


Protože jsem říkal že je podle mě reálnější aby full coverage nabízela velká globální pojišťovna typu Allianz, než nějaký ušmudlaný brněnský kiwi, který o pojistné matematice nic neví. Na a velká globální pojišťovna určitě začne partnerstvím s významným dopravcem, pro začátek nejspíš RYR nebo easyJet nebo Wizz.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od JackBrno »

Pepa007:
Aby to fungovalo, musela by být smlouva s velkým množstvím dopravců. Proto se divím, žes psal jen o RYR nebo WZZ. Kiwi je sice jakože "ušmudlaný" prodejce z Brna, ale funguje globálně a zrovna RYR nebo WZZ tvoří nejspíš jen nepatrnou část jejich prodejů. A totéž by platilo pro globální systém pod nějakou pojišťovnou. Ne, tahle myšlenka na papíře zní výborně, ale v praxi nereálná. A mimochodem, zmiňovals obvyklou cenu last moment letenek kolem 200-300€, což platí možná pro RYR a WZZ, ale u jiných dopravců to může být i mnohem více. A nejhorší je, že každý dopravce má tu cenotvorbu úplně jinou, těžko se z toho odhadnou pravděpodobné náklady, aby se toho chytla komerční pojišťovna. Ostatně že se toho doteď nikdo nechytnul, je celkem jasný indikátor, že to nedává ekonomický smysl.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Skypicker / Kiwi.com

Příspěvek od pepa007 »

JackBrno píše:Pepa007:
Aby to fungovalo, musela by být smlouva s velkým množstvím dopravců. Proto se divím, žes psal jen o RYR nebo WZZ. Kiwi je sice jakože "ušmudlaný" prodejce z Brna, ale funguje globálně a zrovna RYR nebo WZZ tvoří nejspíš jen nepatrnou část jejich prodejů. A totéž by platilo pro globální systém pod nějakou pojišťovnou. Ne, tahle myšlenka na papíře zní výborně, ale v praxi nereálná. A mimochodem, zmiňovals obvyklou cenu last moment letenek kolem 200-300€, což platí možná pro RYR a WZZ, ale u jiných dopravců to může být i mnohem více. A nejhorší je, že každý dopravce má tu cenotvorbu úplně jinou, těžko se z toho odhadnou pravděpodobné náklady, aby se toho chytla komerční pojišťovna. Ostatně že se toho doteď nikdo nechytnul, je celkem jasný indikátor, že to nedává ekonomický smysl.


Ježišmarja tak ještě jednou a polopatě: Já píšu že by to byla ze začátku služba jen pro klienty jedné aerolinky, například RYR. S tím že by se jim garantovalo, že pokud nestihnou navazující let, tak jim pojištění plně pokryje náhradní let (s jakoukoliv společností). A že to musí dělat profi pojišťovna, která si to umí spočítáat, a ne divoši.


Odpovědět