Podivnosti na Flightradar24

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od vitezslav »

Velmi zvláštní podivnost je v historii na FR24 teď 3.5. u linky EK139 z DXB do PRG. Nejsou tam uvedeny žádné časy, ale divert do Vodochod (!!). To by byla asi událost, A380 ve VOD. Jelikož jsem tím letem přiletěl, musím potvrdit, že jsme přistáli na PRG, a to dokonce 31minut před plánovaným příletem. Pravda je, že finální přiblížení neprobíhalo úplně běžně, cca z 24tis stop na 4tis jsme klesali neobvykle rychle, což je vidět i na FR24. Na konci dráhy 06 piloti zastavili a na obvyklou stojánku nás následně dovedl FM. Asi se jednalo o cpt, který PRG zatím neznal.


bureaucrat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 151
Registrován: 25. 04. 2017, 12:53
Oblíbené typy letadel: A380
Pohlaví: muž
Bydliště: Královské Vinohrady
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od bureaucrat »

OK-SWT včera letělo z Toronta na Heráklion? :wtf: To musel být zážitek :D

ok-swt.jpg

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od JackBrno »

Bez cesťáků ;)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od Fabo »

Co delal SWT v Kanade?? :shock:

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od beardie »

podla zoznamu letov by to nestihol, nejaky bug asi


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od Globik »

Chvilku jsem dnes spottoval z mého balkonu. Na pomoc jsem měl otevřený flightradar. Najednou letělo letadlo, které jsem na displayi neviděl. Byl opar, prostým okem nebylo rozeznatelné. Vyfotil jsem ho na teleobjektiv a pak koukám, podle livery je to Alaska. Tedy 737. Proč se na flightradaru nezobrazila?

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od JackBrno »

Globik píše:Chvilku jsem dnes spottoval z mého balkonu. Na pomoc jsem měl otevřený flightradar. Najednou letělo letadlo, které jsem na displayi neviděl. Byl opar, prostým okem nebylo rozeznatelné. Vyfotil jsem ho na teleobjektiv a pak koukám, podle livery je to Alaska. Tedy 737. Proč se na flightradaru nezobrazila?

To se stane, všechna letadla tam prostě nejsou. Se mi to stalo před půl hodinou v Brně, startovalo něco velikosti 737 a na FR v této oblasti čisto a prázdno :)

RadekB
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 361
Registrován: 08. 03. 2010, 12:19
Oblíbené typy letadel: A350, A380, B747
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: RE: Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od RadekB »

JackBrno píše:
Globik píše:Chvilku jsem dnes spottoval z mého balkonu. Na pomoc jsem měl otevřený flightradar. Najednou letělo letadlo, které jsem na displayi neviděl. Byl opar, prostým okem nebylo rozeznatelné. Vyfotil jsem ho na teleobjektiv a pak koukám, podle livery je to Alaska. Tedy 737. Proč se na flightradaru nezobrazila?

To se stane, všechna letadla tam prostě nejsou. Se mi to stalo před půl hodinou v Brně, startovalo něco velikosti 737 a na FR v této oblasti čisto a prázdno :)


To muselo být N277EA na Kos :D

kubi27
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 17. 11. 2007, 14:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od kubi27 »

Globik píše:Chvilku jsem dnes spottoval z mého balkonu. Na pomoc jsem měl otevřený flightradar. Najednou letělo letadlo, které jsem na displayi neviděl. Byl opar, prostým okem nebylo rozeznatelné. Vyfotil jsem ho na teleobjektiv a pak koukám, podle livery je to Alaska. Tedy 737. Proč se na flightradaru nezobrazila?


Flightradar pro trackovani letadel využívá ADS-B, to znamená že aby bylo letadlo vidět, tak musí být vybaveno systémem ads-b out. Tohle letadlo tím pravděpodobně vybaveno nebylo...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od Globik »

kubi27 píše:
Globik píše:Chvilku jsem dnes spottoval z mého balkonu. Na pomoc jsem měl otevřený flightradar. Najednou letělo letadlo, které jsem na displayi neviděl. Byl opar, prostým okem nebylo rozeznatelné. Vyfotil jsem ho na teleobjektiv a pak koukám, podle livery je to Alaska. Tedy 737. Proč se na flightradaru nezobrazila?


Flightradar pro trackovani letadel využívá ADS-B, to znamená že aby bylo letadlo vidět, tak musí být vybaveno systémem ads-b out. Tohle letadlo tím pravděpodobně vybaveno nebylo...

