Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Odpovědět
jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od jonapet »

BEG – JFK
21.2.2019
JU 500
A330
7:20 – 11:30
Load factor: 90 % v C
Víno faktor: jedna horizontální degustace srbských vín

Pro fanoušky pohyblivých obrázků: https://youtu.be/R8_gsqCquF8


Je pár dní před štědrým dnem a na akčněletenkových fórech se objevuje tarifní ekvivalent bílého jednorožce. Letenky z Prahy (!) do NYC přes Bělehrad v business class za 13 tis. korun (!!). Dlouho se nerozmýšlím a za pár minut mám v emailu letenky na jeden prodloužený únorový víkend. V New Yorku jsem byl za posledních pět let čtyřikrát, ale za ty prachy…

airserbia seatmap.JPG
airserbia seatmap.JPG (27.59 KiB) Zobrazeno 7255 x


Dalo se dokonce vybírat jestli chce člověk letět v A330, kterou mají Srbové pronajatou od své Etihadí matky a nebo ve stejném letadle s interiérem a nátěrem Etihad zapůjčeném Srbům na pár týdnů po dobu odstávky jejich jediného stroje. Nakonec jsem vzal srbskou variantu, protože mě lákala raritní konfigurace 1-1-1. Při volbě místa máte dvě možnosti, buď si vyberete sedačku s výhledem do zdi nebo na cestujícího sedícího naproti vám. Stejnou konfiguraci najdete snad už jen u Novozélanďanů nebo u Virginu.

Ve středu večer odlétám z Prahy do Bělehradu. Hotel si musím zaplatit sám, k akčnímu tarifu se dopravcem hrazený hotel nevztahuje. V pět hodin budíček a ve čtvrt na šest už vcházím do letištní haly. Bezpečnostní kontrola je blesková a tak si to můžu zamířit ještě na hodinu do salonku.

(1) salonek.jpg
(1) salonek.jpg (72 KiB) Zobrazeno 7255 x

(2) salonek.jpg
(2) salonek.jpg (82.89 KiB) Zobrazeno 7255 x


Snídaňová nabídka příliš neohromí. Pár druhů plněného pečiva a k tomu kafe z automatu. Je pět ráno a na alkohol zatím nemám pomyšlení. Snad to zachrání jídlo v letadle. Boarding time je už hodinu před odletem v 6:20. Jelikož v salonku moc dalšího k vidění, snězení nebo vypití není zamířím na gate. Tam skutečně už hodinu před plánovaným odletem zahájí boarding a já mám příležitost se na palubu podívat jako první.

(3) sedačka_rot.jpg
(3) sedačka_rot.jpg (64.84 KiB) Zobrazeno 7255 x


U dveří mě srdečně přivítá letuška a doprovodí mě až k mému sedadlu 5K. Na sedadle je připraven polštár, deka a tištěné menu. Chvíli po nástupu je nabídnut welcome drink (voda, džus nebo prosecco) a v plastu zabalený vlhčený ubrousek.

(11) prosecco.jpg
(11) prosecco.jpg (63.47 KiB) Zobrazeno 7255 x

(6) towel.jpg
(6) towel.jpg (52.26 KiB) Zobrazeno 7255 x


Air Serbia po vzoru Etihad nabízí dine on demand. Ještě před startem se mě tak letuška ptá, co bych si přál snídat – z možností „vejce benedikt“, „koláč se sýrem a rajčaty“ a „vegetariánská poppara“ vybírám to první a protože jsem se v salonku nenajedl, souhlasím se servírováním hned po vzletu. Od dráhy se odlepíme na čas a podle všeho mě bude dnes čekat ve vzduchu deset hodin.

Je sice sedm ráno, ale druhou skleničku prosecca k teplým oříškům rozhodně neodmítnu. Kvalitou šumivé víno bohužel nijak nevyniká – sladká chuť přebíjí vše ostatní.

(4) menu_rot.jpg
(4) menu_rot.jpg (83.81 KiB) Zobrazeno 7255 x

(5) wine list_rot.jpg
(5) wine list_rot.jpg (83.4 KiB) Zobrazeno 7255 x


Snídaně se servíruje přímo na ubrus, v plátěném ubrousku je zabaleno hned několik sad kovových příborů. Všimněte si také hezkých mističek na máslo a džem, zde se zkrátka nedá absolutně nic vytknout. Začínáme nejprve řeckým jogurtem s jahodami a pak už přede mne přistávají moje první vejce benedikt ve vzduchu. Vaječné jídlo v letadle skoro vždycky bývá tragické, zde ale výsledkem hodnotím jako zdařilý.

(7) yoghurt.jpg
(7) yoghurt.jpg (66.86 KiB) Zobrazeno 7255 x

(8) eggs.jpg
(8) eggs.jpg (60.29 KiB) Zobrazeno 7255 x


Spokojeně nasnídaný se pouštím do prozkoumávání srbského zábavního systému. Obrazovka je dostatečně velká a pohodlně se na ni kouká ze všech poloh, které sedadlo nabízí. Obsah je bohužel velmi omezený – pár aktuálních amerických filmů. Za jeden let jsem zkouknul prakticky všechno co by mě zajímalo. Let zpět byl naštěstí přes noc a prospal jsem ho, jinak bych si už nevybral. Mrzí mě rovněž, že ze srbských filmů nebyl žádný s anglickými titulky. IFE je tak zdaleka nejslabším článkem letu.

