Ruzyně

Odpovědět
Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Robert »

Airbus380 píše:
Robert píše:
Airbus380 píše:Jednak je samotný Wizz na mnoha linkách subvencován jako národní dopravce


Nerozumím tomuto, jak je subvencován jako národní dopravce? Bere dotace na provoz některých linek z BUD?


Minimálně většina linek na Balkán, do Ázeru, Ruska či Kazachstánu ano.


A nějaký zdroj informací? Zajímalo by mě to Rusko a sousední státy.


speedy_r
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 73
Registrován: 08. 05. 2018, 15:41
Oblíbené typy letadel: A350
Pohlaví: muž
Bydliště: BTS/VIE
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od speedy_r »

Robert píše:
Airbus380 píše:
Robert píše:
Nerozumím tomuto, jak je subvencován jako národní dopravce? Bere dotace na provoz některých linek z BUD?


Minimálně většina linek na Balkán, do Ázeru, Ruska či Kazachstánu ano.


A nějaký zdroj informací? Zajímalo by mě to Rusko a sousední státy.


https://www.routesonline.com/news/29/br ... -capitals/ alebo https://www.ch-aviation.com/portal/news ... balkan-ops

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Robert »

speedy_r píše:
Robert píše:
Airbus380 píše:
Minimálně většina linek na Balkán, do Ázeru, Ruska či Kazachstánu ano.


A nějaký zdroj informací? Zajímalo by mě to Rusko a sousední státy.


https://www.routesonline.com/news/29/br ... -capitals/ alebo https://www.ch-aviation.com/portal/news ... balkan-ops


Ptal jsem se na Rusko a sousední státy (Kazachstán, Ázerbájdžán).

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Robert »

skyisblue píše:2. PRG vs. WAW – WAW hodně těží ze silné pozice LOTu a jeho obrovského rozvoje linek a síťovosti, protože jinak ve WAW velké množství dopravců není. PRG bohužel nemá dopravce, který by generoval dostatek přestupního provozu, jde o P2P letiště, které těží z turistické atraktivity Prahy. Ta je ale hodně cyklická, při poklesu světové ekonomiky se asi můžeme opět dočkat silného propadu v počtech cestujících oproti WAW apod., což by byla škoda. Zde by se možná v SW měli zamyslet, jestli by ze značky ČSA nemohly vytěžit více než ji jen postupně likvidovat, v Rusku a některých dalších zemích má ještě pořád trochu nějaké jméno. Jenže to se s pravděpodobností hraničící s jistotou nestane a je to škoda, silné síťové ČSA by byly potřeba, ale to by je nesměla vlastnit společnost, která je asi rozvíjet ani nechce.


Díky za dobrou analýzu stavu. Jenom poznámka k 2. bodu - obvykle to tak bývá, že kde je silná domácí (národní) aerolinka, je postavení a množství zahraničních dopravců slabší, to je pěkně vidět právě na Varšavě. V Praze to bylo zas krásně vidět, že když začaly ČSA slábnout a opouštět řadu linek, přicházeli zahraniční dopravci a hned linky obsazovali.

Podle tohoto článku bylo v roce 2006 - https://www.airways.cz/zprava/ruzynske- ... stujicich/ - na Ruzyni celkem 2,294 mil. transferových cestujících. V roce 2017 podle zprávy letiště - https://www.prg.aero/sites/default/file ... public.pdf - měla Praha 207 tisíc těchto cestujících. To je pokles o 91 %. Kdyby ČSA se nedostaly tam, kam se dostaly, mohl být nyní počet transferových cestujících klidně 3 mil. ročně a více, a Praha by měla přes 20 mil. odbavených cestujících za rok.

skyisblue
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2019, 14:41
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od skyisblue »

Robert píše:Díky za dobrou analýzu stavu. Jenom poznámka k 2. bodu - obvykle to tak bývá, že kde je silná domácí (národní) aerolinka, je postavení a množství zahraničních dopravců slabší, to je pěkně vidět právě na Varšavě. V Praze to bylo zas krásně vidět, že když začaly ČSA slábnout a opouštět řadu linek, přicházeli zahraniční dopravci a hned linky obsazovali.

Podle tohoto článku bylo v roce 2006 - https://www.airways.cz/zprava/ruzynske- ... stujicich/ - na Ruzyni celkem 2,294 mil. transferových cestujících. V roce 2017 podle zprávy letiště - https://www.prg.aero/sites/default/file ... public.pdf - měla Praha 207 tisíc těchto cestujících. To je pokles o 91 %. Kdyby ČSA se nedostaly tam, kam se dostaly, mohl být nyní počet transferových cestujících klidně 3 mil. ročně a více, a Praha by měla přes 20 mil. odbavených cestujících za rok.