A Flightaware používá to samé nebo něco jiného? Ptám se kvůli tomu, zda má smysl používat oba současně. A když jsme u toho, jednou když jsem měl otevřené obě, se mi stalo, že jedna aplikace ukazovala se zpožděním, už nevím, která to byla (měl jsem zato, že jsem si udělal printscreeny, aby byl vidět rozdíl, ale nemůžu to najít.)

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od Globik »

Teď jsem si schválně otevřel oboje. Flightaware má oproti FR 1-2 minuty zpoždění. FR se ale "povedlo" to, že stroj na letu HA224 přistál do moře cca 2 km paralelně od dráhy.

kubi27
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 17. 11. 2007, 14:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od kubi27 »

Globik píše:
kubi27 píše:
Globik píše:Chvilku jsem dnes spottoval z mého balkonu. Na pomoc jsem měl otevřený flightradar. Najednou letělo letadlo, které jsem na displayi neviděl. Byl opar, prostým okem nebylo rozeznatelné. Vyfotil jsem ho na teleobjektiv a pak koukám, podle livery je to Alaska. Tedy 737. Proč se na flightradaru nezobrazila?


Flightradar pro trackovani letadel využívá ADS-B, to znamená že aby bylo letadlo vidět, tak musí být vybaveno systémem ads-b out. Tohle letadlo tím pravděpodobně vybaveno nebylo...

A Flightaware používá to samé nebo něco jiného? Ptám se kvůli tomu, zda má smysl používat oba současně. A když jsme u toho, jednou když jsem měl otevřené obě, se mi stalo, že jedna aplikace ukazovala se zpožděním, už nevím, která to byla (měl jsem zato, že jsem si udělal printscreeny, aby byl vidět rozdíl, ale nemůžu to najít.)


Všechny tyhle sledovaci appky jsou založené na stejném principu, tj. ADS-B. Pokud některá appka letadlo vidí a druhá ne, tak to může být způsobeno třeba nedostatečným pokrytím toho území ads-b přijímaci, nebo taky může být chyba při vytvoření tracku během zpracování dat z přijímačů. Těch důvodů může být víc. Stejně tak to zpoždění, které může být podle mě taky způsobené při vytváření tracku.

Jinak flightradar i flightaware už začínají pro sledování letadel používat i multilateraci. Nevím jak velké území už tím mají pokryté a jak to mají přesné, každopádně to znamena ze budou/jsou schopni vidět i letadla vybavená jen klasickým mode s odpovidacem bez ads-b.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od Globik »

Před chvílí byly na FR a tak 3 km za sebou v prakticky stejné hladině dvě 717 HA na stejné trase. První stroj má 4 minuty zpoždění, druhý 182 minut zpoždění oproti leťáku.
Ten první za chvíli z FR zmizel. Když jsem na to koukl trochu víc, zjistil jsem, že oba lety letěl stejný stroj, N492HA. Tedy jednalo se o spojený let. Proč se to ale nejprve na FR objevovalo jako dva stroje a pak se to teprve spojilo do jednoho?

kubi27
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 17. 11. 2007, 14:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od kubi27 »

Globik píše:Před chvílí byly na FR a tak 3 km za sebou v prakticky stejné hladině dvě 717 HA na stejné trase. První stroj má 4 minuty zpoždění, druhý 182 minut zpoždění oproti leťáku.
Ten první za chvíli z FR zmizel. Když jsem na to koukl trochu víc, zjistil jsem, že oba lety letěl stejný stroj, N492HA. Tedy jednalo se o spojený let. Proč se to ale nejprve na FR objevovalo jako dva stroje a pak se to teprve spojilo do jednoho?


Těžko říct. Kde to bylo? Pokud v některém místě nemá FR pokrytí, tak někdy využívá "neradarová" data, tzn. data z letových plánů, historie letů atd. a pomocí nich predikuje trasu letu až do okamžiku, kdy to letadlo vletí zpátky do pokryté oblasti. Takže pokud měl stejný let 2 kódy a byl v oblasti bez pokrytí přijímači, tak si myslím že je klidně možné, že se ten bug stal někde během zpracování těchto informací. Ale pravý důvod zná asi jen FR :D

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Podivnosti na Flightradar24

Příspěvek od Globik »

kubi27 píše:Těžko říct. Kde to bylo?

Bylo to cca 25 km od letiště HNL, na moři cca 10 km od pobřeží. To letadlo před ním je let HA398, stejná imatrikulace stroje B717 jako ten let HA717.
Screenshot (258).png
Screenshot (258).png (226.59 KiB) Zobrazeno 10430 x


Odpovědět