Vrácení auta jinou osobou?

Odpovědět
pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od pepa007 »

Ahoj,

potřeboval bych si půjčit auto na sebe, ale potřebuju, aby ho vrátil místo mě někdo jinej. Je to možný?

Prostě já tam budu jen při vyzvednutí, a ta druhá osoba zase jen při vrácení.

Děkuju.


Mailand
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 192
Registrován: 01. 04. 2017, 12:27
Oblíbené typy letadel: A340, A380, B717
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od Mailand »

Pokud vím, tak aby ta druhá osoba mohla to auto legálně řídit, musela by být u vyzvednutí a poskytnout minimálně řidičák, jako additional driver.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od Airbus380 »

Já spíš teď marně přemýšlím, kdy po mě při vrácení chtěli nějaké doklady – myslím, že nikdy. Vlastně by neměli nijak poznat, že auto vrací jiná osoba. Často při vracení člověk ani nikoho nepotká, prostě jen hodí klíče do schránky.

Jinak additional driver se připlácí především kvůli pojišťovnám, legálně samozřejmě auto může řídit kdo chce, pokud splňuje místní zákony. Stane-li se však nějaká a nehoda a řidičem bude osoba, která není zapsaná, obvykle to znamená, že veškeré náklady - i kdyby byla nehoda nezaviněná - zaplatí zákazník.

mandrinka
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 396
Registrován: 02. 01. 2008, 15:12
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od mandrinka »

Nikdy se mi nestalo, že by kontrolovali totožnost toho, kdo vrací auto. Vždycky chtěli jenom klíčky nebo si naskenovali kód na skle. Ale přirozeně pokud vrací auto někdo jiný, než ten, kdo si ho půjčil, tak v případě problému je jasné, že s ním jel někdo jiný než ten, kdo si ho půjčil. Co to má za důsledky, bych si načetl v podmínkách autopůjčovny.

Mauny
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 01. 2018, 13:38
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od Mauny »

My jsme takto vraceli auto v Jihoafrické republice, kdy bylo půjčené na mě, ale musel jsem odletět dříve a kamarád ho pak vracel, jelikož nebyla žádná bouračka a vše bylo v pořádku, tak bez problému, jim jde o to, že se vrátilo auto, jméno nikdo v takovém případě samozřejmě neřeší.


zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od zbozivulekral »

Pokud budeš mít od půjčovny full coverage, bude jim tp úplně jedno.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od pepa007 »

No, hlavní problém je to co popisuje Airbus380 - pokud ta druhá osoba nebude zapsaná jako další řidič a udělá na autě škodu, tak to pojišťovna prostě nezaplatí a zacvakám to ze svýho. To asi riskovat nechci :-)

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od zbozivulekral »

pepa007 píše:No, hlavní problém je to co popisuje Airbus380 - pokud ta druhá osoba nebude zapsaná jako další řidič a udělá na autě škodu, tak to pojišťovna prostě nezaplatí a zacvakám to ze svýho. To asi riskovat nechci :-)


Pokud budeš mít full coverage od půjčovny, nebudou řešit vůbec nic.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od Airbus380 »

zbozivulekral píše:
pepa007 píše:No, hlavní problém je to co popisuje Airbus380 - pokud ta druhá osoba nebude zapsaná jako další řidič a udělá na autě škodu, tak to pojišťovna prostě nezaplatí a zacvakám to ze svýho. To asi riskovat nechci :-)


Pokud budeš mít full coverage od půjčovny, nebudou řešit vůbec nic.


To samozřejmě není pravda. Pokud bude řídit zapsaný řidič, bude mít zaplaceno full coverage a auto odrovná, pak nebude platit nic. Pokud bude mít zaplaceno full coverage a auto půjčí někomu jinému a ten ho odrovná, pak zaplatí celou škodu. Naprostá většina autopůjčoven to má svých podmínek. A podmínky se nebojí použít ;)

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od pettte »

Airbus380 píše:
zbozivulekral píše:
pepa007 píše:No, hlavní problém je to co popisuje Airbus380 - pokud ta druhá osoba nebude zapsaná jako další řidič a udělá na autě škodu, tak to pojišťovna prostě nezaplatí a zacvakám to ze svýho. To asi riskovat nechci :-)


Pokud budeš mít full coverage od půjčovny, nebudou řešit vůbec nic.


