Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Dominik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 11. 2018, 22:31
Stav: Offline

Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Dominik »

Zdravim citatelov pri mojom druhom trip reporte na tejto stranke,
tentokrat by som sa podelil o let, ktory je podla mna celkom unikatny v ramci Europy. Pred 2 rokmi som si zacal vsimat hydroplan, ktory casto lietal nad Kodanou. Po dvoch minutach googlenia som sa dozvedel, ze spolocnost Nordic Seaplanes prevadzkuje komercne lety hydroplanom medzi Kodanou a Aarhusom, dvomi najvacsimi mestami v Dansku. Dodnes ma prekvapuje velmi husta siet domacich liniek vzhladom nato, ake je Dansko male. Navyse medzi Kodanou a Aarhusom uz lieta aj SAS aspon 3krat denne. Rozhodol som sa ale, ze hydroplanom poletim akonahle sa nato vyskytne prilezitost.


Obrázek



TROCHA HISTORIE
Z webovej stranky Nordic Seaplanes som sa dozvedel, ze tento Twin Otter DHC6-300 ma 41 rokov. Zakupili si ho v roku 2014 z Iranu od spolocnosti Iranian Naft Airlines ktory ho vlastnil od roku 1978. Na ich stranke maju aj fotku niekdajsej kabiny, kde su este nainstalovane male kovove popolniky na kazdom sedadle, a samozrejme na prednej stene je obraz Khomeini a Khamenei. Opisuju tiez zlozity obchodny proces ktorym museli prejst aby mohli lietadlo kupit, kedze celu situaciu komplikovalo embargo na Iran. Nakoniec sa im to podarilo pomocou agentury cez Spojene Arabske Emiraty. Ked sa hydroplan dostal do Europy, presiel uplnou modernizaciou vo Svajciarsku. Do Danska sa nakoniec dostal v roku 2016 a odvtedy lieta pravidelne linky podla sezony 5 krat denne medzi Aarhusom a Kodanou. V letnych mesiacoch je mozne absolvovat aj vyhliadkove lety a je mozne si lietadlo aj prenajat na charter. Pre zaujimavost este dodam, ze tuto spolocnost zakladali presne ti dvaja danski investori, ktori zalozili spolocnost Maldivian Air Taxi v 90tych rokoch, takze skusenost s vedenim podobnej spolocnosti uz mali.


BOOKING
Cena jednosmernej letenky Kodan-Aarhus je 1800 DKK (6150 CZK) co mi prislo trochu vela na tento 45 minutovy let. Vsimol som si ale ze ponukaju viacero akcii. Cez newsletter som sa dozvedel ze na Halloween 31. oktobra sa chystaju lety za 666 DKK (2275 CZK). Kedze nie som az tak povercivy, ze letenka za symbolickych 666 by ma odradila od lietania, plus v ten den som mal aj cas, rozhodol som sa, ze toto bude den, ked konecne poletim hydroplanom. Rozhodol som sa ale, ze pocestujem do Aarhusu autobusom a let absolvujem odtial naspat do Kodane.


LET
Terminal Nordic Seaplanes sa nachadza v kancelarskej budove pri mole. Je to vlastne jeden maly lounge pre cestujucich v ktorom sa nachadza jeden check-in desk. Kedze maximalna kapacita hydroplanu je 15 cestujucich, vacsie priestory pre cestujucich ani nepotrebuju. Je tam vsetko, co business cestovatel potrebuje, kedze vacsina sa dostavila na svoj let cca. 30 minut pred odletom. Stoly s casopismi, kvalitny kavovar, nabijaci kutik. Moje oblubene boli cervene Nordic Seaplanes dazdniky. Kedze tu prsi vela, hodia sa cestou kym sa clovek dostane k hydroplanu. Na tomto lete nas bolo 5 cestujucich. Odlet bol presne o 12.00 a prilet o 12.45


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Po nastupe do hydroplanu nas jeden z pilotov oboznamil s bezpecnostnymi pokynmi. Hydroplan sa od vody odlepil za par sekund, potom ale stupal dost pomaly. Maximalna vyska pre tento stroj su 3km. Neviem presne ako vysoko sme leteli, ale leteli sme priblizne v jednej hladine s oblakmi. Vyhlad bol uzasny, krasne sa dalo vidiet dole a cele mi to prislo, ako keby som letel nad jednou obrovskou mapou. V tejto vyske to s nami ale naozaj hadzalo celych 45minut. Zaujimavostou bolo, ze v tejto nadmorskej vyske v pohode fungoval internet na mobile. Cestou som si checkol flightradar24, aby som vedel, kde presne sa nachadzame. Pri kazdom sedadle bol jeden Audi magazin, potom ich vlastny inflight-magazin, sickness bag, a noise cancelling sluchatka BOSE. Velmi rychlo to cele ubehlo a za chvilu sme klesali ku Sea Airport v Kodani. Ten sa nachadza velmi blizko centra mesta, par metrov od znamej sochy malej morskej vily.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Ak cely let zhrniem, tak to bol urcite zazitok a nestazoval by som sa, keby ma firma posielala denne do Aarhusu hydroplanom :D Samozrejme, je to naozaj cielene hlavne pre obchodnych cestujucich. Asi najvacsim plusom tejto linky je, ze clovek cestuje Z a DO centra mesta. V Aarhuse sa letisko nachadza 36km od centra. V Kodani sa clovek na letisko dostane velmi hladko a rychlo, kedze tam jazdi aj metro aj vlak, ale predsa Sea Airport sa nachadza priamo v centre mesta. Dogooglil som sa k tomu, ze existuje viacero spolocnosti, ktore prevadzkuju hydroplany na komercnych linkach, hlavne v krajinach ako Kanada, Novy Zeland a Maledivy. Je to teda zaujimave sledovat ako sa ich cesta bude vyvijat.

