Jméno na letence při změně jména po svatbě

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
Odpovědět
dalam
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 43
Registrován: 28. 10. 2007, 13:13
Oblíbené typy letadel: A330/A340, DH8D, CRJ9, E195, RJ1H, SB20
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od dalam »

Zdravím všechny,

Předpokládám, že toto už někdo musel řešit přede mnou, ale bohužel se mi to teď nikde ve fóru nemodařilo najít.

Jsem teď v procesu nákupu letenky u ČSA a při kontrole jmen jsem si uvědomil, že v červnu má nastávající bude mít už jiné příjmení.
Jak to v tomto případě chodí? Jsou aerolinky tolerantní k tomu, když je na letence jméno za svobodna nebo ne?

Další problém je, že změna jména možná nebude ještě ve všech dokladech. Je v pořádku cestovat na pas, kde má nastávající bude mít ještě jméno za svobodna? Následují aerolinky toto https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vz ... zmene.html?

Předem díky za odpověď


m@rtin
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 697
Registrován: 14. 10. 2004, 18:39
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od m@rtin »

Přesně tento případ jsem před čtyřmi roky řešil také. Letenku nám u Emirates po dodání oddacího listu vystavili novou. Jet ale na pas s jiným jménem, v tomto případě předchozím jménem, bych si asi netroufl. Rozhodně ne mimo EU.

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od kowal »

My jsme úplně bez problémů vycestovali na původní pas na Hawaii, když máš platný pas, tak nikdo nemá šanci se dozvědět, že se příjmení změnilo. A to nový pas už ležel na úřadě. Ale bylo jednodušší jet na starý, než si vyzvedávat nový a měnit letenky.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4146
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od whiskey »

kowal píše:My jsme úplně bez problémů vycestovali na původní pas na Hawaii, když máš platný pas, tak nikdo nemá šanci se dozvědět, že se příjmení změnilo. A to nový pas už ležel na úřadě. Ale bylo jednodušší jet na starý, než si vyzvedávat nový a měnit letenky.

presne tak, novy pas by som osobne riesil az po vylete.

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od zbozivulekral »

Cestoval bych s klidným svědomím na starý pas a jméno za svobodna. Tchýně řešila přesně opačný případ, kdy si koupila letenku a nedošlo ji, že se stihne před odletem rozvést (pas neměla, chtěla letět jen s OP), musela pak u EZY kupovat novou letenku...


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od hafi »

Kdysi jsem řešil se SATA. Změna stála asi 2000. Nutno říct, že šlo o poplatek za blbost, protože už v době koupě jsme byli po svatbě, jen jsem to kupoval u prodejce, kde jsem měl registraci a uložené spolupasažéry ze svobodných dob a při koupi jsem to jen zaklikal a nedošlo mi to. Zjistil jsem to asi až za dva měsíce a spíše náhodou. Změna šla, termín svatby jsem nepřiznal, tvrdil jsem, že proběhla v mezičase. Měl jsem v malování i zfalšovaný scan oddacího listu se změněným datem svatby, ale ten poslat nechtěli.

Jinak 3 měsíce po svatbě je cestování na doklad se starým jménem zcela legální, obecně by mohl být problém do destinací, kde je nutná platnost třeba 6 měsíců po konci pobytu, ale technicky není jak toto zkontrolovat. To by mohli zjistit tak leda v Praze, možná i jinde v EU, ale těm je to fuk.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od Airbus380 »

Nebo koupit letenku rovnou na nové jméno...;)

Tonda 2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 657
Registrován: 16. 08. 2004, 20:54
Bydliště: Praha a Rožnov p/R
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od Tonda 2 »

My měli několik výletu po svatbě, letenky jsme kupoval na jméno za svobodna a až cca půl roku po svatbě jsem měl první letenku na nové jméno, na starý pas vše bylo v pohodě v pohodě.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od Globik »

Airbus380 píše:Nebo koupit letenku rovnou na nové jméno...;)

To bych nedělal... :?

Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od Beerbar »

Moje drahá také cestovala po svatbě na starý (leč stále platný) pas s původním příjmením na které byla vystavena letenka. Myslím, že to nikdo nezkoumá, ani nemá podle čeho ověřit. Můžeš být klidně ženatý/vdaná a nechat si příjmení původní. Do pasu ani na letenku se rodinný stav, pokud vím, neuvádí :-)

Dennny
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 10. 2019, 11:17
Stav: Offline

Re: Jméno na letence při změně jména po svatbě

Příspěvek od Dennny »

Právě jsem dořešil stejný problém s Ryanair. Je potřeba jim dodat naskenovaný oddací list (marriage certificate) a změna je u nich zdarma během pár minut přes online chat.


Odpovědět