Doporučení nejlepších českých sýrů?

Odpovědět
marcuskincaid
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 07. 2018, 11:11
Stav: Offline

Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od marcuskincaid »

Ahoj! Především se omlouvám za mého Čecha, protože to není můj rodný jazyk.

Mám v úmyslu otevřít obchod v mé zemi prodávat dovezené sýry z celého světa, což by zahrnovalo Českou republiku! Během svého výzkumu jsem narazil na tuto mapu různých evropských sýrů:

Obrázek

Chtěla bych vědět, zda tyto české sýry, které jsou zobrazeny přesně, představují nejlepší české sýry? Pokud ne, tak bych byl rád, kdybych slyšel návrhy dalších špičkových českých sýrů.

Děkuji! :mrgreen:


zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od zbozivulekral »

marcuskincaid píše:Ahoj! Především se omlouvám za mého Čecha, protože to není můj rodný jazyk.

Mám v úmyslu otevřít obchod v mé zemi prodávat dovezené sýry z celého světa, což by zahrnovalo Českou republiku! Během svého výzkumu jsem narazil na tuto mapu různých evropských sýrů:

Obrázek

Chtěla bych vědět, zda tyto české sýry, které jsou zobrazeny přesně, představují nejlepší české sýry? Pokud ne, tak bych byl rád, kdybych slyšel návrhy dalších špičkových českých sýrů.

Děkuji! :mrgreen:


Ano, souhlasí to.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od JackBrno »

marcuskincaid píše:Ahoj! Především se omlouvám za mého Čecha, protože to není můj rodný jazyk.

Mám v úmyslu otevřít obchod v mé zemi prodávat dovezené sýry z celého světa, což by zahrnovalo Českou republiku! Během svého výzkumu jsem narazil na tuto mapu různých evropských sýrů:

Obrázek

Chtěla bych vědět, zda tyto české sýry, které jsou zobrazeny přesně, představují nejlepší české sýry? Pokud ne, tak bych byl rád, kdybych slyšel návrhy dalších špičkových českých sýrů.

Děkuji! :mrgreen:

Ne, ani jeden z nich se nedá žrát :) je to jen z nouze ctnost, abysme vůbec nějaké sýry měli :)

patras
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 93
Registrován: 19. 04. 2016, 15:49
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od patras »

Jsem rozhodně zkušený sýrař. A když nad tím přemýšlím tak opravdu dobrý český sýr neznám.

Jediné co stojí za zmínku je Romadůr z madety který mi chutná více než originál. Ale to prostě český sýr není.

A tak pokud už bych něco českého v obchodě tohoto typu nutně musel mít, byl by to typisch hospodský "náklaďák" tedy nakládaný hermelín.
Předpokládám že tahle forma echt česká bude, nebo se mýlím? :wink:

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od Globik »

Syrečky ani romadur nezeru. Prostě mi to nechutná ve spojení s pro mě nepříjemným aromatem. Nebudu ale tvrdit že se to nedá žrát, protože vím že někomu to může chutnat. Niva mě jako expatovi chutná, ale musím si kupovat dražší varianty (Niva není jen jedna, dělá se více variant). Je totiž jiná, než jiné různé sýry typu rokfór/gorgonzola. Na rozdíl od všech variant Hermelínu, které mi přijdou jako nepovedena náhražka něčeho jiného. Ale to je můj názor.
A Jacku promiň, zkus se zamyslet nad tím co jsi napsal. Bez argumentace. Jako hateri TVS...


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od Globik »

Každopádně když se nad tím zamýšlím, tak kromě syrečků snad nemáme nic originálního. Vše je kopie něčeho jineho, z jiné země. Pardon, zapomněl jsem na Zlato.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od pepa007 »

marcuskincaid píše:Ahoj! Především se omlouvám za mého Čecha, protože to není můj rodný jazyk.

Mám v úmyslu otevřít obchod v mé zemi prodávat dovezené sýry z celého světa, což by zahrnovalo Českou republiku! Během svého výzkumu jsem narazil na tuto mapu různých evropských sýrů:

Obrázek

Chtěla bych vědět, zda tyto české sýry, které jsou zobrazeny přesně, představují nejlepší české sýry? Pokud ne, tak bych byl rád, kdybych slyšel návrhy dalších špičkových českých sýrů.

Děkuji! :mrgreen:


Určitě jenom Olomoucké syrečky. My nejsme sýrová země a všechny ostatní sýry u nás jsou napodobeniny jiných zahraničních sýrů, který obvykle vznikly za komunismu, kdy originály nebyly k dostání. Například ta Niva.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od Paul1 »

Pilsner Urquell a Budějovický Budvar.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od JackBrno »

pepa007 píše:
marcuskincaid píše:Ahoj! Především se omlouvám za mého Čecha, protože to není můj rodný jazyk.

Mám v úmyslu otevřít obchod v mé zemi prodávat dovezené sýry z celého světa, což by zahrnovalo Českou republiku! Během svého výzkumu jsem narazil na tuto mapu různých evropských sýrů:

Obrázek

Chtěla bych vědět, zda tyto české sýry, které jsou zobrazeny přesně, představují nejlepší české sýry? Pokud ne, tak bych byl rád, kdybych slyšel návrhy dalších špičkových českých sýrů.

Děkuji! :mrgreen:


Určitě jenom Olomoucké syrečky. My nejsme sýrová země a všechny ostatní sýry u nás jsou napodobeniny jiných zahraničních sýrů, který obvykle vznikly za komunismu, kdy originály nebyly k dostání. Například ta Niva.

