Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

diskuse o ubytování, půjčovnách aut a atrakcích v cílových destinacích
Odpovědět
dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od dejavu »

Osobní zkušenosti nemám, ale jinde doporučují toto:
https://www.drive-usa.de/rental-cars/al ... ation.html
Což asi bude podobný balíček jako přes Rentalcars. S Alamem mám jen ty nejlepší zkušenosti, pokud to jde, beru v USA jen je a Sixt. S braním auta ve městě bych porovnal cenu s letištěm, často bývá vyzvednutí ve městě dražší a nemusí být auta na výběr jako na letišti.
Určitě bych neřídil bez odpovídající zaplacené služby - pojistky. To by mohlo dopadnout hodně špatně.


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

Sixt má momentálně dvě verze webovek, tak nevím, zda tomu tak je i tu nové verze, ale mě se před časem podařilo udělat dvě rezervace najednou. Nikdy neklikejte znovu na stejné tlačítko, pokud se vám stránka v rezervačním procesu vrátí. Pokud si zvolíte předplacený tarif, tak je tam okamžitě dost vysoké storno, za které jste zodpovědni a i když ho pravděpodobně v tomto případě refundují, nedá se na to samozřejmě spolehnout.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

Samozřejmě se půjčovně nedá nic vytknout, přesto chci upozornit na čerstvý zážitek:
Jedna paní si objednala výpůjčku dvoudvéřového džípu u renomované půjčovny. Původně měly být tři osoby, pak se to změnilo na čtyři (dospělé). Celkem měli mít 1 velký kufr + 3 příručáky + 4 batůžky. Když jsem jednou z dálky viděl zavazadlový prostor u dvoudvéřového džípu, tak jsem zapochyboval, že se tam s těmi zavazadly vejdou. A tak když jsem si u stejné půjčovny ve stejném městě půjčoval auto, zeptal jsem se, zda si ten kufr můžu prohlédnout. Asistent se rozhlédl a prohlásil, že žádný dvoudvéřový momentálně nemají. Čtyřdvéřových tam bylo hodně.
Paní pak nakonec dostala čtyřdvéřový a společně jsme usoudili, že dvoudvéřový džíp je v dané půjčovně jen marketingový tah. Po roce jsem si ve stejném městě, opět u stejné půjčovny půjčoval já dvoudvéřový džíp. U přepážky mi nabízeli doplatek na čtyřdvéřový, což jsem odmítl. Ani jsem ho nepotřeboval, protože jsem byl sám. Venku mi asistentka ukázala čtyřdvéřové džípy, ať si z nich vyberu. Dvoudvéřový tam žádný nebyl.
O pár měsíců později jsme do toho města jeli celá rodina, dva dospělí a dvě menší děti. Měli jsme objednaný dvoudvéřový džíp. Venku nás asistentka nasměrovala ke dvěma kupodivu dvoudvéřovým džípům. Jeden z nich měl stan, druhý plast. Z bezpečnostních důvodů jsme vzali ten s plastem. A začal jsem nakládat zavazadla. Dozadu jsem pracně poskládal čtyři příručáky. Batůžky šly dovnitř a dost překážely, zvlášť při vystupování dětí. Jen jednou v životě se mi v USA stalo, že jsem měl na předních dveřích kličky na okna. Teď tomu bylo podruhé. Ale ještě se mi nikdy nestalo, abych neměl centrál. Tady to navíc bylo v autě, kde se nedá kufr otevírat lankem od řidiče.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

Jeli jsme do hor ve Státech, tak jsme si u Sixtu objednali SUV a jelikož byla možnost si připlatit garanci 4WD, udělali jsme to (9 dolarů na den), abychom alespoň trochu eliminovali případnou nutnost nasazování řetězů (ty mimochodem Sixt má k zapůjčení jen v Evropě, ve Státech ne, ale byly k zapůjčení v místním podhorském sportovním obchodě). Na check-inu v půjčovně nám pak paní řekla, že dostaneme Hondu a já jsem se chtěl ujistit, že je to 4WD, jak máme zaplacené. Nakonec jsme dostali Hyundai. Paní byla podle oblečení a vzhledu pravděpodobně indonéského původu a je možné, že to původně vyslovila něco jako "Honda", ale moje žena tvrdí, že to opravdu měla být (před mým dotazem na 4WD) Honda. Jedeme výtahem do garáže, dostaneme klíče a v autě hledám přepínání 2WD-4WD. Žádné tam není. Jdu do budky, kde se vydávají klíče a pán mi tvrdí, že je to AWD, "což je stejné". Jenže ono to stejné není, je to sakra rozdíl. Ale naštěstí pro naše účely ten rozdíl není výrazný a nechceme se zdržovat. Každopádně je to ale IMHO klamání zákazníka a pokud bychom opravdu potřebovali 4WD, tak příště jen klasický Jeep.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Paul1 »

Já myslím, že o žádné klamání zákazníka nešlo. 4Wd znamená připojitelný pohon 4x4, ať už manuálně nebo ručně. A to splňují SUV od Hondy i Hyundaie. Ale buď rád, že jsi nedostal tu Hondu, pokud to měla být CRV, tak to je jedna z nejhorších čtyřkolek vůbec.