To samozřejmě není pravda. Pokud bude řídit zapsaný řidič, bude mít zaplaceno full coverage a auto odrovná, pak nebude platit nic. Pokud bude mít zaplaceno full coverage a auto půjčí někomu jinému a ten ho odrovná, pak zaplatí celou škodu. Naprostá většina autopůjčoven to má svých podmínek. A podmínky se nebojí použít ;)


Ono záleží ve které zemi platí jaké zákony. V zahraničí bych asi neriskoval složitý a nákladný právní spor s autopůjčovnou.

V ČR pokud vím není v podmínkách pojišťoven poskytujících pojištění pro autopůjčovny podmínka pro plnění řidič uvedený ve smlouvě, pouze je cca 3x dražší pojistné.
pak se bere jestli nebyly porušeny pojistné podmínky, pokud by si půjčovna podmínila uplatnit pojistnou událost u pojišťovny uvedení ve smlouvě a ty jsi ji dobrovolně vše nezaplatil, tak by zřejmě s žalobou na náhradu škody u soudu neuspěla. Ale to co popisuji platí v ČR.

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od zbozivulekral »

Airbus380 píše:
zbozivulekral píše:
pepa007 píše:No, hlavní problém je to co popisuje Airbus380 - pokud ta druhá osoba nebude zapsaná jako další řidič a udělá na autě škodu, tak to pojišťovna prostě nezaplatí a zacvakám to ze svýho. To asi riskovat nechci :-)


Pokud budeš mít full coverage od půjčovny, nebudou řešit vůbec nic.


To samozřejmě není pravda. Pokud bude řídit zapsaný řidič, bude mít zaplaceno full coverage a auto odrovná, pak nebude platit nic. Pokud bude mít zaplaceno full coverage a auto půjčí někomu jinému a ten ho odrovná, pak zaplatí celou škodu. Naprostá většina autopůjčoven to má svých podmínek. A podmínky se nebojí použít ;)


Zatím se mi nestalo, že by se při převzetí vůbec zeptali, jak k nějakému poškození došlo, nebo kdo zrovna řídil. Vždy jen ok, máte pojistku, nic se neděje.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od Airbus380 »

Já nemluvím o poškození typu škrábanců, znečištění apod. To opravdu nikdo nic neřeší. Mluvím o situaci, kdy se mimo půjčovnu stane nějaká nehoda s vážnějším poškozením.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od Globik »

Nezlobte se na mě, ale to jsou kecy typu Nikdy jsem si do zahraničí nedělal cestovní pojištění a nikdy jsem ho nepotřeboval, tak proč bych měl vyhazovat peníze. Pokud sverim auto někomu, kdo není na smlouvě, tak jsem porušil smluvní podmínky půjčovny i pojistné podmínky. Pokud to ten člověk napálí do zdi a ten co je na smlouvě bude sedět vedle něj, tak můžou tvrdit, že řídil ten druhý, i když je to pravděpodobně trestný čin podvodu. Ale ve všech jiných případech je průser, přesně jak tvrdí Airbus380.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od pepa007 »

Globik píše:Nezlobte se na mě, ale to jsou kecy typu Nikdy jsem si do zahraničí nedělal cestovní pojištění a nikdy jsem ho nepotřeboval, tak proč bych měl vyhazovat peníze. Pokud sverim auto někomu, kdo není na smlouvě, tak jsem porušil smluvní podmínky půjčovny i pojistné podmínky. Pokud to ten člověk napálí do zdi a ten co je na smlouvě bude sedět vedle něj, tak můžou tvrdit, že řídil ten druhý, i když je to pravděpodobně trestný čin podvodu. Ale ve všech jiných případech je průser, přesně jak tvrdí Airbus380.