Díky za uvedení těchto čísel, to jen potvrzuje nutnost rozvoje provozu bázovaných dopravců v nějakém rozsahu, který by alespoň trochu připomínal síťový provoz (jako to provozuje např. Ryanair na BGY nebo CRL v některých směrech), když už to nevypadá na to, že by ČSA vstaly z (polo)mrtvých. Jinak už asi začne růst PRG narážet na přirozené limity. Je jasné, že linky otevírají dopravci a na jejich vůli otevřít novou linku nemá letiště úplně velký vliv, ale letiště by jim mohlo při vyjednávání udělat takové podmínky, aby je k tomu alespoň motivovalo. Nevím, jaké mají na PRG analýzy limitů P2P rozvoje, ale s výjimkou zejména Balkánu už se po Evropě létá prakticky všude (i když ještě jsou bílá místa na mapě) a třeba Ryanair s unifikovanou flotilou B737 nebude otvírat linky např. do Německa (linky do míst jako HAJ, HAM, DUS apod., kam je po zemi nemožné se otočit v rámci jednoho dne), protože tam to letadlo z PRG pravidelně nenaplní, i když by se na takové lince např. pravidelná DHC-8 mohla naplnit pomocí jednodenních business tripů.


jdr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 271
Registrován: 02. 06. 2007, 18:52
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od jdr »

Cestujícím na Letišti Praha s reklamací zavazadla nově pomohou samoobslužné kiosky
https://www.cysnews.cz/ostatni/cestujic ... ne-kiosky/

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Globik »

Dnes jsem se v novinách dočetl o nové možnosti zakoupit si fast track na T2 za 150 Kč. Současně mi ale dnes přišel email od Mastercard, že kdo využije jejich salonek na T1, má automaticky na T1 fast track. Víte někdo, jak to funguje? Dostane člověk nějaký voucher? Nebo se v nějakém systému jeho palubka načtením v salonku automaticky upgraduje pro fast track?

velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od velpa.66 »

Globik píše:Dnes jsem se v novinách dočetl o nové možnosti zakoupit si fast track na T2 za 150 Kč. Současně mi ale dnes přišel email od Mastercard, že kdo využije jejich salonek na T1, má automaticky na T1 fast track. Víte někdo, jak to funguje? Dostane člověk nějaký voucher? Nebo se v nějakém systému jeho palubka načtením v salonku automaticky upgraduje pro fast track?



Už jse dlouho z T1 neletěl.V salonku mi nalepili červenou samolepku na BP pro fast track. Asi to tak bude i teď.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Fabo »

Globik píše:Dnes jsem se v novinách dočetl o nové možnosti zakoupit si fast track na T2 za 150 Kč. Současně mi ale dnes přišel email od Mastercard, že kdo využije jejich salonek na T1, má automaticky na T1 fast track. Víte někdo, jak to funguje? Dostane člověk nějaký voucher? Nebo se v nějakém systému jeho palubka načtením v salonku automaticky upgraduje pro fast track?


Na T2 ma MasterCard vlastni security, ne? Tak asi aby bylo jasne, ze je neco i na T1...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Globik »

Fabo píše:Na T2 ma MasterCard vlastni security, ne?

Můžeš to prosím trochu rozvést? Díky

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Fabo »

Globik píše:
Fabo píše:Na T2 ma MasterCard vlastni security, ne?

Můžeš to prosím trochu rozvést? Díky


Nahoru po schodech z verejne casti, ta security je pristupna s MC, nebo ne?
Jednou jsem tam sel, ze prece prio, a vykazali me, ze to je jen pro MC Elite nebo tak cosi. Ze si mam dojit dolu.

georgo
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 01. 03. 2010, 21:36
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od georgo »

Na T2 je vlastní kontrola pro držitele karet ERSTE Premier a pro ty kdo můžou do Raiffeisen salonku. Na T1 nic takového není, protože tam je security před každou bránou zvlášť. Počítám, že tam se to zaplatit nedá, nedávalo by to smysl. Když, ale navštívíš MC salonek, tak ti nalepí červenou nálepku Fast track a můžeš jít přednostně. Nikdy se mi to ale moc nevyplatilo.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Globik »

georgo píše:Na T2 je vlastní kontrola pro držitele karet ERSTE Premier a pro ty kdo můžou do Raiffeisen salonku. Na T1 nic takového není, protože tam je security před každou bránou zvlášť. Počítám, že tam se to zaplatit nedá, nedávalo by to smysl. Když, ale navštívíš MC salonek, tak ti nalepí červenou nálepku Fast track a můžeš jít přednostně. Nikdy se mi to ale moc nevyplatilo.

Musím mít Erste Premier nebo stačí, když mám nárok jít do salonku Erste Premier?

georgo
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 01. 03. 2010, 21:36
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od georgo »

Globik píše:
georgo píše:Na T2 je vlastní kontrola pro držitele karet ERSTE Premier a pro ty kdo můžou do Raiffeisen salonku. Na T1 nic takového není, protože tam je security před každou bránou zvlášť. Počítám, že tam se to zaplatit nedá, nedávalo by to smysl. Když, ale navštívíš MC salonek, tak ti nalepí červenou nálepku Fast track a můžeš jít přednostně. Nikdy se mi to ale moc nevyplatilo.

Musím mít Erste Premier nebo stačí, když mám nárok jít do salonku Erste Premier?


Musíš mít ERSTE Premier. Ani to, že letíš v business nebo máš PP nestačí.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ruzyně

Příspěvek od Fabo »

ano, tehda jsem se do Erse salonku taky pak dostal, ale uz si nepamatuju, zda to bylo na zlatou kartu nebo na jinou kreditku


Odpovědět