Jj, Niva je napodobenina Gorgonzoly a podobných plísňových sýrů. Jediný český originál jsou tvarůžky a to je věc, kterou bych si nedovolil nabídnout cizinci. Sám je nemůžu ani cítit, natož jíst :D

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: RE: Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od pepa007 »

JackBrno píše:
pepa007 píše:
marcuskincaid píše:Ahoj! Především se omlouvám za mého Čecha, protože to není můj rodný jazyk.

Mám v úmyslu otevřít obchod v mé zemi prodávat dovezené sýry z celého světa, což by zahrnovalo Českou republiku! Během svého výzkumu jsem narazil na tuto mapu různých evropských sýrů:

Chtěla bych vědět, zda tyto české sýry, které jsou zobrazeny přesně, představují nejlepší české sýry? Pokud ne, tak bych byl rád, kdybych slyšel návrhy dalších špičkových českých sýrů.

Děkuji! :mrgreen:


Určitě jenom Olomoucké syrečky. My nejsme sýrová země a všechny ostatní sýry u nás jsou napodobeniny jiných zahraničních sýrů, který obvykle vznikly za komunismu, kdy originály nebyly k dostání. Například ta Niva.

Jj, Niva je napodobenina Gorgonzoly a podobných plísňových sýrů. Jediný český originál jsou tvarůžky a to je věc, kterou bych si nedovolil nabídnout cizinci. Sám je nemůžu ani cítit, natož jíst :D


Jako Olomoučák to asi vidím (a cítím) jinak, ale chápu že někomu tvargle nejedou. Většinou je ale problém paradoxně v tom, že nejsou dostatečně zralý a mají uvnitř tu typicky tvarohovou drolivou strukturu. To je pak fakt hnus, resp. není žádná velká pochoutka. Chce to fakt nechat je trochu “dojít”. Dá se říct že platí téměř univerzálně po celým světě “čím víc to smrdí, tím líp to chutná” a tím se na cestách po světě řídím :-)

Jinak tvargle běžně koupíte v Rakousku i Německu v každým supermarketu. A například Hesensku je to lokální specialita, podobně jako v Olomouci. Ale oni to žerou v té nezralé “tvarohové” formě s cibulí a otcem jak tlačenku, a to není nic moc.

Skuteční olomoučtí fajšmekři jedou ještě “pivního psa” - tvargle se nechají dozrát naložený v pivu, a pak se dají doslova namazat na chleba s máslem, trochou papriky a cibule. Delikatesa!

patras
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 93
Registrován: 19. 04. 2016, 15:49
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od patras »

No asi to tak bude že olmiktvarůžky jsou naše jediná opravdová specialita. Že to spousta lidi, včetně mě, nepozře, k tomu asi patří.

Tak mu sem dame odkaz a téma se muze uzavřít, ne?

Dear Marcus: the winner is:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouck% ... AF%C5%BEky
https://www.tvaruzky.cz/?lang=en

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: RE: Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od JackBrno »

pepa007 píše:Jako Olomoučák to asi vidím (a cítím) jinak, ale chápu že někomu tvargle nejedou. Většinou je ale problém paradoxně v tom, že nejsou dostatečně zralý a mají uvnitř tu typicky tvarohovou drolivou strukturu. To je pak fakt hnus, resp. není žádná velká pochoutka. Chce to fakt nechat je trochu “dojít”. Dá se říct že platí téměř univerzálně po celým světě “čím víc to smrdí, tím líp to chutná” a tím se na cestách po světě řídím :-)

Jinak tvargle běžně koupíte v Rakousku i Německu v každým supermarketu. A například Hesensku je to lokální specialita, podobně jako v Olomouci. Ale oni to žerou v té nezralé “tvarohové” formě s cibulí a otcem jak tlačenku, a to není nic moc.

Skuteční olomoučtí fajšmekři jedou ještě “pivního psa” - tvargle se nechají dozrát naložený v pivu, a pak se dají doslova namazat na chleba s máslem, trochou papriky a cibule. Delikatesa!

Určitě to neber jako urážku, proti olomoučákům nic nemám :) A je fakt, že u tvarůžků je extrémní rozdělení lidí na ty, co je zbožňují a ty co je nesnáší a asi nic mezi tím a řekl bych, že to bude cca 50/50% :) Pokud bych měl nějaký produkt nabízet jako národní specialitu, tak myslím, že by za ní měla stát velká většina národa a to se obávám, že tvarůžky úplně nesplňují. Ale jelikož žádný jiný sýr se za český výtvor označit nedá, tak jiná možnost není. Slováci jsou na tom v tomto mnohem lépe.

LeeMer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 188
Registrován: 03. 08. 2015, 20:09
Oblíbené typy letadel: E170/175/190/195
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od LeeMer »

A v ERSTE salonku jsou zrovna dnes smazene olomoucke tvaruzky :-)

rsz_20180715_113929.jpg

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od HighFlyer »

Nevim, jestli se to pocita mezi syry, ale dosti ceske a v ramci naseho "rakousko-uherskeho" prostoru rozsirene specifikum je TVAROH a speciality z nej (predevsim pomazanky). Podobny tvaroh jako cesky maji v nejblizsim okoli (nemecky Topfen, madarsky túró), ale v mnoha zemich predevsim na zapad uz to neznaji bud vubec nebo mistni varianty (quark, curd) jsou znacne odlisne od naseho tvarohu.

A potom: Nejepsi ceske syry (i kdyz jsou to napodobeniny francouzskych), ktere znam, ma mlekarna a syrarna Krasolesí.

marcuskincaid
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 07. 2018, 11:11
Stav: Offline

Re: Doporučení nejlepších českých sýrů?

Příspěvek od marcuskincaid »

Děkuji všem za vaše odpovědi! Chápu, že tato mapa nemůže vyhovovat všem výborným českým sýrům. Určitě se však podívám na to, co jste navrhli!


Odpovědět