Já bych naopak trval na AWD, které je ve většině případů lepší než 4WD s výjimkou čistokrevných offroadů.


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

Paul1 píše:Já myslím, že o žádné klamání zákazníka nešlo. 4Wd znamená připojitelný pohon 4x4, ať už manuálně nebo ručně. A to splňují SUV od Hondy i Hyundaie. Ale buď rád, že jsi nedostal tu Hondu, pokud to měla být CRV, tak to je jedna z nejhorších čtyřkolek vůbec.

Já bych naopak trval na AWD, které je ve většině případů lepší než 4WD s výjimkou čistokrevných offroadů.

Jaká to měla být Honda netuším. Každopádně pokud by se člověk na to 4WD spolehl v případě, že ho opravdu potřebuje, tak splace nad výdělkem. A že nemůžou prezentovat AWD jako 4WD, za tím si stojím. Ono ve smlouvě není 4X4, ale vysloveně 4WD.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Paul1 »

Pokud jste dostali SUV 4x4 od Huyndaie, tak to byla 4WD, které má automaticky připojitelnou zadní nápravu, takže jsi to nemohl poznat dle chybějícího přepínače 2WD-4WD. Awd Hyundai u SUV nemá. Pokud jste dostali jen předokolku, tak bych se rozhořčení nedivil.

K tomu AWD X 4WD. Třeba Ford u Kugy označuje pohon 4x4 4WD jako AWD a nikdo si nestěžuje:-)

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

Paul1 píše:Pokud jste dostali SUV 4x4 od Huyndaie, tak to byla 4WD, které má automaticky připojitelnou zadní nápravu, takže jsi to nemohl poznat dle chybějícího přepínače 2WD-4WD. Awd Hyundai u SUV nemá. Pokud jste dostali jen předokolku, tak bych se rozhořčení nedivil.

K tomu AWD X 4WD. Třeba Ford u Kugy označuje pohon 4x4 4WD jako AWD a nikdo si nestěžuje:-)

Na zádi auta byla nalepená písmena AWD. Byl to Tuscon, pro upřesnění. Takže pro mě AWD. Co je psáno, to je dáno. Moje rozhořčení a opatrnost do budoucna pramení z tohoto:
Ve státě, kde žiju, máme nejvyšší horu na světě, jmenuje se Mauna Kea. Spravuje ji Havajská univerzita, pobočka Hilo. Ta zakazuje nahoru výjezd aut s 2WD a AWD. Povoluje jen 4WD a má se nahoru i dolů jet na 4low. Pominu, že kompetence ohledně silnice k vrcholu jsou trochu právně nejasné a že bych si tam osobně troufl jet s jakýmkoli autem, které má klasický manuál nebo automat s možností manuální volby až k jednčce. Ale prostě pokud si v půjčovně zaplatím 4WD a dostanu AWD bez možnosti přepnutí na low, tak je to něco jiného, než jsem si objednal a než v některých případech potřebuju.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Paul1 »

Jsi si jistý tím A, vypadá hodně podobně jako 4 :) Viz odkaz, Tuscon je jen 4WD:

https://www.auto.cz/galerie/testy/48276 ... er?foto=48

Máte tam hodně divný divný pravidla. Jak jsem psal, AWD je u SUV v nejtěžším terénu schopnější než 4WD, stačí si najít srovnání třeba Subaru Forester, který má ještě jako jeden z mála AWD, s konkurečními SUV s 4WD s automatickým připojením zadní nápravy. A jestli by tam pustili třeba Hondu CRV a Forestra ne, tak je to vyloženě k smíchu. Ale spíš si myslím, že sami ani netuší, že třeba auta 4x4 s Haldexem a jiná auta s mezinápravovou spojkou jsou taky 4WD (to jsou ale nejméně schopné pohony v rámci 4x4) a považují za 4WD jen auta s manuálním připojením druhé nápravy. 4WD je dobrý (schopný v terénou) právě jen u pravověrných offroadů s manuálním připojením (Pajero atd.)