Ak by ste mali chut si pozriet video report z tochto dobrodruzstva, tak si ho mozete pozriet cez tento link.

https://www.youtube.com/watch?v=bB146mRoyJM&t=41s

Dufam, ze som prispel s niecim novym a zaujimavym.
Vsetko dobre,
Dominik


DODATOK
Este by som dodal link na dalsie moje video, ktore som spravil. Cital som skvely trip report na temu TWA Hotel v New Yorku od Yiriny, tiez som hotel navstivil a mam video o mojom zazitku z miesta. Aj ked musim dodat, ze ja som mal velmi zmiesane pocity. Co sa tyka architektury, zvladli to na 1 s hviezdickou. Co sa tyka sluzieb, tak to zvladli na nedostatocny. Ak mate chut, tak si to pozrite.

https://www.youtube.com/watch?v=Sv16vBpdqng


jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od jvoj »

Parádní trip report, příjemné počtení po cestě šalinó dom :)

zennie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 21. 07. 2009, 21:29
Bydliště: Praha->Čína->Japonsko
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od zennie »

Paráda (i video), vůbec jsem netušil, že něco takového v Evropě lítá...

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Orus-x »

zennie píše:Paráda (i video), vůbec jsem netušil, že něco takového v Evropě lítá...

Bohužel to chvíli fungovalo i v Chorvatsku (ECA) a už nefunguje..Údajně té firmě (německý kapitál) místní úřady dost házely klacky pod nohy. Asi lobby státní Jadrolinije..

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od alesesl »

Uz druhy neotrely TR dneska. Opet parada. O teto lince jsem vedel, ale cena me vzdycky odradila. Snad ji brzo vyzkousim, protoze tvym TR jsi me hodne nalakal. Diky za nej.


Dominik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 11. 2018, 22:31
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Dominik »

zennie píše:Paráda (i video), vůbec jsem netušil, že něco takového v Evropě lítá...


Diky moc. Ja som sa pustil tiez do researchu, ci sa este nieco podobne najde v Europe. Tak ako Orus-x spomina, v Chorvatsku bol European Coastal Airlines a este som nasiel Hellenic Seaplanes v Grecku, aj ked web maju, ale nevyzera to na fungujucu firmu.

Dominik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 11. 2018, 22:31
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Dominik »

alesesl píše:Uz druhy neotrely TR dneska. Opet parada. O teto lince jsem vedel, ale cena me vzdycky odradila. Snad ji brzo vyzkousim, protoze tvym TR jsi me hodne nalakal. Diky za nej.


Naozaj nemas zaco! Urcite by som poradil prihlasit sa na ich newsletter, pretoze podla sezony a vytazenosti ponukaju vselijake akcie. Nikdy nevies, kedy na nieco zaujimave natrafis. Mozno to bude ten Halloween za 666 :D

Dominik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 11. 2018, 22:31
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Dominik »

jvoj píše:Parádní trip report, příjemné počtení po cestě šalinó dom :)


Diky moc :D

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Orus-x »

Dominik píše:
zennie píše:Paráda (i video), vůbec jsem netušil, že něco takového v Evropě lítá...


Diky moc. Ja som sa pustil tiez do researchu, ci sa este nieco podobne najde v Europe. Tak ako Orus-x spomina, v Chorvatsku bol European Coastal Airlines a este som nasiel Hellenic Seaplanes v Grecku, aj ked web maju, ale nevyzera to na fungujucu firmu.


Tak sice to není hydroplán, ale vrtulník, ale to je v rámci Evropy taky taková exotika v pravidelné dopravě, a taky na dánských registracích :D ... doporučuju Atlantic Airways v rámci přeletů mezi jednotlivými Faerskými ostrovy. Absolvoval jsem teď v červenci. Lítá to Leonardo-Agusta-Westland AW139, pro 12 lidí, ceny v rámci domácích poměrů lidové, mezi Thorshavnem a letištěm Vagar za 215 dánských korun. Za to člověk pořídí tak steak k večeři..bez piva... :D

zennie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 21. 07. 2009, 21:29
Bydliště: Praha->Čína->Japonsko
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od zennie »