Přesně tak. Pokud někomu to auto půjčím, a on s ním nedej bože udělá kotrmelec, a dá-li Bůh nic se nikomu nestane, tak k takové nehodě samozřejmě přijedou policajti kteří sepíšou protokol, na nějaký švindlování že řídil někdo jinej není prostor (zejména proto že tou dobou už budu v jiné zemi), no a mně pak přijde faktura na půl milionu za odepsaný auto... To fakt není žádná sranda.

Nějaký řeči že záleží na zákonech dané země... To nemá se zákonama nic společnýho, to jsou smluvní podmínky. Pochybuju, že by kdekoliv na světě právo zakazovalo mít pouze jednoho pojistníka, to je samozřejmě nesmysl. Konec konců proto specificky ty půjčovny nabízejí možnost příplatku za dalšího řidiče - to nejí nějakej benefit typu dáme vám podsedák a gps navíc, to je právě kvůli pojistnýmu krytí. Jenže v mým případě tahle varianta není logisticky proveditelná, protože v době zápůjčky budeme každej v jiné zemi, a v době vrácení následně taky.

Nicméně odpovídám už jen pro doplnění diskuse, mezitím jsme problém vyřešili jinak :-) Děkuju všem za rady.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Vrácení auta jinou osobou?

Příspěvek od pettte »

pepa007 píše:
Globik píše:Nezlobte se na mě, ale to jsou kecy typu Nikdy jsem si do zahraničí nedělal cestovní pojištění a nikdy jsem ho nepotřeboval, tak proč bych měl vyhazovat peníze. Pokud sverim auto někomu, kdo není na smlouvě, tak jsem porušil smluvní podmínky půjčovny i pojistné podmínky. Pokud to ten člověk napálí do zdi a ten co je na smlouvě bude sedět vedle něj, tak můžou tvrdit, že řídil ten druhý, i když je to pravděpodobně trestný čin podvodu. Ale ve všech jiných případech je průser, přesně jak tvrdí Airbus380.


Přesně tak. Pokud někomu to auto půjčím, a on s ním nedej bože udělá kotrmelec, a dá-li Bůh nic se nikomu nestane, tak k takové nehodě samozřejmě přijedou policajti kteří sepíšou protokol, na nějaký švindlování že řídil někdo jinej není prostor (zejména proto že tou dobou už budu v jiné zemi), no a mně pak přijde faktura na půl milionu za odepsaný auto... To fakt není žádná sranda.

Nějaký řeči že záleží na zákonech dané země... To nemá se zákonama nic společnýho, to jsou smluvní podmínky. Pochybuju, že by kdekoliv na světě právo zakazovalo mít pouze jednoho pojistníka, to je samozřejmě nesmysl. Konec konců proto specificky ty půjčovny nabízejí možnost příplatku za dalšího řidiče - to nejí nějakej benefit typu dáme vám podsedák a gps navíc, to je právě kvůli pojistnýmu krytí. Jenže v mým případě tahle varianta není logisticky proveditelná, protože v době zápůjčky budeme každej v jiné zemi, a v době vrácení následně taky.

Nicméně odpovídám už jen pro doplnění diskuse, mezitím jsme problém vyřešili jinak :-) Děkuju všem za rady.


Provozuješ autopůjčovnu? Četl jsi jejich (v našem případě české) pojistné podmínky?
Tím nechci říct, že v zahraničí je to jednoduché se bránit ani, že to nemůže být jinak, ale prosím všechny zúčastněné, aby si nejdříve pojistné podmínky přečetli.
Fakticky u nás si vymiňujeme schválit dalšá´ího řidiče pouze proto, aby se auto dále bez našeho vědomí nepůjčovalo, a nechceme za to žádný příplatek, na pojistku to ale v ČR nemá žádný vliv.
V zahraničí to pak je podle mne další zdroj příjmů, nejčastěji. Ale jak jsem psal už výše, neznám podmínky zahraničních pojišťoven.


Odpovědět