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od gr09 »

Paul1 píše:https://www.auto.cz/galerie/testy/48276/hyundai-tucson-2-0-crdi-4x4-at-frajer?foto=48

https://www.car-revs-daily.com/wp-content/uploads/2015/11/2016-Hyundai-TUCSON-Limited-1.6T-AWD-27-1600x849.jpg

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Paul1 »

gr09 píše:
Paul1 píše:https://www.auto.cz/galerie/testy/48276/hyundai-tucson-2-0-crdi-4x4-at-frajer?foto=48

https://www.car-revs-daily.com/wp-content/uploads/2015/11/2016-Hyundai-TUCSON-Limited-1.6T-AWD-27-1600x849.jpg


Znovu opakuji, Hyundai u Tucsonu stálý pohon všech kol (AWD) nemá, má automaticky připojitelnou zadní nápravu. Stálý pohon má třeba Subaru. To,že některé automobilky uvádí v některých zemích jako AWD různé druhy pohonu je čistě marketing (viz třeba už uvedený Ford Kuga a jeho "AWD" u nás v ČR).

Druhy čtyřkolek jsou popsány tady:
https://www.auto.cz/velke-srovnani-syst ... isi-101082

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od whiskey »

ked som isiel hore na Mauna Kea s Nissanom X-Terra z Avisu (tusim), tak ma dobehli dvaja typci na nejakom obycajnom osobaku. Neskor som zistil, ze su to Poliaci ;)
Este jedna offtopic poznamka k tym 4x4 pohonom - osobne som denne jazdil 12 rokov pickup s manualne pripojitelnou prednou napravou a redukciou, a ako vela z podobnych vozidiel nemal medzinapravovy diferencial, takze sa 4x4 dalo pouzivat len na povrchoch so znizenou adheziou, t.j. blato, sneh, piesok atd., inak hrozi poskodenie drivetrainu. S pohananou zadnou napravou a prazdnou korbou to cloveka nauci jazdit do zakrut hodne opatrne, obzvlast ak je hoci len trosku poprsane a obute su A/T.
Z toho dovodu preferujem na bezne jazdenie (teda nie umyselny offroad) ine 4x4 pohony, pokojne aj haldex, s ktorymi sa da jazdit 4x4 kdekolvek/stale. Je to podla mna vyrazne vhodnejsie, pokial teda nejdes krizom niekde cez Island alebo Rub Al Chali.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Globik »

whiskey píše:ked som isiel hore na Mauna Kea s Nissanom X-Terra z Avisu (tusim), tak ma dobehli dvaja typci na nejakom obycajnom osobaku. Neskor som zistil, ze su to Poliaci ;)

Já jsem měl z cesty na Mauna Keu velký respekt, ale jak píšu, poté, co jsem tam byl, bych si tam troufl s jakoukoli dvojkolkou s ryzím manuálem nebo s automatem, na kterém se dá plně manuálně řadit od jedničky. Celé na dvojku nebo na B bych si to nelajsnul sjet, přeci jen je to dost prudký kopec. A v zatáčkách bych si dával sakra majzla, aby mi to na tom prachu nesmyklo.

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od gr09 »

Paul1 píše:
gr09 píše:
Paul1 píše:https://www.auto.cz/galerie/testy/48276/hyundai-tucson-2-0-crdi-4x4-at-frajer?foto=48

https://www.car-revs-daily.com/wp-content/uploads/2015/11/2016-Hyundai-TUCSON-Limited-1.6T-AWD-27-1600x849.jpg


Znovu opakuji, Hyundai u Tucsonu stálý pohon všech kol (AWD) nemá, má automaticky připojitelnou zadní nápravu. Stálý pohon má třeba Subaru. To,že některé automobilky uvádí v některých zemích jako AWD různé druhy pohonu je čistě marketing (viz třeba už uvedený Ford Kuga a jeho "AWD" u nás v ČR).

Ale vzdyt v tom se shodneme. Ja jen reagoval na tvoji usklebnou poznamku, ze Globik nerozezna A od 4...

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Poprvé v autopůjčovně: na co si dát pozor?

Příspěvek od Paul1 »

[/quote]
Ale vzdyt v tom se shodneme. Ja jen reagoval na tvoji usklebnou poznamku, ze Globik nerozezna A od 4...[/quote]

Ok. Jen pro pořádek, ten smajlík nebyl úšklebkem, ale spíš odlehčením, že se v tom "rozčílením" jen mohl přehlédnout.


Odpovědět