Vrtulník se mi zadařil v roce 2013 na lince Tbilisi-Mestia. Cena cca 500 Kč, hodina a čtvrt letu. Parádní zážitek. Zhruba každý druhý let byl zrušený kvůli počasí, zhruba po třech měsících ta linka skončila.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZTCsyL1cMo

Dominik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 11. 2018, 22:31
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Dominik »

zennie píše:Vrtulník se mi zadařil v roce 2013 na lince Tbilisi-Mestia. Cena cca 500 Kč, hodina a čtvrt letu. Parádní zážitek. Zhruba každý druhý let byl zrušený kvůli počasí, zhruba po třech měsících ta linka skončila.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZTCsyL1cMo


Oh wow, toto je paradna jazda tym vrtulnikom. Nebolo to turbulentne? Ja som minuly rok v auguste tiez absolvoval vrtulnik, presne ten o ktorom pise orus-x, na Faerskych ostrovoch. Letel som z Torshavn na ostrov Suduroy. Cesta trvala 20min a naspat trajektom 2 hodiny :D Bol som fakt zvedavy, ci sa mi let vrtulnikom bude pacit, lebo na Faerskych ostrovoch fuka, myslel som si ze to bude turbulentne, ale hned som sa zamiloval. Mne sa to viac pacilo ako komercne lietadla. Kazdemu kto sa na Faerske ostrovy chysta by som to odporucil. Kedze vlada (alebo neviem presne ktora institucia) im dotuje tuto dopravu, cena letenky na vrtulnik je uplne smiesny peniaz. Ak sa dobre pamatam, ja som platil okolo 30 EUR a to som letel ich najdlhsiu linku.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od MEA »

zennie píše:Vrtulník se mi zadařil v roce 2013 na lince Tbilisi-Mestia. Cena cca 500 Kč, hodina a čtvrt letu. Parádní zážitek. Zhruba každý druhý let byl zrušený kvůli počasí, zhruba po třech měsících ta linka skončila.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZTCsyL1cMo


wtf tak toto je paradicka! potom zistili asi ze tu dotaciu neskor minu resp. viac im zostane, ked to bude lietat L-410 ako je to teraz...

Lebo ten vas let menej ako 60000 Kč nestál učite... (náklady)

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od MEA »

Dominik píše:
zennie píše:Vrtulník se mi zadařil v roce 2013 na lince Tbilisi-Mestia. Cena cca 500 Kč, hodina a čtvrt letu. Parádní zážitek. Zhruba každý druhý let byl zrušený kvůli počasí, zhruba po třech měsících ta linka skončila.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZTCsyL1cMo


Oh wow, toto je paradna jazda tym vrtulnikom. Nebolo to turbulentne? Ja som minuly rok v auguste tiez absolvoval vrtulnik, presne ten o ktorom pise orus-x, na Faerskych ostrovoch. Letel som z Torshavn na ostrov Suduroy. Cesta trvala 20min a naspat trajektom 2 hodiny :D Bol som fakt zvedavy, ci sa mi let vrtulnikom bude pacit, lebo na Faerskych ostrovoch fuka, myslel som si ze to bude turbulentne, ale hned som sa zamiloval. Mne sa to viac pacilo ako komercne lietadla. Kazdemu kto sa na Faerske ostrovy chysta by som to odporucil. Kedze vlada (alebo neviem presne ktora institucia) im dotuje tuto dopravu, cena letenky na vrtulnik je uplne smiesny peniaz. Ak sa dobre pamatam, ja som platil okolo 30 EUR a to som letel ich najdlhsiu linku.


dotovane podobne ako lety Wideroe v Norsku... "passenger transport obligation rule" by gvt.

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od Orus-x »

Jen je u těch letů na Faerských ostrovech mít na paměti dvě záležitosti (rozuměj vyfikundace :D ), které to využití dotovaných linek komplikuje.. 1) nesmíte koupit letenku na stejný den tam a zpět, pouze jednosměrku. 2) lety lze koupit nejdříve 7 dní v předstihu, let na Suduroy pouze 2 dny v předstihu. Zkoušel jsem 1 minutu po půlnoci 2 dny předem a byla availability 0 míst :( Pokud se vyberete na nějaký malý vzdálený ostrov, špatně se dostanete zpět, loď tam taky jezdí sporadicky. A s ubytováním je to v odlehlých lokalitách špatný. A taky počasí..mlha třeba. Operativně se celé lety ruší, úseky vynechávají..nám napsali ráno v den letu, že odlet o 2 hodiny dřív..

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Hydroplan na komercnej linke. Moj skoro Business Class let!

Příspěvek od whiskey »

MEA píše:wtf tak toto je paradicka! potom zistili asi ze tu dotaciu neskor minu resp. viac im zostane, ked to bude lietat L-410 ako je to teraz...

Lebo ten vas let menej ako 60000 Kč nestál učite... (náklady)

Ked som potreboval prenajat vrtulnik, na Mi-8 na Slovensku mi boli uctovane 2000€/hod bez dph v 2011. 2x pilot+bortak included.


Odpovědět