(9) cheese.jpg
(9) cheese.jpg (78.26 KiB) Zobrazeno 7255 x


Naopak nejlepších výsledků dosahuje Air Serbia v cateringu. Pro blaho reportu zkouším postupně téměř všechny nabízené snacky – hovězí tortillu (moc dobrá), variaci sýrů (perfektní) i sušenky (dobré, ale chutnají trochu uměle). Před každým jídlem letuška s úsměvem přinese čistý ubrus i nové příbory. Žádné servírování na tácech, vše přímo na plátno.

(10) snack.jpg
(10) snack.jpg (79.09 KiB) Zobrazeno 7255 x

(15) cookie.jpg
(15) cookie.jpg (63.54 KiB) Zobrazeno 7255 x


Samotnou kapitolou je víno. Po rozpačitém začátku a příliš sladkém proseccu jsem si spravil chuť přechutnáním všech nabízených tichých vín (vyjma růžového). Ve vinné kartě jsou zastoupeni výhradně srbští vinaři, což hodnotím velmi pozitivně. Mám rád, když se v servisu aerolinky objevují národní speciality. Z bílých vřele doporučuji barikované chardonnay z vinařství Radovanović, z červených nejvíce zaujal hutný Shiraz od Rogana.

(12) chardonnay_rot.jpg
(12) chardonnay_rot.jpg (57.87 KiB) Zobrazeno 7255 x

(13) shiraz_rot.jpg
(13) shiraz_rot.jpg (64.59 KiB) Zobrazeno 7255 x

(14) cabernet_rot.jpg
(14) cabernet_rot.jpg (70.24 KiB) Zobrazeno 7255 x

(16) Tri Morave.jpg
(16) Tri Morave.jpg (55.32 KiB) Zobrazeno 7255 x

(17) rizling.jpg
(17) rizling.jpg (57.84 KiB) Zobrazeno 7255 x


Rozhodně nemám co vytknout palubnímu servisu. Dvě letušky, které se o přední kabinu staraly byly stejně pozorné a milé, jako byly krásné (hodně). Předpokládám, že business class kabina jediného dálkového stroje je nejvyšší metou, které lze v kariéře u Air Serbia dosáhnout.

Celkově hodnotím především soft produkt jako velmi povedený. Air Serbia se na této konkrétní lince může vřele srovnávat se západoevropskou konkurencí. Zajímalo by mě srovnání s další aerolinkou, která má jen jednu linku s A330, myslím, že se jmenují SmartWings...


pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od pepa007 »

Zajímavej report, díky!

Ten config je bizár – já osobně jsem "oknař", vydržím koukat z okna celý hodiny, a tady se zdá že člověk musí koukat za sebe přes rameno :D Ale i tak, za ty prachy v pohodlí do NYC... Já jsem dával za premium economy LH nějakých bratru 30-35 tisíc, co si tak pamatuju... :crazy:

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od MarcosFT »

Dík za report, taky jsem to využil, ale s Etihadskou 330. Jídlo teda byla dle mého ostuda (měli jsme to stejné), celkově nabídka - bylo toho málo a před přistáním chybělo pořádné jídlo, je to prostě delší než skoky z Heathrow nebo Schipholu. 1-1-1 preferuji u Cathay.

PS: to italské šumivé je na C trochu levný, pokud to teda není národní produkt, kde se to dá pochopit

patras
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 93
Registrován: 19. 04. 2016, 15:49
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od patras »

no nevim, možná se mýlím ale počítám že kocourkovské ajrolinky podávají na svém srovnatelném produktu bohemku....takže prosecco extra dry mi prijde OK..

Rofledman
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 109
Registrován: 29. 09. 2016, 10:45
Oblíbené typy letadel: B773, B744
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od Rofledman »

Herdek, za ty prachy bych hned letěl, že i tu konfiguraci bych oželil. Jako produkt to vypadá hodně v pohodě, díky za soupis :-bd


MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od MarcosFT »

patras píše:no nevim, možná se mýlím ale počítám že kocourkovské ajrolinky podávají na svém srovnatelném produktu bohemku....takže prosecco extra dry mi prijde OK..


obojí je na dnešní J docela trapné :)

Dominik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 11. 2018, 22:31
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od Dominik »

Zdravim. Taka cena sa samozrejme neodmieta. Air Serbia uz isty cas sledujem, takze toto bolo pre mna zaujimave citanie a video. :-bd

Milano
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 02. 2019, 19:43
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od Milano »

Dík za připomenutí této akce. I přes horší itinerář a slabší catering v letadle výborný kup. V lounge jsem byl s jídlem zase spokojen. Asi záleželo na termínu. S kabinou naprostá spokojenost (měl jsem řadu K). Jestli dají znovu vánoční akci, tak bez váhání letim znova.

jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od jonapet »

MarcosFT píše:Dík za report, taky jsem to využil, ale s Etihadskou 330. Jídlo teda byla dle mého ostuda (měli jsme to stejné), celkově nabídka - bylo toho málo a před přistáním chybělo pořádné jídlo, je to prostě delší než skoky z Heathrow nebo Schipholu. 1-1-1 preferuji u Cathay.

PS: to italské šumivé je na C trochu levný, pokud to teda není národní produkt, kde se to dá pochopit


Co se množství jídla týče tak souhlasím, že druhý plný servis (na cestě tam oběd) by byl na místě. Naštěstí mě nepotkalo to, co mnohé jiné, že by posádce došly snacky a když jsem si řekl, tak mi vždycky přinesli, co jsem si vybral... Souhlasím, že to extra dry prosecco bylo hodně lowcost.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od pepa007 »

Tak Air Serbia údajně "dočasně" pozastavuje lety na JFK https://simpleflying.com/air-serbia-sus ... k-flights/

jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvek od jonapet »

Doufám, že opravdu jen "dočasně", nezlobil bych se za další vánoční výprodej :D


Odpovědět